atarionline.pl
atarionline.pl Atari
Login:
Hasło:
Zapamiętaj mnie
Translate to RSS RSS
Spotkanie online z grupą LST z 2026-06-16 16:32 (5)
Recoil zintegrowany z macOS z 2026-06-13 21:34 (4)
KWAS #40 odbędzie się w Katowicach z 2026-06-07 17:59 (20)
Commodore po atarowsku z 2026-05-28 21:50 (21)
Urządzenie z rekordowo szybką transmisją SIO! z 2026-05-24 20:57 (116)
Spotkanie z NES-em z 2026-05-21 22:02 (7)
Po Atariadzie w Czechach z 2026-05-18 19:13 (6)
Już w sobotę KWAS we Wrocławiu! z 2026-05-14 22:01 (10)
Prace nad Golden Axe i nowa gra SwordWork z 2026-05-06 23:55 (34)
Barbarian, Giana Sisters i inne aktualności growe z 2026-05-03 23:45 (25)
Grawitacja 2026 - wyniki i gry z 2026-04-20 23:41 (39)
Rozmowa o demoscenie - Bac z Taquart z 2026-04-17 16:04 (33)
Wkrótce GEMTOS 2026 z 2026-04-16 10:39 (1)
Sceny z demosceny #6: rozmowa z Bac/Taquart z 2026-04-12 19:27 (7)
Od Atari do książki o procesorach - historia Roberta Jaremczaka z 2026-03-31 14:32 (33)
Najnowszy magazyn "FLOP", numer 69 z 2026-03-30 09:40 (4)
Ankieta o AI na demoscenie z 2026-03-25 12:59 (63)
Nowy kanał o Atari 16/32-bit z 2026-03-20 17:15 (52)
Wybór najlepszych gier roku 2025 - FujiCup, AHA z 2026-03-13 18:17 (18)
Brodaty cartridge z 2026-03-10 08:31 (16)
«« nowszestarsze »»

Pomocnik/Helper
Gry/Games

Katalog gier (konwencja Kaz)
Aktualizacja: 2026-05-28
Liczba katalogów: 8866, liczba plików: 40016
Zmian katalogów: 6, zmian plików: 20

0-9 A B C D
E F G H I
J K L M N
O P Q R S
T U V W X
Y Z inne
zipCałość 3070 MB

Katalog gier (konwencja TOSEC)
Aktualizacja: 2021-07-11

Opisy gier
"Old Towers" (Atari ST) opisał Misza (19)
Submarine Commander opisał Kaz (36)
Frogs opisał Xeen (0)
Choplifter! opisał Urborg (0)
Joust opisał Urborg (17)
Commando opisał Urborg (35)
Mario Bros opisał Urborg (13)
Xenophobe opisał Urborg (36)
Robbo Forever opisał tbxx (16)
Kolony 2106 opisał tbxx (3)
Archon II: Adept opisał Urborg/TDC (9)
Spitfire Ace/Hellcat Ace opisał Farscape (9)
Wyspa opisał Kaz (9)
Archon opisał Urborg/TDC (16)
The Last Starfighter opisał TDC (30)
Dwie Wieże opisał Muffy (19)
Basil The Great Mouse Detective opisał Charlie Cherry (125)
Inny Świat opisał Charlie Cherry (17)
Inspektor opisał Charlie Cherry (19)
Grand Prix Simulator opisał Charlie Cherry (16)
«« nowszestarsze »»

Wewnętrzne/Internals



   Nowinki tworzone dzięki CuteNews
Sceny z demosceny #2: analiza dema "Unleashed"


Dwa tygodnie temu na naszym kanale zoom AtariOnline.pl mieliśmy okazję gościć
członków stosunkowo niedawno powstałej grupy demoscenowej Radiance, kolegów Dante (kod) i Blasph (grafika). Grupa od początku mocno zaznaczyła swoją obecność na demoscenie 8-bitowego Atari, zajmując pierwsze miejsce na zimowej edycji Silly Venture 2024 demem Unleashed. I to właśnie demo było głównym przedmiotem spotkania, bo wspólnie z autorami dokonaliśmy jego drobiazgowej analizy technicznej. Zanim to jednak nastąpiło, koledzy opowiedzieli o swoich demoscenowych korzeniach i doświadczeniach, co też było niezwykle interesujące. Na koniec bonus w postaci analizy dwóch efektów ze wspaniałego dema Rewind 2 (kooperacja grup NG, Zelax i Radiance), których autorem jest Dante. Zapraszam do obejrzenia tego nagrania trwającego 2,5h. Kto nie był na żywo niech żałuje, bo nie tylko stracił okazję na interesującą rozmowę z sympatycznymi autorami, ale jeszcze dogrywkę na afterku - długą dyskusję o demoscenie Atari i Amigi, o innych demach, efektach, etc.



2025-11-07 15:06 by Kaz
komentarzy: 15
gorgh @2025-11-08 17:01:06
pisałem na FB ale napiszę i tutaj, same soczyste sojowe mięnso taki wywiad, wincyj!
xbx @2025-11-08 17:53:51
Czy dema mają jakiś większy sens poza próbami pokazania „kto ma większego”?
_tbxx @2025-11-08 19:09:16
Oczywiście, że mają sens. Ja bardzo lubię oglądać dema i grupy demo-scenowe robią je aby mnie ucieszyć. Podejrzewam, że takich osób jak ja jest więcej...
KulturaMaZnaczenie @2025-11-08 19:37:08
Zawsze miło zobaczyć, jak ktoś próbuje zrozumieć demoscenę, nawet jeśli zaczyna od porównań długości. xbx, może następnym razem spróbuj zrozumieć kod, zanim ocenisz jego autora.
Atarysta @2025-11-08 23:09:11
Dema to dzieła sztuki. Są i słabe, ale i są genialne. Dla mnie głównie po to są komputery (do tworzenia i oglądania dem). A dema na Atari, takie jak Unleashed, czy Rewind2 to nawet jakiś rodzaj mistyki. Pokazują to, co NIESAMOWITE i jak ludzki umysł łamie bariery.
blasph @2025-11-09 03:17:26
Dziękujemy:)
as... @2025-11-09 06:25:33
The demo jest wybitne /I\
bob_er @2025-11-09 07:39:03
@blasph - czyli nasze dema to nie dema (bo wektorów mamy bardzo mało) ;)
oldboy @2025-11-09 17:27:47
Streamowanie prekalków to teraz Scena. Glosujący osiągnęli poziom Finalnego Pokolenia.
Mr.Boot @2025-11-09 17:29:17
@bob_er - i chwała wam za to!!!
blasph @2025-11-09 18:40:26
może mało wektorów ale też jest zajebiście :) Mam nadzieje że na Zoom opowiecie o swoich demach:) Pozdraxy!!!
bob_er @2025-11-09 19:38:45
A tak serio:
1. Witam nowego kodera (konkurencję ;) ) na XE. I muzyka też. Ciekawy jestem opinii człowieka od SIDa, jak próbował POKEYa ujarzmić (z dobrym skutkiem.
2. Kaz już mnie zagadaywał o zooma, no, tylko czas znaleźć jakiś sensowny na to.
ZaK'25 @2025-11-10 02:36:07
Najlepsze dema na XL/XE to (kolejność dowolna):
- Asskicker
- Numen
- Overmind
- Joyride
- Reditus
ZaK'25 @2025-11-13 09:20:11
Najlepsze dema na XL/XE to (kolejność dowolna) - dokończenie:
- Sheol
- Vengeance
- Igor
- Just Fancy!
- Intel Outside

Reasumując - Górą Polacy!!! :)
Atarysta @2025-11-13 18:16:47
No niestety, dobrych dem ze świata jest niewiele. Z epoki jako godne uwagi zapamiętałem Das Omen i niektóre Petera Sabbatha z serii Abbuc/Hobbytronic. Było jeszcze jakieś megademo holenderskie chyba 2 dyskowe dość ciekawe. A szkoda, bo dobrego warezu mogłoby być 10x tyle co jest teraz.
nickname
e-mail / website (opcjonalnie)

Aktualne tematy
Another World VBXE (AI made) (97)
ostatni: 17-06-2026 02:48, Alex
RMT hacking (457)
ostatni: 17-06-2026 00:18, emkay
Lost Party 2026 (14)
ostatni: 16-06-2026 23:59, VascoTristesse
Delete Me Hard - nowa gra (1)
ostatni: 16-06-2026 23:14, ilmenit
Poszukiwana gra (10)
ostatni: 16-06-2026 18:18, Kaz
Praca doktorska z retroizacji gie... (2)
ostatni: 16-06-2026 17:21, Kaz
Najbliższe spotkania online na zo... (44)
ostatni: 16-06-2026 16:35, Kaz
Fajny chip wczoraj słyszałem (354)
ostatni: 16-06-2026 16:16, zbyti
Atari Synth (5)
ostatni: 16-06-2026 10:23, franknally
Gry tekstowe Level 9 Computing (17)
ostatni: 15-06-2026 20:15, Ataripuzzle
ACC - Atari Cracov Conference 1993 (9)
ostatni: 15-06-2026 19:56, greymsb
Wymiana baterii w Atari Mega STE (6)
ostatni: 15-06-2026 15:55, Cyprian
SIDE3 gryzie się z Ultimate 1MB (129)
ostatni: 15-06-2026 11:37, Jacques
Nowa gra od Gorgha (572)
ostatni: 15-06-2026 07:27, Jacques
Wywiad naukowy o starych grach (1)
ostatni: 15-06-2026 00:17, Kaz

Kategorie Forum Atarum

Administratorzy: Adam, Cyprian, Jhusak, Kaz
Użytkowników: 3049
Ostatnio zarejestrowany: anglik666
Postów ostatniej doby: 62

Spotkania i zloty/Meetings & Parties

Najbliższe imprezy
link do naszych spotkań online, zapraszamy do odwiedzenia kanału zoom również przez kod QR:

KWAS

Kalendarz AOL


Społeczność/Community


Rozmawiali
Wywiad z Mariuszem Jaroszem i Kaz (15)
Wywiad Dracona z Mr. Bacardim i Kaz (16)
Tomasz Dajczak i Kaz (22)
Lech Bąk i "Świat Młodych" i Kaz (26)
Michał "Mike" Jaskuła i Kaz (30)
F#READY i Dracon (22)
Daniel „Arctus” Kowalski i Dracon (25)
KATOD i TDC (15)
Mariusz Wojcieszek i "Adam" (17)
Romuald Bacza i Ramos (16)
Śledzenie Amentesa i Larek (9)
Leszek Łuciów i Charlie Cherry (17)
TO JUŻ ZA TOBĄ: rozmowa z Bobem Pape i cpt. Misumaru Tenchi (39)
Rob Jaeger i Emu (53)
Jacek "Tabu" Grad i Dracon (0)
Alexander "Koma" Schön i Kaz (0)
Maciej Ślifirczyk i Charlie Cherry (0)
Jarek "Odyniec1" Wyszyński i Kaz (0)
Marek Bojarski i Kaz (0)
Olgierd Niemyjski i Ramos (0)
«« nowszestarsze »»

Stragan
Nowe, pojemniejsze RAM-Carty oferuje Kaz (21)
"mouSTer" czyli myszka ST oferuje Kaz (30)
Atari USBJoy Adapter oferuje Jakub Husak (0)
Programy: Kolony 2106 oferuje Kaz (7)
Sprzęt: rozszerzenia oferuje Lotharek (386)
Gadżety: naklejki, pocztówki oferuje Sikor (11)
Sprzęt: cartridge RAM-CART oferuje Zenon (7)
Miejsce na drobne ogłoszenia kupna/sprzedaży oferuje Kaz (58)
Sprzęt: interfejs SIO2IDE oferuje Piguła (2)
Sprzęt: interfejs SIO2SD oferuje Piguła (110)

Użytki/Utils
Sprzęt/Hardware

Wynalazki
Atari jako programator pojazdu gąsienicowego napisał Kaz (17)
Atari i Bluetooth napisał Kaz (35)
SIO2PC-USB napisał Larek (46)
Nowe SIO2SD napisał Larek (0)
SIO2SD w CA12 napisał Urborg (15)
Ratowanie ATMEL-ów napisał Yoohaas (12)
Projektowanie cartów napisał Zenon (12)
Joystick do Atari napisał Larek (54)
Tygrys Turbo napisał Kaz (13)
Testowałem "Simple Stereo" napisał Zaxon (5)
Rozszerzenie 1MB napisał Asal (21)
Joystick trzyprzyciskowy napisał Sikor (18)
Moje MyIDE oraz SIO2PC na USB napisał Zaxon (16)
Jak wykonać płytkę drukowaną? napisał Zaxon (27)
Rozszerzenie 576kB napisał Asal (36)
Soczyste kolory napisał scalak (29)
XEGS Box napisał Zaxon (13)
Atari w różnych rolach napisał Różyk (9)
SIO2IDE w pudełku napisał Kaz (27)
Atari steruje tokarką napisał Kaz (15)
«« nowszestarsze »»