atarionline.pl Joystick / Mini Arcade Stick JOYCART dla wszystkich komputerów 8 i 16 bit ze złączem DB9! - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorSalmax
    • CommentTime13 Sep 2022 zmieniony
     
    Zapraszamy na testy video - najnowszego Joysticka (Mini Arcade Sticka) o nazwie JOYCART - autorstwa „Profesora” Larka przeznaczonego dla wszystkich klasycznych komputerów 8/16 bit z naszej młodości: Atari XL/XE, Atari ST, Commodore 64, Commodore Amiga, ZX Spectrum, Amstrad CPC, MSX (w przyszłości też planowana obsługa konsol: Sega Megadrive oraz Atari 7800).

    JOYCART to po prostu będzie uniwersalny i bardzo dobrej jakości kontroler do wszystkich retro sprzętów ze złączem DB-9. Poniedziałkowy test był wykonywany na ATARI800XL, zaś środowy będzie na Amidze CD32, jednak najpierw oddajmy głos autorowi konstrukcji i pomysłodawcy tego joysticka, czyli Larkowi:

    Nazwa JOYCART - pochodzi trochę od joysticka, trochę od cartridge'a, a trochę od gocarta :-). Cena - będzie oscylować w granicach 300zł. Ostateczną cenę podam, jak zamówię wszystkie części do pierwszej partii. Trzeba jednak zauważyć, iż JOYCART jest wyposażony w markowy drążek i gałkę japońskiej firmy SANWA, co gwarantuje precyzyjne sterowanie. Grafika zawarta na modelu udostępnionym Borsukowi jest poglądowa. Prawdopodobnie będzie jeszcze można dokupić pokrowiec robiony przez Fankę Larka i Borsuka, ale to na razie jest w dalekich planach.

    Na początek w zestawie będą kartridże (umożliwiające podłączenie do różnych systemów): Atari Classic (klasyczny jednoprzyciskowy joy), Atari 2B+ (standard 3 przycisków, też obsługujący 1 przyciskowe gry), C64 Classic, C64 3 Fires, Amstrad CPC, ZX Spectrum Sinclair, ZX Specrtum Kempston, Amiga, MSX. W przyszłości prawdopodobnie dojdzie Sega i Atari 7800 oraz być może przejściówka na USB, żeby można używać JOYCARTA z PC/Maliną. Zauważcie, że JOYCART będzie obsługiwał DODATKOWE PRZYCISKI (dwa, a nawet trzy!) w klasycznych grach, które takową funkcje posiadają! Na przykład Spy Hunter i Scramble, DropZone, The Last Starfighter (Atari XL/XE), czy Lionheart, Turrican III, Apidya, Cabal, Jim Power (Amiga - wersje normalne lub z WHDLOAD). Inne komputery także posiadaj gry na dwa lub więcej przycisków, zaś Amstrad i MSX miały w standardzie zaimplementowaną obsługę dwóch przycisków (choć nie zawsze programiści to wykorzystywali w grach).

    JOYCART posiada też taką świetną funkcję jak dodatkowy przycisk "GÓRA / UP" (mapowanie kierunku "góra" z joya, który działa na wszystkich systemach niezależnie od włożonego kartridża) oraz przycisk "AUTO" dla autofire - ten działa tylko na systemach, które podają zasilanie na złącze joysticka (czyli np. na Amstradzie CPC i Sinclair nie zadziała, bo tam nie ma zasilania, ale już na Kempston będzie działać). Dzięki dodatkowemu przyciskowi GÓRA / UP będzie możliwe skakanie za pomocą przycisku w grach, które wcześniej wymagały do tego wychylenia joysticka w górę. Oczywiście ciągle będzie można skakać także poprzez klasyczne wychylenie kontrolera.

    JOYCART będzie produkowany w dwóch wersjach: dla praworęcznych i leworęcznych graczy, z gałką po lewej i po prawej stronie - do wyboru przed zakupem. W najbliższej przyszłości powstanie dedykowany JOYCARTOWI mail, na który będzie można składać zamówienia.

    A teraz znowu ja, czyli Borsuk i moje wrażenia po długim teście na Atarynie, który możecie zobaczyć tutaj:

    Borsuk TV

    Decathlon skończony cały i wygrane prawie wszystko, w tym biegi na 400 i 1500!, Bomb Jack VBXE – 15 plansza i 5 żyć, przerwałem bo szło na życiówkę, trudny The Last Squadron – z marszu do 6 etapu na 1 kredycie i wyborne sterowanie (, The Last Starfighter – 1 przycisk strzelanie, drugi mapa galaktyki, trzeci zmiana broni! (klawiatura staje się zbędna!), Drop Zone miazga – 1 przycisk strzelanie, 2 – bomba, 3 – znikanie. Podobnie z Defender… International Karate – jajecznica z jaj wrogów robiona na każdym kroku! Polecam zobaczyć test live video! Powiem szczerze bez żadnego słodzenia Larkowi, że to NAJLEPSZY DŻOJ jaki miałem w rękach do kompów 8 i 16 bit (jakość grania jak na customowych stickach robionych pod zamówienie). Ode mnie ocena MEDAL, ale zobaczymy jak się spisze JOYCART w środę w Sensible World of Soccer bo tu potrzebna jest szybkość działania i precyzja, a także na innych systemach: Speccy, MSX, Amstrad, Commodore 64!

    ZALETY:
    - dzięki wymiennym kartridżom kompatybilny ze wszystkimi retro komputerami ze złączem DB9!
    - drążek i gałka japońskiego producenta SANWA! Możliwość odkręcenia balltopa i zmiany na kulkę. Świetna precyzja, szybkość działania i wytrzymałość w jednym.
    - trzy przyciski fire o różnych funkcjach!
    - przycisk zastępujący kierunek GÓRA / UP, przycisk autofire. W sumie 5 przycisków o różnym zastosowaniu!
    - trwałość obudowy i jakość wykonania.
    - dobre i wytrzymałe przyciski fire (ostro napieprzałem w nie w Bomb Jack, Commando, Last Starfighter)
    - cena na początek tylko 300 zł, Gała Sanwy, chyba z 6 kartridży w zestawie (Spectrumy Kempston i Sinclair, Atari XL/XE/ST, C64, Amiga, MSX ,Amstrad), jak za tą cenę to promocja, patrząc na ceny starych sticków na allegro itp…

    WADY:
    - jestem przyzwyczajony do dużych rozmiarów sticków, więc muszę inaczej układać ręce i palce, myślę, że to kwestia przyzwyczajenia.

    Jak wspomniałem, na razie dla mnie miazga, ocena na MEDAL i jestem przekonany, że test na Amidzie, Sensible World of Soccer, a także innych grach (w tym dwuprzyciskowych) też przejdzie elegancko, ale to zobaczymy w środę TUTAJ:

    Borsuk TV

    Zanim ruszy zbieranie zamówień na JOYCARTY jeszcze przetestujemy je na C64, MSX, Amstradzie, ZX Spectrum – możliwe, że już w ten weekend!
    • 2:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime13 Sep 2022
     
    ... test video joysticka to trochę jak lizanie lodów przez szybkę ;)- samemu chciałoby się potestować.
    Pomysł z cartami wydaję mi się rewelacyjny, jedna rzecz nie daje mi spokoju więc zapytam- czy występują jakieś opóźnienia w sterowaniu (lag) jak tak to jakie ?
    Koniecznie dorzućcie obsługę konsol Sega Genesis/Mega Drive.
    • 3:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime14 Sep 2022
     
    IRATA, tam nie ma mowy o opóźnieniach, bo ten joystick z tego co wiem, to oprócz autofire nie ma żadnej elektroniki, są tylko druty i styki, jak w tradycyjnych joystickach. Z tego co larek kiedyś już pokazywał, to te "kartridże" stanowią tylko płytki zmieniające układ połączeń, żeby dostosować pod różne sprzęty, ale tutaj nadal to są tylko druty, nie ma elektroniki w tym.
    • 4: CommentAuthorSalmax
    • CommentTime14 Sep 2022 zmieniony
     
    W Gramy na Gazie w najbliższą niedzielę od 12:00 przetestujemy JOYCARTA na komputerach: C64, Amstrad, MSX, ZX Spectrum i może Timexie.
    Transmisja i czat live na kanale Larkadiusz - autora JOYCARTA.

    Live Gramy na Gazie
    • 5: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime8 Feb 2023
     
    Jest jakas przyblizona data? Chcemy zakupic i nie mozemy sie doczekac;)
    • 6:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime9 Feb 2023
     
    Przecież larek z tego co wiem sprzedaje już te joye od dawna. Tylko tam chętnych było sporo, więc trzeba się chyba zapisywać i czekać czy coś... Najlepiej bezpośrednio do larka uderzać.
    • 7: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime9 Feb 2023 zmieniony
     
    pierwsze slysze; nie widzialem nigdzie nic
    zawracanie dupy autorowi projektu to ostatnia rzecz, ktora sie robi

    co ty piszesz?
    • 8:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime9 Feb 2023
     
    A komu innemu byś chciał zawracać, skoro autor sam to buduje, i sam sprzedaje? Szanuję poglądy, ale możesz się zdziwić w takim razie, że się nigdy nie dowiesz o czymś, jak nigdy nie zapytasz:-) W każdym razie dla mnie dziwne jest to co napisałeś:-)
    Podpowiadam, bo coś tam słyszałem jak larek mówił na youtubach, że robi małe partie, bo chętnych dużo, a on to w wolnych chwilach sobie dłubie, to i pewnie reklamy mu nie trzeba zbyt wielkiej. Mówię Ci, żebyś do niego się odezwał, a nie tu wywnętrzniał ze swoimi dziwnymi poglądami:-)
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime9 Feb 2023 zmieniony
     
    Kiedyś mój ojciec tak do mnie rzekł:
    zapytasz - może się czegoś dowiesz, może nie.
    nie zapytasz - nic się nie dowiesz. A na dodatek osoba NIE zapytana NIE BĘDZIE miała bladego pojęcia o tym, co chciałeś ją zapytać. (wiem, truizm, ale jak wiele osób tego nie wie...) Oraz nie będzie wiedziała, że NIE WIESZ.
    • 10:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime10 Feb 2023 zmieniony
     
    Aż się pofatygowałem, żeby nie było że jakieś głupoty opowiadam. Tu jest link
    , gdzie larek pokazywał sprzęt, a w komentarzach pod spodem jest info gdzie szukać, jak również info bodajże sprzed 3 miesięcy, że pierwsza seria wyprzedana, więc temat się toczy, tylko Ty solo/ng po prostu o tym nie wiesz:-)
    • 11:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime11 Feb 2023
     
    nie wiem co to za Hit że tak się wszyscy podniecają ?
    Przecież to zwykła prosta skrzynka z graficzką bez której byłaby totalna bida.

    Dobry Arcade Stick który również pasuje do każdego retro sprzętu to na przykład maszynka pod Mega Drive.