atarionline.pl Atari 65 XE + gry. Pomoc przy zakupie - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorlj
    • CommentTime7 Jan 2022
     
    Cześć, za dzieciaka grałem na Atari 65 XE. Teraz chciałbym kupić jakiś zestaw w rozsądnej cenie ale nie mam wiedzy jak ten sprzęt działa, co potrzebne i na co zwrócić uwagę. Przeglądając allegro jest dużo ofert, ale mam wrażenie że łatwo się naciąć i kupić wadliwy albo niekompletny egzemplarz.

    Szukam kogoś z doświadczeniem, kto odpłatnie doradzi mi i pomoże znaleźć egzemplarz, który na pewno będzie działał z grami, które pamiętam (Robbo, Kolony, Zorro, River Raid...). Liczę, że uda mi się w ten sposób zaoszczędzić trochę czasu i nerwów:)

    Mam nadzieję, że znajdzie się tu ktoś chętny do pomocy.

    Pozdrawiam,
    Łukasz
    • 2: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime8 Jan 2022 zmieniony
     
    Gdzie Ty masz "dużo" ofert na allegro? Generalnie jest ich mało i są coraz droższe a będzie ich jeszcze mniej bo lata mijają a nowych Atari nie produkują.
    Zacznijmy od tego że nikt nie da Ci gwarancji że kupisz sprawny sprzęt bo sprzedawca też może kłamać czego ani Ty ani ja ani nikt inny nie zweryfikuje w 100%
    Po drugie nie musisz kupować całego zestawu, można sam komputer i potem dokupić do niego to co potrzebne, np. nowe urządzenia zastępujące stację dysków czy magnetofon, do tego jakieś rozszerzenia + joysticki.
    Po trzecie nawet jeśli kupisz nie do końca sprawny komputer to są osoby które przywrócą Ci go do odpowiedniego stanu, doradzę kto co i jak
    Po czwarte nie musisz koniecznie kupować modelu 65XE, może to być też 800XE, 130XE, 800Xl i na nich wszystkich bez problemu będą działały te gry które wymieniłeś plus wiele innych

    Jak chcesz i rozumiesz te kwestie to służę tu pomocą
    • 3: CommentAuthorlj
    • CommentTime8 Jan 2022
     
    Obserwuję wyszukiwania na Allegro od jakiegoś już czasu i widzę, że pojawiają się "nowe" egzemplarze. Więc nie jest tak że nic się nie pojawia.

    Odnośnie "gwarancji" - wiadomo, to używany sprzęt. Tyle że fachowiec wie co sprawdzić, na co zwrócić uwagę żeby zminimalizować ryzyko wtopy. Ja sam tego nie wiem.

    Odnośnie kupowania część po części - jasna sprawa tyle że to też wymaga znajomości tematu żeby wszystko do siebie pasowało.

    Mam sentyment do 65XE, więc wolałbym się ograniczyć do tego modelu.
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime8 Jan 2022
     
    Skąd jesteś?
    • 5: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime8 Jan 2022 zmieniony
     
    Nie pisałem że nic nie ma, ale dużo ofert też nie

    Co do zakupu to jak sobie to wyobrażasz? że będziemy jeździć do sprzedawców i sprawdzać? Bo tylko tak można "zminimalizować" ryzyko "wtopy"
    Widzisz ja wiem co sprawdzać i jak to robić na odległość i pomogę na tyle co będzie możliwe ale wciąż musimy się liczyć z nieuczciwością sprzedawcy, ba! może się nawet okazać że komputer uszkodzi się nawet od samego transportu lub sprzedawca sam nie będzie wiedział co ma.
    Czasem pewne wady ukazują się dopiero po dłuższym działaniu czy otwarciu obudowy

    Co do kupowania niezbędnych akcesorii to jak najbardziej pomogę.

    Jak musi być 65XE to takiego będziemy szukać...
    • 6:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime8 Jan 2022
     
    co do akcesoriów to polecam tego allegrowicza:
    ->link<-
    (tu na forum jako zaxon)
    do wczytywania gier wystarczy Ci SDrive micro, naprawdę fajny malutki gadget. jak chcesz mieć duży wypas, granie z sieci itp, to Fujinet (lite).
    Jeśli uda Ci się kupić 65XE z gniazdem ECI, to fajnie też mieć rozszerzenie do 512kB, żeby sobie pykać w najnowsze giery, ale do grania w stare to nie jest potrzebne.

    co do kupienia samego kompa - trzeba polować... ja nie miałem nic, bo mi zaginęła na poczcie przesyłka z wszystkimi atarkami, ale po trochu, latami pokupowałem co trzeba, teraz mam 65XE z ECI, Atari 800 i XEGSa.

    Zwykle jak na allegro czy innym olx jest "nie sprawdzony", "nie mam jak sprawdzić" to znaczy, że nie działa. Naprawa takiego sprzętu może być trywialna (wymiana upalonej kości RAM - kilkanaście zł i parenaście minut), może też być droga, jeśli padły specjalizowane kości.
    Po tylu latach nędznie też może działać zasilacz lub klawiatura (utleniona folia). Można dokupić zamienniki.
    W ogólności - przygotuj się na długą podróż, ale to właśnie podróż jest celem!!!
    • 7: CommentAuthorXuio
    • CommentTime8 Jan 2022 zmieniony
     
    Albo zamiast gadzetow do zaxona idziesz w wersje AVGcart plus dwa kabelki, ktore pozwola Ci uruchamiac na atarynie z ECI (takie male dodatkowe zlacze obok gniazda kartridza w serii XE) praktycznie wszystko i to z predkoscia swiatla...

    W sumie bedziesz potrzebowal:
    1. komputera, najlepiej ze zlaczem ECI (sa atarynki 65xe bez tego zlacza)
    2. zasilacza, nawet jesli dostaniesz go z komputerem, to te zasilacze maja tyle lat, ze warto zastapic je czyms nowym np. ->link<-
    3. kabla do podlaczenia ataryny do TV (bez przerobek najlepsza jakosc da podlaczenie po SVIDEO)
    4. czegos do wgrywania gier, wg mnie obecnie najlepsza opcja jest AVGcart, chociaz w zaleznosci od tego co sie chce, mozna kupic SDrive Micro, lub SIO2SD lub Fujinet'a.
    5. joy'a (teoretycznie jest mozliwosc podlaczenia nawet takiego z kablem USB ale potrzebna bedzie przejsciowka)
    • 8: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime8 Jan 2022
     
    @prix widzę że Ty jak ja, najpierw do Atari dokupiłem SDrive micro, teraz wymieniłem go na FujiNet Lite, rozszerzenie o 512kb też mam, wszystko od zaxona
    :)
    • 9: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime8 Jan 2022 zmieniony
     
    W Atari jest coś takiego jak SELF TEST.
    Jak będziesz kupował na allegro to, to co może zmniejszyć ryzyko w mojej opinii to fotka ekranu z testu pamięci w SELF TEST.
    Zapytaj sprzedającego czy słychać dźwięk w teście dźwięku w SELF TEST.
    Zapytaj też sprzedającego czy działają wszystkie klawisze klawiatury.
    Tak jak napisali wyżej oferty typu "nie mam jak sprawdzić z braku zasilacza czy kabli" to duże ryzyko, że sprzęt jest uszkodzony.
    Warto też wspierać polskich (Lotharek, Retronics, Galtron) oraz europejskich (Zaxon) producentów retro gadżetów.
    • 10:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime8 Jan 2022
     
    Zaxon też jest polskim producentem, jakby co.
    • 11: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime8 Jan 2022 zmieniony
     
    wiem, wiem.
    tak pół-żartem to napisałem bo Zaxon się denerwuje jak go się nazywa "polskim producentem".
    • 12:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime8 Jan 2022
     
    :-D
    • 13:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime8 Jan 2022
     
    potwierdzam, że zasiłka z tego linka (https://stepstick.pl/?57,pl_firmowy-zasilacz-impulsowy-atari-xl-xe-5v-2a-huawei) jest super hiper dobra, relatywnie mała i solidna, pociągnie też sporo rozszerzeń w rodzaju tych wspomnianych powyżej. Używam od ~3 lat, atarki się cieszą z tego prądu.
    • 14:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime11 Jan 2022
     
    Ja mam kompletnego Atari 65XE na sprzedaż. Sprawny w 100%. Może być ze stacją Atari 1050 i różnymi rodzajami turbo, może być magnetofon z turbo, może być RAM CART, może być cardridge Turbo. Wszystko sprawdzone i przetestowane. Jak coś to złożymy komplet.
    • 15: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime12 Jan 2022
     
    No bo ja przecież ,na litość boską , nie jestem polskim producentem , cokolwiek to by miało znaczyć ? Dlatego sie denerwuje ;) Bo cała produkcja ma tyle z Polską wspólnego co i nic. Wręcz przeciwnie, tu sie nie da wielu rzeczy zrobić. Więc pisanie "polski producent" jest sporym nadużyciem które staram sie prostować gdy mogę.
    • 16:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime12 Jan 2022
     
    Polski chałupnik
    • 17:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime12 Jan 2022
     
    Badylarz ;-)
    • 18: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Jan 2022
     
    Dobra, dogadałem się z gościem, znalazła się 65XE w Krakowie, sprawdzę to i jak będzie ok to się kupi.
  1.  
    Łukasz jak jeszcze szukasz atari to się do mnie odezwij, pomogę :)