atarionline.pl Niedokładność Fujinet - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime4 Apr 2024
     
    świetnie, dzięki!
    • 2:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime4 Apr 2024
     
    bosko!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  1.  
    Thank you! This has been merged in.
    • 4:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime4 Apr 2024
     
    Brawo! :)
  2.  
    We still need the firmware support.

    If anyone wants to help there, great.

    -Thom
    • 6: CommentAuthornewton
    • CommentTime4 Apr 2024
     
    I'm working on the firmware support too:

    ->link<-

    (code in this branch doesn't work yet)

    To make things easier, I want to enable TCP by adding tcp_. prefix to the hostname. Later on we can think about more elegant solution.
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Apr 2024
     
    No to zacieram rączki :D
  3.  
    Firmware Code has been checked into master.

    Should anyone wish to test, upload this firmware zip into your FujiNet using the fujinet firmware flasher.

    The format for addresses is currently as newton suggested above:

    _tcp.apps.irata.online

    Please let us know if this is any better.

    -Thom
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Apr 2024
     
    Wow, that was fast!
  4.  
    This was a case of everything aligning well.

    newton did the necessary work, and actually didn't need any help from us. Thank you for that.

    But this is a good representation of how FujiNet works. Everybody can contribute, and we're available to help those who want to make it better.

    -Thom
    • 11: CommentAuthornewton
    • CommentTime4 Apr 2024
     
    > Wow, that was fast!

    "That's what she said."

    > Everybody can contribute, and we're available to help those who want to make it better.

    Amen to that, I'm glad I finally found a way to contribute to the Atari scene :)
    • 12: CommentAuthornewton
    • CommentTime9 Apr 2024 zmieniony
     
    Najnowsza wersja firmware (w załączniku) używa TCP domyślnie. Jeśli połączenie się nie uda, to przełącza się na UDP.

    Wszystkie serwery domyślnie skonfigurowane w FujiNet wspierają już TCP, więc można śmiało testować:

    tnfs.fujinet.online
    apps.irata.online
    fujinet.atari8bit.net
    fujinet.pl

    Z tooli przydatnych do testowania jest jeszcze klient TNFS w Pythonie: ->link<- (obsługuje serwery TCP po dodaniu przełącznika --tcp) no i możliwość uruchomienia FujiNeta w Altirze.
    • 13:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime9 Apr 2024 zmieniony
     
    Przy próbie aktualizacji flasher wywala mi się z takim komunikatem:
    KeyError: "There is no item named 'release.json' in the archive"

    Linux. Jakaś podpowiedź?
    • 14: CommentAuthornewton
    • CommentTime9 Apr 2024
     
    O, sorry, źle spakowałem. Wrzuciłem poprawiony plik do poprzedniego posta.
  5.  
    Paradoksalnie, UDP ostatnio wraca do łask pod przykrywką QUIC.
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Apr 2024
     
    No ale coś tam wyeliminowano i ulepszono.
    • 17:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime11 Apr 2024
     
    i co tam, jak tam? lepiej teraz działa w Polszcze?
    • 18: CommentAuthornewton
    • CommentTime11 Apr 2024
     
    W celach testowych postawiłem serwer TNFS w Australii (latency: 150ms w jedną stronę). Po UDP w ogóle się nie łączył, może dałoby się pokombinować z timeoutami, ale nie próbowałem.

    Po TCP to latency było widoczne (pauza przed reakcją na jakąkolwiek operację), ale ostatecznie działało to stabilnie i udało mi się wczytać hity Avalonu bez żadnych przeszkód.
  6.  
    Super wieści. Wielki szacun!
    • 20:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime11 Apr 2024
     
    najs!!!!
    • 21:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime11 Apr 2024
     
    Kolejne dobre informacje! Wielkie dzięki @newton!

    Noszę się z zamiarem testów u siebie, ale póki co, nie miałem jeszcze czasu na to... Natomiast przetestuję na pewno w najbliższych dniach, to napiszę jakiś feedback od siebie (może w weekend się uda).
    • 22:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime13 Apr 2024
     
    Wrzuciłem sobie nowy soft do obu swoich fujinetów. Wszystko mi działa tak samo jak działało... Czyli są problemy nadal że się nie łączy z serwerami, czasami się łączy, ale to tylko chwilowo.

    Wersja softu w fujinecie zgłasza się jako 1.2. To dobrze? Jak mam odróżnić czy na pewno flasher zrobił mi aktualizację do tej wersji z pliku, a nie do tej, którą flasher sobie ściąga z netu?

    I druga rzecz: skąd mam wiedzieć, czy soft łączy się przez TCP czy przez UDP, skoro z automatu ma się łączyć przez UDP jeśli mu coś nie pyknie po TCP? Da się to jakoś sprawdzić, podejrzeć np. z innego kompa w sieci, albo wymusić żeby łączył tylko po TCP?
    • 23:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime14 Apr 2024
     
    Nowe wieści: wersja firmware z postu 12 łączy się po TCP, sprawdziłem. Dodatkowy problem u mnie był z DNS. Po nazwie miałem problemy z połączeniem do serwera fujinet.pl, ale po adresie ip wygląda na to że mi działa na razie stabilnie wszystko. To na razie krótkie testy, będę jeszcze to intensywnie testował. Wygląda na to, że połączenie TCP robi dobrą robotę, a osobiście u siebie mam drugi problem jakiś z DNS-em. Będę dalej walczył, dam znać jak coś więcej będę wiedział.
    • 24: CommentAuthornewton
    • CommentTime14 Apr 2024 zmieniony
     
    > I druga rzecz: skąd mam wiedzieć, czy soft łączy się przez TCP czy przez UDP, skoro z automatu ma się łączyć przez UDP jeśli mu coś nie pyknie po TCP? Da się to jakoś sprawdzić, podejrzeć np. z innego kompa w sieci, albo wymusić żeby łączył tylko po TCP?


    Opcja developerska na sprawdzenie jest taka, aby podłączyć FujiNet do laptopa przez USB i przez terminal czytać logi. FujiNet loguje rodzaj użytego protokołu. Choć oczywiście nie jest to bardzo wygodne.

    Można też wymusić użycie tcp przez dodanie przedrostka _tcp. przed adresem, np.: _tcp.fujinet.pl - wtedy urządzenie będzie używało jedynie TCP, nie UDP.

    Dzięki za raport!
    • 25:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime14 Apr 2024
     
    @newton, bocianu mi podpowiedział właśnie wcześniej tę opcję, żeby podłączyć przez usb fujineta i podglądać logi. Tak właśnie zrobiłem i stąd dwa posty wyżej napisałem, że sprawdziłem, że faktycznie łączy się przez TCP. WIdać jak się łączy, że potwierdza wykrycie że serwer obsługuje TCP i łaczy.

    Pobawiłem się jeszcze trochę fujinetem dzisiaj przed chwilą i wygląda na to, że wszystko działa mi w końcu stabilnie (na razie). Ten protokół TCP działa elegancko w tym zastosowaniu teraz.

    Bardzo dziękuję @newton za to, że się tym zająłeś! Teraz chce mi się próbować coś pobawić tym fujinetem wreszcie i może zacznę go używać wreszcie w jakimś swoim sofcie, czy w grach. Posiadam w tej chwili dwa fujinety, więc mogę coś na dwóch Atarkach na raz pokombinować też:-)

    Druga osobna sprawa, to poradziłem sobie z moim problemem z DNS, po prostu zmieniłem serwer DNS na inny na routerze, który robi za DHCP dla fujineta i od razu po nazwach zaczął mi się fujinet łączyć też prawidłowo.
    Tu z kolei należą się podziękowania dla Bocianu, z którym wisząc trochę na telefonie dziś rano sprawdziliśmy, że mój fujinet nie dociera do jego serwera po nazwach, a po IP dociera. Ciekawe, że to z kolei się działo tylko czasami.
    Tak więc dla potomnych: w przypadku problemów z połączeniem z serwerem fujinetu, spróbujcie po adresie IP zamiast po nazwie serwera, bo problem może być związany np. z DNS-em.
    Dodam jeszcze, że wredny operator mojego routera ukrył w nim opcję ustawiania serwerów DNS! Serio, znalazłem w necie jak to zhakować, żeby się do tych opcji dobrać, bo one w routerze są, tylko są ukryte w aplikacji webowej tego routera. Jak by ktoś coś miewał u siebie podobnego, to router to Huawei B315, a owo hakowanie polega na grzebnięciu na żywca w kodzie strony w przeglądarce, bo opcje ustawiania DNS są ukryte za pomocą CSS, a widnieją w kodzie strony. No po prostu debile jacyś, że ukrywają tak ważne rzeczy w ustawieniach. A ja tego nigdy nie ustawiałem, leciało na automacie, bo mi nawet do głowy nie przyszło, że trzeba by DNS ustawić. Po prostu ustawiałem w routerze wszystkie opcje po kolei, a że są jeszcze jakieś ukryte, to nie miałem pojęcia...
    • 26:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime14 Apr 2024
     
    Pewnie adres serwera był w rządowym rejestrze stron zakazanych ;)
    • 27: CommentAuthornewton
    • CommentTime14 Apr 2024
     
    @Mq, cieszę się, że TCP działa stabilnie. Jeśli chodzi o CSS-a to aż trudno uwierzyć, że producenci stosują takie sztuczki.

    Co do samej implementacji, to może trochę bardziej osobiście napiszę, że już chyba od prawie 25 lat śledzę wspaniałe rzeczy jakie tworzycie, tutaj i na Atari Area :) Trochę myślałem o tym, co sam mógłbym napisać, ale brakowało tego impulsu. Kiedy jednak czytałem dyskusje o FujiNecie i o jego brakującym wsparciu dla TCP, pomyślałem, że jest to coś czym mógłbym się zająć, jest to zadanie z kategorii w której czuję się pewnie (dodanie i integracja nowej funkcji z istniejącym codebase-m).

    Sama implementacja nie była bardzo skomplikowana, pomijając ANSI C i jego dziwności. Tym bardziej cieszę się, że tym małym feature-m udało się odblokować potencjał FujiNetu dla użytkowników którym TNFS po UDP nie działał dobrze.
    • 28:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime14 Apr 2024
     
    @newton - To wręcz kamień milowy dla tego urządzenia ;)
    • 29:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 Apr 2024 zmieniony
     
    Dla mnie to zamienia cegłę w działające urządzenie. A cegły miałem dwie :) Brawo i wielkie dzięki! Developerka na macu i testowanie na prawdziwym Atari to bajka!
    • 30:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime14 Apr 2024
     
    co prawda stara wersja "dziwne, u mnie działa", ale to naprawdę mocny postęp, bardzo Ci dziękuję!
    • 31:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime15 Apr 2024
     
    Panowie, chciałbym zwrócić się do wszystkich z prośbą: niech osoby, które miały problemy z fujinetem ze względu na niestabilność połączeń, przetestują firmware opublikowany tutaj w poście nr 12 przez @newtona. Kolega odwalił na prawdę kawał dobrej roboty, przydało by się też trochę testów i feedbacku od kilku osób, a nie tylko od jednej.
    Robotę też zrobili administratorzy serwerów, bo uaktualnili po ich stronie soft, żeby serwery przyjmowały połączenia po tcp.

    Proszę, dokończmy ten temat, póki jest gorący, gdyby się okazało, że konieczne są jeszcze jakieś poprawki, to pewnie teraz jest na to dobry moment, a całe rozwiązanie zapewne trafi w niedalekiej przyszłości do wersji oficjalnej firmware, więc fajnie jak by było to na pewno dopracowane i potwierdzone przez userów że mamy wreszcie dobrego fujineta.
    • 32: CommentAuthortakron27
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    u mnie była padaka więc jak odszukam swoją cegłę to też przetestuję
    • 33:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Apr 2024 zmieniony
     
    Wyleciałem z obiegu fujinet - poproszę dobrą duszę o sposób upgrade flasha z podanymi plikami .bin z postu 12. Pamiętam, że jakaś apka była na macu działająca, ale pobierała najnowszą wersję z netu.
    • 34: CommentAuthornewton
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    @jhusak - możesz użyć flashera z ->link<- pozwala ściągnąć wersję z internetu lub podać ZIPa.
    • 35: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    MQ ja dzisiaj po pracy przetestuję i zdam raport
    • 36: CommentAuthorxangel
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    Czy ten soft można pobrać oficjalnym downloaderem, czy muszę wrzucić ten tutaj z wątku z postu 12?
    • 37: CommentAuthornewton
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    Nie ma jeszcze oficjalnego release'u zawierającego wsparcie dla TCP, więc póki wersja snapshot z postu 12 jest jedyną opcją.
    • 38:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    Właśnie się tym bawię i potwierdzam, że bez problemu łączy się po TCP (sprawdzałem fujinet.pl, fujinet.online i atari-apps.irata.online) oraz działa całkiem sprawnie. Aczkolwiek mi i po UDP dobrze działało.
    • 39:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Apr 2024 zmieniony
     
    @newton, dzięki, zaoszczędziłeś mi frustracji i pół godziny szukania :D A serwer tnfsd z tcp/ip na maca jest jakiś? Czy ten dostarczony z fujinetem ma obsługę tcp/ip?
    • 40:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    Nowy ma już obsługę TCP. Znaczy się, to co jest na githubie ma. Zawsze można sobie zbudować. A czy to co jest na stronie FN ma to nie wiem, nie próbowałem.
    • 41: CommentAuthornewton
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    Tak, ten serwer obsługuje TCP i UDP:

    ->link<-

    Budowa jest bardzo prosta i chyba nie ma żadnych zależności:

    make OS=BSD

    (MacOS jest konfigurowany jako BSD).
    • 42:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Apr 2024 zmieniony
     
    Cudownie :) Przekompilowane.
    • 43: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime16 Apr 2024 zmieniony
     
    Właśnie zrobiłem update firmware i Fujinet z czytnika kart sd stał się wreszcie sieciowym urządzeniem dla mnie!
    Testowo wczytałem parę dem i wszystko działa jak należy co było nie do pomyślenia wcześniej,numen od pierwszego strzała, coś pięknego, jeszcze raz dziękuję
    • 44:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    No to teraz po latach nastąpi jakiś przełom wreszcie i może zaczną powstawać jakieś sieciowe gry/programy dla Atari:-)
    • 45:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    Dely kiedyś twierdził, że wynalezienie tego FujiNeta to przełom, jedno z najważniejszych urządzeń. Czekam na raport od niego.
    • 46:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    Panowie, ale te modyfikacje nie dodają TCP do Fujineta - samo TCP jest takie jakie było. To co zostało dodane to obsługa protokołu TCP na poziomie protokołu TNFS, czyli w przeglądarce/mapowarce plików. Aplikacje można było pisać dokładnie takie same.
    • 47:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    Peri Noid: niezupełnie. Oczywiście masz rację, że to o czym jest tu mowa, to "tylko" włączenie TCP do TNFS. Ale bez tego fujinet był bezużyteczny dla mnie. Jasne, że mogłem sobie pisać aplikacje działające sobie przez internet, ale nie mogąc ich sobie wrzucać do komputera przez fujinet, nie mając dostępu do struktur katalogów i plików na serwerach tnfs, gdzie właśnie są te aplikacje wszystkie przechowywane, nie chciało mi się w ogóle tego fujineta wyciągać z szuflady, a więc i czegokolwiek pisać na niego. Oprogramowanie fujinetu to jest cały system i on musi działać w całości, żeby miało sens cokolwiek na niego dalej pisać.

    Albo krócej: jeżeli przykładowo napiszesz grę wykorzystującą fujinet, to naturalne jest dla użytkowników fujinetu udostępnić tę grę na serwerach tnfs. Użytkownik odpala fujineta, wybiera grę poprzez tnfs i ją tak uruchamia. Jasne że można grę nagrać na kasetę, wysłać pocztą wszystkim zainteresowanym w paczuszkach i kazać sobie wczytać z kasety, a wtedy pełną gębą korzystać z dobrodziejstw sieciowych fujinetu:-)
    • 48:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime17 Apr 2024
     
    Zaaplikowałem firmware, fujinet przy wczytywaniu gier przez net działa, nie ma zwiech, poruszanie się po liście plików bez zacięć. SUUUPPPERRRR!
    • 49: CommentAuthortakron27
    • CommentTime17 Apr 2024 zmieniony
     
    już myślałem że to nie wchodzi bo po skończonym flashowaniu program zwraca "FujiNet v1.2 2023-10-14 18:40:00 Started @ 7" .
    ale jak potem zrobiłem downgrade do 1.0 i zaś do zmodyfikowanego, toto tak się zgłasza.

    aNode wczytało od pierwszego strzału.
    plus jakieś demko, sysinfo. wygląda że jest ok.
    • 50:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime17 Apr 2024
     
    Ja się wczoraj aNode bawiłem chyba ze dwie godziny i cały czas wszystko chodziło perfekcyjnie. Żadnych zacięć, żadnych błędów. Milion razy odpalane różne programy i gry, wszystko śmiga jak należy. Rewelacja:-)