atarionline.pl Poszukiwania: Turbo Rom - Mapasoft pliki - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime15 Apr 2024 zmieniony
     
    Poszukuję pliki WAV lub MP3 (48kHz 320kbit) celem uzupełnienia i naprawy znalezionych na strychu kaset:

    kaseta 13:
    poz. 8 - Ghost Encounters
    poz.14 - PlatterMania
    poz.17 - Sky Blazer
    poz.19 - Star Maze

    Co do nazw nie mam pewności bo trafiały mi się różne opisy.

    Proszę o pomoc w skompletowaniu zestawu gdyż kasety które posiadam nie zawsze są w dobrym stanie (pogięta taśma, rozmagnesowane itp.)

    Będę podsyłał kolejne zapytania - to dopiero początek tego zestawu.
    • 2: CommentAuthorpigula
    • CommentTime15 Apr 2024
     
    Tutaj masz katalog mapasoftu - łatwo będzie sprawdzić, czego Ci brakuje

    ->link<-
    • 3: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    Chodzi mi o pliki a nie o skany okładek. Posiadam cały zestaw kaset ale nie wiem czy wszystko uda się zgrać do plików WAV lub MP3.
    • 4: CommentAuthorpigula
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    Proponuje zgrać każdą - wrzucić na dysk googla' i dać linka na Atari Area w wątku od systemów Turbo. Seban ma duże doświadczenie i z problematycznymi nagraniami będzie można się pobawić.
    • 5: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    Szkoda wrzucać WAV-y z 1-2 sek ciszą. Już 2 kasety z tego względu odstawiłem na bok. Zgrywałem różnymi metodami i na różnych magnetofonach. Z szumu kasety nie dało się nic odzyskać. Ktoś z domowników postawił pudełko z kasetami na kolumnie głośnikowej (ja znając się na elektronice czegoś takiego bym nie zrobił).
    • 6: CommentAuthoradi
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    Nagraj sobie programy za pomocą doskonałego oprogramowania Turgen Baktry:
    ->link<-

    Źródła gier są chociażby tu na AOL.
    • 7: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    To nie jest takie proste. Oryginalny format pliku Turbo ROM jest bardzo restrykcyjny. Będziesz musiał znaleźć pliki .XEX zawierające tylko jeden segment danych. W przeciwnym razie będziesz musiał skorzystać z niestandardowego formatu pliku.
    • 8: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    Na kasetach jest specjalny loader w normalu a w części Turbo Rom-u nie ma nagłówka tylko ciurkiem już leci gra.
    Wiem że turgen może wygenerować ale chodzi mi o zachowanie oryginalnego formatu na kasecie.
    Nie potrzeba żadnego Carta tylko sama przeróbka magnetofonu.
    • 9: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    To jest w pełni zrozumiałe. Zatem albo ktoś ma tę samą taśmę, albo będzie w stanie wydobyć trochę danych z Twojej.
    • 10: CommentAuthorpigula
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    Ja, od Nostyego dostałem tylko dwie kasety Turbo Rom.Na magnetofonie UM oraz na drugim z Turbo 2000F nie byłem w stanie nic z nich wczytać. Były w opłakanym stanie - trochę danych wyciągnął z nich Seban i udostępnił na Atari Area. Skoro jest pełny spis zestawów. To zostaje tylko zobaczyć jakie narzędzia do tego systemu powstaly mam na myśli kopiery i można próbować wyszukująć odpowiednie pliki xex odtwarzać te zestawy. Ja tak robiłem w przypadku turbo UM. Miałem łatwiej bo w latach 90 przeniosłem swoje zbiory na dyskietki... i odtworzenie pogniecionych fragmentow lub omylkowo nadpisanych nie była problemem.
    • 11: CommentAuthorFUJI
    • CommentTime17 Apr 2024
     
    Dysponuję zestawami 18-24 jeżeli będą potrzebne. Jeżeli w spisie nie mam błędów, to wszystkie są zgrane i przekonwertowane na cas.
    • 12: CommentAuthorpustak
    • CommentTime17 Apr 2024
     
    @baktra dało by się odtworzyć kolekcje Mapasoftu za pomocą Turgena?
    Czy Turgen potrafiłby wygenerować taki plik wav z loaderem w normalu (on jest chyba 3 lub 4 blokowy z nazwą gry) i drugiej części Turbo Rom-u bez nagłówka.
    Za nagłówek chyba służy właśnie ten loader w normalu.
    • 13: CommentAuthorpigula
    • CommentTime17 Apr 2024
     
    Tutaj masz dump cart'a do TurboRom'u - w nim są kopiery.

    ->link<-
    • 14: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime17 Apr 2024
     
    Być może zadziałałaby następująca procedura:

    1. Weź plik .cas z taśmową wersją modułu ładującego Turbo ROM

    2. Wygeneruj plik Turbo ROM .cas przy użyciu Turgena

    3. Połącz dwa pliki .cas, usuwając nagłówek Turbo ROM.

    4. Zmodyfikuj wersję taśmową modułu ładującego Turbo ROM. Jeśli potrzebne. Domyślam się, że adres ładowania jest osadzony w module ładującym.
    • 15: CommentAuthoradi
    • CommentTime18 Apr 2024
     
    5. Powiedz "Dziękuję".

    :)
    • 16: CommentAuthorkkrys
    • CommentTime18 Apr 2024
     
    Na razie powalczę ze zgrywaniem.
    Później będę uzupełniał brakujące.

    Dziękuję za podpowiedzi
    • 17:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime20 Apr 2024 zmieniony
     
    No właśnie miałem się kiedyś za to zabrać, bo mój magnetofon ma TurboROM. Jakim narzędziem oni to robili, powiedzmy z XEX do czegoś co daje nagłówek w normalu a potem ogień w turbo?

    --------
    EDIT:
    Tak dla sportu zerknąłem co tam siedzi w tym tym loaderze od MAPASOFTu.

    No zakręcone to jest na maksa. Zgrałem z kasety swojej, czyli takiej, że szło się do nich, dawało ustawioną kasetę, mówiło się jaka gra i oni dogrywali.

    Gra to "BOMB JACK" czyli po ludzku Gun-Powder-Charlie :)

    Nie wiem co z gry jest zaszyte w loaderze. Może tylko nazwa. Loader jest zaxorowany. Miesza sam na sobie coś. Trzeba by to rozplątać i byłby krótszy.

    Składa się z 3 rekordów po 128 bajtów.

    Pierwsze dwa rekordy wczytuje od $0080. Czyli pakuje się z butami na stronę zerową.

    Ostatni rekord zostaje w rekordzie $0400. I co ciekawe uruchamiany jest z $03FD. Tam jest nagłówek kasetowy 55 55 FC. I loader wykonuje te bez sensu instrukcje (55 55 FC).
    Ale nie tylko to idzie na nielegalu.
    Procedura xorowania to:
    LDX #$15
    LOOP:
    LDA $0400,X
    NOP $4C96,X
    EOR $80,X
    NOP #$4C
    STA $0400,X
    INX
    BPL LOOP

    Samo wczytywanie zaczyna się od $00D2 i instrukcji SEI

    BIN - zgrany z mojej kasety
    CAS - zrobiony z BIN na CAS
    XEX - zrobiony z BINa, żeby łatwo debugować i testować
    • 18: CommentAuthorFUJI
    • CommentTime7 dni temu zmieniony
     
    Są też wersje loadera z 5 rekordami.
    W loaderze jest zaszyta suma kontrolna danych turbo i adres startu, więc tym samym loaderem nie można wczytywać różnych gier bez jego modyfikacji. Loader wczytuje dane jak leci do momentu wystąpienia błędu odczytu (na końcu nagrania zawsze jest błąd w postaci szumu). Po błędzie obliczana jest suma kontrolna tego co się wczytało (xor, zaczynając od 0) i jak się zgadza, to program jest uruchamiany, a jak nie to odczyt startuje od nowa.
    • 19:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime7 dni temu zmieniony
     
    Czyli nie da się doklejać loadera.

    Ma to nawet sens bo ta pętla wczytująca to tam jedzie ostro i za bardzo nie ma jak filozofować. Czyli loader już wcześniej wie pod jaki adres ma wczytać i jak uruchomić.
    • 20: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime6 dni temu zmieniony
     
    Nadal istnieje alternatywa.

    Wezmę kod źródłowy pełnego modułu ładującego Turbo ROM (który posiadam, ponieważ osobiście zdemontowałem moduł ładujący) i stworzę wersję, która zamiast pobierać nazwę, ładowanie, adres inicjujący i uruchamiający z bloku nagłówka, będzie miała to informacje osadzone. A TURGEN „wytnie dostosowaną wersję” dla każdego pliku i dołączy ją jako plik startowy na taśmie.¨

    Motywacja do tego nie jest zbyt wielka. TURGEN ma już ustawienie umożliwiające dodanie modułu ładującego Turbo ROM przed plikami. Tyle że jest to pełna wersja, bo jest o wiele bardziej praktyczna.

    Edit:
    Ha ha. W ten sposób na pewno się nie uda. Pełny moduł ładujący Turbo ROM znajduje się w „RAM pod ROM”, podczas gdy zminiaturyzowany moduł ładujący znajduje się pośrodku strony 0 i stosu 6502.
    • 21: CommentAuthorpustak
    • CommentTime6 dni temu
     
    Wiedziałem, że baktra coś wymyśli. :)

    Ma to sens do:
    - odtworzenia kolekcji mapa-softu
    - nagrywania kaset z krótkim loaderem w normalu dla osób nie posiadających cart-a z Turbo-ROM, a posiadających magnetofon Turbo-ROM (np. ja)

    Co ciekawe rom cardridga do Turbo ROM nie działa dobrze z AVG i Pico Cart-a.
    • 22:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime6 dni temu
     
    No ja też mam magnetofon bez carta. Tzn mam AVG, ale coś mi to nie szło (może dałoby się to jakoś przekabacić na Maxflasha).

    Więc trik z krótkim loaderem w normalu jest potrzebny. :)
    • 23: CommentAuthorlemiel
    • CommentTime5 dni temu
     
    To może trzeba podesłać do tmp ten wsad dla TurboROM, aby poprawił obsługę w AVG (i pewnie w SubCart też). Jak wskażesz plik to mogę ja.
    Pico nie wiem kto.
    • 24: CommentAuthorpustak
    • CommentTime5 dni temu
     
    ROM jest z linka kilka postów wyżej.
    ->link<-

    ROM odpala, ale się wysypuje przy próbie włączenia loadera.
    • 25: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     
    Pełny moduł ładujący Turbo ROM, jako XEX.
    ->link<-
    • 26:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime5 dni temu zmieniony
     
    @baktra
    Dzięki!

    A Ty masz to w źródłach? Możesz przekompilować, żeby załadowało od $0700, bo teraz jest $2000 - $2239 (RUNAD: $02E0).

    Jak masz tylko binarkę to biorę się za debug :)

    Edit:
    A dobra, bo to spakowane jest. Prawdziwy kod pod $CC00.