atarionline.pl Różne wersje cartów: SIDE, AVG, multi... vs DOS 2.5? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime28 May 2023 zmieniony
     
    Bardzo podoba mi się koncepcja szybko ładującego się multicarta z narzędziami deweloperskimi i grami. Action, Logo, jakieś Basice (Basiki), jakieś toole... Natomiast rozumiem, że jeśli nie zepniemy carta kablem z SIO, nie ogarniemy żadnego obrazu dyskowego, tylko car i xex.

    Co do CAR, są generalnie obsługiwane. Ale co z xex, przecież nie każdy jest zgodny ze Spartą a to Sparta jest jedynym (?) wbudowanym DOS-em cartowym. Jeśli chciałbym korzystać z prędkości carta do uruchamiania plików które normalnie używają DOS-a 2.5 albo lubią sobie popisać po dysku (dyskietce, bo chyba dysk twardy to nie jest 100% zgodności z każdym oprogramowaniem?) to co, mam bootować z SIO? Wtedy cart nie wstanie.

    Jest w ogóle jakiś sens carta jeśli nie nastawiamy się na pracę z plikami CAR lub Sparta X? Przewaga nad SIO?

    A może, xex jest zgodne ze Spartą jeśli tylko zrzucimy plik na dysk zgodny ze Spartą X? Nie ogarniam tego :)
    • 2: CommentAuthorpin
    • CommentTime28 May 2023
     
    Temat jest tak rozległy i nagminnie wałkowany w różnych wątkach, że nie wiem czy ktokolwiek zdecyduje się zebrać to w pigułkę i jakoś Ci to tutaj wyłożyć. Stwierdzenie z pierwszego akapitu jest błędne.

    Najoptymalniejszym rozwiązaniem jest wpaść na jakieś party i z kimś kumatym pogadać, najlepiej przy realnym sprzęcie.
    • 3:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime28 May 2023 zmieniony
     
    Po pierwsze - wszystko zależy od carta.
    W większości przypadków, jeśli uruchamiasz XEX albo CAR, to nie masz żadnego DOS-a (w sensie dostępu do dyskietek - SysInfo pokazuje "Installed DOS: none detected"). Masz jakby goły komputer i program załadowany z magnetofonu. odwołanie do D: zakończy się błędem itp. itd. W przypadku Side2/3 jest możliwość "podłożenia" pod spód pseudo-DOSu napisanego przez FJC, który umożliwia wyłącznie dostęp do partycji FAT. O ile to włączysz.

    Przewagą nad SIO jest czas łądowania - XEX-y są dostępne praktycznie natychmiast, bez potrzeby czekania na transfer. CAR - jeszcze szybciej, jak to CAR. Natomiast do developmentu potrzebujesz DOS-a do zapisu swoich dzieł.

    To wszystko nie ma nic wspólnego z SDX. Bo niby skąd ma się SDX ładować? Mówimy o samym carcie, bez U1MB - nic o tym nie wspomniałeś więc i ja tak zakładam.

    Ale jeśli U1MB wchodzi w grę to w przypadku Side3 można np. podmontować sobie dyskietkę z dowolnym DOS-em (nie musi to być wewnętrzne SDX) oraz uruchomić z obrazu CAR np. Action (czy coś podobnego) - on powoduje najpierw zaczytanie DOS-a z obrazu i dopiero potem wywołuje interpreter. Ale to jak ma sie U1MB bo tylko wtedy można montować ATR-y. W przypadku AVG z kablem SIO też tak można zrobić, wtedy transfer jest po SIO i nie jest potrzebny U1MB.

    [edit]
    @pin oczywiście ma rację.
    • 4: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime28 May 2023
     
    Rozumiem, faktycznie pytanie zbyt ogólne, zgłoszę się do jakiegoś speca na piwo:)

    U1MB nie mam, nie planuję na razie.

    Uwaga o SDX powstała stąd, że SIDE i AVG można jak rozumiem odpalać w trybie SDX. Wyobrażam sobie że wtedy oczywiście jest "podstawa" DOS a ATR-y (np. z Sio2Sd) mogą współpracować (ale muszą być w formacie zgodnym z SDX, ha ha) ale cały soft idzie z ATR, nic z carta.

    Czytałem o cartach OSS (Action!, Basic XL/XE Ito), również znany cart Assembler Editor przecież musiał współpracować z dyskietkami. Czyli to wyjątek (ale technicznie możliwe), pytanie może być takie czy można taki cart zasymulować lub zrobić samemu narzędziami softwarowymi dla lajkoników.

    Wbudowany Basic też działa jakoś jak cart. DOS może przejść do carta, cart do dos-u...

    I jak tu zasnąć?!