atarionline.pl Atari800 dla Raspberry Pi - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime28 Dec 2020 zmieniony
     
    Z tymi gniazdami to napiszcie, o co Wam chodzi. Dla mnie małe gniazdo = mało zajętego miejsca. A kostka przejściówka zajmuje 3 cm. A są też kabelki.
    • 2:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime28 Dec 2020 zmieniony
     
    Kolejna bezsensowna (bo poza innym rozmiarem to gniazdo nic nie wnosi) przejściówka. Ta z Twojej fotki powoduje, że wystaje z tyłu sztywny pal o długości ponad 6cm (w zależności od wtyczki HDMI na podłączonym dalej kablu), ile razy zahaczysz, tyle razy wyłamujesz powoli gniazdo.... Druga opcja czyli kabel, który masz tylko do tego urządzenia, bo wszystko inne ma standardowej wielkości gniazda HDMI - zapomnisz kabla i nie podłączysz się do TV u kolegi, mimo, że ten ma pełną szafę kabli HDMI.

    W małej malince 4, mogę zrozumieć, bo miejsca mało, a poza tym stosowana jako serwer/sterownik nie potrzebuję monitora. Ale w takiej, która jest spora i w zasadzie przeznaczona jest do podłączania do monitora/TV - bez sensu. Gdyby w tej klawiaturze siedziała płytka RPi4... ale zaprojektowali nową, więc mogli wszystko.

    To prawie tak jak kolejne niezgodne wymiarami karty SIM (wiadomo po co - by utrudnić zmianę telefonu na inny) i tłumaczenie, producentów telefonów, że oszczędzają miejsce - a wystarczy otworzyć taki fon i widać ile "zaoszczędzili" :P
    • 3: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime28 Dec 2020
     
    O ile HDMI to nie jest jakiś wielki problem (są po prostu kable [mini|micro]HDMI<->HDMI, dostałem takie do Asusa UX31A i mam je w kilku innych urządzeniach) o tyle faktycznie pełnowymiarowe gniazdo HDMI jest znacznie trwalsze, niż którakolwiek z jego zminiaturyzowanych wersji. Możliwe, że już lepiej było zrobić USB-C tylko wyjściowe.
    Ale z pewnością nie byłoby miejsca na dwa pełnowymiarowe HDMI z tyłu już istniejącej obudowy i klawiatury.
  1.  
    Podepnę się pod temat.

    Od jakiegoś czasu mam Atari800 na Raspi Zero i mogę sobie grać jak człowiek, tzn. siedząc na kanapie przed dużym TV :)

    Wszystko pięknie śmiga, ale... gram na bezprzewodowej klawiaturze USB, co nie jest wygodne.

    Co polecacie kupić, aby można było grać bezprzewodowym padem? Da się któregoś z dostępnych na rynku sparować przez BT i używać w Atari800?
    • 5:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime1 Apr 2021 zmieniony
     
    A pracuje ktoś gdzieś nad wersją "baremetal"? Ostatnio testowałem spectruma - boot tego jest w sekundę.
    Coś wykopałem ->link<-
    • 6: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime2 Apr 2021
     
    @mgr_inz_rafal
    Wczoraj zamówiłem Logitecha F710 z myślą o RetroPie. Bezprzewodowy, ale nie bluetooh. Jest nawet dobrze opisany na dokumentacji retropie. Po świętach przyjdzie, to będę testował.

    ->link<-
    • 7: CommentAuthormrk
    • CommentTime3 Apr 2021
     
    @mgr_inz_rafal @grzybson jakiś czas temu kupiłem Logitech F710 by pobawić się GamePad API w przeglądarkach (i dodać obsługę do GoodEnough emulator). Działa bardzo fajnie, chociaż skosy na krzyżaku mogły by wchodzić trochę łatwiej (pewnie kwestia przyzwyczajenia - nie mam niestety porównania do innych padów)

    W przeglądarkach Chrome / Firefox jest wykrywany bez problemu, natomiast w Atari800 nie wiedziałem jak go skonfigurować (ale średnio się starałem ;) W każdym razie w GoodEnough działa świetnie bez żadnej konfiguracji :)
  2.  
    Panowie, dzięki za info.

    Przyszedł mi jeszcze do głowy pomysł, że można spróbować z tym urządzeniem do bezprzewodowego podłączania padów do Atari, którego używa Larek, w połączeniu z dynksem USB od Kuby.

    Ale najpierw poczekam na wyniki eksperymentów Grzybsona :)
    • 9: CommentAuthoradi
    • CommentTime4 Apr 2021
     
    @sun: Chyba nikt nie pracuje. Coś tam Niemcy mieli się umawiać w tej sprawie na spotkanie jakiś rok temu ale chyba ich wirus zatrzymał.
    Myślałem, żeby się samemu za to zabrać ale sobie odpuściłem. Za mało jest zainteresowania w środowisku, żeby się starać.

    Teraz wpadłem na inny pomysł.
    Trochę to bez sensu, żeby cisnąć się cały czas w tych ograniczeniach z Atari, C64, ZX Spectrum czy nawet Amigi.
    Teraz na śmietnikach leżą komputery z dużo większą wydajnością.
    Gonimy za tymi starymi gierkami, bo mamy do nich sentyment a także dlatego, że mają ten cudowny pogodny klimat, którego nowym gierkom brakuje.
    Nasi Koledzy np. Atarowcy starają się pisać/przenosić nowe gierki.
    Chwała im za to.
    Lecz dużo energii muszą poświęcić na przewalczanie ograniczeń sprzętu.
    Kończy się tak, że i tak większość uruchomień tych nowowyprodukowanych gierek następuje na emulatorach.
    Czyli oni się starają pokonać ograniczenia sprzętu, a emulator stara się te ograniczenia jak najwierniej odwzorować na PC.

    To błędne koło.

    Wydaje mi się, że dużo lepszym rozwiązaniem byłoby zakodowanie tych nowych lub przepisywanych gierek na nowoczesnych silnikach do gier 2D (np. Unity czy GoDot.).
    Nakład pracy wielokrotnie niższy. Można wykorzystać obiekty graficznie z Atari czy C64.
    Kluczem będzie oczywiście zachowanie klimatu gry na poziomie 8/16 bit.

    Co Wy na to?
    • 10: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Apr 2021
     
    pomyliłeś środowisko, ludzi i forum. Takie odniosłem wrażenie :)
    • 11: CommentAuthoradi
    • CommentTime4 Apr 2021 zmieniony
     
    Nic nie pomyliłem.
    To co napisałem to efekt wieloletnich przemyśleń.
    Próbowałem tworzyć grę na GoDot próbowałem też na Atari.
    Wiem co piszę.

    Poczekajmy na odpowiedź, któregoś z Kolegów developerów :)
  3.  
    Tu akurat pin postawił dobrą diagnozę. Cała frajda polega na pokonywaniu ograniczeń. Jest to przy okazji dobre ćwiczenie dla mózgu oraz coś, co przydaje się zawodowo, bo pozwala rozwijać umiejętności programistyczne (na duże komputery też ciągle powstają systemy, gdzie liczą się nanosekundy i nierzadko zagląda się do assemblera).
    • 13:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime4 Apr 2021
     
    pin i mgr - prawidłowa diagnoza, zgadzam się. Jak będę chciał kodzić poza Atari, to wystartuję w intrach na tic-80, póki co jednak "walczę" z pchłami na Atari :)
    • 14: CommentAuthoradi
    • CommentTime4 Apr 2021
     
    To trochę jak jechanie bryczką na wczasy. Jeśli ktoś to lubi to nie można mu zabronić. Pewnie ma to swój urok. Choć skutek jest słaby. Albo blisko się zajedzie, albo jazda trwa "ruski rok".
    Przesuwanie puntów na ekranie za pomocą assemblera jest bardzo uciążliwe. Kiedyś nie było innej możliwości. Dziś możliwości jest dużo. Można to robić starym sposobem, można nowymi.
    No cóż, poddaję się.
    Może rzeczywiście źle trafiłem z propozycją.
    • 15:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime4 Apr 2021
     
    Zrozum, nie o to w tym wszystkim chodzi. Przecież można wziąć UEngine i zmotać grę, ale... no właśnie, po co? Jest tego od zarąbania.
    Tu chodzi o to, że można rąbać siekierą z krzemienia, albo tak jak Ty sugerujesz kupić maszynę do exterminacji lasu.
    • 16: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Apr 2021
     
    maszyna do exterminacji lasu. Zapiszę to sobie :)
    • 17: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime4 Apr 2021
     
    Cała zabawa programowania na starych komputerach (lub tak by program/gra uruchamiały się na starych komputerach) polega na pokonywaniu ograniczeń tych komputerów.

    Obecnie rzadko który programista walczy o każdy bajt pamięci... większość obecnie nawet nie wie jak dane komendy są realizowane przez układy czy procesory - interesuje ich efekt końcowy bez zrozumienia "dlaczego tak się dzieje"; a kod programu przestaje być optymizowany. Programy/gry zajmują kolejne GB/TB dysków a nie zawsze są to dane grafiki.
    Tworzenie gier na stare komputery w nowych środowiskach programowania jest trochę "bez sensu"... to kompletnie nie tak, jak robiło się lata temu z kombinowaniem "czy można zrobić to krócej lub prościej".
    • 18: CommentAuthoradi
    • CommentTime5 Apr 2021
     
    @sun: Skoro tych gierek jest bez liku, to podeślij mi proszę linka do przynajmniej jednej tej klasy co River Raid, Montezuma, Pharanon's Curse, Blue Max, Jet Set Willy 2007 itp.
    • 19: CommentAuthoradi
    • CommentTime5 Apr 2021
     
    @GekoPL: Nie proponuję tworzenia gier na stare komputery w nowych środowiskach tylko tworzenie gier na nowe komputery, utrzymanych w klimacie gier 8-mio bitowych.
    Głownie chodzi o prostą grafikę możliwą do stworzenia przez jedną osobę.
    Proponuję też, żeby nie poświęcać czasu na mozolne przesuwanie pikseli a poświęcić go na dopracowanie grywalności.
    • 20: CommentAuthoradi
    • CommentTime5 Apr 2021 zmieniony
     
    Przypomniałem sobie o jednej gierce na iOS-a, która idealnie pokazuje co chcę zaproponować: Mars Quest
    • 21: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime5 Apr 2021
     
    No to muszę zgodzić się z @pin'em - "pomyliłeś środowisko, ludzi i forum. Takie odniosłem wrażenie :) "

    No ale nikt nikomu nie broni robić porty "starych" gier na nowe maszyny lub chociażby komórki... tyle że w tym momencie zniknie to co w strych komputerach najfajniejsze - klimat grania joystickiem na komputerze 8bit.
    • 22: CommentAuthorxtrem007
    • CommentTime5 Apr 2021 zmieniony
     
    @adi Twój pomysł nie jest nowy a remake gier z platform 8 czy 16 bitowych są tworzone. Dobrym przykładem jest Montezuma's Revenge ->link<-
    Problem w tym, że takie podejście do tematu i porzucenie tworzenia nowych pozycji na oryginalne retro komputery oznacza powolne wymieranie wszytkiego co z nimi związane.
    Poza tym istnieje całkiem spora biblioteka gier zaliczanych do Retro Pixel Art. Czy o takie gry ci chodzi?

    PS: Jet Set Willy na PC powstało w 1999 roku ;)
    • 23:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime5 Apr 2021
     
    @adi: pierwsze z brzegu, kolegi z forum ->link<-
    drugie z brzegu - ->link<-
    trzecie - taka próba voxelowa ->link<-
    Z tej ostatniej widać, że dev uświadomił sobie, że to o czym piszesz jest lekko bez sensu, choć wg mnie gra wyglądała bardzo dobrze.
    • 24: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime5 Apr 2021 zmieniony
     
    @adi Ja mam na odwrót. Remake-i retro gier na PC/komórki lub gry stylizowane na retro w ogóle mnie interesują. Wolę obcować z fizycznym sprzętem.

    Oczywiście od emulacji nie stronię, bo:
    * nie zbiorę wszystkich retro maszyn, na których czasem mam ochotę zagrać. Skupiam się na Atari, ale w Pokemony czasem bym zagrał ;)
    * nie wszędzie zabiorę ze sobą swoje Atarynki. Raspberry Pi z padem już łatwiej
    * czasem spróbuję coś zakodzić- nie ma jak debugger w Altirrze.

    Finalnie i tak nic nie zastąpi radochy z możliwości odpalenia świeżynek takich jak Albert, Adam is Me na prawdziwym sprzęcie.
    • 25: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime12 Apr 2021 zmieniony
     
    @mgr_inz_rafal

    TL; DR; Logitech F710 - polecam ;)

    Jestem już po około tygodniu testów pada Logitecha - F710.
    Pad robi solidnie wrażenie. Dobrze leży w rękach, spód i boki uchwytów są podgumowane. Waży swoje, więc nie robi wrażenia marketowej zabawki. Zasilanie z dwóch paluszków R6 - dla mnie to zaleta, bo wydłuża żywotność produktu, pod klapką jest miejsce na odbiornik USB (niestety nie Bluetooth). Brakuje tylko wskaźnika baterii. Gałki analogowe wydają się precyzyjne - przynajmniej w stosunku do taniej chińszczyzny.

    Na raspberry pi używam RetroPie 4.7.1. EmuationStation bez problemu wykrył pada i działa z GUI. Emulatory Atari do wyboru są dwa: domyślnie zainstalowany lr-atari800 lub atari800. Zacznę od końca.

    Goły atari800 w wersji 4.2.0 obsługuje gałkę analogową i przycyski jako fire. Nie znalazłem w menu żadnej konfiguracji, może jest w plikach. Pad sam w sobie ma ciekawą opcje hardwareową - przycisk "Mode" pozwala zamienić działanie lewej gałki analogowej i krzyżaka. Niestety dalej trzeba mieć klawiaturę do obsługi emulatora, nie ma żadnych ułatwień.

    Ciekawszą opcją jest lr-atari800. To fork atari800 dostosowany do libretro, czyli takiego jednolitego API emulatorów. Dlaczego ciekawszą? Na dodatkowe klawisze pada zostały zmapowane klawisze klawiatury: START, SELECT, OPTION, Spacja, Return, Escape. Za pomocą pada można wejść do menu emulatora, coś zmienić, a nawet wrócić do gry ;) Trzeba przyznać - to działa dość zgrabnie. Potestowałem Yoompa, Henriego, RiverRaida, działa. Acz w RR na padzie grać nie umiem, musi być joy :)
    Jest nawet jakaś klawiatura ekranowa, ale akurat jest średnio responsywna.

    Żeby nie było zbyt różowo, to lr-atari800 bazuje na starej wersji atari800 3.1.0. Niespecjalnie to odczułem grając.
    Druga sprawa - polecam zaktualizować lr-atari800 ze źródeł z githuba. W menu libretro miał do wyboru Atari 800, 800XL, 130XE i 5200. Mogłeś wejść do menu Atari800 i dodać sobie RAMu, ale co uruchomienie ustawienie było resetowane. Na szczęście jakiś grzybsonssg dodał ostatnio bug fixa i dodał platformy: "Modern XL/XE (576K)" i "Modern XL/XE (1M)" ;)
  4.  
    Dzięki za info, Grzybson!
    Kupię sobie na urodziny :)
    • 27: CommentAuthorXuio
    • CommentTime13 Apr 2021
     
    Fajne sa tez pady od 8BitDo, jest ich sporo do wyboru, wiec kazdy moze znalesc cos dla siebie. Dzialaja tez z malina.
    • 28:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime13 Apr 2021 zmieniony
     
    Dzięki Grzybson za dodanie tych opcji RAM - brakowało tego bardzo - choć przydałoby się jeszcze 320kB ;) z oddzielnym dostępem Antica (Compy Shop?) - to ustawiłbym jako opcję domyślną u siebie, bo załatwia prawie wszystko.
    Wolę lr-atari800 bo lepiej się spina w całość z Retropie. Jeszcze tylko klawiatura ekranowa by się przydała i możnaby od biedy działać zupełnie bez klawiatury.
    Do nelibrettowego Atari800 w Retropie stosowałem kiedyś dodatkowy mapper pada na klawiaturę uruchamiany na czas działania emulatora (można to skonfigurować w Retropie). I działało dość dobrze.
    Ale biorąc pod uwagę, to że do grania wystarcza stara wersja emulatora robiona pod libretto, to jest to jednak wygodniejsze w tym przypadku.

    A pady od 8bitDO są świetne i działają ze wszystkim :) A jak masz ich odbiornik BT na USB (który tak naprawde nie jest zwykłym odbiornikiem) to już w ogóle sztos - a wiem co piszę :)
    • 29: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime13 Apr 2021 zmieniony
     
    @Pecuś

    Myślałem, że opcja 576KB jest kompatybilna z Compy Shop, dlatego darowałem sobie 320KB. Sprawdź na któreś wersji demka Ars Antica. Jak będzie trzeba, to się dorobi ;)

    Mam jeszcze jeden zgryz. Czasem dźwięk mi rwie:
    * na monitorze 1280x1024, audio po jacku jest OK
    * na starym TV Sony Brafia HD Ready, choć TV wynegocjował sobie tryb 1080/50i dźwięk po HDMI - wszystko OK
    * w miarę nowy TV Sony, Full HD, dźwięk po HDMI - dźwięk się rwie. Jakieś pomysły? RPi 3a+.


    EDIT:
    Przecież lr-atari800 ma klawiaturę ekranową! Tylko wedle manuala uruchamia się przez Y na padzie, a u mnie zadziałało na L3 (guzik w gałce). Jest średnio responsywna i chyba gubi się po resecie emu, ale zawsze jest.
    • 30:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime14 Apr 2021 zmieniony
     
    @grzybson

    Przetestowałem i niestety jest tak jak myślałem. Tryb 512KB nie jest zgodny ze 130XE (czyli z Compy Shop) Ars Antica #2 krzaczy się, a po przełączeniu na 130XE jest O.K.

    Co do klawiatury ekranowej, to mam zapakowane toto w budę Arcadową i nie mam przycisku na gałce analogowej ... z powodu braku gałki analogowej ;) . A wyświetlenie klawiatury nie daje się przemapować w konfiguracji libretto. Fcuk, zmapowałem po prostu L3 (dzieki Tobie) i działa, ale w innych emulatorach (w Amidze, Atari ST, C64 czy Spectrum) jest mapowanie wywołania klawiatury ekranowej opisane wprost, a nie nazwą już na stałe przypisanego guzika. Wydaje mi się, że to kwestia nazw zastosowanych w emulatorze, operuje on nazwami guzikow typowego pada zamiast nazwami rzeczywistych funkcji, które one wywołują. Bo dziś - z mojego punktu widzenia przemapowałem sobie L3 na L1 zmiast "Keyboard On/Off" na L1.
    Czyli bez sensu, co ciekawe Start i Select są nazwane prawidłowo (no i kierunki joya ;) ), a reszta nazwami guzików z pada od PlayStation ;)
    Już to znalazłem w repo na githubie, ale jako nie znający się tak bardzo nie będę w tym grzebał :) Może Ty... ;)
    W libretro-core.c - czyli tam gdzie dodałeeś obsługę rozszerzonego RAMu w liniach (obecnie) 551-568 są jak widzę zdefiniowane nazwy funkcji możliwych do mapowania, wystarczy ostatnie "L3" zastąpić napisem "Keyboard on/off" albo innym sensownym, z resztą nawet "fire" joysticka jest reprezentowany literką (A czy B - nie pamiętam) pada, zamiast być jasno opisany jako "Fire".
    Z tego, co pamiętam, to B, X, Y, L1 i R1 też odpowiadają jakimś przydatnym w grach klawiszom na klawiaturze Atari (Spacja, Esc, Return ?), a opisane są jak widać, więc mapując w libretto nie wiesz, co mapujesz - trzeba by to sprawdzić i też zmienić te nazwy.

    I ostatnia rzecz której brakuje, to zmiana dyskietki z poziomu libretto - przy wielodyskowych produkcjach trzeba wchodzić do natywnego menu emulgatora (klawiatura!!) i dłubać. A zmiana dyskietki przez libretto dodaje automagicznie (ops chyba nie do końca auto.., widzę w UAE w katalogu libretto kilka dodatkowych plików do obsługi playlist) funkcjonalność grupowania wielodysków w paczki i wygodne zmienianie nośników (mam tak pogrupowane gry na ST czy Amigę). Wielodyski mogą być wtedy widoczne jako pojedyncza pozycja a w menu libretto widać listę dysków.
    Ech.... nie liczę na to na razie ;)
    • 31: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime14 Apr 2021 zmieniony
     
    @Pecus - z tym 576K to mnie zaskoczyłeś! Błędnie założyłem że jest zgodne z Compy...

    Nie potrzebujesz klawiatury aby wejść natywnego do menu emulatora. Na moim padzie:
    * prawy shoulder button (R1?) odpala menu atari800
    * krzyżak pozwala poruszać się góra-dół
    * guzik wschodni(nie piszę, A czy B bo na logitechu są zamienione) - wejście do opcji menu lub zmiana
    * guzik północny - powrót menu wyżej

    Z pozostałych guzików:
    * start i select jak w atari
    * lewy shoulder button (L1) - option
    * lewy trigger (L2) - spacja
    * prawy trigger (R2)- escape
    * guzik południowy - return
    • 32:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime14 Apr 2021 zmieniony
     
    No właśnie i tu wchodzi w grę brak prawidłowych nazw. Pewnie do menu wchodzi się przez R1 (a może jednak R3, bo R1 chyba sprawdzałem) - muszę to sprawdzić.
    Którego to nie ma u mnie i muszę dokonać przemapowania, a R1 nic mi nie mówiło w menu libretto.

    Chyba sprawdzę wszystkie nazwy jutro i sam to podmienię na githubie. Zamiast tych wszystkich R1..2, 3 powinny być w libretto widoczne nazwy funkcji :)

    A skoro południowy to Return, to znaczy, że wschodni to Fire :)
    • 33: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime14 Apr 2021 zmieniony
     
    delete
    • 34:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime15 Apr 2021 zmieniony
     
    Sprawdziłem mapując po kolei wszystkie dostępne guziki pod jeden wybrany i patrząc na test klawiatury :).
    Controler1 libretto ustawiony jako ATARI Joystick (jest jeszcze Retropad, ATARI Keyboard i None do wyboru - ale tylko tu działa jaystick jako taki)
    i mamy wg nomenklatury obecnego emulatora:
    B - Return
    A - Fire
    Y - ? nie wiem, żaden z klawiszy Atari - wyglada mi na przycisk wiosełek czyli "drugi" przycisk joysticka ale nie testowałem
    X - ? - ale wychodzi poziom wyżej w menu natywnym emulatora
    L - Option
    R - Menu Emulatora
    L2 - Spacja
    R2 - Esc
    L3 - Klawiatura ekranowa
    R3 - ? - nic nie reagowało.

    Czyli cześć się nie zgadza z manualem.

    Kto zmieni nazwy na githubie? - bo ja się boje, że to tylko moje domysły więc warto by sprawdzić przed wrzuceniem...
    • 35: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime15 Apr 2021
     
    @Pecus, łatwo sprawdzić przed wrzuceniem. Zrób forka, a następnie w /home/pi/RetroPie-Setup/scriptmodules/libretrocores/lr-atari800.sh zmieniasz repo i brancha na swojego i reinstall from sources :)

    Ewentualnie wcześniej z RetroPie-Setup zaciągnij wcześniej najnowsze skrypty ("Update RetroPie-Setup script)

    ->link<-
    • 36:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime15 Apr 2021
     
    To to ja wiem, ale ja to muszę zrobić od początku (i pewenie dziś zrobie), a Ty masz już pewnie to ogarnięte :)

    A poza wszystkim - jeżu jeżusieńki jak mi się nie chce.....
    • 37:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime15 Apr 2021 zmieniony
     
    Oki. Zrobiłem już Pull-requesta.
    Dodałem 320Kb Compy Shop i poprawiłem nazwy przycisków (w końcu można kulturalnie mapować w Retropie widząc co się mapuje ;) ).

    Przetestowałem na swojej arkadówce i wszystko pięknie działa.
    Widzę że już jest "zmergeowany", więc można aktualizować.

    Aaaa... przyciski "Fire 1" (czyli normalny fire) i "Fire 2" w menu emulatora działaja jak wejście i wyjście z menu (Return i Esc) - wg mnie to niekonsekwencja, bo powinno być to z klawiatury Returnem i Esc obsługiwane. Ale rozumiem zamysł...
    • 38: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime15 Apr 2021
     
    Brawo ten Pan, zaciągnę i będzie testowanie :)
    Wydawało mi się, że podstawowy fire chyba też działa w menu jako potwierdzenie opcji... No jest z tym trochę zamotka...
    • 39:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime15 Apr 2021 zmieniony
     
    No właśnie podstawowy Fire (Fire 1) działa jako potwierdzanie (wejscie do podmenu - chyba poprzednio źle to ująłem), a drugi (Fire 2) jako wyjście, za to nie działa tam Return i Esc (mogły by działać jednocześnie).
    • 40: CommentAuthorgrzybson
    • CommentTime15 Apr 2021
     
    Czaję, rzeczywiście Retrun i Esc zapewniły by bardziej spójne zachowanie. No cóż... Można pogrzebać, może da się zmienić ;)
    • 41: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime16 Apr 2021
     
    Nie proponuję tworzenia gier na stare komputery w nowych środowiskach tylko tworzenie gier na nowe komputery, utrzymanych w klimacie gier 8-mio bitowych.
    Głownie chodzi o prostą grafikę możliwą do stworzenia przez jedną osobę.
    Proponuję też, żeby nie poświęcać czasu na mozolne przesuwanie pikseli a poświęcić go na dopracowanie grywalności.


    Jak pisali inni, chyba trafiłeś na złe forum :) To jak byś przyszedł na forum dla biegaczy i napisał im, że po co biegają, skoro istnieją auta. I nie dość, że się zmęczą to jeszcze się będą mozolnie przesuwać ;) Proponuję rozpatrzyć jakieś fora Indie Games.
    • 42: CommentAuthoradi
    • CommentTime16 Apr 2021 zmieniony
     
    ilmenit: Moje zdanie zmienia się z czasem jak czytam książkę o historii gier komputerowych.
    Przychodzi refleksja, że nie warto się starać.
    Gdy widzę, jak firmy licencjonowały sobie same pomysły na gry (np. Donkey Kong czy Pacman), a potem programiści i właściciele firm programistycznych zarabiali na tym krocie, to wielką niesprawiedliwością wydaje mi się wymaganie od kogokolwiek, by za darmo wymyślił i napisał nową grę, która atrakcyjnością przebije te stare.

    Obecnie jedyną nagrodą za tę trudną i długą pracę jest pochwała kilku facetów i to niepewna ;).
    Mamy eldorado w postaci dostępności wszystkich starych gier. Korzystajmy z nich.
    Jak zagramy we wszystkie to zabierzemy się za wymyślanie nowych :).
    Dzięki emulatorom nie musimy przywiązywać się do jednej platformy.
    • 43: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime16 Apr 2021
     
    "Przychodzi refleksja, że nie warto się starać."
    czy warto, to sprawa indywidualna. To hobby. Ludzie robią równie niepotrzebną masę rzeczy jak demoscena, pisanie wierszy, kolekcjonowanie znaczków, renowacja starych samochodów czy wspinanie się na skały. A że doceni to tylko kilku facetów, to co z tego? Chodzi o własną satysfakcję z osiągnięcia czegoś w dziedzinie, którą samemu uznaje się za fajną.
    • 44: CommentAuthoradi
    • CommentTime16 Apr 2021
     
    Oczywiście, jeśli ktoś ma czas i pisanie gier przynosi mu przyjemność to warto.
    Niesprawiedliwością byłoby wymaganie, żeby gry były bardziej atrakcyjne niż pomysły wypracowane przez tyle lat przez świat.
    • 45: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime16 Apr 2021 zmieniony
     
    Co się tyka atrakcyjności to jest to też kwestia indywidualna. Dla wielu ludzi jest to własnie aktrakcyjne, że gra jest na konkretną starą platformę (nawet jak mają możliwość zagrać tylko na emulatorze). Że to głupia nostalgia? Kwestii nostalgii nie można ignorować - vide liczba sprzedanych NES Classic - około 4 miliony sztuk za około 60 EUR ->link<- - miliard złotych w "end user revenue" to niezły wynik.
    Pisanie "aby gra wyglądała jak stara ale aby działała na nowym sprzęcie" nigdy nie zapewni podobnej atrakcyjności dla masowego odbiorcy jak tytuł AAA. Ale tu nie o to chodzi. Ludzie wciąż biegają i się tym cieszą, chociaż istnieją auta.
    • 46:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime17 Apr 2021
     
    Panowie. Dyskusja nie na temat.

    A wracając do lr-atari800 to jego klawiatura ekranowa jest obsługiwana przez libretto i jest "zajumana" z jakiegoś innego systemu! Ten, kto to zrobił nie pokusił się nawet o sprawdzenie czy są tam wszysttkie klawisze atarki, za to zostawił dziesiątki Fów i wiele nieistniejących w atari funkcji. Ogólnie to chyba trzeba by nad nią popracować... choć jeszcze nie wiem jak ;)
    • 47: CommentAuthorSim_Piko
    • CommentTime17 Apr 2021 zmieniony
     
    "(...)jest "zajumana" z jakiegoś innego systemu(...)"

    autor tego forka (rtype) przedtem portował VICE (emulator c64), może dlatego ;p

    Zresztą ktoś musiałby przysiąść i ogółem ponaprawiać tego forka :
    - dwa fire'y to jedno (jak dobrze pamiętam w RetroArch'u emulec jest podpisany jako 'emulator 5200'),
    - klawiatura ekranowa to drugie (z jakiegoś powodu reaguje zarówno na L3 jak i na Select(Back na Xboxowych padach), ma też jeszcze przyciski z innych projektów tego samego autora autora (tape z c64, sna to chyba snapshoty ze spectruma/hatari?)),
    - możnaby było jeszcze zaktualizować sam rdzeń emulca do wersji 4.2.0.

    edit: a i póki pamiętam, da rady korzystać z całej klawiatury (fizycznej) przez aktywowanie "Game Focus" za pomocą ScrollLocka
    • 48:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime4 May 2021 zmieniony
     
    Zabrałem się za porządkowanie tej klawiatury wirtualnej.
    Chaos tam jest totalny :) Zrobiłem parę poprawek, by zorientować się jako to działa i nie jest źle.

    Ale trzeba ją w zasadzie zrobić od nowa. Daleka droga przede mną :)

    A co do:

    Sim_Piko:

    - dwa fire'y to jedno (jak dobrze pamiętam w RetroArch'u emulec jest podpisany jako 'emulator 5200')

    To Atari 5200 jest właściwie komputerem Atari 400 pozbawionym klawiatury i przepakowanym do innej obudowy - no i ma inny ROM), tak więc każdy emulator Atari800 jest jednocześnie emulatorem Atari 5200, więc podpis jest O.K.
    • 49:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime6 May 2021 zmieniony
     
    Panowie.

    Jest dobrze (dla tych, którzy używają emulatora Atari800 z libretro) :)
    Zrobiłem już właściwie całą pierwszą stronę klawiatury ekranowej. Układ prawie jak w Atari (bo nie do końca się daje), działa Shift i Ctrl i wszystko inne ;)
    A tutaj akurat było ciężko, bo obsługa Shift i Ctrl w tym porcie po prostu nie działa (zmienne nie poprzenoszone do odpowiednich modułów, sprawdzanie innej zmiennej niż potrzeba itp. no masakra).
    Po naciśnięciu Shift obraz klawiatury się przełącza, po naciśnięciu Control.... no jeszcze nie, warto by semigrafika tam była, a font był przez autora wzięty z Apple IIgs.

    No i teraz.... czy ma ktoś pod ręką na PCcie plik z czcionką Atari, najlepiej w hexach od razu ;).
    Na dziś kończę z tym, może do jutra ktoś podeśle, a jak nie to będę ręcznie wyciągał.... a to trzeba narzędzie sobie napisać, a mi się tak bardzo nie chce :)
    • 50: CommentAuthorSim_Piko
    • CommentTime6 May 2021 zmieniony
     
    w hexach nie mam, ale tu są jakieś fonty ->link<-

    ATARI.FNT wygląda na oryginalnego ->link<-