atarionline.pl Ciekawostki - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime12 Nov 2020 zmieniony
     
    Jak zwykle przez przypadek, znalazlem taka ciekawostke.

    ->link<-

    Jest to chinski klon Apple II w obudowie, ktora została zerżnięta od Atari. W niektórych miejscach jest identyczna, ale raczej nie byla to sama forma bo jest wieksza od XE i mniejsza od ST. Ciekawi mnie czy sami zrobili ta forme, czy tez zdobyli cos z wczesnych prototypów.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Nov 2020
     
    Wow! Piękne znalezisko. Ale autor porównuje do serii XE, a tu ewidetnie zżynka od serii ST...
    • 3:
       
      CommentAuthorTheFender
    • CommentTime14 Nov 2020
     
    No to skoro jesteśmy w tym temacie, nieco inna zrzynka.
    W zasadzie powinno się pisać inspiracja ;)
    • 4:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime20 Nov 2020
     
    zrzyna jak się patrzy,słucham metalu i znałem to...ale udawałem że tego nie ma ;).

    A to widziałeś ?

    • 5: CommentAuthorpgru
    • CommentTime21 Nov 2020
     
    Mam nadzieję, że Kaz się nie obrazi, ale na ulicach jednego z miast są plakaty reklamujące album(?) "Kaz bałagane" rapstera(?) . Ciekawe czy ma to coś wspólnego z tym portalem i Atari :-)
    • 6:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime22 Nov 2020 zmieniony
     
    @ pgru

    ->link<-


    Gdzie tam nasz Kaz i błaganie ... ... chyba że o głupot na forum niepisanie ;) .
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Nov 2020
     
    Pgru - ja mam we Wrocławiu innego Kaz-a, na zdjęciu poniżej :D
    Irata - dobry rym :), aczkolwiek spróbuj z oryginalnym "bałagane", to już nie przelewki :)
    • 8: CommentAuthortebe
    • CommentTime22 Nov 2020 zmieniony
     
    pokochaj Amige 600 :)

    ->link<-
    • 9: CommentAuthorJaro
    • CommentTime24 Nov 2020
     
    Nie wiedziałem, że gniazdo monitora w Atari XE ma podwójną funkcjonalność. Oprócz monitora można też podłączyć klawiaturę, wystarczy przejściówka AT-PS/2 ;)
    ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime24 Nov 2020
     
    Zżynanie z konkurencji to norma i to nawet teraz. Byłem w siedzibie LG Electronics w Seulu i odwiedziłem "pokój inspiracji" :D Nie wolno było robić zdjęć (mam chyba ze 2 na lewo zrobione), ale tam stoją produkty bezpośrednich konkurentów. Projektanci tam wchodzą i szukają inspiracji :D A wyniki swojej "pracy" wiszą w korytarzu, aby wszyscy mogli je obejrzeć i zagłosować na najlepsze rozwiązanie :)
    • 11:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime24 Nov 2020
     
    @Jaro - to wygląda raczej na przejściówkę do S-video :)
    • 12: CommentAuthorJaro
    • CommentTime25 Nov 2020
     
    @Alex - zobacz dobrze.
    Tu masz tą przejściówkę
    ->link<-
    • 13: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime25 Nov 2020
     
    Nowa maszynka do emulacji to XBOX Series S. Kwestią czasu jest zainstalowanie retro emulatorów 8bit.
    Taka ciekawostka :>


    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Nov 2020
     
    Alex - może tam wchodzą, żeby popatrzeć, jak czegoś nie robić... inspiracje różnymi drogami chadzają :D
    • 15:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Nov 2020 zmieniony
     
    Porównanie rozmiarów obiektów z różnych gier, filmów i przedmiotów realnych:



    PS. Chociaż znacznie bardziej interesujące jest to:

    • 16:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Nov 2020 zmieniony
     
    Komputer steam-punkowy:

    ->link<-
    • 17: CommentAuthormono
    • CommentTime30 Nov 2020
     
    Przepiękny. Ale mogli zrobić dzieloną klawiaturę :)
    • 18: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime30 Nov 2020
     
    Apple wraca do architektury 6502 w swoich komputerach ;)
    "Od wtorku entuzjaści nowych technologii zachodzą w głowę, jak szybkie będą najnowsze komputery Apple’a z procesorami ARM, czyli MacBook Air 13” (2020), MacBook Pro 13” (2020) i Mac mini (2020). Sercem każdego z nich jest w końcu ten sam procesor Apple M1, którego nie mieliśmy okazji sprawdzić w praktyce."
    ->link<-

    I ponoć Windę da się na tym odpalić: ->link<-

    Ciekawe czasy idą.
    • 19:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime30 Nov 2020
     
    Pani Michalina odkryje może zaraz demoscenę: ->link<-
    • 20: CommentAuthorAdam
    • CommentTime30 Nov 2020
     

    pirx:

    Pani Michalina odkryje może zaraz demoscenę:

    Może odkryje ją jako inspirację, ale jak wynika z artykułu panią Michalinę interesuje raczej kierunek artystów wizualnych (wspomniany w artykule Vincent Houze), co potencjalnie może być bardziej nobilitujące i przynoszące większe profity niż działalność na demoscenie.

    Z interesujących fragmentów tego artykułu:

    Joanna:
    "Nie znając języka technologii, jesteśmy biernymi konsumentami postępu – przekonuje. – Już niedługo znajomość programowania będzie tak samo podstawową umiejętnością jak na przykład znajomość języka angielskiego albo posiadanie prawa jazdy. Nie chcę zostawać z tyłu."

    Michał:
    "Sam programistyczną zajawkę załapałem, pracowicie wklepując listingi gier z magazynów takich jak Bajtek czy Tajemnice Atari. Kilka lat później bez większych problemów przeszedłem na amigowski AMOS. Hobbistycznie pisałem nieskomplikowane gry, w które bawiliśmy się później ze znajomymi. Oni często też programowali, w moich kręgach to było zjawisko masowe – wspomina."
    • 21: CommentAuthorpgru
    • CommentTime1 Dec 2020
     
    @Adam
    Jeśli się nie mylę to w Polsce od ponad 20-30 lat do zaliczenia SP (którą masz w zasadzie obowiązek zaliczyć, choćby po to by dostać prawo zdawania na prawo jazdy) jest obowiązek zaliczenia języka programowania(nie wiem czy nadal Logo, ale zazwyczaj chodzi o Logo z najpopularniejszym Logo Komeniuszem). W teorii na papierze mamy więc miliony programistów.Tak jak znawców "Pana Tadeusza".
    • 22: CommentAuthorpgru
    • CommentTime1 Dec 2020
     
    @bruno_j
    Może ktoś zrobi "hakintosha" bootującego do ekranu Basica :-)
    • 23:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Dec 2020
     
    @ Kaz ten komputer steam-punkowy od razu skojarzyłem z Bioshockiem,którego muszę w końcu porządnie ograć.
    • 24: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime2 Dec 2020
     
    • 25:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Dec 2020
     
    szukałem Playstation 5 niestety nigdzie nie ma,w końcu wkurzony dzwonię do jednej z sieci handlowych i pytam "Playstation 5 dostanę ? - niestety nie ale może pan złożyć zamówienie przed sprzedażowe ... hmm ok,podałem maila i zobaczymy,natomiast w Sony Center powiedzieli mi że dostępna będzie w kwietniu !!! Masakra jakaś ...
    • 26: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime4 Dec 2020
     
    Handlarze maja sporo PS5 od reki ;)
    • 27:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Dec 2020 zmieniony
     
    ha,ha,ha wiem,wkurzam ich trochę na OLX ;).
    Barany to są i tyle,Janusze biznesu,dla mnie to taka troche lichwa,kup konsole w najlepszym wypadku za 500zł więcej i później trzeba się martwić bo jak padnie... a pewności że legalna nie ma, poza tym po co kupować nowy sprzęt z niepewnego źródła...
    Ja myślałem że komuna minęła i jak człowiek chciałem kupić w sklepie nową Konsolę ... a tu nie ma !!! Jakieś sreordery i inne bzdety ha,ha,ha
    No to zapisałem się i czekam. "Prosimy o potwierdzenie chęci otrzymania powiadomienia o dostępności produktu Sony PlayStation 5 w ofercie RTV EURO AGD."

    dalej jest już nieco mniej optymistycznie :

    "Skontaktujemy się z Tobą, jeśli produkt pojawi się w ofercie sklepu w ciągu 30 dni. Jeśli produkt nie będzie dostępny po upływie tego czasu, otrzymasz od nas także taką informację.

    Jeżeli ten list Cię zaskoczył, lub może ktoś inny wpisał przez pomyłkę Twój adres na naszej stronie, to zignoruj tę wiadomość."
    • 28: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime4 Dec 2020
     
    Mój syn dostał w listopadzie Xbox Series S, akurat miał urodziny. Nie mam super szybkiego Internetu, ale do filmow HD wystarczy. Jak chlopak zaczął sciagac jakas gre, to mu zajęło około 20 godzin zanim ją uruchomił. Ja mu mowie ze jak dostałem Atari, to musialem czekac tylko 20 minut zanim zagrałem w pierwszą grę. Dzisiejsze dzieciaki to muszą mieć niezłą cierpliwość hahahah.
    • 29: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime4 Dec 2020
     
    Bielsko Biała first!!
    Karamba... mamma mia!!

    "Bielsko-Biała: odsłonięto pomnik bohaterów <Porwania Baltazara Gąbki>"

    - ->link<-

    "Pomnik bohaterów „Porwania Baltazara Gąbki” - w grudniu"

    - ->link<-

    A Robbo dalej zbiera śrubki :)
    • 30: CommentAuthorurborg
    • CommentTime5 Dec 2020 zmieniony
     
    @Zulugula
    Mój syn ma Xboxa one od ładnych paru lat. Jeszcze tą pierwszą wersję przypominającą magnetowid. I ja atarowiec wychowany na magnetofonie bez turbo byłem w szoku ile trzeba czekać aż gra się zainstaluje i będzie można grać. Niby gra na płytce, ale xbox dociąga jeszcze podczas instalacji nierzadko po kilkanaście giga danych. Potem to dekompresuje, instaluje, mieli tym dyskiem talerzowym. Masakra. Syn dostał na urodziny jakiś czas temu płytkę z Halo 5. Zagrał dopiero na drugi dzień. Instalacja trwała ponad 4 godziny.
    • 31:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Dec 2020
     
    @ ZuluGula @ urborg
    ...dokładnie,ja pamiętam jak 12lat temu na PS3 pokazywałem kumplowi MGS4,grę przeszedłem i chciałem pokazać początek,zapomniałem że gra instaluje się partiami(co kilka "etapów")a instalacja na PS3 trwała bardzo długo ... przypomniały mi się wtedy czasy Atari i w międzyczasie odpaliliśmy Atari - jeszcze wtedy jechałem z taśmy... i sio2pc stacje miałem padnietą... a na AolU nikt o mnie nie słyszał .
    • 32: CommentAuthorpgru
    • CommentTime5 Dec 2020
     
    @IRATA4 dodaj do tego, że PS5 miało bodajże najlepszą premierę w histori konsol(dla właściciela praw do marki, bo sprzedali najwięcej konsol w dniu premiery). Do tego Atari miało np. kartridże...

    Ale PS3 przy PS5 to było prawdziwe centrum multimedialne, konsola przełomu, która wygrała dla Blu-ray rynek z HD-DVD. Do tego na początku była możliwość instalacji Linuksa, więc bez dużego problemu można było uruchomić emulator Atari...
    • 33: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime7 Dec 2020
     
    W celach edukacyjnych można spróbować zbudować, czytnik sklejkowych (drewnianych) dysków :)

    Odtwarzacz drewnianych płyt CD na bazie Arduino - ->link<-

    • 34: CommentAuthorpyniek9999
    • CommentTime8 Dec 2020 zmieniony
     
    Jak ktoś lubi sobie poczytać to do zgarnięcia jest trochę ebooków.
    Nie trzeba się rejestrować.
    ->link<-
    • 35: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime8 Dec 2020 zmieniony
     
    @IRATA4 a propos zrzynek, ta jest potrójna:
    • 36:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Dec 2020
     
    @ pgru ...masz racje,ale teraz przypomnij sobie premierę PS2 network adapter i HDD :D(miałem) gdzie z początku nawet DVD było oclone,no i odpalała muzykę z CD czego niestety nie można powiedzieć o ps4/ps5
    • 37:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime8 Dec 2020
     
    @ bruno_j
    znam,generalnie gry akcji z tamtego okresu to wzornictwo na modłę kina,często wzorowali się na bohaterach kinowych,zresztą na Nesa/Pegasusa była cała masa gier na licencjach filmowych,taka moda.
    • 38:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime9 Dec 2020
     
    Nowa gra na Falcona:

    ->link<-
    • 39:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime11 Dec 2020 zmieniony
     
    Ja tak tylko wspomnę, że w szkole do nauki programowania używa się scratcha. Nie wszędzie ale jest. Aczkolwiek można w nim wiernie odtworzyć "żółwia" i rysowanie kwadratów czy innych :-D
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime13 Dec 2020
     
    Mapa polskich firm tworzących gry. Dlaczego nie ma Retronics czy Gr8 Software? :D

    ->link<-
    • 41:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime13 Dec 2020
     
    Bo to jest tak... jest Retronics, Gr8, potem dłuuuugo nic a następnie to, co załączyłeś w linku :)
    • 42:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime18 Dec 2020 zmieniony
     
    Dziwne, że nikt chyba dotąd tego nie zalinkował. Modna ;) obecnie piosenka z video, nawiązującym do lat 80tych i efektów demoscenowych przy okazji. :)
    • 43: CommentAuthorurborg
    • CommentTime21 Dec 2020 zmieniony
     
    Tutaj Ator wspomina o wojnach fanów posiadaczy Atari i Commodore. Konkretnie w momencie 23:35. Ale podlinkowuję i polecam oglądnąć cały materiał, bo temat ważny. Zaczęło się bowiem zmuszanie do szczepień przeciwko Covid w stylu albo się zaszczepisz albo wylatujesz z pracy.

    • 44:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime21 Dec 2020
     
    bo wojny były i będą,mam zapomnieć jak Commodziarze śmiali się w twarz i pluli ? he,he a w dupe im nakopać a nie jakieś multi kulti lgbt komputerowe a kysz do ognia z tym :)





    ;)
    • 45: CommentAuthortebe
    • CommentTime21 Dec 2020
     
    ->link<-

    cartridge w natarciu ;)
    • 46:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime21 Dec 2020
     
    eeee. fejk njus, może taka taśma będzie w sprzedaży w 2030 r. na razie stręczą marne 20TB.
    • 47: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Dec 2020 zmieniony
     
    Paprium wydane. Czyli beatem up na Segę Mega Drive w stylu Street of Rage. Przypomnę że gra została ufundowana przez wspierających ale jej premierę przekładano wiele razy. Po kilku latach (a dokładnie po ośmiu latach) trwania tego cyrku wspierający pogodzili się z faktem że nigdy nie zobaczą już ani gry ani swoich pieniędzy. Twórcy obiecywali grę wyciskającą z Mega Drive wszystko co możliwe i jakość grafiki oraz animacji porównywalną z NeoGeo. Rok temu nawet powstał dokument na Youtube "What happend to Paprium" opisujący cała historię oraz kłamstwa i oszustwa twórców. Tymczasem niespodziewanie kilka dni temu gra jednak trafiła do wspierających.

    • 48:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Dec 2020
     
    Urborg - i jakie recenzje gry? Faktycznie wyciska z "Mega Drive wszystko co możliwe i jakość grafiki oraz animacji porównywalną z NeoGeo"?
    • 49: CommentAuthorurborg
    • CommentTime22 Dec 2020
     
    Kaz - wygląda na to, że faktycznie gra spełniła większość obietnic. Kartridż zawiera specjalny chip umożliwiający użycie większej ilości pamięci ROM, a także mający zapewnić lepszy dźwięk. W przypadku Mega Drive kartridż mógł mieć maksymalny rozmiar 32 Megabity (czyli 4MB). Gra chwali się że kartridż ma aż 80 Megabitów. Na filmikach na youtubie widać duże ładnie animowane sprity, paralaxy i inne efekty specjalne, mnóstwo drobnych animowanych elementów. Audiowizualnie jest to moim zdaniem najlepszy beatem up na ta konsolę. Do tej pory Streets o Rage 2 oraz 3 były uznawane za najlepsze gry w gatunku. Do tego 24 poziomy, 5 grywalnych postaci, kilka równoległych dróg do celu. Osobiście jakby się pojawiła do możliwość nabycia w rozsądnej cenie to bym chętnie zakupił.
    • 50: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime22 Dec 2020
     
    CRT jam session: