atarionline.pl TOSSTer czyli programowalny przełącznik 4 TOS dla Atari STe - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorMatGuru
    • CommentTime4 May 2024 zmieniony
     
    Podczas pewnej pogawędki na discord zostałem wkręcony w projekt wykonania przełącznika TOS do STe programowalnego z poziomu Atari.

    Projekt udało się doprowadzić do końca. Urządzenie jest bardzo kompaktowe, po zamontowaniu, ponad nim do stacji jest prawie 1cm luzu, praktycznie nie wystaje też poza podstawki po eprom z TOS.

    Przełącznik posiada 4 sloty po 256kb każdy, aktywny slot jest sygnalizowany za pomocą buzzera w sposób binarny :), czyli 2 tony niskie oznaczają slot0, wysoki i niski slot1, niski i wysoki slot2, 2 wysokie slot3.

    Montaż urządzenia polega na wyjęciu kości eprom z TOS i zainstalowaniu w nich TOSSTer'a. Dodatkowo do prawidłowej pracy zaleca się podłączenie przewodu od przycisku RESET (rezystor R100 na mojej płycie). Na przełączniku jest zamontowany golpin pozwalający podłączyć w/w przewód.

    Jest możliwa praca urządzenia bez tego przewodu, ale wtedy po włączeniu oraz przełączeniu TOS (jest to możliwe programowo z poziomu Atari) po sygnale z buzzera konieczne będzie naciśnięcie RESET żeby układ prawidłowo się uruchomił.


    Podłączenie RESET do TOSSTer'a eliminuje tą niedogodność dodatkowo pozwalając na przełączanie TOS poprzez naciśnięcie i przytrzymanie przycisku RESET dłużej niż około 3s, wtedy buzzer zacznie cyklicznie odliczać kolejne TOS, puszczenie przycisku po usłyszeniu żądanego TOS (numeru slotu) spowoduje restart i uruchomienie Atari z wybranym TOS.

    Dodatkowo ostatnio wybrany TOS (slot) zapisywany jest w pamięci flash i przy kolejnym włączeniu Atari jest ładowany.

    TOS'y są przechowywane w szeregowej pamięci flash, która służy również do przechowywania konfiguracji układu FPGA (co dodatkowo umożliwia w przyszłości upgrade tej konfiguracji, czyli wgrywanie nowego firmware), podczas włączenia/przełączenia slotu, TOS z szeregowego flash jest ładowany do równoległej pamięci SRAM a następnie ta pamięć jest "podstawiana" do Atari jako TOS ROM i wykonywany jest reset (jeżeli jest przewód to automatycznie, jeżeli go nie ma to należy go wykonać ręcznie).


    Oprogramowanie do flashowania slotów i firmware wykonał laoo/ng.
    Zrobił to w ekspresowym tempie i na dodatek bez fizycznego kontaktu z urządzaniem, tylko na podstawie dokumentacji.
    Zanim Inpost dowiózł mu paczkę z TOSSTer'em ja już programowałem swój egzemplarz :)

    Magia. Wielki szacun.

    Źródła znajdują się tutaj: ->link<-

    Na PC uruchamiamy TossTosser.exe gdzie jako parametry podajemy obraz TOS (256kb) który chcemy sflashować oraz nazwę pliku wyjściowego.
    Wygenerowany plik .tos zawiera w sobie flasher oraz obraz TOSu. Po uruchomieniu go na Atari flasher pyta do którego soltu chcemy wgrać nasz obraz. Wyboru dokonujemy cyframi od 1-4 co odpowiada slotom od 0-3.
    Dodatkowo flasher wyświetla co aktualnie znajduje się w każdym ze slotów.

    Obecnie projektuję wersję płytki do ST z 6 podstawkami pod TOS, będzie też ona dostosowywane do pozostałych płyt ST.

    Gdyby ktoś był zainteresowany przełącznikiem to proszę o kontakt, uwzględnię to przy kolejnym zamawianiu PCB.

    Poniżej wrzucam kilka zdjęć, oprogramowanie TossToser.exe oraz dwa gotowe emutos do przetestowania w językach czeskim i greckim :)





























    • 2:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime4 May 2024 zmieniony
     
    Gorąco polecam. Kawał dobrej inżynierii!
    Instalacja prosta, jak tylko ktoś potrafi przylutować kabelek (mi to zajęło tylko jeden wieczór ;p), ale MatGuru wspominał coś o możliwej opcji z klipsem, żeby zaczepiać się o ten rezystor bez konieczności lutowania, więc wtedy to całkiem solderless lajcik.
    Za flaszery odpowiadam ja, więc jakieś uwagi proszę zgłaszać jaki issue na githubie. Na razie kompiluje się na Windowsie, ale przy odrobinie samozaparcia można zrobić wersję na lin/mac trzeba tylko zrobić skrypt dla linkera, bo flaszer ma wbudowany obraz programu dla ST, który na Windowsie jest po prostu jako zasób.
    • 3:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime4 May 2024
     
    I to jest news :-) Bardzo mi się to podoba i choć użytkownik ST ze mnie żaden to 'zabaweczka' - jeśli będzie to możliwe, zasili moje ST :-)

    Świetny pomysł z tym "kodowaniem" dźwiękiem :-) Mogę skopiować? :-)
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 May 2024
     
    No to ja chcę :-D

    Co do wersji ST pod 6 kości - są płyty w dwóch topologiach, z podstawkami po lewej w dolnym rogu, jedna pod druga i z podstawkami w 2 grupach po 3 pod zasilaczem. Wersja pierwsza umożliwia pracę zarówno z dwiema kośćmi 256KB jak i sześcioma 64KB, druga - tylko 6x64KB. Zakładam, że dopasujesz się do obydwu wariantów.
    • 5: CommentAuthorMatGuru
    • CommentTime4 May 2024
     
    @pancio - tak oczywiście możesz skopiować :)

    @Peri Noid - tak, chcę przygotować wersję pod każdy wariant płyty
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime5 May 2024
     
    MatGuru i Laoo - brawo panowie, bardzo pożyteczna rzecz!
    Też chcę - napiszę na priv.
    • 7: CommentAuthorMatGuru
    • CommentTime5 May 2024
     
    Części i płytki zamówione, do 2 tygodni powinny przyjść, odezwę się wtedy do wszystkich z pytaniem o dane do wysyłki, ewentualnie mogę zabrać na LostParty jak ktoś będzie.

    Pracuję nad wersją płytki do ST, MegaST i MegaSTe, te wersje będą dostępne w czerwcu, też dam znać.

    @Kaz - sztuka dla Ciebie zaklepana :)
    • 8: CommentAuthorszymonu
    • CommentTime6 May 2024
     
    Czy jest jeszcze szansa na zapisanie się na 1 sztukę tego cudeńka do STE?
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 May 2024
     
    MatGuru - dziękuję, przelew już mogę zrobić, tylko podaj kwotę.
    • 10: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime6 May 2024
     
    Pytanie laika, proszę nie pastwić się... Czy to ujstrojstewko można bezproblemowo zaimplementować do 520 STe ze starszą wersją płyty, w sensie czy nie ma konieczności interwencji speca od lutownicy?
    • 11:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime6 May 2024
     
    Co masz na myśli pisząc o "starszej wersji płyty"? Zrób jej fotkę, układ kości TOS wyjaśni wszystko.
    • 12: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime6 May 2024 zmieniony
     
    Oj, nie chce mi się teraz wyciągać i rozkręcać Atarynki, bo każde rozkręcanie to uszczerbek na gwintach w obudowie, hehe. Starsza wersja, czyli taka, w której nie da się bez ingerencji fachowca rozszerzyć pamięci do więcej, niż 1MB, są tylko dwa sloty na pamięć, w tym jeden chyba zdaje się ma na stałe wlutowaną, ale pewności nie mam czy jedna jest wlutowana, czy obie są w podstawkach.
    • 13:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime6 May 2024
     
    Chłopie, ale marudzisz... Zakładać SIP zrobione z SIMM - nie. Zrobić zdjęcie płyty - nie. Weź się zdecyduj, co tak na prawdę chcesz uzyskać bo to się robi głupie.
    • 14: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime6 May 2024
     
    Chłopie - prosiłem, żeby się nie pastwić, napisałem, że jestem laikiem. Dla Ciebie może i bułką z masłem jest polutowanie pamięci i dobrze, a dla mnie to jest skomplikowana procedura. Może i teoretycznie wiem jak to zrobić, ale że nie mam dobrej lutownicy i wolę nie grzebać na płycie, żeby jej nie poniszczyć to wolę oddać do przeróbki komuś, kto to zrobi bez takich docinek. Sądziłem, że jako fachowiec od budowy Atari STe będziesz wiedział jak wygląda nieprzerabiana płyta Atari 520 STe z dwoma gniazdami na pamięć RAM. Jak pisałem, nie będę teraz specjalnie wyciągał i rozkręcał komputera, żeby zobaczyć jak wygląda płyta. Nie da się tego ogarnąć bez potrzeby zaglądania do środka to trudno, obejdę się bez tego układu. Nie rozkręcam niepotrzebnie Atari ze względu na to, że dbam o jego stan, więc proszę pastwić się nad kimś innym. Pozdrawiam.
    • 15:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime6 May 2024
     
    Rzecz w tym, że nie znam wersji płyty z DWOMA gniazdami pamięci. Były wersje pod SIP, potem pod SIMM. Ale wszystkie miały 4 gniazda. Jeśli masz pewność, że masz dwa gniazda - to pokaż, na pewno wszyscy na tym skorzystamy. Jeśli nie masz pewności - tym bardziej należy się upewnić czym dysponujesz bo inaczej sam się możesz władować na minę na własne życzenie - z lenistwa. Rozkręcenie maszyny w umiejętny sposób niczemu nie grozi, nie spowoduje też zniszczenia gwintów. Nie trzeba też wszystkiego rozbierać - pamięci RAM są pod dedykowanym metalowym ekranem na środku płyty a gniazda pod TOS - pod stacją dyskietek.
    • 16:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime6 May 2024
     
    Proponuję rozkręcić i nie skręcać do montażu, a potem skręcić raz a dobrze :)

    Aczkolwiek do montażu kabelka trzeba ściągnąć też ekran, bo R100 jest pod klawiaturą.
    • 17: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime6 May 2024
     
    W sumie to już sam zgłupiałem. Może tam są sloty na 4 kości po 256 kB, później rozkręcę i zobaczę. W każdym bądź razie mi mówiono, że tej płyty bez "przeróbki", cokolwiek miałoby to znaczyć, nie da się rozszerzyć do 4 Mb.
    • 18: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime6 May 2024
     
    Mea culpa. Są 4 gniazda z pamięcią po 256 kB, ale chyba tylko dwa z podstawkami i raczej nie da się tego Atari rozszerzyć bez lutowania czy tam czego.
    • 19: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime6 May 2024
     
    • 20: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime6 May 2024
     
    • 21:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime6 May 2024
     
    Te moduły w podstawkach spróbowałbym wymienić na moduły 1MB, miałabyś wtedy w sumie 2.5MB. Nie jestem do końca pewien, czy taki config ruszy ale spróbować można. Zwłaszcza jeśli masz obok siebie kogoś, kto może użyczyć takie kostki do testu.
    Co do kompatybilności mechanicznej z TOSSTerem to możesz być spokojny, zmieści się bo płyta jest taka sama. Jeśli komp ruszy z 2.5MB RAM to nie powinno być żadnych innych problemów.
    • 22: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime6 May 2024 zmieniony
     
    Mam moduły 1 MB, ponoć 2x1MB + 2x256KB nie będą działać, tak czytałem i tak mi mówiono, ale nie próbowałem w sumie. Znaczy się niby próbowałem, ale nie bardzo mi chciały wyjść te kości ze slotów, a nie chciałem na siłę wyciągać i w końcu dałem sobie na spokój, gdyż nie było zbytniej motywacji, mając na uwadze, że prawdopodobnie i tak by nie zadziałał komputer, a obok jest STe z 4MB. :-D Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić test. A jak wyciągnąć bezproblemowo kości z tych gniazd, gdzie i co tam trzeba odgiąć, czy podhaczyć, żeby nic nie ułamać? ;-)
    • 23:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime6 May 2024 zmieniony
     
    Musisz podważyć te zaczepy (po drugiej stronie kości są takie same) i wysunąć kość pionowo w górę.

    Jesli masz. STe z 4MB RAM i jednocześnie upierasz się, żeby tego nie modować za bardzo to może go zostaw w oryginale a baw się tym drugim?
    • 24: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime6 May 2024
     
    No tak właśnie zrobiłem, znaczy 1040 STe jest w użytku, a 520 stoi w rezerwie. Ale dzięki, jak mnie najdzie to przetestuję czy odpali z dodanymi 2x1MB.
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 May 2024
     
    Wracając do pierwotnego tematu czyli TOStera - kolega MatGuru zgodził ponownie wystąpić na naszym zoomie i opowiedzieć o całym projekcie. Jak tylko ustalimy konkretny termin spotkania, dam tu znać, a data pojawi się również w kalendarzu strony.
    • 26:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime8 May 2024
     
    Super.
    • 27: CommentAuthorMatGuru
    • CommentTime9 May 2024
     
    @Kaz dzięki za zaproszenie.

    Plan jest taki, że podczas spotkania ja przedstawię projekt od strony hardware a laoo od software. Także będzie coś i dla elektroników i koderów :)
    • 28:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime9 May 2024
     
    supcio.
    • 29:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime10 May 2024
     
    ja też chcę :)))
    • 30:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime7 dni temu
     
    dla Ciebie już nie wystarczy.
    • 31:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime7 dni temu
     
    hlip hlip