atarionline.pl Atari w ZSRR - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Oct 2010 zmieniony
     
    Jak wiadomo nie od dzis, poszukuje wszelkich programow i informacji o Atari z terenu bylego ZSRR:

    ->link<-

    ->link<-



    Tam kiedys cos sie dzialo, jest to interesujace i jak dla mnie - egzotyczne. Dlatego jak tylko mam kontakt z jakims Atarowcem ze Wschodu to staram sie go wycisnac jak cytrynke ze wszystkiego co wie (lub nie wie) o Atari w ZSRR... :)

    Teraz nawinal sie bardzo sympatyczny kolega Sergiej:

    About Atari in the USSR and Russia. I'm not from Russia, I'm from Ukraine. But my mothertongue is Russian and city where I live - Odessa, near Black Sea in the South of Ukraine - is Russian that's why culture I'm in "Russia zone" when we can say so... But I may be can't help you cause my Atari was bought by my father at the end of the 80th somewhere out of the USSR (he was a sailor at that time) and he brought games from there too. So these games were in English. It's a surprise for me that there Atari computer (and games?) in Russian. I haven't known about it. (...)


    Sergiej podrzucil linki, ktore moga sie przydac do monitorowania, zadal tam tez pytania ode mnie:

    If you know Russian well or normal you can look sometimes at these links:

    ->link<-

    ->link<-

    ->link<-

    ->link<-

    I have asked there this question. These are forums about all 8-bit (and more) computers cause there are might be no Russian forums only for Atari.


    I dalej, o stanie popularnosci Atari:

    На русских форумах обсуждают обычно NES, Sega, SNES, Sony Play Station и другие приставки, которые были уже ПОСЛЕ Атари. Я думаю, что это связано, в том
    числе с тем, что большинство людей на этих форумах младше нас с тобой, в детстве они играли в NES и Sega, а Атари для них неизвестен и потому им неинтересен. Кроме того, игры на 8-битном Атари не такие яркие и легкие для восприятия, как на том же NES, потому тот, кто в детстве не играл на консоли, увидев их, особо желания в них играть не имеет. Игры на Атари интересны в основном тем, для кого они связаны с детством.


    Okazalo sie, ze gral w starych czasach na Atari w klubie w Odessie:

    Да, и еще мне кажется, что в бывшем СССР, а также России, Украине и других русскоязычных странах Атари был просто очень малопопулярен. Он был у небольшого числа людей, у многих из которых кто-то из родителей был моряком и привозил приставку из-за границы. Атари стояли в компьютерных клубах (я сам играл в Одессе в одном из них), но широкой популярностью не пользовались. А вот когда появился NES под пиратской маркой Dendy, то он был у каждого второго ребенка, как и Sega потом, поэтому на русскоязычных форумах много говорят об этих приставках и эмуляторах, но мало об Атари, который просто многим
    незнаком.

    Это клуб находился в подвале (under the ground you had to go downstairs to enter it), как и многие в то время. Там было довольно темно. В первом зале находились игровые автоматы, а во втором, дальнем, стояли несколько столов, на которых стояли Атари. Вроде бы там были только Атари. Сколько - не помню. Кажется, 5-6, может быть, меньше. Вряд ли больше. Ты приходил, заказывал игру (не помню, какой там был выбор. Видел "Boulderdash" и еще одну игру,
    название которой забыл), тебе ее записывали с аудио-кассеты и ты в нее играл. Сколько стоило, тоже не помню. Да и не знал, потому что папа платил, а не я. Видел я еще один клуб, там тоже были Атари. Клуб находился не в подвале. В этом клубе стояло несколько Атари, штук десять, по-моему. То же самое - приходишь, заказываешь игру, тебе записывают, ты играешь. Там точно был "Montezuma'z Revenge". Мы в семье эту игру называли "Монти". Мне кажется, что еще в одном месте, в одном из городских парков, был такой же клуб - зал с 8-10 Атари. Думаю, по городу их было несколько, но вряд ли много. Насколько я помню, там всегда было много посетителей, люди хотели поиграть. Что не странно, ведь компьютерные игры тогда только появились, это было нечто совершенно новое и при этом очень интересное.

    Разумеется, сейчас этих клубов уже нет. К сожалению, я тогда совсем этим вопросом не интересовался. Если бы я мог, то спросил бы сейчас, где они брали компьютеры, игры, было ли все это легально или нет. Но найти людей, которые этим занимались, можно, наверное, только случайно.


    Potem przeszlismy do tematu ograniczen eksportowych COCOM (firmy z krajow zachodnich nie mogly sprzedawac technologii, w tym komputerowych, do ZSRR i satelitow):

    И это, видимо, тоже одна из главных причин. Ведь NES появился тогда, когда как раз был наплыв товаров с запада, при этом пиратская Dendy была очень дешевой, потому ее покупали все, она захватила огромную популярность. А Атари был доступен немногим, когда же доступ западных товарам (в том числе и из США) стал открыт в СССР, а затем в страны, которые появились после развала Союза, ны рынке игровых приставок Атари уже потерял первые позиции. Потому в тех же США в свое время был бум Атари, а у нас первый бум случился только с NES, Атари остался как бы в тени.


    oraz o zyciu zwyklych ludzi, ktorym wcale nie bylo latwo kupic komputer, a co dopiero hamerykanski:

    Частное лицо (отдельный человек, private person) вообще не мог иметь дома иностранную валюту, не только доллары. Были какие-то исключения, не знаю точно, какие. Но обычному человеку иметь доллары категорически запрещалось, за это можно было понести серьезное наказание. Я не уверен, что это так, деталей не знаю, но, насколько я могу судить, именно так было.


    Zobaczymy, jaki bedzie oddzwiek. Sergiej obiecal tez pomoc w znalezieniu mi numerow naszego polskiego czasopisma "Komputer" w rosyjskiej wersji jezykowej. Na razie jestem w posiadaniu pojedynczych stron, ktore wkrotce opublikuje.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Oct 2010
     
    Do tematu nalezy jeszcze dodac, ze mamy artykul z "Techniki Molodiezy", miedzy innymi o Atari:

    ->link<-

    a takze pogloski o tym, ze Tomasz Mazur byl w posiadaniu gier przyslanych ze Wschodu, ale do ich wydania nigdy nie doszlo. Ktokolwiek widzial, ktokolwiek wie... to wiadomo, wrzuca tutaj informacje :)
    • 3:
       
      CommentAuthorrako
    • CommentTime6 Oct 2010 zmieniony
     
    a właśnie, co się dzieje z Tomaszem Mazurem? nie ma z nim kontaktu? całkowicie odciął się od Atari?
    Po tym jak Świat Atari zszedł ze sceny słuch o nim zanikł. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Oct 2010
     
    Kiedys namierzylem Tomasza Mazura, skontaktowalem sie - i okazalo sie, ze to Atarowiec (rysowal grafiki na ST), ale nie ten... :)
    • 5: CommentAuthormono
    • CommentTime6 Oct 2010
     
    U nas łatwiej było kupić Atari, niż Elwro.
    • 6:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime7 Oct 2010
     
    Tomasz Mazur to niezwykły umysł, szuka wyzwań jak inni. IMHO jeśliby go zainteresować czymś, np. powstawaniem jakiejś nowej dużej gry dla Atari to być może by się w to wciągnął.
    • 7: CommentAuthorandys
    • CommentTime7 Oct 2010
     
    niemoglem sie opanowac i musze to napisac;)
    dlaczego w rosji i chinach nie bylo atari.
    ano dlatego co jest oczywiste;)
    jak mogl byc komputer co nie mogl wyswietlic w pelni kolorach flagi narodowej;) w tych krajach
    jak wiadomo chodzi o kolor soczyscie czerwony hehehe
    • 8: CommentAuthorRamos
    • CommentTime7 Oct 2010
     
    Rosja i dalej na wschód kraje komunistyczne miały embargo nałożone przez państwa zachodnie na komputery 8bit, więc większość komputerów docierała do Rosji z przemytu np. od marynarzy, którzy czasami przywozili komputery. Niestety większości komputery były w systemie NTSC. Z tego co wiem było była jedyna grupa na C64 o nazwie Alan Group, a jeden Rosjanin był w grupie Triad jako Modem Trade. Obecnie kilka osób ze Spectrum działa na scenie C64. O posiadaczach Atari słyszałem, że dwóch mieszkało gdzieś w Moskwie, a czy to prawda. W gazetach rosyjskich można poszukać może tam są jakieś listingi produkcji na Atari czy może ogłoszenia użytkowników tego komputera, którzy szukali innych użytkowników w celu wymiany oprogramowania.
    • 9:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime7 Oct 2010
     
    Tomasz Mazur --> ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Oct 2010 zmieniony
     
    Atari bylo w ZSRR ponoc drugim, po Spectrum, popularnym komputerem. Takie opinie napotykalem kilkukrotnie. W praktyce trzeba by jeszcze uwzglednic Apple II, ktorego klony powstawaly pod roznymi markami krajow demoludow.

    W Moskwie dzialal klub Atari i to nie jeden. W podanym linku do artka na AtariOnline.pl jest program wykonany w takim klubie. W jednym z nich byly ponadto komputery ST ufundowane przez mistrza szachowego Garri Kasparowa.

    Zreszta w duzych miastach byly rozliczne kluby komputerowe (bardziej przypominajace nasze salony gier, bo tylko sie w nich gralo na komputerach). Serigiej to potwierdzil w powyzszych wypowiedziach - bo on jest z Odessy i pamieta z dziecinstwa takie salony.

    Jezeli chodzi o listingi dla malego Atari - jestem na etapie poszukiwan starych numerow "Komputera" (wersja rosyjska), mam juz kilka stron, listing tam jest :). Wszystko opublikuje w swoim czasie.

    PS. Andys - Spectrum bylo popularne, bo bylo najtansze, najprostsze i najlatwiej bylo zrobic podrobki.
    • 11: CommentAuthorandys
    • CommentTime7 Oct 2010
     
    Moze cos znajdziesz w gazetkach ruskich, choc jak widze to raczej są spectrum,nes(dendy),gba

    gazetki oraz różne video znajdziesz na ftp zxaaa
    ->link<-
    • 12: CommentAuthorPetenokor
    • CommentTime7 Oct 2010
     
    "Rosja i dalej na wschód kraje komunistyczne miały embargo nałożone przez państwa zachodnie na komputery 8bit, więc większość komputerów docierała do Rosji z przemytu np. od marynarzy, którzy czasami przywozili komputery."

    My father was a doctor on a ship and he brought Atari 800XL. I didn't kniw if he did it legal or illegal. Today I ask him. However may be there were less people in Odessa who had Atari. Among my friends - no one. But as I earlier wrote there were some clubs where people could play Atari I did it too. I didn't know whomuch clubs were I remember only two. There were 5-6 Atari not less. May be it was illegal?
    • 13: CommentAuthorRamos
    • CommentTime7 Oct 2010
     
    Pytałem się mojego membera z Rosji czy słyszał coś o ludziach z Atari w Rosji. Oczywiście byli tacy jednak ze sceną nie mieli nic wspólnego. Byli to szczególności posiadacze Atari na którego pisali różnorakie programy w tym sporo użytkowych. Ma się zapytać swojego przyjaciela i jak będę coś więcej wiedzieć dam znać na forum.
    • 14: CommentAuthorPetenokor
    • CommentTime7 Oct 2010
     
    So today I have talked to my father. I wasn't right cause he had not brought Atari from other land. He really bought NES (Nintendo) and Sega in other lands but Atari he bought in Odessa in 1989. He doesn't remember how much it was and doesn't know if the man who sold that Atari had taken it legal or illegal to the USSR.
    About computer clubs that time in Odessa. Father said that there were only Ataris. In spite of Spectrum was more popular in the USSR that clubs had only Ataris and no Spectrums. Why? I don't know.
    • 15: CommentAuthorMaciek
    • CommentTime8 Oct 2010
     
    Mój ojciec pracował w ZSRR w latach 80tych, tam też po raz pierwszy zetknął się z komputerem, jego kolega z pracy miał ZXa i Atari. Nie wiem dokładnie co tam robił, ale pensje mieli wypłacane w USD (!!!), bez problemu mogli też kupować ówczesne komputery, kolorowe telewizory, sprzęt AGD, złoto i chyba nawet waluty. Nie stanowiło to żadnego problemu i robili to legalnie bez żadnego przypału. Podejrzewam, że musiały istnieć tam odpowiedniki naszych Pewexów (możliwe, że znacznie lepsze i dla dużo węższego grona ludzi niż u nas). Nie mam pojęcia skąd brali komputery zwykli śmiertelnicy.

    Milowym krokiem było zapewne wyprodukowanie własnego odpowiednika Ziloga, co otworzyło drogę na produkcję klonów ZX spectrum. Pewnie to im wystarczyło, gdyby skopiowali jeszcze 6502 to pewnie teraz mielibyśmy jeszcze ze sto fikuśnych klonów Atari :) Uwielbiam te ruskie klony ZXa, za klona Atari dałbym spooooro.

    Slava Rossii!
    • 16: CommentAuthorPetenokor
    • CommentTime9 Oct 2010 zmieniony
     
    "About computer clubs that time in Odessa. Father said that there were only Ataris. In spite of Spectrum was more popular in the USSR that clubs had only Ataris and no Spectrums. Why? I don't know".

    It wasn't only in Odessa. I found information that Atari 800XL appeared at the end of 1980th in the USSR and these computers were in cooperative salons of computer games. So Atari clubs may be were legal.

    If you know Russian you can read it by your self:

    Бытовой компьютер ATARI 800 XL был выпущен фирмой ATARI в 1983 году. Позже (в 1985 году) фирма модернизировала компьютер и выпустила новую модель: ATARI 800 XE. Эта модель отличалась от базовой модели новой версией встроенного интерпретатора Бейсика и дизайном корпуса.
    Именно эта модель бытового компьютера (в основном тайваньской сборки) в конце восьмидесятых появились в Советском Союзе. В те времена эти компьютеры устанавливались в кооперативах-салонах компьютерных игр
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Oct 2010
     
    Petenokor - thanks for all interesting posts. Where did you get this Russian text? It is small mistake there: in 1985 was new model Atari 800XL, not 800XE.
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Oct 2010
     
    @Maciek: klona 6502 tez wyprodukowali
    • 19:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime24 Oct 2010 zmieniony
     
    Kaz: Tu bym się nie spierał, są doniesienia że 800XE było wypuszczone na rynek niemiecki już w 1985.
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Oct 2010
     
    Ajajaj, nie wiem dlaczego przeczytalem rok 1983... :) Wtedy oczywiscie powstal 800XL. W roku 1985 rzeczywiscie powstala seria XE, co oczywiscie powoduje, ze 800XE rowniez moglo powstac, nie wykluczam.
    • 21: CommentAuthors2325
    • CommentTime10 Mar 2015
     
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jul 2015
     
    Tytuł artykułu: "Pierwszy sowiecki komputer":

    ->link<-

    • 23: CommentAuthoras...
    • CommentTime13 Jul 2015 zmieniony
     
    W Rosji zbudowali prawie swojego toms-a:
    ->link<-

    Widziałem i macałem….
    Zobaczcie jak wyglądają gniazda sio…..!
    • 24: CommentAuthorezswift
    • CommentTime2 Dec 2015
     
    I can add some facts about Atari-8 in Russia.

    I'm from Moscow and can say only about Moscow region.
    There was a lot of 130XE and in a less degree 800XL here.
    Almost all of them were used in game-clubs.
    But there was not so much Ataris in personal use.
    I am a happy owner of 130XE till now. My father brought it to me from France. He worked in Red Army Aleksandrov's Ansamble at a time.

    I remember some Atari's suppliers.
    "Atari Club" - (It was a computer business of Kasparov. Atari-8, ST, Amiga, C-64 etc.)
    "Fraktalus" - SW,HW Vendor, some carts, some docs ...
    "SBG-Logic" - Manufacturer of some peripheral equipment etc.

    Anyway you can contact me at ezswift(commercial-at)yandex.ru

    Good Luck!
    • 25: CommentAuthors2325
    • CommentTime8 Dec 2015
     



    • 26: CommentAuthors2325
    • CommentTime9 Dec 2015
     
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Oct 2020
     
    Wkleję tu sobie linki do artków, które były na głównej stronie, a dotyczyły tematu "softu ze wschodu":

    ->link<-

    ->link<-

    ->link<-

    A to przy okazji tego, że skontaktował się ze mną kolejny użytkownik Atari z byłego ZSRR, który w dzieciństwie korzystał z Atari w klubie komputerowym. Świetne jest to, że stara się pisać po polsku, wielki szacun, że nie translatorem:

    Fedir:

    Dzień dobry, Panie KAZie :)

    Piszę, bo 1) chciałem do kogoś opowiedzieć swoją historię z ATARI, 2) nigdy nie komunikował z prawdziwymi Atarowcami, i 3) również rzadko mają okazję do praktyki polskiego (przepraszam tego Atarowca za ćwiczenie na nim).

    Więc, w czwartej lub piątej klasie (~1988) chodziłem do klubu
    komputerowego w Domu Pionerów, były tam trzy 65XE. To był Kirowohrad (teraz Kropywnycki), małe miasto w centrum Ukrainy, mieliśmy tutaj w czasach radzieckich głównie różne klony Spectruma, różne radzieckie produkty, jak "BK" lub "Lwów PK-01"... ale ATARI były nietypowe, nie wiem, jak się tam dostały.


    Ciekawa historia, będę drążył :D
    • 28:
       
      CommentAuthormazien
    • CommentTime24 Oct 2020
     
    Kaz, jakbyś mógł to podpytaj Teodora także o PK-01 LVIV (LVOV). Moim zdaniem też niezmiernie ciekawy komputerek - taki lwowski ELWRO :)
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Oct 2020
     
    Mazien - słuszna uwaga, zapytam.
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Oct 2020 zmieniony
     
    Doklejam tu sobie źródło materiałów o kompach w ZSRR.

    ->link<-

    ->link<-
    • 31: CommentAuthormrroman
    • CommentTime27 Oct 2020
     
    Był fajny odcinek na Atari Antic podcast (https://ataripodcast.libsyn.com/antic-interview-165-yakov-epelboim-pushky-and-devilator) o tym jak Boris Bieriezowski przewoził Atari do Rosji. Tak od 29:50 minuty.
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Oct 2020
     
    O, ciekawe wspomnienia rosyjskich Żydów, którzy wyemigrowali do USA. Całe nagranie, prawie 38 minut, warte wysłuchania. Dzięki mrroman.
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jan 2022
     
    Zarejestrował się u nas na forum pan Sergejs Karpuškins z Łotwy, co może oznaczać kolejną ciekawą historię z przeszłości.

    Sergejs:

    (...) mieszkam na Łotwie i mówię po rosyjsku. Przepraszam za moje tłumaczenie maszynowe na język polski. Mam taki problem: znalazłem stare Atari 130 XE i napęd LDW super 2000. Próbowałem przetestować funkcjonalność urządzeń, ale nie mogę wczytać gier z dysku. (...) Pod koniec lat 80-tych kupiłem córce Atari 130XE, graliśmy z nią do końca lat 90-tych. Mam dużo gier na dyskietkach 5 1/4", ale nie jestem pewien, czy tam przetrwały. Chciałbym spróbować uruchomić niektóre z nich. Teraz wszyscy mamy laptopy lub komputery PC. Chciałbym pokazać wnukom, w jakie gry grałem w młodości. (...)

    Z pozdrowieniami, Siergiej.
    • 34: CommentAuthorpigula
    • CommentTime13 Jan 2022
     
    Kilka osób z Rosji kupiło ode mnie sio2sd...
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jan 2022 zmieniony
     
    I mamy:

    Sergejs Karpuškins:

    (...)Во второй половине 80-х, когда Горбачев разрешил частное предпринимательство, стали появляться видеосалоны и салоны видеоигр. В Риге были салоны с настоящими видеоиграми, если честно, то не помню, то ли симуляторы гонок, то ли разные симуляторы управления самолётом. Стояли 2-3 аппарата, сколько стоила игра не помню. А еще были помещения, взятые в аренду у города, где стояли столы со стульями, а на столах стояли телевизоры и компьютеры Atari (сначала 64, позже 130 и ST). Была почасовая оплата. Все Atari привозились из Польши. Я купил себе Atari у знакомого по-моему за 2 000-2 500 рублей, ещё советских. Знаю, что в Москве был Atari club, где можно было получить любую информацию по Atari, какие то прикладные программы на русском. Да память такая штука, что кажется недавно, а вспомнить конкретно тяжело и деталей не помнишь.

    Если я запущу дисковод и у мена загрузится хотя бы часть дискет, то посмотрю, что у меня есть.


    No to czekamy na efekty Sergiej! W razie potrzeby zakładaj wątek i koledzy pomogą szukać problemu z odczytem ze stacji dyskietek.
  1.  
    Film przesyłam w e-mailu. Może zapomniałem, jak to się robi. Mam wrażenie, że dyskietka nie jest czytelna lub wszystkie informacje na dyskietce zaginęły w ciągu 30 lat.
    • 37: CommentAuthorinnuendo
    • CommentTime13 Jan 2022 zmieniony
     
    @Kaz, no tak właśnie myślałam, że gościmy u nas Łotysza lub osobę z Łotwy :)

    @Sergejs, laipni lūgti forumā! Добро пожаловать на форум!
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Jan 2022
     
    @Piguła - a zadałeś im pytanie o stare czasy, jakiś autorski soft?

    @Innu - mogę się mylić, ale podejrzewam, że to raczej Rosjanin mieszkający na Łotwie. Po rozpadzie ZSRR w krajach nadbałtyckich mocno Rosjan naturalizują, na Łotwie "ułotwiszają". Mam koleżankę, Rosjankę z Łotwy, która ma taką sytuację, że o niej się mówi formalnie Łotyszka, ale ona czuje się Rosjanką.
  2.  
    Tak, jestem Rosjaninem mieszkającym na Łotwie. Czy to cię tak bardzo przeraża? Nawiasem mówiąc, przypadkowo znalazłem kilka magazynów „komputerowych” na lata 1990-91, które kupiłem w Rydze. Czasopismo ukazywało się w Polsce, aw Rosji w języku rosyjskim, gdzie publikowali zarówno polscy, jak i rosyjscy autorzy. Drukowano tam również artykuły o "spectrum" i "atari". Jeśli ktoś jest zainteresowany, mogę wrzucić zrzuty ekranu.
  3.  
    Kto może mi powiedzieć, dlaczego moja dyskietka nie jest czytelna.
    • 41: CommentAuthorinnuendo
    • CommentTime14 Jan 2022
     
    Sergejs, нет :) Я часто бываю в Литве и рада, что кто-то из соседней страны зарегистрировался на форуме. Будем рады видеть сканы статей.
    • 42: CommentAuthorZenon
    • CommentTime14 Jan 2022
     
    Przyczyn cała masa może być, to tylko niektóre
    1. Przewód SIO niesprawny, styki zaśniedziałe
    2.Dyskietka ze starości niesprawna
    3.stacja rozregulowana
    4.Jakieś mechaniczne uszkodzenie napędu np. Pęknięty docisk
    5.wypadł filc z docisku głowicy.
    6.Prowadnice bez smaru i wózek nie rusza
    7.uszkodzony czujnik ścieżki zerowej
    8.uszkodzony POKEY
    9.nieprawidłowe obroty dyskietki.
    10.....
    11....
    12.....
    Skąd wiedzieć jak sprzęt tylko na ekranie i z filmu niewiele wynika.
    Chcemy pomóc, ale jak? To nie jest .... stuk.... i działa.
    • 43:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime14 Jan 2022 zmieniony
     
    Dziękuję i proszę, piszcie po rosyjsku. Wreszcie będzie okazja do przypomnienia sobie języka, którego się człowiek uczył 40 lat temu i tym razem już poza _tamtym_ kontekstem. Ja narazie tylko poczytam, nie będę pisał koślawo.

    To nie jest rozwiązanie problemu nieczytających się na Atari dyskietek sprzed 30-lat, ale propozycja obejścia problemu:

    ->link<-

    albo wersja z dodatkami:
    ->link<-

    Nie wiem, czy po otworzeniu stacji dysków LDW 2000 jest dostęp do takiej standardowej tasiemki złącza, żeby Kryoflux podłączyć? Jak nie, to potrzebna jest do czytania Kryofluxem jeszcze stara stacja dysków 5,25" ze starego PC. Już nie trzeba jej łączyć z PC, tylko z płytką Kryoflux - a to przez USB ze współczesnym PC.
  4.  
    У меня глупый вопрос: можно проверить дисковод через бейсик, набрав команду или составить программку на бейсике? Кабель я прозвонил - он в порядке, разъемы с обеих сторон тоже хорошие. LDW я осматривал при снятой крышке, головка двигается и прижимается, двигатель крутится. (они были в рабочем состоянии 35 лет тому назад).
    Mam głupie pytanie: czy mogę sprawdzić dysk w BASIC'u wpisując komendę lub zrobić program w BASIC'u? Zadzwoniłem kabel - jest w porządku, złącza po obu stronach też są dobre. Obejrzałem LDW ze zdjętą pokrywą, głowica porusza się i naciska, silnik się kręci. (byli w stanie pracy 35 lat temu).
    • 45: CommentAuthorZenon
    • CommentTime14 Jan 2022
     
    Aby Basic zapisywał i odczytywał musi być z dyskietki wgrany DOS.
    :( :( :(
    Można procedurę napisać w języku assemblera ale to trudne i na tym etapie skomplikowane
    • 46:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime14 Jan 2022
     
    Czy jak wciskasz klawisze w stacji to słychać pikanie w głośniku komputera? LDW wysyła sygnał audio do komputera, jeśli on nie przechodzi, to znaczy, że połączenie jest złe.
  5.  
    Tak, słyszę dźwięk z głośników, ale ten dźwięk jest niezależny od tego, czy LDW jest włączony, czy wyłączony.
    Да, я слышу звук в динамиках, но этот звук не зависит от того, включён или выключен дисковод LDW.
    • 48:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime15 Jan 2022 zmieniony
     
    To jest tak - w LDW są przyciski. Jak się wciska te przyciski, to można zmieniać różne rzeczy w stacji dysków.

    I teraz uważaj:
    jeśli wszystko działa poprawnie, to powinieneś słyszeć piknięcie w głośniku podłączonym do komputera w momencie, kiedy wciskasz przycisk w stacji dysków!

    Tak się dzieje, ponieważ gniazdo SIO ma wejście audio. Dźwięk z tego wejścia jest miksowany z normalnym audio z komputera.
    Twórcy stacji Indus GT (tak się nazywał pierwowzór LDW 2000) postanowili użyć tego wejścia audio w gnieździe SIO do sygnalizacji wciskania przycisków w stacji dysków.

    Czyli jeśli
    - stacja jest włączona,
    - komputer jest włączony
    - wciskasz przyciski w stacji
    to powinieneś słyszeć pikanie w monitorze czy telewizorze podłączonym do komputera.

    Jeśli nie słyszysz pikania, to na pewno nie działa dobrze połączenie pomiędzy stacją dysków a komputerem.

    I najważniejsze - to pikanie nie zależy od oprogramowania, jest zrealizowane w 100% sprzętowo, więc jeśli to nie działa, to jest źle. Oczywiście jeśli pika to nie musi być dobrze :)
  6.  
    При нажатии кнопок Error, Трaск, Drive Type я слышу звук в динамиках телевизора. Как мне кажется при попытке считывания с дорожки, у меня на индикаторе станции должен появиться Error. А у меня по-моему двигатель флоппи диска не вращается, хотя при включении станции он прокручивается.
    Kiedy naciskam przyciski Error, Trask, Drive Type, słyszę dźwięk w głośnikach telewizora. Wydaje mi się, że gdy próbuję odczytać z utworu, na wskaźniku stacji powinien pojawić się Error. I moim zdaniem silnik napędu dyskietek się nie obraca, chociaż przewija się, gdy stacja jest włączona.
    • 50: CommentAuthorZenon
    • CommentTime15 Jan 2022
     
    Tak się uruchamia
    Tył stacji, cztery przełączniki ustawione na stację numer 1 (D1) oraz na właściwą gęstość
    Dyskietka do stacji
    Opuścić dźwignię
    Włączyć zasilanie stacji
    Włączyć zasilanie komputera trzymając wciśnięty klawisz OPTION
    Wyświetlacz stacji wskazuje jak przebiega ładowanie
    Powinno się załadować i uruchomić
    Na dyskietce musi być nagrany prawidłowy plik samouruchamialny jak DOS, gra, lub inne.
    W innym wypadku nie zostanie załadowany bo jego ładowanie musi przebiegać pod kontrolą na przykład DOSa. Będzie to program dla BASICA, tekst listu, i podobne