atarionline.pl (YT) AI pisze program w asemblerze naszego kochanego Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Hejka!

    Taki sobie filmik popełniłem, by trochę podokuczać AI. Czy AI napisze prosty program w asemblerze dla 8-bitowego Atari?

    ->link<-

    P.S. Będę niezmiernie wdzięczny, gdyby ktoś zechciał napisać też ze 2-3 słowa komentarza pod samym filmem na yt. To podnosi zasięgi. Dzięki. :)
  2.  
    fajny filmik :) lubie twoje filmy :)
    • 3:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime27 Mar 2023
     
    ;)
    • 4:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime27 Mar 2023
     
    też z tym walczę he,he, ale puki co gry mi nie zakoduje,myślę że za 3/4 latka zrobi to na luzie.
    • 5:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime27 Mar 2023
     
    Odgrzewany kotlet sprzed paru tygodni. Gadaliśmy tutaj w innym wątku z przykładami jak ChatGPT sobie nie radzi i pisze kompletne bzdury :D
  3.  
    puk ,puk, kto tam ? Irata "puki co " :)
  4.  
    zamiast na puki weź go na huki
  5.  
    Dzięki wszystkim za miłe słowa (i za te z przymrużeniem oka też). :)

    @Alex W dzisiejszych czasach praktycznie każdy temat jest "ogrzewanym kotletem", ale może kogoś taki filmik mimo wszystko zainteresuje. Druga sprawa na to forum trafiają pasjonaci, na yt raczej więcej osób i może kogoś przyciągną w ten sposób 8-bitowe komputery, albo zechce wrócić do wspomnień z dzieciństwa...
    • 9: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime30 Mar 2023
     
    Dzięki wszystkim za miłe słowa (i za te z przymrużeniem oka też)

    Jak na razie to jednej osobie się spodobało, więc nie używałbym wielkich słów :)
    • 10:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime30 Mar 2023
     
    A mi też się podobało za takie smaczki jak np użycie Quick Assemblera. Przywołało miłe wspomnienia jak kodowałem w QA słuchając Blümchen - Reise durch die zeit ;)
    • 11: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime30 Mar 2023
     
    Tez mi sie podobalo, obejrzane cale. Dodatkowo wysoka jakosc wykonania ogolnie. Kudos.
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Mar 2023 zmieniony
     
    ... tak po analizie różnych materiałów myślę że to AI więcej potrafi niż jest to publicznie przedstawiane.
    Na jednym z filmów po wcześniejszym braku wiedzy odnośnie atarowskiego asemblera, przy drugim podejściu AI wypluło program który po modyfikacjach uruchomił pseudo tęcze.
    Za jakiś czas AI spokojnie napisze grę czy program na Atari, ale nie będzie to dostępne dla zwykłych użytkowników.
    W Europie ludzie głupi, głupi przez trendy płynące z usa. nie potrafią żyć i wspierać się technologią tylko od razu by zastępowali i wrzucali gdzie się da AI- nie podoba mi się to, dla mnie wzorem są teraz CHiny, ten kraj wolny od amerykańskiego syfu rozwija się prężnie, tam AI nikogo nie zastąpi, ale służy pomocą, tak samo jak mity z punktami obywatelskimi itp - jasne, tyle że to nie mus, znam chińczyków którzy tak jak ja nie używają smartfonów i nikt ich do tego nie zmusza. UPS... zagalopowałem się nieco.

    Teraz panowie informatycy 5G niedobre co ??? bo chińskie, podobnie Huawei (świetny tel), tak samo jak DJI -bo ruskie używają, szkoda że jak ISIS na amerykańskich jeepach karabiny montowało to tych aut jakoś nie zakazali ha,ha,ha
    • 13: CommentAuthorsis101
    • CommentTime30 Mar 2023
     
    chatGPT nie radzi sobie w języku polskim z wieloma sprawami. Wyświetla np. opis zabytku czy miasta, gdzie zgadza się początek, a dalej nie wiadomo skąd historyczne i inne bzdety.

    Cóż się dziwić, że nie może w programowaniu.
    Powinien pytać i precyzować, sam zadawać pytania by po np. kilku szczegółowych coś odpowiedzieć.
    • 14: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime30 Mar 2023 zmieniony
     
    zacznijmy od tego, ze chatGPT3 jest juz nauczony i nic sie nie zmieni; lokalne sesje nie maja znaczenia, bo nie zmieniaja nic w jego wagach i danych. taka nowoczesna wyszukiwarka danych z jebitna baza.

    Za ~5 lat ogolnie bedzie boom na tego typu modele wszedzie, bo beda mogly automatyzowac rzeczy, ktore nie wymagaja mocnej deterministyki, a beda mocno wspomagac ludzi. Kto nie wejdzie w temat (jako narzedzia wspomagajace) to zostanie w tyle tak samo, jak kiedys zostal w tyle szewc, naprawiacz tv itd.

    Kiedys wydarzeniem pokazywanym w TV bylo wyslanie emaila, teraz internet jest wszedzie. Podobnie bedzie z DL modelami, minus, ze generalnie bedzie to platne, bo nikt nie bedzie dawal za darmo mega kosztownego (w nauce) modelu, gdzie jedno zapytanie tyle hw/power musi zuzyc.

    Ogolnie to "cant wait" - po ostatnim wolnym liniowym rozwoju bedzie w koncu jakis wiekszy skok w techu.

    Czekam tez az najedzą unstable diffusion, pod nsfw;)

    @sis101
    bo chgpt3 ma z zalozenia nie wie o czym pisze, bazujac na obecnym kontekscie, zwraca prawdopodobienstwa dla kolejnych tokenow wrzucanych dalej. wiec czesto leci ~sciema, ktora wyglada w temacie.
    • 15: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime30 Mar 2023
     
    "
    Za jakiś czas AI spokojnie napisze grę czy program na Atari, ale nie będzie to dostępne dla zwykłych użytkowników.
    "

    na szczescie to tak nie dziala i jeszcze dluga droga dla czegokolwiek skomplikowanego niz prosty task.
    • 16: CommentAuthortebe
    • CommentTime30 Mar 2023
     
    tam gdzie nie starcza wiedzy nadrabia wyobraźnia ;)
    • 17:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime30 Mar 2023
     
    kiedyś był Snikers, pamięta ktoś ten program ?
    • 18:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime31 Mar 2023 zmieniony
     
    @laoo Heute ist mein Tag, Heute ist mein Tag, Heute ist mein Tag!

    chiba se coś puszcze :))))))
    • 19: CommentAuthormono
    • CommentTime31 Mar 2023
     
    Ale że co? GPTChat5 robi muzykę po niemiecku?
    • 20:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime31 Mar 2023
     
    ausschließlich
    • 21:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime1 Apr 2023
     
    @pirx Haha, dokładnie ten album. Tylko ja biedak ze wsi i miałem kasetę pożyczoną od kolegi. Ale było w tym tyle energii że się wyśmienicie kodowało.
    • 22: CommentAuthortebe
    • CommentTime9 Apr 2023
     
    czy procesor 6502 ma rozkazy jedno cyklowe ?

    Tak, procesor MOS Technology 6502, który był używany m.in. w komputerach Commodore 64 i Apple II, posiadał kilka instrukcji jedno cyklowych. Były to między innymi instrukcje "DEX" (dekrementacja rejestru X), "DEY" (dekrementacja rejestru Y), "INX" (inkrementacja rejestru X), "INY" (inkrementacja rejestru Y) oraz "TXA" (transfer zawartości rejestru X do rejestru A) i "TYA" (transfer zawartości rejestru Y do rejestru A). Instrukcje jedno cyklowe były bardzo przydatne w programowaniu w assemblerze, ponieważ pozwalały na oszczędzenie czasu wykonania programu i zwiększenie jego wydajności.
    • 23: CommentAuthortebe
    • CommentTime9 Apr 2023
     
    mylisz się, procesor 6502 nie dysponuje rokazami 1 cyklowymi, najmniejsza liczba cykli dla rozkazu to 2 cykle.

    Przepraszam za wprowadzenie w błąd, faktycznie procesor MOS Technology 6502 nie ma instrukcji jedno cyklowych. Najmniejszą liczbą cykli dla większości instrukcji na tym procesorze jest dwóch cykli, a niektóre instrukcje wymagają trzech lub czterech cykli. Dziękuję za poprawienie mojego błędu.
    • 24:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime9 Apr 2023
     
    Wiadomo, że GPT halucynuje, ale poza 65ce02, który ma zoptymalizowany pipeline, żeby część rozkazów była jednocyklowa, 65c02, którego rdzeń jest w Lynksie ma jednocyklowe NOPy, których sekwencji nie da się przerwać. Pisałem o tym na forum 6502: ->link<-
    • 25:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime9 Apr 2023
     
    Z tymi jednocykolwymi rozkazami to ja nie wiem jak jest oficjalnie, ale spotkałem się z takimi sytuacjami:
    - na zboczu narastającym logika robiła "coś" a potem na opadającym "coś następnego". Czy to jeden cykl? Dla mnie to są dwa cykle, ale różnie to ludzie interpretują.
    - kwarc szedł x3. Ale każda taka trójka to było jakby jeden cykl. I jedna trójka to jeden cykl, a dwie trójki to dwa cykle (w praktyce 6 kopnięć kwarca). Kwarc szedł tylko dlatego szybciej bo były jakieś niuanse fazowe i każde zbocze z tych trzech to 120 stopni w fazie

    To tak przy okazji, bo czasem to nie idzie jednoznacznie stwierdzić co to jest JEDEN CYKL.
    • 26:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime10 Apr 2023 zmieniony
     
    do AI ...podobno gwoli ścisłości - azaliż, był imć rozkaz o nazwie SRA ? ;)
    • 27:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime10 Apr 2023
     
    Ponieważ CzatG lubi zmyślać, więc może trzeba go poprosić, żeby wymyślił NOWE rozkazy jednobajtowe dla 6502 i napisał co one mają robić.
    Bo CLR (jako czyszczenie ekranu) to już parę razy palnął :)
  6.  
    Nie prowokujcie mnie, bo zrobię kolejny filmik... :P Ostrzegam... :P

    Swoją drogą, gdybym miał wróżyć przyszłość ze szklanej kuli, to za jakiś czas zainterestowanie AI spadnie znów na kilka lat, by znów wrócić kolejną falą. Tak było w historii, bo samo AI to pomysł, który ma wiele, wiele lat... Okazywało się, że możliwości są niewystarczające i biznes ograniczał fundusze... aż do kolejnej fali. Teraz problem może być trochę inny. Pierwszy to skąd nauczyć AI pewnych rzeczy. Dla przykładu AI ma obsługiwać sklep internetowy, doradztwo sprzętu (tu może być sporo materiałów w necie, ale jak się upewnić co do wiarygodności i by klient nie robił awantury, jak do edycji filmów AI poleci mu nagle stary procek i3...), ale i sama obsługa zamówień, reklamacje, zwroty itd. To wszystko trzeba zapisać, nauczyć, a to kosztuje... I drugi, jak dużo kosztuje soft i infrastruktura, by rzeczywiście dać klientowi system, który załatwi np. 75 proc. spraw i nie będzie powodować irytacji. Może w kalkulacji biznesowej okazać się, że jednak lepiej zatrudnić "białkowych studentów" niż ładować krocie w system, który na początku moża być ciekawostką, a później może zniechęcać klientów. A i dla wielu osób przełamanie pewnego progu może być ciężkie. Przypomnijcie sobie, co działo się w Polsce np. z bankowością internetową 20 lat temu i jak jest obecnie.
    • 29:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime2 May 2023
     
    Ja tu to tylko tak zostawię...

    ChatGPT:

    Różnice między zapisaniem wartości jednobajtowej w pamięci za pomocą rejestru Y i akumulatora w asemblerze zależą od konkretnego języka asemblera, ponieważ różne języki asemblera mają swoje własne nazwy instrukcji i składnię. Poniżej przedstawiam przykłady dwóch popularnych języków asemblera dla procesora MOS 6502: asemblera Atari i asemblera MADS.
    [...]
    • 30:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime2 May 2023 zmieniony
     
    Moim skromnym zdaniem ChatGPT robi kolaż z tego, czym go uczono. Jeśli w zbiorze szkoleniowym miał jakies proste procedurki, to on je skopiuje lekko modyfikując np. wklejając do jednych fragmenty drugich. Podobnie z opisami - generuje je na podstawie tych już poznanych tworząc kolaż i poprawiając formy wyrazów, by było zgodnie z zasadami gramatyki. W przypadku tych jednocyklowych instrukcji "pomylił" je z jednobajtowymi, bo pewnie mi się spinało :) Najzabawniaj będzie, gydy ludzie zaczną odnajdywać fagmenty swoich dzieł w tych wszystkich "działach" Chata :D
    • 31:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime2 May 2023
     
    podobno jest dramatyczna różnica pomiędzy 3.5 darmowym a 4, który ponoć przejawia ślady rozumowania - faktycznie przykłady rozwiązywanych zadań wyglądają znacznie ciekawiej. tylko ta kasiorka...
    • 32:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime2 May 2023
     
    Hmmmm....