atarionline.pl Altirra - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Sep 2014
     
    Siódemkę 64-bit.
    • 2:
       
      CommentAuthorvoy
    • CommentTime30 Sep 2014 zmieniony
     
    Wejdź we Właściwości (kliknij prawym klawiszem na ikonce Altirry), potem zakładka Skrót (druga od lewej) i w polu Element docelowy dopisz /f. Potem kliknij Zastosuj. Działa, jeśli klikasz bezpośrednio na ikonce Altirry.

    By się odpalało na xex, bin, atr itp., trzeba wejść do Rejestru poleceniem regedit. Wyszukaj następujące gałęzie:

    HKEY_CLASSES_ROOT\Altirra.bin.1\shell\open\command
    HKEY_CLASSES_ROOT\Altirra.crt.1\shell\open\command
    HKEY_CLASSES_ROOT\Altirra.dsk.1\shell\open\command
    HKEY_CLASSES_ROOT\Altirra.tap.1\shell\open\command


    W pierwszej ma wartość np. taką (zależną od ścieżki dostępu):
    "F:\Emulatory\Atari\Altirra\Altirra64.exe" /run "%1"

    W drugiej:
    "F:\Emulatory\Atari\Altirra\Altirra64.exe" /cart "%1"

    W trzeciej:
    "F:\Emulatory\Atari\Altirra\Altirra64.exe" /disk "%1"

    W czwartej:
    "F:\Emulatory\Atari\Altirra\Altirra64.exe" /tape "%1"

    Wystarczy dopisać po nazwie pliku w kluczu po cudzysłowie switch /f i kliknąć OK.

    Swoją drogą przydałoby się dodać w menu Tools/Options/Startup taki przełącznik. :)

    Te klucze są też w gałęzi HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\, ale wystarczy zmienić powyższe.
    • 3:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime30 Sep 2014 zmieniony
     
    Super! Teraz działa, jak należy :)
    Wielkie dzięki za pomoc.

    PS. Ale, żeby trzeba było grzebać w rejestrze...


    edit
    Nie trzeba przełącznika. Wystarczy, żeby Altirra zapamiętywała ostatni tryb (okno lub full) i tak się uruchamiała.
    • 4: CommentAuthorwieczor
    • CommentTime30 Sep 2014
     
    Dzieki Voy, ze mnie wyreczyłes, bo utknałem z otwarta robota pod linuxem i własnie zastanawiałem sie jak tu sie zrecznie przebootowac, a na pamiec nie znałem :)
  1.  
    Czy ktoś może mi powiedzieć jakie klawisze na klawiaturze odpowiadają za Start Option Select itp.
    F1-F4 mi nie działają
    • 6:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime30 Nov 2017
     
    A z klawiszem Fn?
  2.  
    Nie mam takiego klawisza(zwykła klawiatura od stacjonarki). Odpuściłem sobie tą Altirrę pozostając przy Atari800WinPlus.
    Ilość błędów graficzmych (chrzanienie obrazu) przy odpalaniu gier, jest naprawdę spora
    • 8:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime30 Nov 2017
     
    @Ataripuzzle
    Bzdury, Altirra to najlepszy emulator, najnowsza oficjalna wersja to chyba 2.90
    • 9: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime30 Nov 2017
     
    F2 - START
    F3 - SELECT
    F4 - OPTION
    F5 - RESET
    F6 - HELP
    • 10: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime30 Nov 2017 zmieniony
     
    Dzięki Antrykot.

    Na 3 moje ulubione tytuły Altirra, dobrze obsługiwała tylko jeden. Może miałem pecha. Shantii - jeżeli mógłbyś mi sprawdzić Microx (jak funkcjonuje gra przy przesuwaniu atomów), może tylko u mnie się chrzani. Na Atari800Win Plus jest wszystko ok.

    dla mnie plusem Altirry jest to, że nie trza explorera kilować aby był fullscreen na Win 7, ale stabilność i działanie jest nie najlepsze.
    • 11: CommentAuthorantrykot
    • CommentTime30 Nov 2017 zmieniony
     
    Pewnie się chrzani bo masz włączony tryb NTSC, przełącz na PAL.
    • 12: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime30 Nov 2017 zmieniony
     
    Wow Wielkie dzięki Antrykot, zaczęło działać na Pal.


    Jest już dobrze choć rozciąganie (dopasowanie do ekranu monitora strech mode > fit to Window lub full screen nie działa poprawnie. Nie centruje obrazu, a w grze sporo jest czarnego miejsca. W Atari800WinPlus rozciąga obraz na full screen maksymalnie, że gra jest na pełnym obszarze monitora w Altirrze nie.
    Z Altirą jest coś nie tak F1-F4 niestety mi zupełnie nie działają, przez to niektórych gier nie da się włączyć, Na Atari800winplus już f-y działają - dziwne.
    • 13:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 May 2020
     
    Gdyby ktoś tak jak ja cierpiał na brak sensownej palety dla emulowanego Atari w systemie PAL, przy jednoczesnym braku możliwości skorzystania w Altirze z plików palet .act, udało mi się uzyskać na Atari Age od phaerona obejście/rozwiązanie problemu w postaci odzwierciedlenia palety Rocky2.

    phaeron:

    It's not a perfect match as there are unexplained variations in luma across the hues that don't match with a YUV/YIQ generation algorithm, but it's a decent fit.


    To use it, open the Adjust Colors dialog and use the Load... option in the menu. Bit of a warning, this will also overwrite your NTSC settings, so if you have changed those and want to keep them you'll have to save them out and then merge them manually in a text editor. I may change this to only load/save the current color profile instead of both NTSC and PAL together.


    Co istotne, opcji Adjust Colors -> Load nie ma w wersji 3.20, dlatego trzeba użyć wersji release candidate (test) 3.90:
    ->link<-
    • 14:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime20 May 2020
     
    Dobra wiadomość z tą paletą. Fajnie by było gdybyś jeszcze pociągnął tam drążenie tematu i gdyby w kolejnej wersji Altirry jako default była od razu ustawiona porządna paleta. Obecnie defaultowa paleta w Altirra (3.20) jest beznadziejna. Ja sobie zmieniam na Olivier PAL, ale w defaulcie powinno być już od razu jak najlepiej wszystko ustawione. Masa ludzi ściąga po prostu emulator i od razu odpala gry bez żadnych ustawień.
    • 15:
       
      CommentAuthorWolfen
    • CommentTime20 May 2020
     
    Popieram. Ja dopiero przy majstrowaniu z paleta odkryłem że Altirra umie w artifacting całkiem nieźle ;)
    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Dec 2021
     
    Właśnie się ukazała nowa wersja uznanego i lubianego emulatora Altirra kolegi Phareona. Ma numer 4.00 i do ściągnięcia stąd:

    ->link<-

    ->link<-

    Najważniejsze zmiany:

    - Tape: New turbo support, tape editor, and support for loading raw tapes directly from .flac files.

    - Disk: Atari 815 emulation, 8" disk geometry support, Disk Explorer can now access files in Indus CP/M images, many full disk drive emulation fixes.

    - Display: Palette solver, monochrome mode, HDR display support, ANTIC fixes.

    - Sound: Improved audio filtering, automatic output switching when using WASAPI output, POKEY fixes.

    - Input: Preset template generator for making input maps, low-latency paddle option, retuned trackball speeds, 5200 fixes.

    - Devices: Percom AT88-SPD, SIDE 3, 1090 80-column board, Bit 3, virtual FAT16/FAT32/SDFS hard disk; modem, XEP80 and Rapidus fixes.

    - UI: Improved dark mode theme support.

    - Debugger: Memory window upgraded with variable width, type, and graphics decoding support; improved speed, more banked cartridge debugging support, improved 65C816 native mode support, more timestamped logging options, and more verifier options.
    • 17:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime4 Dec 2021
     
    Super, jednak szkoda, że przestał działać FujiNet SIO Bridge :(
    Zgłosiłem błąd, zobaczymy so-to-da :D
    • 18:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime4 Dec 2021
     
    To oficjalna stabilna wersja, ale cały czas jest coś poprawiane/dodawane, tu ostatnia beta:

    ->link<-
    • 19:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime14 Jan 2022 zmieniony
     
    Mojego brata wzięło na emulację Atari. Zgrałem mu Atari800 z grami, ale z tym emulatorem nie działa jego dżojstik USB. Dałem mu namiary na Altirrę. Tu mu wszystko śmiga, ale nie podoba mu się obraz. Męczyłem pół godziny ten emu, ale nie udało mi się. Pytanie: czy da się w tym emulatorze wyłączyć całkowicie filtry? Kiedy się z tym tak męczyłem, nie znalazłem też opcji wyłączenia SIO patch'a. Czegoś nie zauważyłem?
    • 20: CommentAuthorXuio
    • CommentTime14 Jan 2022 zmieniony
     
    Jasne, ze sie da wylaczyc wszystkie filtry, ustawienia sa w menu "View". Odnosnie SIO patcha, menu System/Configure System/ Computer/ Accelaration
    • 21:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime14 Jan 2022
     
    Hmmm... Powiem tak, wiem gdzie te funkcję są, nie wiem tylko jak je wyłączyć :)
    Mogę się przełączać między rodzajami filtrów, ale nie mogę ich wyłączyć. Analogicznie jest z SIO Patch.
    • 22:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime14 Jan 2022
     
    SIO Patch:
    • 23:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime14 Jan 2022 zmieniony
     
    Abstrahując od kolorystyki, chciałbym żeby obraz Altirry był 'ostry i sterylny' jak na Atari800:
    • 24:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime15 Jan 2022 zmieniony
     
    no nie wiem, u mnie wygląda to tak, na filtrze "point" (czyli bez filtra de fuckto)

    mi to wygląda na to, że masz włączony artefacting (system > configure system > video)

    tak w ogóle to altirra jest tak niesamowicie rozbudowana, że parę razy udało mi się coś tak pochrzanić, że już chciałem to wszystko cisnąć w kąt i jechać w bieszczady, na szczęście jest opcja tools > first time setup :))))
    • 25:
       
      CommentAuthorXLent
    • CommentTime15 Jan 2022
     
    @Pirx - Faktycznie pomogło wyłączenie artefacting'u, dzięki za wskazówkę.
    Jak dla mnie Altirra to przesada w emulacji Atari. Rainbow czy XFormer też dawały radę.

    P.S. W Altirze nawet nie wiem co zrobiłem, że udało mi się wyłączyć SIO Patch :))
    Temat ogarnięty.
    • 26:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime15 Jan 2022 zmieniony
     
    Altirra jest idealna dla developerów. Jak chcesz popykać w rywer rajda to pacz na emulator w przeglądarce od @mrk:

    ->link<-

    ten emulgator jest już naprawdę good enough :)


    A SIO patch wyłączyłeś odklikująć ticka przy "D: patch" w sekcji "SIO device patches", co widać na screenshocie powyżej.
    • 27:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime16 Jan 2022 zmieniony
     
    Podbijam temat, jednak z innym problemem.

    Witam wszystkich.

    Zacznę może od filmiku z problemem:


    Jak słychać, dźwięk nie jest czysty - jest "poszarpany" - i tu jest problem, jednak to nie problem Altirry.
    EDIT: Generalnie dźwię działa prawidłowo w aplikacjach natywnych.

    Obstawiam kłopoty z obsługą grafiki (Intel i915)
    Konfiguracja Linuxa:
    System:
    Host: <filter> Kernel: 5.10.0-10-amd64 x86_64 bits: 64 compiler: N/A
    parameters: BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-5.10.0-10-amd64
    root=UUID=<filter> ro quiet splash
    Desktop: KDE Plasma 5.20.5 wm: kwin_x11 dm: SDDM
    Distro: MX-21_KDE_x64 Wildflower October 20 2021
    base: Debian GNU/Linux 11 (bullseye)
    Machine:
    Type: Laptop System: LENOVO product: HuronRiver Platform
    v: Lenovo B570e serial: <filter> Chassis: type: 10 v: 0.1
    serial: <filter>
    Mobo: LENOVO model: Emerald Lake v: FAB1 serial: <filter> UEFI: LENOVO
    v: 44CN43WW date: 10/27/2011
    CPU:
    Topology: Dual Core model: Intel Pentium B950 bits: 64 type: MCP
    arch: Sandy Bridge family: 6 model-id: 2A (42) stepping: 7
    microcode: 2F L2 cache: 2048 KiB
    flags: lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 ssse3 bogomips: 8380
    Speed: 1104 MHz min/max: 800/2100 MHz Core speeds (MHz): 1: 1104
    2: 1509
    Vulnerabilities: Type: itlb_multihit status: KVM: VMX unsupported
    Type: l1tf mitigation: PTE Inversion
    Type: mds mitigation: Clear CPU buffers; SMT disabled
    Type: meltdown mitigation: PTI
    Type: spec_store_bypass
    mitigation: Speculative Store Bypass disabled via prctl and seccomp
    Type: spectre_v1
    mitigation: usercopy/swapgs barriers and __user pointer sanitization
    Type: spectre_v2 mitigation: Full generic retpoline, IBPB:
    conditional, IBRS_FW, STIBP: disabled, RSB filling
    Type: srbds status: Not affected
    Type: tsx_async_abort status: Not affected
    Graphics:
    Device-1: Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated
    Graphics
    vendor: Lenovo driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0
    chip ID: 8086:0106
    Display: x11 server: X.Org 1.20.13 driver: modesetting
    unloaded: fbdev,vesa compositor: kwin_x11 resolution: 1366x768~60Hz
    OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 2000 (SNB GT1)
    v: 3.3 Mesa 21.2.5 compat-v: 3.0 direct render: Yes
    Audio:
    Device-1: Intel 6 Series/C200 Series Family High Definition Audio
    vendor: Lenovo driver: snd_hda_intel v: kernel bus ID: 00:1b.0
    chip ID: 8086:1c20
    Sound Server: ALSA v: k5.10.0-10-amd64
    Network:
    Device-1: Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter
    vendor: Lenovo driver: ath9k v: kernel port: efa0 bus ID: 02:00.0
    chip ID: 168c:002b
    IF: wlan0 state: up mac: <filter>
    Device-2: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet
    vendor: Lenovo driver: r8169 v: kernel port: 2000 bus ID: 03:00.0
    chip ID: 10ec:8168
    IF: eth0 state: down mac: <filter>
    Drives:
    Local Storage: total: 521.66 GiB used: 85.30 GiB (16.4%)
    ID-1: /dev/sda vendor: A-Data model: SU630 size: 223.57 GiB
    block size: physical: 512 B logical: 512 B speed: 6.0 Gb/s
    serial: <filter> rev: 229a scheme: GPT
    ID-2: /dev/sdb vendor: Western Digital model: WD3200BPVT-24JJ5T0
    size: 298.09 GiB block size: physical: 4096 B logical: 512 B
    speed: 3.0 Gb/s rotation: 5400 rpm serial: <filter> rev: 1A01
    scheme: GPT
    Info:
    Processes: 222 Uptime: 17h 09m Memory: 7.69 GiB used: 2.69 GiB (35.1%)
    Init: SysVinit v: 2.96 runlevel: 5 default: 5 Compilers: gcc: 10.2.1
    alt: 10 Shell: quick-system-in running in: quick-system-in
    inxi: 3.0.36


    Jeśli za szczegółowo, to przepraszam :P

    Wine jest z mojej dystrybucji i ma wersję 6.22 (taką pokazuje)

    Próbowałem różnych ustawień samego Wine, jednak żadnych efektów.
    OpenGL nie działa mi w Wine - pokazuje mi śmieci, albo czarny ekran :/

    Macie może jakiś pomysł, gdzie szukać rozwiązania? (Zmiana sprzętu nie wchodzi w rachubę ;) )

    ---

    EDIT:
    Zmieniłem jeszcze sterownik grafiki na Intelowski, poprzedni to 'modesetting' (?)
    Graphics:
    Device-1: Intel 2nd Generation Core Processor Family Integrated
    Graphics
    vendor: Lenovo driver: i915 v: kernel bus ID: 00:02.0
    chip ID: 8086:0106
    Display: x11 server: X.Org 1.20.13 driver: intel compositor: kwin_x11
    resolution: 1366x768~60Hz
    OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel HD Graphics 2000 (SNB GT1)
    v: 3.3 Mesa 21.2.5 compat-v: 3.0 direct render: Yes


    Moje odczucia są mieszane. Altirra jakby mniej szarpała, jednak na rendererze wine ustawionym na OpenGL robi dziwne klony okna emulacji (?)
    I raczej złym efektem ubocznym, jest migający ekran interfejsu KDE :/

    Więc wracam do poprzednich ustawień :(
    • 28: CommentAuthormrk
    • CommentTime16 Jan 2022
     
    @pebe próbowałeś zmieniać w Altirze "Audio options / Audio API"? Spróbuj też zwiększyć "Audio options / Latency"
    • 29:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 Jan 2022 zmieniony
     
    @pebe - bad newz dźwięk Ci się przycina, bo procek się nie wyrabia. Miałem to samo na poprzednim lapku z grafiką intela i ubuntu.
    Nie wiem, co to powoduje, specjalnie się nie wpatrywałem, akurat robiłem tekstówkę, więc mi to nie przeszkadzało.
    Teraz mam lapka z geforce, trochę lepszym prockiem, ale nie dramatycznie, mogę pogonić altirrę na 10x szybkości (tyż ubuntu).

    Spróbuj jednak jakoś odpalić ten OpenGL (Tools > Options > Display), bo u mnie jest znacząca różnica (2x) w szybkości emulgacji pomiędzy DX a OpenGL (na korzyść OpenGL, z OGL mam co prawda tą samą szybkość, ale 1/2 zużycia procka!).
    Na pewno znajdziesz jakiś poradnik, jak odpalić OpenGL na Twoim kompie.
    Możesz też spróbować użyć "Use 16-bit surfaces" (to samo menu), u mnie pomaga bardzo mało, ale to pewnie zależy od grafy.
    • 30:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime16 Jan 2022
     
    @mrk: Sprawdziłem raz jeszcze, ale niezależnie od tego jakie Audio API jest wybrane i jak duży bufor ustawie, dźwięk "przyrywa" ;(
    • 31:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime16 Jan 2022 zmieniony
     
    @pirx: Właśnie co mi się wydaje (bo już nie pamiętam, jakie miała ustawienia wcześniejsza instalacja) że to chulało na OpenGL'u

    Z tego co sobie obecnie przypominam, to ja coś robiłem, że Wine mi śmigało w wersji 32 bitowej (chyba) i wcześniej też miałem problemy z OpenGLem.
    Obecnie nie wiem czemu, ale nie mogę zainstalować czystej wersji 32 bitowej (i386)

    Cholera, że też człowiek takich rzeczy nie zapisuje domyślnie :P

    A co do wyrabiania się procka... czy jak wskaźnik obciążenia jest w okolicy poły to nie jest znakiem, że się jednak wyrabia? :D
    No chyba, że Wine nie wykorzystuje całych dwóch rdzeni jakie mam :P (to jest możliwe)

    EDIT:
    Odpaliłem gierę pod Wine i okazuje się, że OpenGL śmiga. Jednak jak uruchamiam Altirrę to pokazuje takie okno:


    I nic się nie dzieje :( tzn. emulacja idzie, dźwięk jest, ale obraz jak powyżej ;(
    PS. Ustawienie w opcjach Tools->Options->Display DirectX 9 lub DirectX 11 nic nie poprawia (niezależnie od kombinacji)
    Podobnie z Use 16-bits surfaces.

    Jakieś pomysły?
    • 32:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 Jan 2022
     
    źle napisałem, że "procek" się nie wyrabia - coś się w sumie nie wyrabia, ja miałem w tamtym kompie 4 rdzenie, 8 wątków i9, to nie miało prawa się nie wyrabiać, ale zatykało się, pewnie na styku wine i sterownika graficznego.

    Ok, 2 pomysły
    1. spróbuj Altirre 64 bit, może coś się gryzie 32<-->64
    2. spróbuj starszą wersję - jak teraz paczę, to mam 3.10 a nie 4.0.

    p.
    • 33:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime16 Jan 2022
     
    @pirx: Fakt faktem, że jeden rdzeń mam na fulla "rozgrzany" i wygląda na to, że wine nie umie w wiele rdzeni.

    Obecnie działam na wersji 64. Jednak, faktycznie, coś może się gryźć z 32, gdyż... oto lista tego co mam zainstalowane:


    Problem w tym, że nie mogę odinstalować nic z wersji i386, bo występuje koniugacja w pakietach - coś się posrało chyba - choć system ma ledwo kilka dni.

    Spróbuję jeszcze z starszą wersją Altirry.

    Co do ekranu Altirry z OpenGL, jak wyłączyłem DirectX9 i DirectX11 to ekran zaczął śmigać. Dźwięk niestety nie.
    W tym obszarze, spróbuje jeszcze innych ustawień dźwięku w samym Wine.
    • 34:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime16 Jan 2022 zmieniony
     
    Zmiany API dźwięku (w Wine by wine-tricks) nie przyniosły żadnych rezultatów, tzn. nie słyszę różnicy pomiędzy działającymi ALSA i PulseAudio. Reszta OSS, coreaudio nie działa, znaczy, nie ma dźwięku.

    Spróbowałem również starszą wersję Altirry 3.91.
    Przy ustawieniach (w Tools->Options->Display)
    - DirectDraw - muli okrutnie
    - Direct3D 9 i 11 - krzaczy ekran jak w pokazanym wcześniej zrzucie
    - OpenGL - nie pokazuje nic, albo krzaczy (jak powyżej)

    Wyłączenie wsparcia, daje takie same rezultaty, jak w Altirra 4.

    EDIT:
    Zrobiłem jeszcze jeden myk, mianowicie odpaliłem Altirre64.exe. I tu, niewielki progres.
    Przy 32-bitowej framerate na pełnym ekranie wynionił ~42 FPSy, natomiast przy 64-bitowej, już było ~46 FPS.

    Ja nadal obstawiam, że coś jest nie tak z obsługą grafiki w obecnej wersji mojego pingwina, albo w Wine :P
    • 35:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 Jan 2022
     
    tyż próbowałem winetricks i nic to nie dało. coś musi być kopnięte na styku wine<-->driver intela.
  3.  
    To jeden z głównych powodów, dla których trzymam dual boot i Windows. Toolchain do robienia rzeczy na Atari niestety cienko działa na wegańskich OSach, a ja wolę powalczyć z asemblerem niż z wine i Intelem :)
    • 37:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime16 Jan 2022 zmieniony
     
    @mgr_inz_rafał: Nikt nie powiedział, że z Linuxem jak z dzieckiem (czy jakoś tak) :D

    Wszystko byłoby dobrze, gdyby człek nie robił takich głupot, jak reinstalacja systemu :P lub jeszcze większych, nie zapisywał tego, co robi (w sensie robił notatki)

    Cóż. W gruncie rzeczy to (znowu) nie wiem co zrobiłem, ale się poprawiło. Zaznaczam, że nic nie instalowałem. Tylko i wyłącznie konfiguracja tego co jest.

    - Wine w trybie 64 bit - tu o dziwo działa "wspomaganie" Direct3D, ale jego używanie to dodatkowe 30-40% mocy procka :|
    - Altirra 4.0 64 bit
    - w opcjach Tools->Options->Display wygaszone całe D3D, choć 11 działa, ale patrz wyżej, a D3D 9 ma przesunięty obraz w pionie, tak mniej więcej o pół :| i też obciąża. Za to w trybie full-screen jest cacy (i w 9 i 11)

    Altirra obecnie pokazuje 50 FPS, a CPU (wg. wskazań Altirry w pasku tytułowym) na poziomie ~115% +/- 5% przy włączonym D3D 11. Przy wyłączonym D3D wynosi ~43% :| Szczerze się przyznam, że nie wiem, jak rozumieć tą wartość CPU.

    Dorwałem się też do opcji ustawień Update Fake drive configuration z zakładki Ustawienie w Q4Wine (po polsku to Aktualizacja Imitacji dysku)

    Tam, sporo ciekawych opcji - chyba WineTricks tam też grzebie, bo widzę, że niektóre opcje są zmienione przez WineTricks, którym też motałem :P



    A tak wyglądają opcje Update Fake drive configuration















    Więcej grzechów nie pamiętam :P
    • 38:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime16 Jan 2022
     
    Żeby było pozytywniej, to wczoraj udało mi się wreszcie odpalić WUDSN na jebuntu. Jestem prawie pewny, że wcześniejsze problemy miałem z powodu instalacji ze snapa, a nie tej popierdółkowatej instalki eklipse z tar.gz.
    Przy okazji wyszło, że padła strona WUDSN, ale Peter naprawił w 5 minut, no może 7 i pół.
    Nie wiem, czemu w snapie to nie działało, może ten wirtualny dysk się jakoś gryzł z pluginami od Petera, w każdym razie daje się teraz działać. Trzeba było kolorki przerobić, bo WUDSN na jasne tło beł zrobiony.
    Nie udało mi się jeszcze podłączyć altirki z wine bezp. pod uruchamianie, bo ta menda jak widzi ścieżkę unixową to myśli, że to parametry (parameter /home not recognized) :)))
    • 39:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime16 Jan 2022 zmieniony
     
    @pirx: Ja generalnie kilkukrotnie próbowałem działać ze snapem i ani razu mi nie wyszło :P Ciukam go patykiem, by sobie poszedł być gdzie indziej :P

    Co do ścieżek, polecam taki myk:
    wine altirra64.exe "${1//\//\\}"


    Sprytna semigrafika, a działa cuda. Ja tak mam skojarzoną altirre ze wszystkimi rozszerzeniami ATARI, by móc odpalać z Thunara. Ofcoz, nie dokładnie tak jak podałem, ale sedno jest zachowane :)
    Ustawiam jeszcze do tego kolorki na klawierce i jest po prostu lodzio miodzio XDDD


    A tak teraz "śmiga" Altirka:
    • 40: CommentAuthorSim_Piko
    • CommentTime16 Jan 2022
     
    #21, #23 @XLent

    jeszcze przełącz "Artifacting Mode" na "None" (patrz załącznik) i to by były wszystkie 'filtry'

    ewentualnie dla kolorów, może coś w "View -> Adjust Colors -> Presets" się nada