atarionline.pl Będzie "Prince of Persia" na Atari - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime13 Jun 2021
     
    Pal licho, że ta mysz oprócz klasycznej trzecioplanowej roli w przerywnikach gry, jest też animacją oczekiwania podczas ładowania :-) Na ekranie tytułowym jej wydźwięk w kontekście wymuszania 1xSIO może być wręcz symboliczny :-)
    • 2: CommentAuthorRaDeK
    • CommentTime13 Jun 2021
     
    Na S-drive max obrazy dyskietek śmigają , a na AVG cart poza dyskietkami obrazy cartridzy.
    PoP na C64 wymaga cartridza na easyflash brak wersji na dyskietki
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Jun 2021
     
    wersja dyskietkowa ma ten minus, że masz tyle samo czasu grania co i ładowania ;). No nic, dobrze że jest wersja cart. Szkoda tylko że wersja dyskowa odpala wyłącznie ze sio, a mogłaby działać z nośników szybkich bez problemu - nawet na tym xbjozie. Domyślny konfig tego loadera używa procedur OS, tutaj jest skonfigurowany na własne sio. No i kupa :)
    • 4:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime13 Jun 2021 zmieniony
     
    Mnie zastanawia kwestia intra, naprawdę ta animowana scena z muzyką (notabene świetną Mikera), kilka plansz opowieści i plansza tytułowa wymagają doczytywania? Gra jest na 130XE, więc o co chodzi, czemu nie da się tego załadować na raz i nie przerywać na ślimacze ładowanie 1xSIO?
    • 5:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Jun 2021
     
    Nadmiarowy SIC! się przydał.
    • 6: CommentAuthorXuio
    • CommentTime13 Jun 2021
     
    @Jacques nie do konca wiem o co chodzi. Fakt, laduje sie w slimaczym tempie (wywala mi przy okazji boot error, na prawidziwym sprzecie, przed ekranem z tanczaca pania), ale sama scena z ksiezniczka i wezyrem - wyglada normalnie, bez jakiegos doczytywania. Sprawdzalem wersje dyskietkowe na avg cart i sdrive micro.
    • 7:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime13 Jun 2021
     
    @Xuio

    To całkiem proste, ładując po SIO czeka się chyba około minuty na pojawienie się pierwszego ekranu informacyjnego o konwersji, po czym wkracza z muzyką plansza "Broderbund presents", zaraz potem kolejna "a game by Jordan Mechner" po czym muzyka przerywa na ładnych kilka sekund ładowania by pojawił się ekran tytułowy (z myszą). Potem następuje płynne przejście do planszy opowieści historii córki sułtana (z muzyką), po czym znów robi się czarno, muzyka nie gra, następuje kilkanaście sekund ładowania z animowaną myszą, po czym muzyka się wznawia i prezentowana jest scena w komnacie księżniczki.

    Efekt jest naprawdę kiepski, całe intro i muzyka są co chwilę przerywane dość długim ładowaniem, ale za to mamy animację myszy, bo xBios tak potrafi, no super. Gdyby nie było wymuszane 1xSIO i gra pozwalała użyć turbo, to poszarpanie intra byłoby mniej odczuwalne.
    Ale nadal nie rozumiem, dlaczego korzystając ze 130XE intro musi być tak poćwiartowane i cokolwiek doładowywać co chwilę.
    • 8:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Jun 2021 zmieniony
     
    To chyba kwestia balansu - doładować więcej na raz i potem mieć dłuższy ciąg bez przerwy, czy ładować po kawałku za każdym razem pokazując to co załadowano. Sumaryczny czas będzie taki, łączny czas oczekiwania też - tylko kwestia wyboru, czy w jednym dłuższym bloku, czy kilku krótkich. Właśnie odpaliłem wersję ATR z SIO2SD i wiem o czym mówisz. Jedynie cart daje jakiś komfort - ale i tak nie jest idealnie ponieważ i tak następuje doładowywanie - zapewne transfer z pamięci carta do bloków pamięci rozszerzonej. Jest dużo szybszy - ale jest. Tutaj masz nagranie z uruchomienia z pomocą SIC-a.
    • 9:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime13 Jun 2021 zmieniony
     
    Ja odpalałem i z SIO (zgroza z intrem) i SIC-a - lepiej.
    W sumie na cartridge'u w ogóle nie powinno być doczytywania, jest krótkie i nie psuje aż tak efektu intra, ale jest - muzyka się przerywa, pokazuje się "mysz-oczekiwania".
    Powód oczywiście taki jak napisałeś, cartridge robi za dyskietkę ;-)
    Zdecydowanie byłoby lepiej gdyby intro mogło się całe załadować do RAM-u i zachowałoby płynność. Tak jak wczytuje się cały level na raz.
    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Jun 2021
     
    Najlepiej by było, by autor przekonfigurował tego xbjosa na ładowanie poprzez procedury OS. Najmniejsza z możliwych ingerencji a gra uruchomi się tym sposobem i z flopek i z dysków twardych i w takim przypadku załadowanie z jakiegoś IDE obrazu ATR zajmie podobną ilość czasu co w przypadku carta.
    • 11:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime13 Jun 2021
     
    Ale animacja myszy wypadnie! A na to zgodzić się nie możemy! xBios potrafi!
    • 12:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Jun 2021
     
    Próbowałem z Karinki wystartować - nic z tego. Próbowałem odpalić spod LiteDOS-a ale nie zadziałało. No trudno.
    • 13: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime13 Jun 2021
     
    No powiem tak. Czekałem na tą grę. Śledziłem każdy wątek. Dalej się cieszę, że powstaje... Ale faktycznie - ta mysz to żart. Zamysł autora - no nic nie zrobimy. Jedni się ucieszą, inni nie. Ja zagram. Ale powiem co myślę - szkoda. Już pomijam ładowanie - ok, ale ta mysz - po co ? - Ktoś wie ? - Lepiej by żółw pasował ;)
    • 14: CommentAuthormono
    • CommentTime13 Jun 2021
     
    @rr_800xe: ->link<-
    • 15: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime13 Jun 2021
     
    No tak - istotnie, jest tutaj. Ale intro ? Ono się ślimaczy, może ślimak ;). Gra będzie ok. Chciałem inaczej, ale to nic - bo to i tak jest kawał dobrej roboty !!!. I tak się będę cieszył ;). A mam cichą nadzieję, że autor przywróci normalne intro ;)
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Jun 2021
     
    hahahahah, dobre. ŚLIMAKA w czasie ładowania tam dać :)
  1.  
    The mouse makes me think of Dune by Frank Herbert.
    • 18:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime14 Jun 2021 zmieniony
     
    Rensoup pisze (oczywiście w lekko zgryźliwy sposób), że jeżeli znamy kogoś, kto potrafi narysować lepszy ekran tytułowy, możemy pogadać ;-)
    Przyznał, że mysz powstała w zastępstwie pierwotnego pomysłu, który okazał się nie do zrealizowania.

    Rensoup:

    Sparkler did a great title pic but it was impossible to colorize... I'll take the blame for that since I didn't know what was possible at the time.

    So I took inspiration from the Snes box art and drew that one... final or not I don't know but if you know someone who can do better than bathroom tiling then we can talk about it.
    • 19:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    Mi się osobiście pomysł z myszą podoba, ale jako rzecz dodatkowa, czyli screen w czasie ładowania mógłby się pokazać, może też być ta animowana mysz na doczytywanie, ale oprócz tego powinien być normalny screen tytułowy, bo ten screen jest bardzo rozpoznawalny i jest symboliczny wręcz dla tej gry. Moim zdaniem musi być screen z pałacem na początku po załadowaniu gry.
    • 20: CommentAuthorrr_800xe
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    Odpaliłem demko 2021/06/10. Gra na moim emulatorze, uruchamia się - do czasu pojawienia się ekranu tytułowego - 6 minut i 21 sekund ;). Tyle czasu księżniczka macha brzuchem na ekranie.

    Jeśli chodzi o mysz, to screen z doładowywaniem - faktycznie ujdzie. Ale ekran tytułowy nie. No chyba nie mamy na to wpływu ;). Ewentualnie możemy na niego nie patrzeć przed grą, i wyobrazić sobie, że jest tam zamek jak na wszystkich pozostałych mikrokomputerach ;). My Atarowcy zawsze mamy pod górkę ;)
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    Ciekawe, jak by na pałę wrzucić oryginalny gfx np z pc do rastaconvertera.
    • 22: CommentAuthortebe
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    Rensoup specjalnie na potrzeby POP stworzył program Piccolo aby stworzyć obrazek w sposób bardziej generyczny, grafikę Wratchilda z załącznika odrzucił, gość musi wymyśleć koło od nowa inaczej nie będzie działać ;)
    • 23:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    z Rastaconvertera od użytkownika Beeblebrox z A.Age:

    • 24: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    No proszę, dało się i nie jest to mysz nawet.
    • 25: CommentAuthortebe
    • CommentTime14 Jun 2021 zmieniony
     
    no ale Rastaconverter to nie Piccolo, to się nie liczy

    intro powstało na długo przed konwersją, no ale za dużo kolorów używało ;)
    • 26:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    To intro Gonza faktycznie było piękne:



    Ale z tego co koajrzę, Rensoup chciał intro oprzeć na silniku gry dla oszczędności RAM-u.
    • 27: CommentAuthorpin
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    I tak wszystko co chwilę doładowuje, więc ciężko powiedzieć ocb z tymi oszczędnościami.
    • 28:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    Na razie mieści się w 180KB dyskietki (pewnie ciut mniej ale nie wiem jak wygląda sprawa kompresji bo XXL zachwalał kiedyś swój XBIOS jako dekompresujący w locie).
    • 29:
       
      CommentAuthorcrrn
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    Mam swoją wiedzę co do obrazka ttułowego. Swego czasu zostałem poproszony o projekt ale sie nie spodobał. Kiedys go pokażę ale jeśli miałby zostać ten z myszą to decyzję uznałbym za słabą.
    • 30:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    Mysz jest słaba, zgadza się.
    • 31:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    @crrn
    Bardzo jestem ciekawy Twojego projektu, być może teraz byłaby jednak szansa na ponowne zaproponowanie, bo mam wrażenie, że "mysz" także na Atari Age nie ma zbyt wysokich notowań ;-)
    • 32:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    Wśród kilku osób, które się wypowiedziały o myszy faktycznie notowania są niskie. Tyle, że to jest liczba osób policzalna na palcach jednaj ręki, albo góra niecałych dwóch rąk.

    Mi się pomysł z myszą np. bardzo podoba, obrazek z myszą z resztą też uważam za rewelacyjny, bardzo ładny. Wplecenie dodatkowej historii, że niby to wszystko właśnie ta mysz opowiada, to pomysł bardzo fajnie uzupełniający całą historię. Niemniej jednak mi by się podobało, jak by obrazek myszy pokazał się na początku w trakcie ładowania jako dodatkowe intro, a następnie już normalny obrazek z pałacem, który jest ikoną tej gry, jak pisałem wcześniej i jak również zauważył ktoś na atariage.
    • 33: CommentAuthorCzarny_faraon
    • CommentTime14 Jun 2021 zmieniony
     
    Mysz faktycznie wygląda słabo. Gorsze, że potrzeba atari ze 128 kB żeby odpalić carta z grą.
    • 34: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    A mnie się mysz podoba. Nawet uważam, że obrazek jest świetny! Ale ja to nie jestem jakimś strasznym fanem tej gry. Owszem - grałem, lubię, ale nigdy nie przeszedłem :)
    Mnie by nie przeszkadzało, gdyby wersja Atari się różniła, a uważam że różniłaby się nawet na korzyść.
    Trochę szkoda że w wersji cartridge gra wymaga dodatkowego RAM w komputerze i traktuje carta jak dyskietkę, no ale rozumiem - decyzja projektowa i być może na tym etapie trzeba byłoby pisać tak naprawdę drugą grę.
    Ogólnie bardzo mi się PoP w wersji Atari podoba. Autorzy zrobili kawał świetnej roboty. Dziękuję!
    • 35: CommentAuthorXuio
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    Mi sie obrazek z myszka takze podoba. Moze nie jako "glowny ekran tytulowy" ale uwazam, ze jest swietny i fajnie by bylo gdyby gdzies go zostawic.
    • 36:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime14 Jun 2021
     
    Na outro może faktycznie.
    • 37:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime6 Jul 2021 zmieniony
     
    Czy ktoś z FujiNetem od Zaxona (ja mam 1.3, więc najlepiej w takiej wersji) mógłby przetestować załączony testowy plik Prince of Persia i sprawdzić czy mu się załaduje?
    Mam najnowszy firmware, ale ładowanie z FujiNet (z karty SD) zawsze się kończy w następujący sposób:

    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime6 Jul 2021
     
    Dlatego lepiej użyć obrazu carta, bo (pomijając fn) ładowanie tej kobyły po sio w normalu to już spory dramat ;)
    • 39:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime6 Jul 2021
     
    Wiem, jasne, ale chcę ustalić czy zadziała w ogóle z karty SD w FujiNet po SIO. Nie wiem co jest problemem, z SIO2SD działa.
    • 40: CommentAuthortebe
    • CommentTime6 Jul 2021
     
    w wątku na Atariage zgłaszaj takie informacje i uwagi dotyczące nie/działania POP-a
    • 41:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime6 Jul 2021
     
    Zgłaszałem oczywiście. Ale tam nie znalazł się ktoś kto by spróbowałem na FN po moim raporcie. U nas się rozeszło dużo egzemplarzy od Zaxona, więc pewnie ktoś też ma 1.3.
    • 42:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime6 Jul 2021 zmieniony
     
    Update: problem był sprzętowy, spowodowany SIO2SD podłączonym do gniazda SIO w FN, nawet gdy SIO2SD miało odłączone zasilanie z SIO.
    • 43:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime6 Jul 2021
     
    to w zasadzie jedyna rzecz, którą poprawia wersja 1.5 FJNT
    • 44:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime6 Jul 2021
     
    A da się zrobić jakiegoś fixa dla 1.3?
    • 45:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime6 Jul 2021
     
    To kwestia buforów na płytce. W wersji 1.0 ich nie było, w 1.5 są. Wersji 1.3 nie mam więc nie wiem.
    • 46: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime7 Jul 2021
     
    Miałem anse do efektów dźwiękowych. Przepraszam, przemyślałem sprawę.
    Jak już pisałem, jestem fanem tej gry.
    Proszę nie spieprzyć tego projektu.
    Dla tej gry warto kupić ATARI.
    Jak to się rozwinie?
    Mam nadzieję że Dobrze.
    Czekam na wersję do kupienia.
    Zapisuję się w kolejce.
    • 47: CommentAuthorpgru
    • CommentTime9 Jul 2021
     
    Czy to wina wersji kartridżowej? Bo u mnie wersja kartridżowa nie działa. Mam Atari 65XE, kartridż Ultimate(tak obsługuje np. AtariBlast!), ale mimo wypróbowania wszystkich wersji kartridżowych, działa do czasu pokazania myszy, a potem ciemny ekran i nie wczytuje się nawet przez 20 minut niestety.
    • 48:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime9 Jul 2021
     
    Gra wymaga 128kB pamięci, więc musisz mieć 130XE, albo jakiekolwiek rozszerzenie pamięci w każdym innym modelu.
    • 49: CommentAuthorpustak
    • CommentTime10 Jul 2021
     
    Gra działa z Ultimate Cart, ale tak jak pisze Mq wymaga co najmniej 128kB pamięci.
    • 50: CommentAuthorpgru
    • CommentTime10 Jul 2021 zmieniony
     
    Szkoda :-( . Wiadomo, że nie stać mnie na sfinansowanie prac nad wersją 64KB - ale może komuś by się chciało zrobić taką wersję samemu w przyszłości. W końcu skoro gra działa z kartridża, to dlaczego miałaby wymagać wyłącznie 128? Przecież taki AtariBlast! wymaga rozszerzenia pamięci, ale wersja kartridżowa bez problemu uruchamia się na 64KB. Chyba, że nikomu się nie będzie chciało to pozostaje granie na Amidze...