atarionline.pl Emulatorowanie przenośne. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime22 Apr 2024 zmieniony
     
    Hej, mam kilka pytań, które nurtują mnie od jakiegoś czasu:

    1. Załączam zrzut. Chciałem sobie ustawić aktualną datę itp. ale nie dało się, choć niby ta opcja jest. Żaden z przycisków nie ułatwiał zadania. Wyjście tylko przez wciśnięcie reset - mało eleganckie.
    Czy ustawianie daty to tylko coś na niby?

    2. Jakich skrótów używacie do zapisu i ładowania stanów gry? Jest coś uniwersalnego? Niby jest np. R3+X (quick menu?) ale mi się to nie udało aktywować. Akurat gram sobie na CPS1-3 i by się przydało zatrzymanie i wznowienie w innym czasie

    3. Czy jest możliwość "wyciągnięcia na wierzch" platformy XL/XE (Atari800) w menu głównym, czyli tam gdzie się wybiera platformy typu PSX, Sega32, C64 itp. ?
    Dziwne, że Atari7800 jest widoczne.
    Jak w ogóle chodzi małoatarowy emulator (tzn. gry na nim) pod tym R36S ?

    To samo pytanie odnośnie MAME, nie ma możliwości wyboru go z głównego
    menu. Czyżby odpalało się to tylko przez np. Retroarch od środka? :o

    4. Czy jest jakiś uniwersalny skrót na wychodzenie z gier do głównego menu w systemie? Zauważyłem, że jak miałem oryginalny system od Chinola, to tam działało np. podwójne wciśniecie kombinacji Start+Select a teraz nie. Wyłączam więc konsolkę przytrzumując przycisk zasilania albo resetuje przyciskiem z boku.

    5. Jak (czym) najlepiej przegrać oryginalną kartę microSD z systemem? Próbowałem przez Balena Etcher ale niby z 32GB na 32GB nie pójdzie, bo za mała karta, Samsungiem 128GB wzgradził. Win32diskimager-1.0.0 zrobił kopię (po dłuuugim czasie) ale to się potem nie uruchamia więc kicha. :|


    Jakby co, to mam całkiem świeży system, bo to "ArkOS_R35S-R36S_v2.0_04112024". Zrobiony z video-poradnika na YT. Odpala się zawsze, działa stabilnie ale są bolączki takie jak wyżej opisałem.



    Proszę o tzw. łopatologiczność. ;)
    • 2:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime22 Apr 2024
     
    @Dracon - odnośnie pkt 5 nie ma to sensu. Po prostu zainstaluj sobie najnowszy IMG systemu Rufusem. A przegraj jedynie zawartość foldera "roms" z oryginalnej karty :)
    • 3:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime23 Apr 2024 zmieniony
     
    @Alex
    Zainstalowałem tak. Skorzystałem ze źródeł, o których pisał tu Ilmenit.
    System ogólnie działa, nawet jest spolszczenie, ale mam wrażenie, że np. część skrótów klawiszowych nie działa.

    Ciekawe w sumie, że R36S to niby prosta konsolka, ale jednak ma niezłą "złożoność" jeśli idzie o ilość (poukrywanych) ustawień, itp. :O
    • 4:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime23 Apr 2024 zmieniony
     
    @Dracon - Zainstaluj tę wersję ->link<-

    A następnie dobierz sterownik ekranu z katalogu "New screens" stąd ->link<- U mnie działa "Panel 3"

    I gotowe :) Działa w końcu FN i cała reszta.
    • 5:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime29 Apr 2024 zmieniony
     
    @Alex
    W międzyczasie zainstalowałem sobie coś innego:
    Retro arcade 0.4
    "Na R36s oprócz czystego ArkOSa stock'owego można również zainstalować nowiusieńkiego gotowca od MashTec. Jest to grupa która swojego czasu wypuściła też gotowca Bob351mp (na arkos 1.6) z arcadepunks, którego również dało się zainstalować na R35s/R36s (po małej podmiance plików dtb).
    Teraz MashTec wypuścił system (image) z romami na bazie ArkOSa 2.0 którego zainstalujemy na Anbernic'ach oraz R35s i R36s
    W opisie filmu są wszystkie potrzebne informacje co, gdzie, skąd i jak..."



    Wszystko tam jest cacy, są obrazki do gier i nawet mini-filmiki. Przemyślany pakiet. Mam to w wersji na 2 karty pamięci.
    Mogę nagrywać stan gry czy elegancko wychodzić z gry do systemu. :)
    Tylko jeden szkopuł: nadal nie działa mi klawisz Fn.
    Z tego co zauważyłem, jedyna chyba droga do jego "udrożnienia" to podmiana (nadpisanie) kilku plików .dtb, ale obawiam się, czy to nie rozwali dobrze teraz działającego systemu... :|
    • 6:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime29 Apr 2024
     
    @Alex
    Możesz napisać jak masz w R35S skonfigurowane A800? Czy to prawda, żę tam "łyka" tylko pliki .atr a nie .xex ? :o
    • 7:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime29 Apr 2024
     

    Ilmenit:

    sprawdź "Platform Explorer Roms Pack" ->link<- - wg mnie najlepszy zestaw, ma top 100-200 gier z każdej platformy, wliczając małe Atari.

    Zapowiada się nieźle, nie omieszkam tego sprawdzić...
    Tylko z tego co czytam, soft jest na miyo mini? To tego na R36s nie zainstalujesz. Znaczy, same gry wgrasz bez problemu, ale soft musisz mieć z r36s - tak mi się przynajmniej wydaje. :]
    • 8:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime29 Apr 2024
     
    @Dracon - Tego nie znałem. Jest lepsze nież to, co ja znalazłem? W kwestii FN, to ta wersja, którą polecałem, obsługuje FN :) Co do A800 to jeszcze nie rozgryzłem. Jest i działa, ale z dokładną konfiguracją będzie trochę zabawy...
    • 9: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime3 May 2024 zmieniony
     
    No i zepsułem, nie wiem, czy to karta padła czy software nie ogarnął. Uruchamiałem różne gry, ostatnio z Dreamcast, nie wgrywałem niczego na kartę poza plikami dla a800. I w pewnym momencie, bam, uruchamia się i czarny ekran z kursorem.

    Nie potrzebuję pomocy, jak będę miał czas to znajdę jakiś obraz i przeinstaluję, przeniosę gry itp.

    Gdybym tam miał już jakieś super ustawienia, zainwestował czas w to, bym się wnerwił... Proponuję po prostu założyć, że z konsolą R36s jest trochę jak z linuksem na laptopie, trzeba czytać i grzebać ;)
    • 10:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime3 May 2024 zmieniony
     
    @bartgo - miałem tak po kilkunastu resetach :) IMHO karta...

    P.S.
    Nie da rady nic zamieścić:

    Napotkano pewne problemy
    Nie wprowadzono loginu użytkownika.
    Nie masz uprawnień do odpowiadania w tym wątku.
    Nie możesz odpowiadać w tym wątku ponieważ nie jesteś zalogowany.

    Zróbcie coś w końcu z tym...
    • 11:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime6 May 2024 zmieniony
     

    Alex:

    Tego nie znałem. Jest lepsze niż to, co ja znalazłem?

    Ta kompilacja od MASHTEC zdecydowanie jest warta grzechu (wersja na 2 karty pamięci). Dopracowana produkcja. Gry mają obrazki w katalogu, filmiki, itp. Największą wartością wg mnie jest już dobrze skonfigurowny dział "Ports" gdzie znajdziesz różne perełki typu "Mario64" albo "Half-Life 1" (wygląda jak oryginał z 1999 r.).
    Generalnie w tym pakiecie masz prawie pół setki platform (niektóre w dwóch wariantach) i wygląda to bardzo OK. :)


    Co do A800 to jeszcze nie rozgryzłem. Jest i działa, ale z dokładną konfiguracją będzie trochę zabawy...

    :o
    A u mnie nie. Zawsze jak próbuję coś odpalać to za chwilę pojawia się komunikat w stylu "Atari emulator has crashed!". :(
    Pecuś, pomożesz coś w tym temacie???
    • 12: CommentAuthorstreak
    • CommentTime7 May 2024
     
    Niestety w ArkOSie nie majeszcze zapisow sejwstejtow na atari800 (przez SELECT+X / Select+Y), ale zdradze "tajemnice" ze w batocerze v39 (ostatni release w tym roku) w koncu po miliardzie lat dodali te funkcje, wiec to kwestia miesiecy jesli chodzi o ArkOS'a i R36S..
    • 13: CommentAuthorstreak
    • CommentTime7 May 2024 zmieniony
     
    2. Jakich skrótów używacie do zapisu i ładowania stanów gry?

    - Select + X / Select + Y

    3. Czy jest możliwość "wyciągnięcia na wierzch" platformy XL/XE (Atari800) w menu głównym, czyli tam gdzie się wybiera platformy typu PSX, Sega32, C64 itp. ?

    - Wrzucasz do /roms/atari800 i po skanowaniu katalogow roms wrzuca Tobie gry Atari do MENU

    To samo pytanie odnośnie MAME, nie ma możliwości wyboru go z głównego
    menu. Czyżby odpalało się to tylko przez np. Retroarch od środka? :o

    - J/W

    4. Czy jest jakiś uniwersalny skrót na wychodzenie z gier do głównego menu w systemie? Zauważyłem, że jak miałem oryginalny system od Chinola, to tam działało np. podwójne wciśniecie kombinacji Start+Select a teraz nie. Wyłączam więc konsolkę przytrzumując przycisk zasilania albo resetuje przyciskiem z boku.

    - UU, mowimy o arkOS'ie na R36S ? Bo dziwnie to wyglada co piszesz..

    5. Jak (czym) najlepiej przegrać oryginalną kartę microSD z systemem? Próbowałem przez Balena Etcher ale niby z 32GB na 32GB nie pójdzie, bo za mała karta, Samsungiem 128GB wzgradził. Win32diskimager-1.0.0 zrobił kopię (po dłuuugim czasie) ale to się potem nie uruchamia więc kicha. :|

    - najlepiej i najbezpieczniej to z pozycji linuxa:
    df if=xx of=xx BS=1mb,
    A z windowsa faktycznie to etcherem najlepiej

    Jakby co, to mam całkiem świeży system, bo to "ArkOS_R35S-R36S_v2.0_04112024". Zrobiony z video-poradnika na YT. Odpala się zawsze, działa stabilnie ale są bolączki takie jak wyżej opisałem.

    - Ja mam 04242024 (update via wifi) i nie ma takich przypadlosci. Sprobuj te wersje, jesli masz wifi na usb i dongiel z mini USB-3 do USB.
    • 14: CommentAuthortakron27
    • CommentTime8 May 2024
     
    pod Win kopię/obraz bootowalnego pena robię tym:
    ->link<-
    • 15:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime8 May 2024 zmieniony
     

    streak:

    - Select + X / Select + Y

    No widzisz, a czasami nie działa to i jest aktywne za to Select+R1 /select+L1
    Albo Fn+X.
    Trochę z tym zamieszania, tak jak i z modelami R36S, to co pisał Alex to prawda - autorzy modyfikują jakieś detale w nowszych konsolach i trzeba dodawać ręcznie "patche" do systemu. :(

    - UU, mowimy o arkOS'ie na R36S ? Bo dziwnie to wyglada co piszesz..

    Tak. Wygląda może dziwnie, bo trochę się w tym wcześniej zamieszałem. :| Jednakże postawiłem jakiś czas temu zaktualizowany ArkOS oraz pakiet Mashtec więc mam "dwa warianty" systemu i sytuacja się ustabilizowała, wychodzenie przez Select+Start z gry do systemu już na ogół działa.
    Tak mam kabelek plus USB i aktualizacja Wifi działa (na tej wersji ze zaktualizowanym ArkOS, bo na MASHTEC nie), można "scrapować" okładki do gier, cheaty, itp. Aktualizacji systemu nie trzeba było, bo zrobiłem świeżą instalkę i póki co nie woła o nowe.

    Zastanawiam się jeszcze co trzeba zrobić by zaczął chodzić emulec A8. Niby na karcie z "easyroms" wrzuciłem romy atarowskie do katalogu "bios" ale i tak mi się emulowane A8 wykrzacza. :(


    Acha, z ciekawości sprawdzałem czy i jak działają inne OS-y dla R36S czyli Rocknix [tak sobie, ograniczony] czy AmberElec [zwiecha] i wychodzi na to, że obecnie ArkOS rządzi możliwościami, stałym rozwojem, itp. :)
    • 16:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime8 May 2024
     
    Na różne rzeczy mogę ponarzekać a'propos konfiguracji A800 pod retroarchem, ale na pewno nie na wykrzaczanie się samego emulatora.

    Ciekawe.
    • 17:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime8 May 2024
     
    Faktycznie, intrygujące.
    Zapomniałem dodać, że do katalogu "Atari800" wrzuciłem trochę atr-ów i xex-ów (w razie czego).
    Nie wiem po prostu, czy to ma chodzić "samo z siebie" i nic tam nie trzeba ustawiać, czy coś jednak gdzieś się w(y)łącza. Chodzi mi tylko o emulację Atari 8-bit pod R36S na ArkOS.
    • 18:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime7 dni temu zmieniony
     
    Pojawiło się ciekawe i chyba dość przydatne narzędzie do identyfikacji wersji systemu dołączanego do R36S:
    ->link<-
    Nie omieszkam sprawdzić tego w praktyce, ciekawe co mi tam pokaże... :)
  1.  
    Lada dzień ma wyjść nowy model z składanym ekranem.Czeka ktoś?
    • 20:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 dni temu
     
    Ja nie, bo starczy mi ten r36s, który teraz mam. :)
    Masz więcej info na temat tego "nowego modelu" ? Ciekawe co tam jest.
  2.  
    Bebeszki te same prawdopodobnie, tylko obudowa bardziej kompaktowa bo składana.
    • 22: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime1 dzień temu zmieniony
     
    Udało mi się odbrickować swój egzemplarz R36S, zrobiłem tak (może nie jest to idealne):
    - ściągnięty nowy Arkos, image wrzucony na kartę SD 64GB (EVO) - Etcher mi nie działa pod W11, użyłem jakiegoś zalecanego toola z pakietu forensics (nie pamiętam nazwy)
    - katalog główny z oryginalnej karty zarchiwizowałem na kompie i przeniosłem do katalogu głównego partycji bootującej na SD (robiąc kopię tego co umieścił tam obraz Arkos), nadpisując pliki
    - na drugą partycję (z grami) wrzuciłem gry do katalogów odpowiednich platform

    Po uruchomieniu trochę pomieliło i wstało.

    Dało się pograć, nowy Arkos działa lepiej. Działa fn, są inne skróty do wychodzenia z emulacji.

    Ruszyło coś z Atari, Doom na SNES, coś z N64 i Grandia II oraz Omikron na DreamCast. Super.

    Zachęcony, wrzuciłem starą kartę do drugiego slotu, przepiąłem żeby system widział obie.

    Niedługo potem, bum - i znowu konsola leży z czarnym ekranem :)

    Także wniosek dla mnie - firmową kartę zbackupować i schować głęboko z ostrzeżeniem na karteczce, używać tylko nowej karty na SD1.

    Na szczęście, proces mam opanowany.

    [Edit: za słabo opisałem proces, nie umiem powtórzyć... konsolka leży i kwiczy]
    • 23:
       
      CommentAuthortOri
    • CommentTime18 godzin temu
     
    Dzięki ->bartgo - dobrze wiedzieć na przyszłość.

    tOri
    • 24:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime15 godzin temu zmieniony
     
    @bartgo - Po co tyle kombinować? Wystarczy gotową kompilację wrzucić na kartę RUFUS-em, podmienić sterownik ekranu i wrzucić gry z oryginalnej karty :)

    Aby nie było zgonów to nie wolno wyłączać urządzenia w trakcie pracy. Tylko przez menu i "shut down".
    • 25:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime7 godzin temu
     
    Zasadniczo, tych urządzeń zbrickowac się nie da.
    Bootuje się z karty pamięci, a do bootloadera nie ma dostępu.
    Wystarczy więc tylko włożyć kartę z działającym systemem i musi działać.
    • 26:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime6 godzin temu zmieniony
     
    Miłą ciekawostką jest fakt, że bez specjalnych kombinacji można sobie pograć w GTA3 ze strony retroarcade ->link<-
    Tam z boku/na dole jest 7zip files , rozwijane menu i są wszystkie porty które poleca chyba MashTec . Pobierasz plik Grand_Theft_Auto_Vice_City.7z (155mb w 7zipie), wypakowujesz folder i plik sh do folderu ports i działa. Nic więcej nie trzeba instalować. Oczywiście działa tak wprost na sofcie retroarcade. Na innym trzeba coś samemu "dłubać". Podobna sytuacja jest z Grand Theft Auto: Vice City - też działa, zajmuje aż 1,4 GB ale całkiem płynnie jest. :)
    • 27: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime5 godzin temu
     
    @Alex - sprawdzone wczoraj, tak faktycznie nieco zaszalałem, procedura jest prostsza... ale też, kupiłem tylko kartę 64GB więc większe kompilacje nie wchodzą.

    Fajne urządzenie. Chyba chyba z SNES, różnych konsol SEGI i NES się na tym najlepiej sprawdzają, nowsze konsole już albo by chciały większy ekran albo innego pada (N64).

    Jeśli uda mi się jakoś sensownie dokonfigurować przyciski pod N64 to wypas. Doom i Duke wyglądają na tym obłędnie.