atarionline.pl AVGCART - Preview nowego AVFPLAY - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Feb 2022 zmieniony
     
    Player nie piszczy na pokeyu , ma 2 linie napisów (zmienianych co ramkę), możliwość grania STEREO, ale tylko na covoksie (ta wersja gra tylko pokeya i 50Hz)

    ->link<-

    Player będzie odtwarzał stare strumienie i rozpoznawał format.
    Niestety, potrzeba nowego muxera, który tworzy pliki na razie oddzielnie dla Pokey i Covoxa (inny format) i wspólnego (rozdzielczość dźwięku niższa na covoxie, taka jak na pokeyu, 100 poziomów głośności.)
    Format jest kompatybilny z SIDE2, ale jeszcze nie testowałem.

    3 godziny alignowania co do cyklu miejsca odtwarzania próbek zaowocowało całkiem przyjemnym brzmieniem pokeya 15600 Hz (lepszy niż Averego)

    Jak osiągnie stabilność (nie będą się formaty zmieniały) - upublicznię na githubie.

    Przydała się Meduza by Acid Maker do oglądania overscanu, gdzie wywołanie dźwięku zamienione na zmianę tła pozwoliło sensownie to wyrównać.
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 Feb 2022
     
    Mówisz też o SIDE2, jak to odpalić ze side2?

    Wcześniejsze filmiki wrzucałem na CF w postaci raw danych a player odpalałem z innego nośnika i ten odwoływał się już "na sztywno" do side2 jako urządzenia.
    • 3:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Feb 2022
     
    Ja spytam, czy będzie działać z Side3.
    • 4: CommentAuthorpigula
    • CommentTime11 Feb 2022 zmieniony
     
    No fajny fitcher.

    Jeszcze jedna rzecz przychodzi mi do głowy. W playerze do audio PDM fajną opcją byłby zapis konfiguracji playera, aby przy wyborze pliku nie trzeba było za każdym razem wybierać pomiędzy odtwarzaniem POKEY/COVOX.
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Feb 2022
     
    Przeca piszę, że preview.
    Tmp ma problemy rodzinne, ale jak się wykaraska, to będę go męczył o restart strumienia od offsetu, oraz podpytam o ustawienia covoksa. Inny sposób, to wygenerować binarki dla wszystkich covoksów, przecież to się nie zmienia co chwilę, chyba, że do kolegi idziesz.
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Feb 2022 zmieniony
     
    @Per Noid, Do tego potrzebne jest wsparcie w postaci wypluwania kolejnych bajtów pliku. Jak Side3 to ma, to nie powinno być problemu.

    Ale czy ktoś to odpalił?
    • 7:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Feb 2022 zmieniony
     
    Ładnie wyszło:
    • 8:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Feb 2022 zmieniony
     
    Dla porównania - tu jest to samo ale na starym odtwarzaczu ze starym muxerem. Tu akurat nie słychać bo są jakieś normalizacje po drodze ale tak na żywo, husakowa wersja gra na Atari jakby głośniej. Mam za to wrażenie, że mój toolchain trochę lepiej obraz przekonwertował. Ale to może być zupełnie inna bajka.
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Feb 2022 zmieniony
     
    Na pewno nie piszczy/ nie świergoli. A czy głośniej, czy nie, to jest kwestia „gain” w soxie. A ta oryginalna słychać świerszcza.
    • 10: CommentAuthorpigula
    • CommentTime11 Feb 2022
     
    A czy takie pierdnięcie na samym początku musi być zawsze?
    • 11:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Feb 2022
     
    O ten taki pisk pytasz? Na początku odtwarzania filmu przez Atari?
  1.  
    @pigula:

    On AVG and SIDE3 you do not have to change manually between Covox and Pokey. Simply use appropriate extenders:

    *.COV = Covox mono
    *.COS = Covox stereo
    *.PDM = Pokey mono
    *.PDS = Pokey stereo

    The funny thing is, you can use Fuji Convert and convert e.g. everything to Covox mono or stereo and later you can simply change the extenders to .PDM or .PDS if you want to play the music via Pokey...

    -----

    AVF files had an awful buzzing sound noise during the whole playback, hopefully this is gone with the new format then. Besides, is the new AVF format still using 80x100 pixels with 256 colours (Gr. 9+11) ?

    I wish someone would develop a greyscale only AVF player version (e.g. Gr. 9 or Hip) for old b/w movies (and maybe also a version without any audio for very old silent movies, e.g. from Charlie Chaplin, Buster Keaton, Harold Lloyd, Laurel & Hardie, etc.).

    Another idea would be to use higher resolution with less colours e.g. MAX/Gr.15 (4 col x 4 lum with 160x240 pixels resolution), Gr. 11+10 (16 col x 8 lum with 160x240 pixels resolution; Gr. 10 with GTIA shifting for higher res.) and other interleave formats. Not sure if this would be doable however with 50 fps (PAL) or 60 fps (NTSC), but even 25fps or 30fps would be fine for me.
    • 13:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Feb 2022 zmieniony
     
    Grayscale will be too. The problem with 25fps is that data is read sequentially by antic itself, so 25fps = every second frame is black... And no solution for this...
    However, it does not look so bad as it sounds.

    Check please links from next post and say something about this please :)
    • 14:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Feb 2022
     
    Czy rozpoznawanie starego formatu już działa? Bo mam wrażenie, że jeszcze nie.
    • 15:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Feb 2022 zmieniony
     
    Jeszcze nie. to jest PREVIEW.

    Działa tyle, co widać; Można sobie w źródłówce pliku z filmem literki pozamieniać i będą się wyświetlać, to nie są statyczne napisy, tylko w każdej ramce jest 80 bajtów tekstu (będzie 88 ze względu na scroll)

    -- edit - zamieniłem miejscami, żeby się z obrazkiem ni gryzło --

    Tu próbka dźwięku (uwaga, 384khz, widać PWM :) nowa, brak świerszcza zauważalny. Zgrywane z Atari 65XE.
    ->link<-

    Tu jest ze starego playera zgrywana identycznie:
    ->link<-

    Obie są PWM, co widać pod Audacity chociażby, a tu wykresik widma (4 takty), na górze nowa, na dole stara, widać różnicę w okolicach ponad 1 khz i ponad 4 khz. Obie próbki mają rozpiętość poziomów 0-100, co daje "6.5" bita.
    • 16: CommentAuthormono
    • CommentTime11 Feb 2022
     
    Nie ma takiego komputera :)
    Ten pierwszy mruczy - to jest PWM 7-bit?
    A ten drugi gra czysto - PDM 8-bit?
    • 17:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Feb 2022 zmieniony
     
    To jest dokładnie ta sama metoda grania.
    (@mono, podmieniłem kolejność, jakbyś mógł swoją podmienić też :)
    Dodałem też 1 kb do nazwy komputera :)
    Przy okazji odkryłem, że stary macbook z 2007 (jedyny mój, co ma wejście audio) ma próbkowanie do 384 khz :)
    • 18:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Feb 2022 zmieniony
     
    Ze wstępnej analizy wynika, że źródłem przydźwięku w playerze Averego jest nierównomierność w dma obrazu, dla dwóch linii włącza hscroll, a dla jednej linii nie, co powoduje, że 3 linie mają 128 bajtów dma (konieczne ze względu na sektor 512 bajtów, a linie nie mogą przeskakiwać pomiędzy sektorami, bo się często kaszani), ale nie ma skąd dźwięku pobrać, więc robi myk z przepisywaniem sampli na stronę zerową po obrazie, a następnie z niej pobiera sample w następnej ramce podczas generowania obrazu. Problemem jest to, że tak musi zrobić, bo tylko w ten sposób ilość cykli się zgadza.

    Ja to rozwiązałem prościej, przez co paradoksalnie mam więcej czasu w linii, bo i tak dźwięk trzeba skądś pobrać; 32 cykle (te linie to są typu "dead line", nie dają ani cyklu w trakcie wyświetlania linii), między innymi na dźwięk stereo :) I ręcznie muszę pobrać 3, 3, 2 (3,3,2 *) bajty poza dma, co daje 8 rozkazów czterocyklowych, z czego 3 lub 2 to ładowanie bajtu z rejestru kartridża, 3 na ustalanie trybu linii oraz 4: dla pokeya lda cart, sta audf, sta stimer lda cart, a dla stereo covox lda cart sta covoxL lda cart sta covoxR. Oraz jeszcze albo lda cart albo bit.w 0 jeśli tylko 2 bajty do pobrania.

    Nie ma natomiast czasu na przetwarzanie (jakiekolwiek) w locie sampli, więc stąd będzie kilka formatów dźwięku, ale mux będzie ten sam z wyjątkiem ID ramki.

    Takie pisanie pomaga zebrać myśli - właśnie wpadłem na pomysł, żeby przeplataną ramkę obrazu i dźwięku oddzielnie określać/nazywać; zajmą one tyle samo bajtów i te same pozycje w strumieniu, ale interpretacja będzie inna.
    • 19:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime11 Feb 2022 zmieniony
     
    @piguła: w nowym fw 0025 avg masz możliwość tworzenia plików z rozzrzeniami pdm, pds, cos, cov i analogicznie playery cosplay, covplay i pdmpplay.
    cos - stero covox, cov - mono covox, pdm - pokey mono, pds - pokey stereo.
    • 20: CommentAuthorpigula
    • CommentTime11 Feb 2022
     
    @sun tak @charlie już mi też wyżej napisał. Zatem lece konwertować kilka ulubionych płyt :)
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Feb 2022 zmieniony
     
    Ale czad! Jak to wygląda! Film z NAPISAMI!

    ->link<-

    Przypominam, nowy AVFPLAY w środku.

    Przy okazji znalazłem babola - skończy się plik z napisami - kończy się teledysk :) - poprawiłem.
    • 22:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Feb 2022
     
    Dla ułatwienia:
    • 23:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Feb 2022 zmieniony
     
    Nie wrzucałem, bo yt i te jego algorytmy...
    Możesz wrzucić jeszcze raz, bo już teraz do końca gra.

    next post: a, to fajnie. A ludzie nie tworzą serwisów publicznych z linkami do filmów prywatnych na YT?

    Z drugiej strony to jest ciekawe. Ludzie chodzą na studia, a potem takie rzeczy robią :)
    • 24:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Feb 2022
     
    Ja wrzucam jako niepubliczny, wtedy tylko wyświetla zastrzeżenie o prawach, ale się nie pluje bo musisz mieć link, żeby zobaczyć.
    • 25:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime11 Feb 2022
     
    Kuba nie śpi i efekty widać gołym okiem i słychać gołym uchem :)
    • 26:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Feb 2022 zmieniony
     
    I jeszcze jeden efekcik ze znikaniem napisów.
    ->link<-

    sun :)
    • 27:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime12 Feb 2022
     
    Paczę na gh, fajnie się czyta, jakież to proste jak ktoś to już napisze :)
    • 28:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime12 Feb 2022
     
    A ludzie nie tworzą serwisów publicznych z linkami do filmów prywatnych na YT?

    Tworzą, ale jak się Zuza Wójcicki dowie, to kanał zamyga. Kwestia popularności.
    • 29: CommentAuthortebe
    • CommentTime12 Feb 2022
     
    możecie jakieś demo z Amigi zapodać w wersji dla AVG? np. State of the Art
    • 30:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Feb 2022
     
    Ale z prawdziwej czy z emu? A może z YT?
    • 31:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime12 Feb 2022 zmieniony
     
    Zaraz przekompresuję ale na stary player bo do nowego Kuba muxera jeszcze nie opublikował.

    O, znalazłem - wiedziałem, że gdzieś mam. Tu jest odtwarzane z Side2 ale to takie same pliki jak na AVG tylko odtwarzacz dedykowany do Side2:
    • 32:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Feb 2022 zmieniony
     
    State Of The Art in 50FPS :) na AVGcart. W środku player.

    ->link<-
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Feb 2022
     
    Jak napisałem nie publikuję, bo co rusz się zmienia i nie chcę, aby się filmiki porozchodziły w różnych niedziałających formatach.
    • 34:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime12 Feb 2022
     
    • 35: CommentAuthortebe
    • CommentTime12 Feb 2022
     
    widzę duże szanse na zwiększenie liczby produkcji w kategorii Wild Compo :)
    • 36:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Feb 2022 zmieniony
     
    Trzeba mieć na uwadze, że ten preview z youtuba jest 25fps, a z AVG leci 50fps i to widać (momentami, jak się kręgi interferują; wektory chodzą na 25fps)
    • 37:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Feb 2022
     
    Wyzwaniem teraz jest napisanie playera modułów w tej jakości :)
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime12 Feb 2022
     
    A jaki jest problem by zgrabowac i wysłać 50fps do yt?
    • 39:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime12 Feb 2022
     
    Zgadza się, mój grabber nie umie więcej jak te 25fps.
    • 40:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime12 Feb 2022
     
    Wdzię, że za długo spałem :)
    • 41: CommentAuthortebe
    • CommentTime12 Feb 2022
     
    można ten player przystosować do strumienia video dla VBXE, 256 kolorów?

    MEMAC-A - okno o definiowalnym adresie bazowym oraz definiowalnej długości.
    MEMAC-B - okno o stałej długości 16K umieszczone pod stałym adresem $4000.
    • 42:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime12 Feb 2022
     
    A transfer wyrobi? W sensie, czy danych nie za dużo do przepchnięcia na ramkę?
  2.  
    The new AVF version has louder + better (Pokey) audio, that's great! If a new player also supports Covox that would be really nice.

    Unsure if subtitles is a good and usefull thing. Afaik, Koala pix (and a few other picture formats) supported "subtitles" and no-one ever used it, also RGB pix supported it and only half of them use it, so I am unsure if it is usefull for AVF movies. (Meaning, generally it is usefull, if it is accepted and used, but if no-one uses it, then it is redundant.)

    Most important to me: The new player should support the old and new AVF format. Thanks to Poison I have more than 100 (or more than 200?) AVF movies and they all use the older format.

    But I really like that someone is working on new / improved versions and players. (Several years ago I made various suggestions to phaeron for more formats like Gr.9, HIP, CIN, MAX, Gr.11+10, etc. While he said many of these formats would be doable for AVF, he also said, that he was not interested in doing new formats or players and he would leave this to the users...)
    • 44:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime12 Feb 2022
     
    New player supports Covox already - i'm testing it ;)
    • 45: CommentAuthorpigula
    • CommentTime12 Feb 2022 zmieniony
     
    @Sun Dobra sprawdziłem zmianę rozszerzenia pliku pdm na cos i niestety jest kupcia. Bo player domyślnie szuka Covoxa na D600 (oczywiście po klepnięciu spacji mogę adres zmienić i grać będzie...(pokeymax i d280).

    Dobra problem rozwiązany SUN podesłał zmodowane dwa pliki....teraz można słuchać :)
    • 46:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime12 Feb 2022
     
    Ciekawe, ale nie nadaje się do filmików z małymi szczegółami (napisy itp.).
    • 47:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime13 Feb 2022
     
    Dlatego w playerze Kuby, napisy mają swój stream i miejsce do wyświetlania pod obrazem. Rasowo :)
    • 48:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime13 Feb 2022 zmieniony
     
    @Sun Pokażesz to w akcji, tzn, że wszystko widać, ale tak bliżej niż na tej prezentacji, gdzie siedziałeś z KAZ-em ?
    • 49:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Feb 2022 zmieniony
     
    @CharlieChaplin - believe me, subtitle is a good thing. Imagine yourself you are non-english person. Or you want to make a presentation on Atari. Or you watch "Buster Keaton" movie, where subtitles are in midscenes. Subtitles are deep in Polish minds - almost every non-Polish movie has them.

    Tell me about those "Gr.9, HIP, CIN, MAX, Gr.11+10" modes; GR9 is on the go as the most demanded, but the rest - well, I need explanation.

    Of course it will play old streams, but with better audio quality (no whistle).

    Oczywiście, że nowy player będzie odgrywał stare strumienie. Ale jeszcze nie teraz, tylko jak będzie "uwolniony" i stabilny. Jeszcze nie testowałem 60 FPS np.
    • 50:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Feb 2022
     
    Dracon, patrz post 21.