atarionline.pl Czy da się zbudować demodulator FSK do Atari na polskich ULY7741 zasilanych z 5V? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthoradi
    • CommentTime16 Mar 2023
     
    Próbuję zbudować coś takiego jak w temacie. Teoria i nota ULY7741 mówi, że nie jest to możliwe.
    Coś jednak czuję, że się da.
    Na razie ćwiczę w symulatorze falstad.
    Jak będę miał pozytywny skutek to dam znać.

    Jeśli komuś wcześniej udało się to zbudować, to uprzejmie proszę o info.
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Mar 2023 zmieniony
     
    Temat się nie mieści w zwykłej liście, trzeba klikać do spisu, żeby przeczytać :)

    Wziąwszy pod uwagę notę, nawet bym nie próbował, ale w ten sposób nie powstało wiele wynalazków - bo ktoś nie próbował.

    Natomiast są inne opampy, szybsze i na niskie napięcie, a przede wszystkim wymagające mniej elementów z racji zasilania 0-5V, a nie +-.

    Ale oczywiście, rozumiem podejście retro :)
    • 3: CommentAuthoradi
    • CommentTime16 Mar 2023
     
    Wiem, że są inne scalaki. Obecnie tańsze i bardziej wygodne. Na LM324 mam już 2 takie działające demodulatory.

    Natomiast chodzi o sprawę z lat 80-tych. Kolega ze szkoły jechał pociągiem blisko 200km do Warszawy żeby kupić pojedynczego LM324 na Wolumenie za niemałe pieniądze.

    Po prostu chciałem sprawdzić czy nie jechał bez potrzeby :)
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Mar 2023 zmieniony
     
    o ile pamiętam, ten 741 ma pasmo 1 MHz. Dlatego może być kiepsko.

    tak, 0.5V/us, to jest ciut mało chyba.
    • 5: CommentAuthoradi
    • CommentTime17 Mar 2023
     
    Na symulatorze (jest tam odzwierciedlony wewnętrzny układ tranzystorów 741), przy częstotliwościach akustycznych wszystko wygląda prawidłowo. Problemem jest przycinanie na wyjściu przy napięciach bliskich zera (0-2V). Ale to da się obejść wstawiając diodę lub dwie zaraz za wyjściem.
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Mar 2023 zmieniony
     
    To oznacza, że nie bardzo wiem, o czym mowa - myślałem że o demodulacji sygnału chromy w PAL (jakkolwiek by to rozumieć). Ale chyba jednak nie :) Do magnetofonu?
    • 7: CommentAuthortakron27
    • CommentTime17 Mar 2023
     
    tak, w innym wątku adi się odgrażał, że zrobi miniaturowy bumbox zamiennik magnetofonu ;-P
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Mar 2023 zmieniony
     
    No, to jeśli chodzi o magnetofon, to rzeczwiście powinno działać, ale może być wrażliwe na zakłócenia zasilania, bo 5V na uly7741 może być za mało, a tym bardziej 4.5 np.

    Przy okazji się dokształciłem, co to jest to FSK :)
    • 9: CommentAuthoradi
    • CommentTime17 Mar 2023
     
    @takron27: nie odgrażałem się tylko informowałem i nie że zrobię tylko że zrobiłem. :)
    A wątek był nie na tym forum. :)

    @jhusak: Rzeczywiście zostaje niewielki zakres napięć 2,5 - 4,5V, ale w symulacji wygląda, że można się w nim zmieścić.
    Wzmacniacz wejściowy i filtr dolnoprzepustowy działają prawidłowo. Nad górnoprzepustowym pracuję w wolnych chwilach.
    Komparatora jeszcze nie ruszyłem.
    • 10: CommentAuthoradi
    • CommentTime17 Mar 2023 zmieniony
     
    Co do tego "odgrażaninia się", oto schemat:


    (edit) W opisie powinno być 1,4Vpp a nie 2Vpp. Chodzi o amplitudę napięcia wyjściowego wzmacniacza/ogranicznika (pierwszy wzmacniacz z LM324).
    • 11: CommentAuthoradi
    • CommentTime17 Mar 2023
     
    I jeszcze wsad do symulatora na stronie www.falstad.com.
    Jakby ktoś chciał sobie sprawdzić w działaniu.
    Zapewniam że z realnym Atari też chodzi.
    • 12: CommentAuthortakron27
    • CommentTime17 Mar 2023
     
    aa no coś kojarzyłem, taki wątek, jako użyszkodnik magnetofonu. przypuszczałem, że ten tu temat modulatora fsk, to do owego wynalazku..
    • 13: CommentAuthoradi
    • CommentTime17 Mar 2023 zmieniony
     
    Nie, to inny temat, choć też z magnetofonem związany.
    • 14: CommentAuthoradi
    • CommentTime18 Mar 2023 zmieniony
     
    Jednak demodulator FSK na ULY7741 zasilany z pojedynczego +5v działa.
    Czyli kolega przejechał się do Warszawy niepotrzebnie.
    A sklep elektroniczny z ULY7741 był tuż pod szkołą :).

    Dam znać jak zbuduję realny prototyp i przetestuję z realnym Atari.

    Oto schemat:

    (edit) Te rezystory na końcu (100 omów i 4,7k) to już fragment schematu wewnętrznego Atari.
    • 15: CommentAuthoradi
    • CommentTime18 Mar 2023
     
    I plik z symulacją.
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime20 Mar 2023
     
    To teraz płytka i testujemy :)
    • 17: CommentAuthoradi
    • CommentTime24 Mar 2023 zmieniony
     
    Wykonałem realny prototyp.
    Musiałem nieco przebudować obwód wyjściowy (poniżej nowy schemat).
    Trzeba bardzo dokładnie dobrać punkt pracy tranzystorów T1 i T2.
    Wczorajszy test z realnym Atari nie dał wyniku pozytywnego.
    Przypuszczam, że niepotrzebnie odwróciłem fazę za pomocą tranzystora T3.
    Dziś nie mając dostępu do realnego Atari wykonałem zrzuty analizatorem TTL.
    D1 - kolektor tranzystora T1
    D2 - kolektor tranzystora T2
    D3 - kolektor tranzystora T3

    Przebiegi w zasadzie wyglądają prawidłowo. Może trochę za wąskie są jedynki w D2, a właśnie tu trzeba pobierać sygnał do Atari.


    (edit) W schemacie jest jeden błąd. Rezystor przy polaryzacji tranzystora T1 (podłączony do +5V) powinien mieć wartość 56k a nie 1k.
    • 18: CommentAuthoradi
    • CommentTime24 Mar 2023 zmieniony
     
    i jeszcze przebiegi z analizatora TTL:


    (edit) Może nie będzie tak źle. Nie zwróciłem uwagi, że w analizatorze było domyślne próbkowanie 20kHz. Czyli szerokość impulsów może być zafałszowana. Nie chce mi się od nowa tego podłączać. I tak test z realnym Atari wszystko zweryfikuje.
    • 19: CommentAuthoradi
    • CommentTime25 Mar 2023
     
    Interfejs działa z realnym Atari. Przez ostatnie 2 godziny ładuję kolejno różne gry. Wczytuje się nawet Feud-Radiokomputer w Turbo2600 800 bodów.

    Kuba, miałeś rację. Interfejs jest wrażliwy na zmiany napięcia zasilania i poziomu sygnału wejściowego. Wymaga wówczas postrojenia.
    Strojenie wykonałem "na słuch", podłączając wzmacniacz akustyczny przez kondensator 10nF.
    Sygnał do strojenia i testów podawałem ze smartfona z uruchomionym programem Cas2Audio.

    Oczywiście nikomu nie polecam takiego interfejsu jako narzędzie "produkcyjne". To projekt czysto akademicki.
    Jeśli ktoś chciałby budować prosty i niezawodny interfejs - polecam taki na NE565 (LM565).

    Jak kupię ten scalak, obadam czy da się interfejs zbudować na pojedynczym zasilaniu +5V.
    Jeśli się nie da, można zastosować max232 (a taki pewnie wala się u każdego elektronika) jako generator napięć +8V/-8V.
    • 20:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 Mar 2023 zmieniony
     
    Problem z wrażliwością da się rozwiązać zasilaniem zewnętrznym, ale to mało wygodne. Druga możliwość to przetwornica step-up do np. 8-9V a następnie stabilizator liniowy. Albo jakiś kompensator dołożyć, ale ja się nie znam :)

    Super, że doprowadziłeś do końca :)