atarionline.pl Problem z obrotami silnika w stacji 1050 - Forum Atarum

    Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

    • :
    • :

    Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

      • 1: CommentAuthortjmaszz
      • CommentTime22 Jun 2026 15:45 (1 godzinę temu)
       
      Witam,

      mam problem ze stacją dysków 1050. Stwierdzenie, że ma problem z prędkością obrotową, to mało powiedziane – stacja ledwo kręci po włożeniu dyskietki, a nawet bez dysku odnosi się wrażenie, że obroty wrzeciona są bardzo ociężałe.

      Co już zrobiłem:
      Wymieniłem pasek.
      Wymieniłem silnik (użyłem silnika ze stacji 1541; wydaje się identyczny, nawet numery części się zgadzają).
      Nasmarowałem główną oś wrzeciona. Wcześniej kręciła się dość opornie, ale po porównaniu z innymi stacjami (1541) nie jestem już pewien, czy to na pewno usterka.

      Sprawdziłem napięcia:

      Stacja otrzymuje 12V (w rzeczywistości 12,2V). Czy to nie za wysokie napięcie?
      Na tranzystorach na płycie zmierzyłem prawie idealne 5V oraz 12,2V.
      Na tym etapie kończą mi się pomysły i zaczynam się obawiać, że coś może być nie tak z samym głównym mechanizmem napędu.

      Czy ktoś spotkał się już z podobnym problemem?
      • 2:
         
        CommentAuthorKaz
      • CommentTime22 Jun 2026 16:05 (44 minut temu)
       
      Praktycznie identyczny opis problemu zrobiłeś tu (albo inna osoba):

      ->link<-

      To jakiś trolling?
      • 3:
         
        CommentAuthorPeri Noid
      • CommentTime22 Jun 2026 16:17 (31 minut temu)
       
      Czyżby AI? Wątek na sąsiednim forum po zastanowieniu się sugeruje, że to możliwe.
      • 4:
         
        CommentAuthorKaz
      • CommentTime22 Jun 2026 16:26 (22 minut temu)
       
      Pewnie tak, ktoś się bawi w trolling AI. Tak można zalać fora różnym syfem. Welcome in AI-world :)