atarionline.pl Nowa stacja dyskietek do Atari XL/XE - domowa robota - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

• :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

• 1: CommentAuthorlopezpb
    • CommentTime20 Sep 2019

Czekam zatem z niecierpliwością na kolejno informacje, bo zapowiada się super :)
    • 2:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Sep 2019

Ja również czekam na info, a jako że brain-82 z mojego miasta, to będę trzymał rękę na pulsie :D

W końcu byłoby fajnie mieć porządną stację do XE w obudowie wzorniczo dostosowanej do tej serii.
    • 3:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Oct 2019 zmieniony

Wczoraj Brian-82 opowiedział o swoim projekcie stacji dysków 720KB, a nawet 1,44MB (no dobra, ta druga to odleglejszy plan, ale nie jest niemożliwy do zrealizowania). I zaprezentował prototyp obudowy, zgodny wzorniczo z serią XE/ST (zresztą wymiary i wzornictwo zdjęte z SF314 i SF354). Filmik trwa nieco ponad pół godziny:

• 4: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime2 Oct 2019

Super, czekamy!
    • 5: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime2 Oct 2019

Czy autor rozwaza obudowe drukowana lepsza technologia niz PLA ?
    Rozumiem ze forma wtryskowa jest nieosiagalna przez koszty.
    • 6:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime3 Oct 2019

Sebek czyta komentarze, również na jutubie, i napisał mi, że wkrótce odpowie.
    • 7: CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime3 Oct 2019

bardzo fajny projekt!
    mam nadzieję że równolegle stacja 5,25 cala też będzie rozwijana dalej?
    • 8: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime3 Oct 2019 zmieniony

Kolejne pytanie, Czy mozliwe jest zrobienie wersji nizszej - odpowiednio wysokiej do stacji ATARI ?
    • 9: CommentAuthorMq
    • CommentTime3 Oct 2019 zmieniony

Podpisuję się pod wersją niższą. Pytanie czy jest faktycznie konieczność robienia takiego panelu i zwiększania w ten sposób obudowy? Stacja jest super, pomysł i design ogólnie też, ale przez to podwyższenie stacji robi się z tego klamot. W rozwiązaniu Brian-82 obudowa jest szersza niż SF, więc spokojnie po lewej i prawej stronie można jeszcze zmieścić całkiem sporo dodatków jeśli potrzeba jakiegoś panelu itp., a mniejsza obudowa lepiej by wyglądała i zmniejszyły by się też koszty z racji mniejszej ilości materiału.

Mam do małego Atari XF551 w obudowie SF354 ze stacją 3,5" i właśnie najfajniejsze w tym jest to, że ona ma takie wymiary jakie ma. Czyli długość stacji zbliżona do długości Atari XE, a wysokość też taka sama jak Atari. Pomimo niewielkiej ilości miejsca zmieściłem w stacji obok wyświetlacz LED, który pokazuje tracki oraz służy do wyboru numeru stacji. Zmieściłem też przyciski nad stacją, a przecież korzystałem z gotowych elementów które miałem pod ręką, gdy się natomiast projektuje od zera to mamy jeszcze większą swobodę.

U mnie na biurku wygląda to tak jak na załączonych zdjęciach. Nie chodzi mi tutaj o design, który akurat zrobiłem taki jaki zrobiłem, tylko o sam gabaryt całości.
    • 10: CommentAuthorJacques
    • CommentTime3 Oct 2019

Rewelacja, nawet jeżeli 3.5" w małym Atari to nie do końca ten klimat ;-)
    • 11: CommentAuthorxxl
    • CommentTime3 Oct 2019

a co jest zlego w takich obudowach:

• 12: CommentAuthorJacques
    • CommentTime3 Oct 2019

Pewnie to, że nie wejdzie elektronika? ;-)
    • 13: CommentAuthorbrian-82
    • CommentTime3 Oct 2019

Co do innej technologii druku 3D. Jeśli ktoś ma dostęp do takowej w niedużych kosztach to chętniej przyjmę namiar.
    Co do klockowatości to zdaję sobie z tego sprawę. Chyba najprościej dla mnie byłoby położenie interface'u użytkownika na górze. Tylko wtedy praktycznie nie można byłoby czegokolwiek postawić na górze. Poszerzenie stacji jest w sumie jakąś opcją, boję się tylko, że znowu musiałbym ileś prototypów zrobić zanim osiągnąłbym prawidłowy projekt.
    • 14: CommentAuthorbrian-82
    • CommentTime4 Oct 2019 zmieniony

Posiedziałem trochę i co powiecie na to?
    • 15: CommentAuthorMq
    • CommentTime4 Oct 2019

Super, taki kierunek projektu mi się podoba. Proponuję Ci jeszcze, żebyś przemyślał z góry jaki wyświetlacz i jakie przyciski po tej lewej stronie zaplanujesz umieszczać i wówczas zrób całą obudowę najwęższą jaką się da na styk zrobić, żeby znowu się klamot w drugą stronę nie zaczął niepotrzebnie robić, skoro w środku obudowy zostanie i tak pusta przestrzeń. Ale ogólnie bardzo mi się to podoba.
    Wiem, że sobie świetnie radzisz z całością projektu również od strony elektronicznej więc pewnie to żaden problem dla Ciebie, ale gdybyś miał ochotę, to udostępniłem źródła swojego wyświetlacza tracków i przełącznika numerów stacji do XF551, więc spokojnie możesz sobie tam z czegoś skorzystać jeśli Ci się przyda.
    • 16: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Oct 2019

podejrzewam, ze znajda sie osoby ktore skorzstaja z wolneo miejsca w srodku a przy okazji obudowy i wsadza tam przkladowo sio2cos np. wifi w zwiazku z tym dobrze by bylo przewidziec jakies zaslepione miejsca na diody stylistycznie odpowiadajace. albo np. wymienny panel tylny dla np. RS.
    • 17: CommentAuthorJacques
    • CommentTime4 Oct 2019 zmieniony

A ja podejrzewam, że sporo osób chce mieć jak najzgrabniejszą stację, najlepiej odpowiadającą SF-kom, które, jak już ktoś wspomniał, idealnie pasują do XE oraz 520ST bez flopa ;-)
    • 18:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Oct 2019

Brian-82 - ale opowiadałeś, że zamierzasz zastosować wyświetlacz, na którym zmieści się więcej informacji. A tu widzę w nowym projekcie (który też mi się podoba), że wystarczy miejsca na niewiele informacji...
  1.  
    Super! A może taki design jak w ldw.? Wyswietlacz na dole ,ale zachować design wejścia na dyskietkę jak w sf.
    • 20: CommentAuthorbrian-82
    • CommentTime7 Oct 2019

Posiedziałem, wziąłem do serca sugestie, żeby to zrobić kompaktowe.
    Wyszła obudowa będąca połączeniem wymiarów SF314 i XF551.
    Wysokość 60mm
    Szerokość 180mm
    Długość 240mm
    Co do wyświetlacza to będzie to OLED 0,96" 120x64 piksele. Wystarczy, żeby coś wyświetlić.
    • 21:

CommentAuthorIRATA4
    • CommentTime7 Oct 2019

i pięknie :-)
    • 22:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Oct 2019 zmieniony

Bomba! Bierę w ciemno :)
    Widzę, że się skusiłeś na to, co proponowałem - 3 przyciski pionowo, lewo/prawo/zatwierdzanie. Tylko z lewej zamiast prawej. I też pięknie :D
    • 23: CommentAuthorMq
    • CommentTime7 Oct 2019

To mi się podoba:-) Super ta ostatnia wersja, bardzo ładnie, z wyczuciem i z równowagą zaprojektowany front, gabaryty też super. Takiego designu bym się trzymał, gratuluję wyczucia.
    • 24: CommentAuthorMADRAFi
    • CommentTime8 Oct 2019

Pieknie wyglada.
    Jeszcze tylko ladne wykonczenie ala plastik z wtryskarki i sukces murowany.
    Nie pasuje stylistycznie do mojej 800xl ale wyglada bardzo PRO!
    • 25:

CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Oct 2019 zmieniony

Ja zgłoszę tylko jedną, drobną uwagę techniczną - jakby ten otwór na panel miał nieco zaokrąglone rogi to byłby idealnie komponował się z pozostałymi elementami stacji - bo ma zaokrąglenia na rogach obudowy, a zaokrąglony jest także otwór na dyskietkę.

Jakby się tam zmieściła jeszcze taka obwódka jak na wlocie na dyskietki i zrobić podobny mały spad w górę i dół, to już całkiem design byłby spójny.
    • 26: CommentAuthorpgru
    • CommentTime6 dni temu

Duża obudowa też ma swoje plusy - może dałoby się wbudować adapter i używać z Elwro 800 JR(trochę brakuje przyzwoitych obudów na rynku). Albo taka stacja dualna(1 lub podwójna stacja działająca w dwóch trybach) - działająca i z Elwro i z Atari :-), co by nie zagracać za bardzo mieszkania ;-)