atarionline.pl Laura - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime7 Jun 2017 zmieniony

Pewnie nie chciało by Ci się czegoś takiego robić, ale chodzi mi o to (o czym już pisałem) żeby się dało przy włożonym karcie z grą uruchomić exe-ka z innego nośnika, który korzystałby z karta, a na przykład uruchamiałby poziomy z LK. Czyli w przypadku nowszej edycji, żeby taki exec zawierał tylko to o co będzie rozszerzona nowa wersja (lub poprawki), a korzystał ze starszego karta. O ile tych poprawek / poziomów nie będzie więcej niż dostępnej pamięci... Taki exec byłby rozszerzeniem do użytku tylko dla posiadaczy oryginalnego karta i aby nie wykradli danych poziomów musiałby być zaszyfrowany, a odkodowywany np. ciągiem odczytywanym z karta :)

Ale przy obecnej wersji chyba nie jest to możliwe, bo po włączeniu Atari gra od razu startuje i chyba nie ma możliwości uruchomienia czegokolwiek z innego nośnika? Być może jest to tak zrobione w celu zabezpieczenia zawartości ROM-u przed odczytem z poziomu Atari, ale fajnie jakby jakaś kombinacja wyłączała grę i dawała możliwość odpalenia czegoś z innego nośnika, bez odłączania fizycznie nośnika z grą i żeby właśnie można było z danych jakoś korzystać np. uruchamiając modyfikację gry na podstawowym Atari 65XE. Czyli pierwsza gra na kartridżu na Atari z możliwością uaktualniania :)

Co do tego Easter Egg-a to sprawdzę na Atari :)
    • 2:

CommentAuthorlarek
    • CommentTime7 Jun 2017 zmieniony

żeby się dało przy włożonym karcie z grą uruchomić exe-ka z innego nośnika, który korzystałby z karta, a na przykład uruchamiałby poziomy z LK. Czyli w przypadku nowszej edycji, żeby taki exec zawierał tylko to o co będzie rozszerzona nowa wersja (lub poprawki), a korzystał ze starszego karta.

W dodatkowej pamięci kartridża są przechowywane etapy i grafika. Jeśli zaistnieje potrzeba uruchomienia nowego etapu, to program sobie włącza odpowiedni bank i pobiera z niego właściwe dane. Oczywiście sam kod gry również jest umieszczony w dodatkowych bankach, ale finalnie jest on kopiowany i "rozprowadzany" do całej pamięci RAM komputera. Zastąpienie danych etapów, jak to opisujesz, musiałoby polegać na wczytaniu tych danych do pamięci kartridża, a to nie jest możliwe, bo kartridż to pamięć ROM a nie RAM.
    Aby Twój pomysł można było zrealizować, dane etapów (i ewentualnie również grafiki związanej z etapami) musiałyby się wczytywać z exe-ka do pamięci RAM komputera, a to się nie uda, bo tej pamięci jest za mało. Rozwiązaniem jest kartridż z pamięcią flash, którą można programować z poziomu Atari lub takie cudo: Ultimate Cart. No, ale to już nie ta półka cenowa.
    Innym rozwiązaniem jest stworzenie gry z doczytywanymi etapami z dyskietki/dysku. Wówczas jak najbardziej byłoby to możliwe. Tyle tylko, że wymagałoby napisania części gry na nowo :)
    • 3: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime7 Jun 2017

Właśnie chodzi mi o rozwiązanie tego rodzaju, jak to "inne", bez flasha, czyli pomijany byłby kod wykonywalny z kartridża, a uruchamiany wczytany z dyskietki i ten kod mógłby doczytywać dane z dyskietki (np. poziomy z LK), ale dane, które już na kartridżu są (grafika, muzyka, etc.) odczytywałby z niego. Oczywiście wymagałoby to napisania specjalnego kodu (przeprojektowania), ale moim zdaniem, jeżeli kartridż umożliwia uruchomienie DOS-a, etc.. to jest to możliwe. Ale chyba obecna wersja na boot z dyskietki nie pozwala? Czyli żeby coś innego uruchomić trzeba wyjąć kartridż. Więc aby można było wykorzystać kartridż w ten sposób już na etapie jego projektowania trzeba by było zrobić furtkę na takie rozwiązanie w ROM-ie - np. klawisz, który wciśnięty przy włączaniu Atari powodowałby, że Atari przechodziłoby do procedury boot (wygodne również z uwagi na możliwość uruchomienia dowolnego programu, ale wtedy warto by było pomyśleć o zabezpieczeniu, bo byłoby łatwo zgrać dane z ROM-u). Gdyby kod zawarty w ROM-ie miał sam z siebie odczytywać dyskietki musiałby zawierać przynajmniej fragment DOS-a.
    • 4: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime13 Feb 2018 zmieniony

Właśnie udało mi się ukończyć grę grając w bonusowe poziomy :D Przedostatni etap wydawał się niemal niemożliwy do przejścia, ale po rozeznaniu w sytuacji okazał się dość prosty. Ostatni za to jest bardzo trudny, najmniejszy błąd i trzeba zaczynać od nowa... tak jest na wielu poziomach, ale tu wyjątkowo łatwo popełnić błąd... Spoiler: nieco rozczarował mnie ten sam ekran końcowy, co podczas normalnej gry...

Przy okazji sprawdziłem joystick :)

Grałem na Atari bez złącza ECS bez żadnych problemów technicznych. Wcześniej próbowałem na Atari z ECS i gra się zawieszała. Być może to Atari jest uszkodzone, albo gra nie toleruje tej wersji Atari?
    • 5:

CommentAuthorlarek
    • CommentTime13 Feb 2018

Gratuluję :)
    • 6: CommentAuthorQTZ
    • CommentTime14 Feb 2018 zmieniony

Dzięki :D

Poziom "Plagi egipskie" kojarzy mi się z tym ;)