atarionline.pl "Zgrywanie" kartridża - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorbandolier
    • CommentTime30 Sep 2022
     
    Witam. Mam 65xe z lotharkowym Ultimate 1mb + sio2sd. Mam pytanie do mądrzejszych ode mnie ;) Ostatnio zastanawiałem jak robi się obrazy kartridży na Atari. Bo generalnie mając 1mb można byłoby to zrobić do pamięci i zgrać. Czy też robi się to po przez jakiś interfejs?
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime30 Sep 2022
     
    • 3:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime30 Sep 2022
     
    Dla prostych cartów można to zrobić i jest do tego soft, a na YouTube filmik Nira Dary'ego (nie mogę tego niestety znaleźć). Ale to tylko dla prostych cartów. Dla takich obsługujących bankowanie nic nie zrobisz.
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Sep 2022 zmieniony
     
    Dlaczego od razu nic. Wszystko możesz zrobić. Tylko musisz znać schemat bankowania; następnie przełączać banki i zgrywać po kolei. I to nie do pamięci, ale na urządzenie zewnętrzne.

    W skrócie:
    for k in range (ile banków):
    - włączasz bank k
    - zapisujesz obszar $a000-$bfff

    Oczywiście kartridże mogą zajmować również obszar $8000-$9fff, wtedy procedura będzie nieco inna.

    Są też kartridże z ramem (rzadkie i dzisiejsze), takie zrzucić to się raczej nie da, bo ich obsługa to tylko możliwa w Altirze. W Atari800 kartridż z defolta nie jest zapisywalny z tego co ostatnio sprawdzałem.

    Każdy z rodzajów kartridży, jakie podesłał mono, ma swoje ścisłe ułożenie banków w zrzucie. Inaczej nie zadziała na emulatorze czy takim AVGCART czy MIST.

    Właściwie wszystkie rodzaje kartridży są spisane w tym pliku, a nowe są dodawane na bieżąco.
    • 5:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime30 Sep 2022
     
    Kajam się, mea pulpa. Aczkolwiek wnioskuję z pytania, że to nie wchodzi w grę i tak ;-)
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Sep 2022 zmieniony
     
    Ale dlaczego, bandolier się nie pyta, czy wchodzi w grę, czy nie, tylko JAK się to robi, a potem się zastanawia, może tak, a może tak.

    Więc mu odpowiadam, JAK się to robi.

    A wchodzi w grę jak najbardziej :)
    • 7:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime30 Sep 2022
     
    Chyba dzisiaj nie jest mój dzień ;-)
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Sep 2022
     
    :D