atarionline.pl Grupa Zelax - reaktywacja - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Jan 2022 zmieniony
     
    Jako że wygląda na to, że wystawa Tbxx-a pobudziła członków grupy Zelax, wręcz wywołała lawinę wspomnień, kontaktów, pomysłów - to mamy do czynienia z reaktywacją grupy. Może coś się z tego urodzi :D

    To ja tu sobie założę wątek, w którym będę gromadził materiały i informacje o grupie.

    O copy-party w Tarnowie, które było współorganizowane przez Zelax-ów:
    ->link<-

    Tutaj Zelax-y na wystawie Tbxx w Tarnowie:
    ->link<-

    Tu o grze "Cosmic Hero":
    ->link<-

    A w załączniku najnowsze, proste demko Świętego "Wesołych świąt", które dopiero teraz zostaje upublicznione (dzięki Święty & Tbxx). Sprawdzone przez Santyago, działo na real hardware :D
    • 2: CommentAuthortebe
    • CommentTime5 Jan 2022
     
    takie efekty to w dzisiejszych czasach dołączane są jako przykłady do języków programowania ;)

    ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 Jan 2022
     
    Ja to przeczytałem domyślnie tak: "kiedyś napisał, dopiero teraz upublicznione)"

    Ale można rozumieć, że napisał 2 tygodnie temu, a teraz upublicznione. Ale akcent na "dopiero teraz" raczej sugeruje pierwszą interpretację.

    Kaz, mógłbyś uściślić?
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Jan 2022
     
    Demko jest sprzed świąt - co widać w treści. Kiedy dokładnie powstało to nie wiem, zrozumiałem, że właśnie niedawno, gdy chłopaki na swojej wewnętrznej grupie zaczęli się nakręcać do robienia czegoś - ktoś zrobił na C64 podobny scroll, to Święty szybciutko zrobił podobny na Atari. To nie jest "szczyt możliwości" Świętego tylko zabawa :). Jak ktoś chce zobaczyć poziom umiejętności autora to niech obejrzy np. demo "Reditus".
    • 5: CommentAuthortbxx
    • CommentTime6 Jan 2022
     
    Życzenia Świąteczne były opublikowane na profilu FB Świętego w formie video. Kod został napisany teraz przed Świętami, na kolanie podczas przerwy w pracy. Ja tylko poprosiłem Świętego o plik i podesłałem KAZ'owi.
    • 6: CommentAuthortbxx
    • CommentTime18 Jan 2022 zmieniony
     
    W pierwszej części megaademo "Ray of Hope" możemy przeczytać w scrollu "zaczynamy drugie megademo grupy..." zaraz, zaraz, jak to drugie? A gdzie pierwsze?



    A z pierwszym demo grupy Zelax był taki problem, że sami twórcy o nim zapomnieli. Na szczęście przy okazji wystawy 8bitów Sztuki, Święty odnalazł na dyskietkach fragmenty demo w postaci kodów źródłowych. Skompilowane 3 fragmenty można pobrać poniżej, pozostałe znalazły się w "Ray of Hope"

    ->link<-

    Z demo możemy dowiedzieć się, że grupa Zelax liczy 5 członków: Święty, Howarth, Pazur, Ciufa oraz bliżej niezidentyfikowany Krzysiek ze Staszowa (chłopaki dziś nie pamiętają kto to był)




    Muzyka w demo pochodzi:
    z dyskietki CMC
    z Amigi
    a ostatni kawałek napisał Krzysztof Bryła (brat Howartha), który jeszcze chyba nie wiedział że będzie Fosterem.



    W demo znajdziemy również informacje o magazynie dyskowym "Dark Side" napisanym przez Pazura. Magazyn był wzorowany na produkcji pod tym samym tytułem zakodowanej przez Jumbo na C64.

    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Jan 2022
     
    Dobra niespodzianka! Ciekawi mnie ten zin "Darkside" - czy to faktycznie powstało, czy zatrzymało się na etapie tekstów Pazura?

    A tu filmik z tymi częściami dema:

    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2022
     
    Wspominana na KWAS-ie w Tarnowie pani Maria (opiekunka koła komputerowego w Pałacu Młodzieży, gdzie narodził się Zelax, prowadząca zajęcia nauki Basica, w tym Atari Basica) napisała komentarz na naszym YT pod filmem z Pazurem:

    Maria Padoł:

    Witam Cieszę się, że czas, który spędziłeś w Pracowni Komputerowej Pałacu Młodzieży w Tarnowie tak miło wspominasz. Starałam się tam zawsze zorganizować takie warunki dla młodzieży, aby każdy dzieciak mógł się tam rozwijać. Byliście niezwykła grupą zapaleńców! Dobrze że w tej pracowni było zaplecze, bo dzięki temu zawsze miałam Was gdzie umieścić, gdy po raz 4 lub 5 w tygodniu przychodziliście do Pałacu pogadać, pograć i oczywiście wymienić doświadczenia. Ja przecież musiałam w drugiej sali prowadzić zajęcia dla innych dzieciaków. Cieszę się że ten czas Was inspirował a nie zniechęcił do nowoczesnej technologii. Pozdrawiam Maria Padoł
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2022 zmieniony
     
    I jeszcze do kompletu filmik z dema "Maze", który to filmik jest u nas na kanale od 2009 roku.

    To mamy całą demo-grafię :)
    Zelax Mega Demo (niewydane)
    Ray of Hope (1993)
    Endless Dream (1994)
    Reditus (2004)
    Maze (2005)

    • 10:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime26 Jan 2022
     
    Maze jest super. Tak skubiąc po kawałku obejrzę resztę z przyjemnością.
    • 11: CommentAuthorświęty
    • CommentTime25 Jul 2022 zmieniony
     
    Tak swoją drogą pasowałoby dodać Rewind do wesołej twórczości grupy Zelax , tym razem w kooperacji z grupą New Generation, która jak widać wyszła obu grupom na dobre ;) W tym demie można zobaczyć rozwinięcie silnika dema Maze w połączeniu z silnikiem Vicdooma autorstwa Steve Mccrea (Kweepa) - efekt jaki się udało osiągnąć jest jak dla mnie powalający :) Choć nie mówię że się nie da z tego coś jeszcze wycisnąć




    Więc tak naprawdę to Tbxx-owi zawdzięczacie bądź nie , wyciągnięcie mnie ze scenowej krypty
    • 12: CommentAuthoras...
    • CommentTime25 Jul 2022
     
    Wstawki z polonezem , mniam!
    • 13: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime26 Jul 2022 zmieniony
     
    tbxx - klaniam sie mocno
    nie tylko wyciagniety z krypty, kosmiczny kod, ale udalo sie tez poznac
    szapo ba
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    Brawo panowie!
    • 15:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    Moja rodzina także miała Poloneza wiec z przyjemnością dłubałem part z drogą i słupkami.

    W pierwszej wersji był Polonez Caro, ale święty namarudził i mamy porządnego :):) (i bardzo dobrze).

    Udało się poznać niesamowitego zakręta 6502 więc się mega ciesze z kooperacji.
    • 16: CommentAuthortbxx
    • CommentTime27 Jul 2022
     
    Ja tylko chciałem poznać/zobaczyć Świętego ;)
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Jul 2022 zmieniony
     
    Od drobnych rzeczy się zaczynają wielkie :)

    Święty dał się w czasie Lost Party namówić na małą opowieść o atarowskim Doomie, którą nagrałem z ręki, ale nie mam kiedy zmontować. Do tego obiecał pojawić się u nas na zoomie z prezentacją i omówieniem technikaliów silnika, więc byłoby fajnie, gdybyś to Tomku poprowadził albo przynajmniej pojawił się jako współrozmówca o procesie ogarniania grupy Zelax :D