atarionline.pl Gra typu "Arkanoid" - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorzoltan
    • CommentTime23 Nov 2014 zmieniony
     
    Witam,

    jak w temacie, poszukuję tytułu gry typu arkanoid na atari XL/XE, w którą grałem w dzieciństwie na swoim Atari 130XE. Przeszukałem już wszystko w katalogu pod nazwą arkanoid/breakout, ale żadna nie jest tą szukaną...

    Cechy szczególne zapamiętanej przeze mnie wersji:
    - przed ekranem tytułowym gry leciało jakieś proste demo, scroll tekstowy w dolnej części. Co mnie w tamtych latach (okolice 1991 roku chyba) zdziwiło, to fakt że tekst był po polsku (!) i był to opis, co robi każda złapana podczas gry literka, i na końcu jeszcze jakieś pozdrowienia...
    - sama gra to typowy arkanoid z poziomo przesuwającą się paletką
    - całkowity brak przeszkadzajek które są znane z wersji arkadowej (te latające kapelusiki, w które może trafić piłką). Jak zobaczyłem po latach wersję arkadową, byłem mocno zdziwiony, po co są te przeszkadzajki, skoro tak fajnie się grało i bez tego w wersję którą znam ;)
    - jeśli chodzi o literki, to nie pamiętam wszystkich dokładnie, ale chyba były takie: [L] laserowa paletka; [E] wydłużenie, [S] spowolnienie piłki; [C] przytrzymywanie piłki (puszczenie przyciskiem fire); była też chyba literka od rozdwajania piłki
    - z tego co pamiętam, literek nie można było kumulować
    - charakterystyczne było to, że po złapaniu literki [L] metamorfoza paletki trwała około sekundy, na jej bokach rysowały się dwie pionowe kreski, a w środku dziurka do wypuszczania pocisków
    - nie wiem czy to w czymkolwiek pomoże, ale gra była nagrana na kasecie z niebiesko-białą okładką, tak zwanej składance firmy Sonix sp. z o.o. mieszczącej się w Szczecinie

    Dzięki z góry za pomoc :)
    • 2: CommentAuthorxxl
    • CommentTime23 Nov 2014
     
    • 3:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime23 Nov 2014 zmieniony
     
    Unicum. Gra występowała w Polsce również pod nazwą Arcanoid.



    Jest w bazie AOL:
    ->link<-

    download: ->link<-
    • 4: CommentAuthors2325
    • CommentTime23 Nov 2014
     
    Z tego co pamiętam Sonix nagrał Nexussa, tak jak xxl pisze. W systemie normal, ale warto było czekać.
    • 5:
       
      CommentAuthorTenchi
    • CommentTime23 Nov 2014 zmieniony
     
    Ten Arcanoid to jeden z wielu zwykłych chamskich hacków z poprzerabianymi poziomami - oryginał jest po niemiecku. Właśnie dorzuciłem do naszej bazy obraz oryginalnego flopa. Zawiera on dodatkowy oryginalny zestaw etapów, który wczytujemy wciskając na planszy tytułowej Shift+L, Shift+1 i potwierdzamy returnem.
    • 6:
       
      CommentAuthorGAD ZombiE
    • CommentTime23 Nov 2014 zmieniony
     
    Swoją drogą Unicum był jedną z fajniejszych wersji Arkanoida na Atari.
    Widziałem ostatnio jakąś grę (chyba polską) w stylu Arkanoida, gdzie piłka pojawiała się gdzieś ze środka planszy (a nie zaczynała na paletce), a klocki były dość duże na ekranie. Za nic nie mogę przypomnieć sobie tytułu. Może to to?

    edit: o mam! Technoid się to zwało.
    • 7:
       
      CommentAuthorGAD ZombiE
    • CommentTime23 Nov 2014
     
    A tu sprawdzałeś?
    ->link<-
    • 8: CommentAuthorzoltan
    • CommentTime24 Nov 2014
     
    Dzięki wielkie, potwierdzam że to jest właśnie to :) W życiu bym nie wpadł na to, że to się nazywa Unicum, na kasecie było właśnie podpisane jako Arkanoid.

    No i gratulacje za szybką i bezbłędną odpowiedź, mimo że narobiłem sporo byków w moim opisie, z tego co widzę :)
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jul 2021 zmieniony
     
    Pytał ostatnio Adept_Zap o ciekawe Arkanoidy albo gry tego typu. To polecam może niezbyt urozmaicony, ale z ciekawym pomysłem "Exploding Wall" z 1989 roku. Jedna z ostatnich nowości, które ukazały się na Atari w Polsce przed pojawieniem się polskich gier.

    Ten pomysł na nowego Arkanoida to pole gry szersze niż ekran i pomocniczy radar u dołu ekranu. Przez to gra robi się nieco trudniejsza. Ale widać na tyle to zostało uznane za nowatorskie, że na bazie wersji Atari powstała wersja dla C64.

    Dorzucam zrzuty ekranu oraz stan gry (level 2) z emulatora Atari800Win Plus 4.1. W naszym archiwum gier znajdziecie samą grę.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jul 2021 zmieniony
     
    To dodam jeszcze filmiki z wersji Atari XL/XE, ZX Spectrum, Amstrad i C64. Jak widać - wersje na 6502 zupełnie inne niż na ZX i Amstrada:







    • 11:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime17 Jul 2021
     
    Z ciekawych Arkanoidów dodałbym jeszcze tytuł Jinks: ->link<- (wersja 8-bitowa) ->link<- (16-biowa).
    • 12:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime28 Jul 2021 zmieniony
     
    @ zoltan - masz i graj :D,prawda że to to ?
    ;)