atarionline.pl
atarionline.pl Atari
Login:
Hasło:
Zapamiętaj mnie
Translate to RSS RSS
Sceny z demosceny #4: analiza dema "Unseen" z 2025-12-07 20:03 (13)
Sceny z demosceny #3: analiza dema "Zener Drive" z 2025-12-03 13:17 (19)
Demo "Zener Drive" i K.K. z 2025-11-30 17:39 (38)
Demo "Unseen" i Bober z 2025-11-30 10:05 (15)
Spowiedź autorów #22: KTZ i Hospes z 2025-11-28 14:41 (0)
AI napisało grę Atari z 2025-11-26 17:14 (110)
Spotkanie z Hospesem i Rogulem z 2025-11-25 18:01 (10)
Zimowa edycja Silly Venture 2k25 już trwa! z 2025-11-21 18:26 (47)
Nadchodzi KWAS #38 - Wrocław (Mokry Dwór) z 2025-11-19 15:59 (7)
Strona Jer-a zachowana! z 2025-11-16 12:55 (11)
ATASCII Compo 2025 – głosowanie z 2025-11-09 21:50 (23)
Sceny z demosceny #2: analiza dema "Unleashed" z 2025-11-07 15:06 (15)
Joypad CX41 z 2025-11-04 15:15 (11)
Drewniana saga: magnetofon z 2025-10-28 15:40 (42)
Jest nowy numer "Grela"! z 2025-10-24 12:33 (14)
Historie klubu Plus, L.K. Avalon i inne z 2025-10-23 15:49 (2)
Jak rozgryzłem I.S. Plate? z 2025-10-21 22:23 (19)
Analiza dema "Unleashed" z 2025-10-20 17:41 (15)
Na ratunek Compaq-owi Portable z 2025-10-17 17:09 (13)
Muzyka z samplami MPT z 2025-10-14 17:42 (4)
«« nowszestarsze »»

Pomocnik/Helper
Gry/Games

Katalog gier (konwencja Kaz)
Aktualizacja: 2026-05-28
Liczba katalogów: 8866, liczba plików: 40016
Zmian katalogów: 6, zmian plików: 20

0-9 A B C D
E F G H I
J K L M N
O P Q R S
T U V W X
Y Z inne
zipCałość 3070 MB

Katalog gier (konwencja TOSEC)
Aktualizacja: 2021-07-11

Opisy gier
"Old Towers" (Atari ST) opisał Misza (19)
Submarine Commander opisał Kaz (36)
Frogs opisał Xeen (0)
Choplifter! opisał Urborg (0)
Joust opisał Urborg (17)
Commando opisał Urborg (35)
Mario Bros opisał Urborg (13)
Xenophobe opisał Urborg (36)
Robbo Forever opisał tbxx (16)
Kolony 2106 opisał tbxx (3)
Archon II: Adept opisał Urborg/TDC (9)
Spitfire Ace/Hellcat Ace opisał Farscape (9)
Wyspa opisał Kaz (9)
Archon opisał Urborg/TDC (16)
The Last Starfighter opisał TDC (30)
Dwie Wieże opisał Muffy (19)
Basil The Great Mouse Detective opisał Charlie Cherry (125)
Inny Świat opisał Charlie Cherry (17)
Inspektor opisał Charlie Cherry (19)
Grand Prix Simulator opisał Charlie Cherry (16)
«« nowszestarsze »»

Wewnętrzne/Internals



   Nowinki tworzone dzięki CuteNews
Tajemnice Atari 5200 (KWAS #35)
Na październikowym KWAS #35 w Krakowie (19/10/2024), ponownie gościliśmy w UBU labie. Ponownie fantastycznie spędzony czas i ponownie ciekawe wystąpienia. Będziemy je publikować po kolei i systematycznie. Pierwsze wystąpienie miał dr Paweł Grabarczyk z uniwersytetu w Kopenhadze, nota bene atarowiec, którego opowieść o konsoli Atari 5200, sprzęcie u nas mało popularnym, a w epoce wręcz nieznanym, była bardzo interesująca (nagranie: Kuba Danecki, montaż: Misza, czołówka: Mphobic):



Jest tu mowa nie tylko o konsoli 5200, ale też historii Atari, modelach 400 i 800, niesamowitej grze Star Raiders i pamiętnej Rescue on Fractalus, joystickach i mechanice gier, przyczynach biznesowych porażek i sukcesów, o kłamstwach i totalnych absurdach w firmie Atari, o LucasFilm, a także wiele innych ciekawostek.

Wspomniana na prezentacji animacja "Vol Libre" z 1980 roku, z fraktalami Lorena Carpentera, przez którą potem powstała na Atari gra "Rescue on Fractalus":



O następnych spotkaniach K.W.A.S. będziemy informować w tym wątku na forum. Jeżeli chcesz mieć je u siebie w mieście, załatw odpowiednią miejscówkę, dogadaj z nami termin i róbmy nabór chętnych na opowieści retrokomputerowe.

2024-11-27 00:44 by Kaz
komentarzy: 10
_rocky @2024-11-27 08:39:16
Atari 400/800 vs XL/XE to nie tylko mniej pamięci.. to też brak trybów GTIA.
Greg @2024-11-27 09:47:57
Nie do końca. Końcówka produkcji miała już GTIA zamiast CTIA, a dla reszty oferowano replacement kit.
_rocky @2024-11-27 10:14:35
.. i w sumie 5200 ma już GTIA
pirx @2024-11-27 18:51:24
jedyna polska gra na 5200 :)
store.atariage.com/products/scorch-atari-5200-pre-order
shanti77 @2024-11-27 21:58:47
@pirx jest jeszcze Bosconian
pirx @2024-11-28 02:34:19
NO TAK :)))
tebe @2024-11-28 18:28:59
no tak, przepraszam zawsze myślę tylko o sobie
Kaz @2024-11-29 10:54:20
Raczej "mam wiedzę tylko o sobie" lub "najlepszą wiedzę mam o sobie :).

A odnośnie treści wystąpienia: żeby działy firmy w ogóle ze sobą nie współpracowały, a rozmowa inżynierów z różnych budynków była traktowana jako szpiegostwo przemysłowe? Totalna organizacyjna patologia i upadek firmy to właściwa kara :)
Pecus @2024-11-29 13:52:02
A kto z Was wiedział (poza autorem), że istnieje Bosconian na 5200? Oczywiście wiedział przed informacją tutaj :)

Co do podejścia w firmie typu "nie wie lewica co czyni prawica" to popatrzcie na Sony z ich MiniDisc a potem płytą do PSP.
Jakby to był ten sam rodzaj nośnika (czyli istniejący wcześniej MiniDisc, to przedłużyłoby to na 100% czas życia tego nośnika. A oni wzięli nowy zespół projektowy, który stworzył to samo ale inaczej....
gorgh @2024-11-30 11:42:32
ciekawy wykład, fajny naukowy charakter wykładu
nickname
e-mail / website (opcjonalnie)

Aktualne tematy
The400 (257)
ostatni: 11-06-2026 11:49, Konstantyn
Silly Venture 2026SE - the bigges... (70)
ostatni: 11-06-2026 11:34, greymsb
Silly Venture 2026WE - the bigges... (13)
ostatni: 11-06-2026 11:32, greymsb
Nowa gra od Gorgha (565)
ostatni: 11-06-2026 08:16, Adam
Rekordowo szybka transmisja SIO (45)
ostatni: 11-06-2026 07:23, GekoPL
Niedoceniane Polskie Gry (88)
ostatni: 09-06-2026 16:27, mav
mad-pascal biblioteki (27)
ostatni: 08-06-2026 16:28, zbyti
Kilka kaset (1)
ostatni: 08-06-2026 10:58, dan
Koprocesor (FPU) w Atari Mega STE (21)
ostatni: 08-06-2026 08:38, artik-wroc
Mega-CD (75)
ostatni: 07-06-2026 08:39, pancio
Uwaga, uwaga, nadchodzi - Ko-Ma-3! (24)
ostatni: 07-06-2026 01:06, Mq
[AI] podcasty o ATARI, polskim ga... (1)
ostatni: 06-06-2026 18:03, Tygrys1982
Nowe gry na Atari (384)
ostatni: 06-06-2026 09:27, pigula
Zmiany w bazie gier, dem, użytków (1170)
ostatni: 05-06-2026 23:35, duncan
Cosmic Hero 2 (178)
ostatni: 05-06-2026 22:04, TheFender

Kategorie Forum Atarum

Administratorzy: Adam, Cyprian, Jhusak, Kaz
Użytkowników: 3046
Ostatnio zarejestrowany: franknally
Postów ostatniej doby: 40

Spotkania i zloty/Meetings & Parties

Najbliższe imprezy
link do naszych spotkań online, zapraszamy do odwiedzenia kanału zoom również przez kod QR:

KWAS

Kalendarz AOL


Społeczność/Community


Rozmawiali
Wywiad z Mariuszem Jaroszem i Kaz (15)
Wywiad Dracona z Mr. Bacardim i Kaz (16)
Tomasz Dajczak i Kaz (22)
Lech Bąk i "Świat Młodych" i Kaz (26)
Michał "Mike" Jaskuła i Kaz (30)
F#READY i Dracon (22)
Daniel „Arctus” Kowalski i Dracon (25)
KATOD i TDC (15)
Mariusz Wojcieszek i "Adam" (17)
Romuald Bacza i Ramos (16)
Śledzenie Amentesa i Larek (9)
Leszek Łuciów i Charlie Cherry (17)
TO JUŻ ZA TOBĄ: rozmowa z Bobem Pape i cpt. Misumaru Tenchi (39)
Rob Jaeger i Emu (53)
Jacek "Tabu" Grad i Dracon (0)
Alexander "Koma" Schön i Kaz (0)
Maciej Ślifirczyk i Charlie Cherry (0)
Jarek "Odyniec1" Wyszyński i Kaz (0)
Marek Bojarski i Kaz (0)
Olgierd Niemyjski i Ramos (0)
«« nowszestarsze »»

Stragan
Nowe, pojemniejsze RAM-Carty oferuje Kaz (21)
"mouSTer" czyli myszka ST oferuje Kaz (30)
Atari USBJoy Adapter oferuje Jakub Husak (0)
Programy: Kolony 2106 oferuje Kaz (7)
Sprzęt: rozszerzenia oferuje Lotharek (382)
Gadżety: naklejki, pocztówki oferuje Sikor (11)
Sprzęt: cartridge RAM-CART oferuje Zenon (7)
Miejsce na drobne ogłoszenia kupna/sprzedaży oferuje Kaz (58)
Sprzęt: interfejs SIO2IDE oferuje Piguła (1)
Sprzęt: interfejs SIO2SD oferuje Piguła (110)

Użytki/Utils
Sprzęt/Hardware

Wynalazki
Atari jako programator pojazdu gąsienicowego napisał Kaz (17)
Atari i Bluetooth napisał Kaz (35)
SIO2PC-USB napisał Larek (46)
Nowe SIO2SD napisał Larek (0)
SIO2SD w CA12 napisał Urborg (15)
Ratowanie ATMEL-ów napisał Yoohaas (12)
Projektowanie cartów napisał Zenon (12)
Joystick do Atari napisał Larek (54)
Tygrys Turbo napisał Kaz (13)
Testowałem "Simple Stereo" napisał Zaxon (5)
Rozszerzenie 1MB napisał Asal (21)
Joystick trzyprzyciskowy napisał Sikor (18)
Moje MyIDE oraz SIO2PC na USB napisał Zaxon (16)
Jak wykonać płytkę drukowaną? napisał Zaxon (27)
Rozszerzenie 576kB napisał Asal (36)
Soczyste kolory napisał scalak (29)
XEGS Box napisał Zaxon (13)
Atari w różnych rolach napisał Różyk (9)
SIO2IDE w pudełku napisał Kaz (27)
Atari steruje tokarką napisał Kaz (15)
«« nowszestarsze »»