atarionline.pl ADVAN Basic - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorxx71kg
    • CommentTime24 Jun 2012
     
    Witam
    czy ktoś wie, gdzie szukać informacji o tej wersji Basica?
    Pewnie jest coś w bogatej bibliotece... Ale jak znaleźć?
    • 2: CommentAuthorBluki
    • CommentTime24 Jun 2012
     
    Proszę bardzo: ->link<-
    • 3: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Jun 2012
     
    kto i kiedy popełnił ten interpreter?
    • 4: CommentAuthorBluki
    • CommentTime24 Jun 2012 zmieniony
     
    To nie interpreter, a kompilator. Do 2006 roku produkt komercyjny.
    Copyright 1985 William Graziano.
    • 5: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Jun 2012
     
    .. ogólnie kompiluje kod spod jakiego "bejzika"? - to kompilator na Atari, czy PeCe?
    • 6: CommentAuthorBluki
    • CommentTime24 Jun 2012
     
    Piszesz programy na prawdziwym Atari używając składni jak w interpreterze (GOTO, IF.-THEN...) ale instrukcja RUN nie uruchamia programu, tylko kompiluje go i dopiero uruchamia. Skompilowany program można zapisać jako np. jako COM. Główne cechy Advan BASIC-a w wątku BASIC XE kontra BXL, a jeszcze więcej w podręczniku na podlinkowanej wyżej stronie.
    • 7: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Jun 2012
     
    .. czyli do kompilatora jest dołączony edytor. Sorry za głupie pytania, bo po prostu zastanawiam się, czy rozkopać pół mieszkania w poszukiwaniu kabla SIO2pc, czy nie - nie uznaję emulatoa :) Tylko real HW.
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Jun 2012
     
    Na stronie ADWAN'a załączone są 4 pliki *.atr, żaden z nich jednak nie zawiera pliku wykonywalnego czy z edytorem, czy z kompilatorem. W jaki sposób należy to uruchomić? Są pliki z rozszerzeniami: APP, DAT, COD, BAS, SUB, oraz bez rozszerzenia pliki: EXEC1, NAMEL - i te także nie zawierają nagłówka poliku wykonywalnego. O co tu chodzi? :) -
    • 9: CommentAuthorpin
    • CommentTime24 Jun 2012
     
    ... łomatko. Syf i hańba. Czyli edytor zapisany jest sektorowo a spod dos'a mamy dostęp do reszty plików. Czy istnieją wykonywalne pod dos binarki z kompilatorem i edytorem do adwan'a?
    • 10: CommentAuthorBluki
    • CommentTime24 Jun 2012 zmieniony
     
    Z tego co wiem - nie. Nie znaczy, że nie da się tego zrobić. Po prostu nikt jeszcze za to się nie wziął. Potrzebna jest wiedza "dosowo-asemblerowa". Jeśli ktoś odłączy edytor od DOS-a, to zaskarbi sobie wdzięczność użytkowników Advana (to taka podpucha, może ktoś rzuci okiem :)).
    • 11:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 Jun 2012
     
    A czy ja pisałem gdzieś, że advan basic nie ma wad?
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime26 Jun 2012
     
    ... ale ta "wada" jak dla mnie sprowadza wszystkie inne zalety do poziomu zero. Większość, że tak powiem programuje na Atari używając innych platform. Chodzi ogólnie o współczesny sprzęt i służy to jakiejś tam "wygodzie", jeśli tak się wyrazić można. Jako użytkownik Atari, chciałbym więc zapewnić sobie minimum "wygody" używając dysku twardego podłączonego wprost do komputera Atari, olewając przy tym najczęściej platformy 32/64 bit. No i się okazało, że się "nie da" :)

    Drugą upierdliwą wadą ADWAN'a jest brak możliwości używania skrótów podczas pisania programu.

    Trzecia wada - ponieważ siedzi pod swoim dosem, to słabo będzie napisać coś np. pod Sparta DOS.

    itd, i te sre. Pogadam z Mono, może uda się to przerobić na binarki odpalane choćby i z kosmosu ;)-
    • 13: CommentAuthorBluki
    • CommentTime26 Jun 2012
     
    Wada może nie sprowadza innych zalet do zera, ale rzeczywiście jest irytująca. Z tego co wiem (mogę się mylić) Advan jest zintegrowany z DOS-em 2.5, więc rozdzielenie byłoby możliwe. Oby się tylko nie okazało, że konieczna jest głębsza ingerencja w kod edytora.

    Do drugiej wady, czyli braku wpisywania słów kluczowych skrótami, można się przyzwyczaić. Wiem coś na ten temat, bo napisałem grę w Microsoft BASIC-u, a tam też skrótów nie ma.
    • 14: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Jun 2012
     
    ... nie no, MS basic to pod tym względem to prawdziwy hardcore ;)- To prekursor hardcore'u, że tak powiem.
    • 15:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime27 Jun 2012 zmieniony
     
    Właśnie zdałem sobie sprawę że skróty komend Basica są dla mnie bardzo istotne i kto wie czy nie zrezygnowałbym z używania języka, który ich nie obsługuje - pewnie tak.

    Jednak Action! nie ma skrótów (można je sobie zrobić) i jakoś nigdy mi to nie przeszkadzało...

    Brzmi to jak jakaś bzdura, jednak o dziwo ma to swój sens i logikę. Ja w Action! zwykle nie używam procedur bibliotecznych, a do tego sama składnia języka jest bardzo fajna (minimalistyczna), a nawet bije na głowę i Basic, i nawet współczesne C/C++ itp. Bo przykładowo nie wymaga dwukropków czy średników pomiędzy instrukcjami.

    Do tego trzeba dodać, że edytor Action! ma opcję powielania kodu na zasadzie schowka, z czego się bardzo często korzysta, dzięki temu brak skrótów nie jest tak uciążliwy jak w zwykłym systemowym edytorze.
    • 16:
       
      CommentAuthoradv
    • CommentTime27 Jun 2012 zmieniony
     
    OT

    Spodobała mi się nazwa kompilatora. :P

    Adv (advan_tage)
    • 17: CommentAuthorxx71kg
    • CommentTime27 Jun 2012 zmieniony
     
    Korzystam z Advana ściągniętego z tej strony i uruchamiam go na emulatorze Atari800Win Plus 4.0 (również pobranym stąd)
    Nie można powiedzieć, że skróty komend w Advanie nie działają w ogóle. L. - działa, ? - działa. Nie sprawdzałem wszystkich.
    • 18:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime27 Jun 2012
     
    Jeśli działają tylko te wspomniane to za mało, bo z tych instrukcji program jest trudno zrobić;)
    • 19: CommentAuthorpin
    • CommentTime27 Jun 2012
     
    grunt, to wyseparować edytor i kompilator z tych debilnych obrazów ATR. Analiza tematu trwa ;)-
    • 20:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime3 Jul 2012
     
    pytanko:

    czy istnieje w tej wersji basica komenda ladujaca z dysku np. zewnetrzny zestaw znakow pod dany adres w pamieci? (w TBXL jest to chyba bload)?

    ogolnie w basicu nie kojarze poza tbxl takiej instrukcji
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Jul 2012
     
    ... boże, coś polskę :) - a po kiego Ci Bload w TBXL, który pod niektórymi dosami a szczególnie pod SDX nie zadziała poprawnie? Jest XIO, jest BGET.

    .. cały czas czekam na info z analizy Adwana od Mono. Ze wstępnych ustaleń wynika podejrzenie, iż Adwan jest związany jak Jaś i Małgosia z dosem 2.5 na "sztywno". Jeśli tak jest, to byłby to prawdopodobnie permanentny pogrzeb kompilatora ;)-
    • 22:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime4 Jul 2012
     
    A tak na "sztywno" ;) to dlaczego bload ma nie zadziałać w SDX?
    • 23:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime4 Jul 2012
     
    Bo SDX jest niekompatybilny z BLOAD ;)
    • 24:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime4 Jul 2012
     
    w advanie nie widze ani XIO ani BGET :)
    • 25: CommentAuthorxxl
    • CommentTime4 Jul 2012
     
    jest GET z pliku
    • 26:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime4 Jul 2012
     
    powalcze, a tak swoja droga to jest jakies narzedzie zeby zamienic dowolny plik np dane znakow, obrazka etc na linie DATA basicowe?
    • 27:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime4 Jul 2012
     
    Plik z danymi generatora znaków możesz zapisać w postaci linii DATA przy pomocy programu SUPGEN 2000 2.0
    • 28:
       
      CommentAuthorinsert
    • CommentTime4 Jul 2012
     
    a obrazek w formacie MIC etc?
    • 29:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime4 Jul 2012
     
    Nie wiem, czy istnieje gotowy taki program, ale sprawa jest na tyle prosta, że samemu można taki programik w Basicu napisać.
    • 30: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Jul 2012
     
    @Insert - nie analizowałem na razie listy instrukcji, lecz brak XIO, czy BGET ... a szczególnie tego pierwszego faktem jest, że spowodował u mnie tym większe zainteresowanie, lecz TBXL ;)-

    Ktoś miał dobry pomysł, po czym go spier ... *** lił, No niestety.
    • 31: CommentAuthorcougar
    • CommentTime5 Aug 2012
     
    ktoś to wciąga ?

    ->link<-
    • 32:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Aug 2012
     
    Takie kanciate kiepsko przechodzi.
    • 33:
       
      CommentAuthorIron
    • CommentTime30 May 2013
     
    Temat umarł?
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Nov 2019
     
    Iron - w jakim sensie umarł? Advan Basic kariery nie zrobił, bo są lepsze implementacje tego języka na Atari.

    Przypomnę tylko, że tutaj są pliki języka i podręczniki:
    ->link<-

    Ale i tu można co nieco znaleźć:
    ->link<-

    A tu też wspominaliśmy Advan:
    ->link<-
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Aug 2022
     
    Łukasz na dzisiejszym spotkaniu obiecał, że pomoże ludziom zainteresowanym Advan Basiciem, jeśli będą mieli pytania, a on znał odpowiedź. Bo mocno poleca tę implementację, a napisał w niej już dwie gry, więc ma praktykę i wiedzę o problemach.
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Nov 2022
     
    Dorzucę w tym wątku zapis naszego spotkania z Łukaszem (LukLab), no bo oczywiście sporo jest tam o Advan Basic:

    ->link<-



    Są też na głównej stronie opisane jego gry w tym języku, np. Pac-Time:

    ->link<-

    A na moją prośbę kolega Łukasz opracował metodę "samouruchamiania" programów w Advan Basic. Gdy natrafimy na plik z programem w tym języku (tu: gra Jacka Staszewskiego Space Invaders) i chcemy go mieć w formie łatwo ładowalnej, to zamiast przechodzić żmudnie przez Advan i uczyć się co i jak, mamy teraz gotowca.

    LukLab:

    ADVANRUN - to przygotowana przeze mnie dyskietka, na którą wystarczy skopiować program napisany w Advan Basicu po jego kompilacji, koniecznie jednak z rozszerzeniem .com; nazwa każdego pliku umieszczonego na tej dyskietce z tym rozszerzeniem będzie widoczna w menu umożliwiającym wybór konkretnego programu do uruchomienia


    Poprosiłem jeszcze o opis metody, krok po kroku, jak przygotować sobie kompilat, czekamy :)
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Nov 2022
     
    I już jest krótki poradniczek, step by step, o kompilacji w Advan Basic - autorstwa LukLaba (dziękuję!): ->link<-