atarionline.pl Duszpasterz Jan Rzygoń - ostatnia prosta - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime5 Oct 2015 zmieniony
     
    Witam,
    Piszę, gdyż właśnie skończyłem :)

    .
    .
    .
    .
    .
    .

    Tzn. nie całą grę, ale „większą większość”. Od dziś Duszpasterza można przejść od A do Ż! Jest to jakiś tam sukces biorąc pod uwagę, że bujam się z tym tematem już prawie trzy lata.

    Dlaczego piszę? Ano dlatego, że taki milestone oznacza, że jak mi się znudzi dalsza praca mogę gierkę w każdej chwili „puścić”, zwalając brak pewnych elementów (patrz niżej) na brak pamięci ;-)

    Fabułę musiałem trochę okaleczyć bo sam zacząłem się już gubić jaką akcję należy w danym miejscu wykonać. W takich chwilach człowiek myśli: czas kończyć :)

    Kilka faktów:
    1. Prawie 200 różnych lokacji
    2. Prawie 20kb tekstu w prawie 250 komunikatach (dialogach, opisach)
    3. 25 fontów
    4. 8 „DLL-ek” z kodem obsługującym logikę
    5. Ponad 70 przedmiotów do znalezienia, podniesienia i użycia
    6. Działa na 64kb, choć grać da się dopiero od 128kb :)
    7. PIN-ready :)

    Co pozostało do zrobienia:
    1. Testy, testy, testy, testy
    2. Obrazek i muzyczka tytułowa (robi się)
    3. Animowane zakończenie
    4. Skrócenie loadingów – (rozwiązanie przetestowane, zostaje żmudna robota)
         a. Ewentualnie wersja 360K bez loadingów
    5. Grafiki przygodowe: 2/24 gotowe – są, tzn. będą to grafiki wyświetlane przy ważniejszych elementach rozgrywki
         a. Mogę je w sumie olać, bez nich da się grać :)
    6. Muzyczka (lub muzyczki) do przygrywania podczas wyświetlania tekstu i grafik przygodowych
         a. Dostępne: 0
    7. English version

    Postaram się w miarę regularnie informować o postępach i może od czasu do czasu wrzucić jakiś filmik.

    Na podziękowania dla osób, które w mniejszym lub większym stopniu zaangażowały się pomoc przyjdzie jeszcze czas... Wbrew pozorom było Was trochę :)

    PS. A jak ktoś nie wie o co chodzi to zapraszam tutaj: ->link<-
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime5 Oct 2015
     
    Świetna wiadomość! Czyli już bliżej niż dalej :) Liczę w takim razie, że już niedługo zobaczymy finał.
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Oct 2015
     
    a może potrzebujesz kogoś do testów :-),oczywiście nic nie wycieknie .
    Animowane zakończenie!!!
    Super ,graficzno-dźwiękowych prezentacji ważniejszych wydarzeń nie olewaj ;-) .
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime5 Oct 2015 zmieniony
     
    BRAWO!!!

    A od ilu lat jest ta gra?
    • 5:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime5 Oct 2015
     
    Fajne. Lubię to!
    • 6: CommentAuthortbxx
    • CommentTime5 Oct 2015
     
    @jhusak - przecież pisze że od 3 lat (jest robiona).. ;)
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 Oct 2015
     
    :D

    - Na ile te pomidory?
    - Na tydzień!
    - Proszę sobie nie żartować, wie Pani o co mi chodzi.
    - Oj, przepraszam bardzo, na 10 osób!
    • 8: CommentAuthorcaruso
    • CommentTime6 Oct 2015
     
    Oczekuję z niecierpliwością. :-)
    • 9:
       
      CommentAuthoranonymus
    • CommentTime6 Oct 2015
     
    caruso, to może napiszesz jakąś muzyczkę dla mgr_inz_Rafała? :)
    • 10: CommentAuthoras...
    • CommentTime6 Oct 2015
     
    Gra zapowiada się naprawdę dobrze.
    Wersja na 360kb to było by to, ciężko dzisiaj znaleźć atarowca który ma 64kb ram w atari...
    • 11: CommentAuthornosty
    • CommentTime6 Oct 2015
     
    Bardzo czekam.

    A propos punktu:
    4. Skrócenie loadingów – (rozwiązanie przetestowane, zostaje żmudna robota)
    a. Ewentualnie wersja 360K bez loadingów

    Dlaczego nie zrobisz tej gry na któryś z popularnych cartridgy flash dużej pojemności? Są emulowane, więc nawet jeśli ktoś nie posiada fizycznie carta to będzie mógł się zapoznać z grą.
    A i przygotować luksusowe wydanie łatwiej...
  1.  

    IRATA4:

    a może potrzebujesz kogoś do testów :-)
    Standardowo już w tym temacie będę męczył rodzinę :)

    jhusak:

    A od ilu lat jest ta gra?
    Od 18, ze względu na niespotykaną dotąd w grach na Atari ilość wulgaryzmów.

    nosty:

    Dlaczego nie zrobisz tej gry na któryś z popularnych cartridgy flash dużej pojemności?
    Nie wiem, może zrobię. Póki co kompletnie nie znam się na temacie robienia kartridży.
    • 13: CommentAuthornosty
    • CommentTime6 Oct 2015
     
    A przełączać banki pamięci rozszerzonej umiesz?
    Jeśli tak, to umiesz też zrobić grę na carta ;) Tylko obszar pamięci przełączanej jest gdzie indziej i rejestr sterujący też. Loader do głównej gry to już pikuś i można go machnąć na końcu.

    Zresztą nie będę się mądrzył bo sam nigdy tego nie musiałem robić, ale są doświadczeni koledzy, którzy na pewno pomogą w razie potrzeby.
    • 14: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Oct 2015
     
    > Wersja na 360kb to było by to, ciężko dzisiaj znaleźć atarowca który ma 64kb ram w atari...

    standardowe atari ma 62 kb ram
    • 15: CommentAuthoras...
    • CommentTime6 Oct 2015
     
    i 128kb ram... Nie troluj
    • 16: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Oct 2015
     
    130 xe ma 126 kb ram
    • 17:
       
      CommentAuthorkoala
    • CommentTime6 Oct 2015
     
    @XXL: nie zapomnij odjąć parę bajtów przed 0xffff:) jeżeli rejestry traktujemy jako nie ram to chyba także

    @mgr_inz_rafal: już się nie mogę doczekać wersji final;)
    • 18: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Oct 2015
     
    dlaczego mialbym odejmowac pare bajtow przed $ffff ?
    obszar I/O w atari to 2kb - tyle jest ramu nie do uzytku.
    oczywiscie jesli zdejmiemy blokade ->link<- to mamy dostep do calego ramu.
    • 19:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime6 Oct 2015
     

    xxl:

    standardowe atari ma 62 kb ram

    xxl:

    jesli zdejmiemy blokade ->link<- to mamy dostep do calego ramu.


    Czyli standardowe Atari ma jednak te 64KB RAM.
    • 20:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 Oct 2015 zmieniony
     
    Standardowe Atari ma 64kB ramu, nie kb (kilobitów)

    Wielkość ma znaczenie :P

    Natomiast dostęp do 2 kB z tego ramu w standardowym Atari jest awykonalny.

    Pod adresami wektorów przerwań nmi (fffa-ffff) dostępna jest zwykła pamięć ram.
    • 21: CommentAuthornosty
    • CommentTime6 Oct 2015
     
    @Jakub - w zasadzie, zgodnie z najnowszymi zaleceniami to 64KiB czyli kibibajty ;)
    • 22: CommentAuthorxxl
    • CommentTime6 Oct 2015
     
    mozna sie sprzeczac jak zapisac jednostke co nie zmienia faktu ze na atari z 64 kb ramu user ma dostep tylko do 62 kb :D
    • 23:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime6 Oct 2015
     
    Ja bym dał tam gdzieś jeszcze samplewane "Aaamen" na jakiegoś faila i "Alleluja" na sukces. A może już to jest? :D

    Tak, czy tak, czekam z niecierpliwością.
    • 24:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime6 Oct 2015
     
    @mgr_inz_rafal
    był gdzieś filmik na silniku z zapowiedzią gry,mógłbyś zapodać link ?
    • 25:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Oct 2015 zmieniony
     
    @nosty, niby tak, ale to nie jest wprowadzone do jednostek miar SI
    Kilobit – jednostka informacji, w skrócie kb lub kbit.

    1 kb = 103 = 1000 bitów.

    Przykładowe przeliczenia na inne jednostki:

    1 000 000 b = 1000 kb = 1 Mb

    Zwykle jednak:

    1 kb = 1024 b = 128 B (bajtów)
    8 kb = 8192 b = 1024 B = 1 kB (kilobajt)
    ponieważ IEC 60027-2 jest tylko propozycją stosowania, a nie standardem, natomiast już od zarania informatyki w tej dziedzinie nauki wykorzystywane są przedrostki dziesiętne w znaczeniu przedrostków binarnych.

    będę sie trzymał tego "jednak". W programowaniu niskopoziomowym jest niejednokrotnie bardzo istotne, czy alokujemy 1000 czy 1024 bajty.

    Kibibity są wymysłem złych marketingowców, którym oszustwo coraz bardziej im się opłaca (1kb:1kib=2.4% różnicy, 1Mb:1Mib=4.8%, 1Gb:1Gib=6.8%, 1Tb:1Tib=9.8%!!!) Tak, płacicie za dysk 1TB (1024GB) a dostajecie 900 GB. Na 4TB jesteście pół TB w plecy! Podłączcie sobie dysk 1TB do MacOS 9 i zobaczcie jego wielkość!.

    @xxl, można się sprzeczać, ale ja tylko uściśliłem i pokazałem, że wielkość ma znaczenie, a sądząc z ostatniego znaku w Twoim poście, działa Ci klawisz Shift :D
    • 26:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime7 Oct 2015 zmieniony
     

    jhusak:

    a sądząc z ostatniego znaku w Twoim poście, działa Ci klawisz Shift :D

    Niekoniecznie. Jeśli XXL pisze np. na smartfonie/tablecie, to może wkleić gotowego emotikona.
    • 27:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime7 Oct 2015 zmieniony
     
    IRATA4,
    W ciągu ostatnich kilku miesięcy wrzucałem parę filmików na YouTube. Na pewno je znajdziesz.

    miker,
    Pomysł fajny, ale nie chcę się dalej rozdrabniać. I tak z powodu "feature creep" trwa to wszystko dłużej niż powinno :)
    • 28:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime7 Oct 2015
     
    Spoko, Rafał. Najwyżej będzie w wersji "director's cut"... :}
    • 29:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 Oct 2015
     
    .. a potem płatne DLC ;-)
    • 30: CommentAuthorpin
    • CommentTime8 Oct 2015
     
    ...a kiedy wersja do zassania??
  2.  
    Myślę, że na gwiazdkę.
  3.  
    Witam,
    Zakończyłem dziś pracę nad oprogramowaniem narzędziowym o nazwie "Rzygoń Picture Producer" w związku z czym w grze zaczęły pojawiać się pierwsze grafiki urozmaicające rozgrywkę. Poniżej wrzucam filmik, który prezentuje dwie sztuki: pierwsza to początek gry i pobudka w celi, druga to dialog z plugawym gadem.

    • 33: CommentAuthormono
    • CommentTime10 Oct 2015
     
    Bardzo ładne są te pokraki i plugawe gady :) Kończ Waść, a szybko :)
    • 34:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime10 Oct 2015 zmieniony
     
    Ładne, bo wyrypane z ZX :) Gad, np. stąd:

    ->link<-

    • 35: CommentAuthoras...
    • CommentTime10 Oct 2015
     
    Szykuję się zajebista gra!!!
    • 36:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime10 Oct 2015
     
    Dobre :-)
    • 37: CommentAuthorgreblus
    • CommentTime11 Oct 2015
     
    No rewelacja! Piszę się na wersję pudełkową z autografem autora (nawet gdyby był niepokojąco brązowy).
    • 38: CommentAuthorcalypso2k
    • CommentTime11 Oct 2015
     
    Klimat miażdży już na wejściu :O

    Daj Pan to już do ludzi!
    • 39: CommentAuthornosty
    • CommentTime11 Oct 2015
     
    A mnie ten krótki fragment nie napawa optymizmem.

    1. Gad podpieprzony z innej gry? I to jeszcze tak charakterystyczny i 1:1. A fe...

    2. Menu czynności:
    - zbadaj,
    - zagadaj,
    - WYDRĄŻ

    really?
    Mam nadzieję, że lista czynności zmienia się zależnie od trzymanych w ręku przedmiotów. Ale to znów będzie bardzo spłycać fantazję grającego i sugerować co należy wykonać (btw. można coś wydrążyć knotem albo kolbą?)

    3. W 1:18 - w ładnej i spójnej kolorystycznie planszy to niebieskie menu wypaliło mi oczy do łez. A ja nie jestem grafikiem ani szczególnym estetą :P

    4. Niespójna szata graficzna UI. W tym krótkim fragmencie znalazłem 4 elementy wyświetlane w ramkach i za każdym razem jest to inny wzorek ramki:
    - ramka opisu w intrze (ruba i jednolita)
    - ramka w nazwie komnaty (prawy dolny róg)
    - ramka menu (takie kółka ale tylko z prawej i lewej ;)
    - ramka wokół opisu smoka 0:56 (z dodatkowymi ozdobnymi łańcuszkami z lewej i prawej).

    Generalnie mam wrażenie, jakby przy samych planszach pracował zdolny grafik, bo wyglądają znakomicie, ale kwestia interfejsu użytkownika została potraktowana po macoszemu i pracował nad nim wyłącznie koder i to po godzinach ;) A to błąd.

    5. Zagadka fabularna: skoro plugawy gad nie może się ruszyć z przyczyn fizycznych, wbrew sobie, bo zadek przywarł mu do podłoża (pomińmy dlaczego), to co da przekupienie go?

    Żeby nie było, znalazłem też plus: nietypowe i ciekawe graficznie inventory.

    No i proszę pamiętać, że kibicuję bardzo grze a wskazując powyższe problemy "tylko niosę pomoc" ;)
    • 40: CommentAuthorbrx
    • CommentTime11 Oct 2015
     
    Dawno już na nic nie marudziłem, więc takie drobne moje zastrzeżenia :)

    1. Szybkość zmiany ekranów...
    2. Postać jak idzie w lewo, wciąż najpierw pojawia się z prawej na bieżącym ekranie.
    3. Jeśli gra jest uzależniona od SpartaDOS, to koniecznie musi być wersja ATR. Myślę, że łatwo zrobić jednoplikową wersję EXE pod dowolny DOS czy loader.
    4. Pokręciłbym nosem na te charakterystyczne "systemowe" kolory.
    5. Nie wiem czy będę w stanie w to grać przez tematykę, słownictwo czy poziom trudności, ale też kibicuję :)
    • 41:
       
      CommentAuthormgr_inz_rafal
    • CommentTime11 Oct 2015 zmieniony
     
    Dzięki za wszystkie konstruktywne komentarze. Spieszę wyjaśnić co następuje:

    nosty:

    Gad podpieprzony z innej gry? I to jeszcze tak charakterystyczny i 1:1. A fe...

    nosty:

    Generalnie mam wrażenie, jakby przy samych planszach pracował zdolny grafik, bo wyglądają znakomicie, ale kwestia interfejsu użytkownika została potraktowana po macoszemu i pracował nad nim wyłącznie koder i to po godzinach ;) A to błąd.

    Dziękuję i nie dziękuję :)
    Przy obydwu rzeczach pracowałem głównie ja. Jeśli chodzi o grafikę rozkład jest mniej więcej taki: 80% moja twórczość, 15% rypanie ze innych gier, 5% pomoc forumowiczów (np. Mikołaj Rej, główny bohater).

    I dlaczego uważasz to za błąd? Rozumiem, że może się nie podobać, ale od razu błąd? :)

    nosty:

    2. Menu czynności:
    - zbadaj,
    - zagadaj,
    - WYDRĄŻ
    really?

    Yes.

    Mam nadzieję, że lista czynności zmienia się zależnie od trzymanych w ręku przedmiotów.

    Zmienia się w zależności od obiektu, z którym wchodzimy w interakcję. Różnych opcji ogółem jest 52, w tym takie jak "Wydrąż", "Obciągnij", "Poliż", "Sprofanuj", "Molestuj"... :)

    nosty:

    Niespójna szata graficzna UI. W tym krótkim fragmencie znalazłem 4 elementy wyświetlane w ramkach i za każdym razem jest to inny wzorek ramki.

    Czyż to nie piękne? Jest tyle fontów z ramkami, że nie mogłem się zdecydować, który wybrać. Dlatego wziąłem kilka!

    nosty:

    Zagadka fabularna: skoro plugawy gad nie może się ruszyć z przyczyn fizycznych, wbrew sobie, bo zadek przywarł mu do podłoża (pomińmy dlaczego), to co da przekupienie go?
    Mądrze mówisz. Wymyślę coś innego :)

    nosty:

    No i proszę pamiętać, że kibicuję bardzo grze a wskazując powyższe problemy "tylko niosę pomoc" ;)

    No offence taken :) Z tego co zdążyłem Cię poznać wiem, że podejście Twoje do wszelkiej twórczości jest mocno "pro". I to się chwali :) Też bym tak podchodził gdybym z tego żył :) Natomiast to co ja robię to głównie "fun po godzinach" i dzięki takiemu podejściu mam jedną przewagę - gierka jest na FINISZU, a nie na etapie koncepcji, projektu, srania w banię, optymalizacji, analizy, czekania na grafikę, muzykę, czy tam cokolwiek sobie wstawisz :) To nie ma być "DZIEŁO SZTUKI", bo compo i tak wygra jakiś marny port Quake :)

    brx:

    Dawno już na nic nie marudziłem, więc takie drobne moje zastrzeżenia :)

    1. Szybkość zmiany ekranów...

    Dyskutowane już sto razy :) Żeby nie przedłużać tematu siadłem dzisiaj i zoptymalizowałem ładowanie leveli. Efekt z działania gry na prawdziwej atarynce można zobaczyć na filmikach na końcu tego posta.

    brx:

    Postać jak idzie w lewo, wciąż najpierw pojawia się z prawej na bieżącym ekranie.
    Rzeczywiście, postać pojawia się ramkę lub dwie za wcześnie. Dodatkowo YouTube straaaasznie ten efekt wyolbrzymia. Na powyższym filmiku widać również to wyolbrzymianie w animacji od 0:10 - napisy przy inicjalizacji nie pojawiają się normalnie, tylko z jakimś takim opóźnieniem. Normalnie tego babola nie widać.

    brx:

    Jeśli gra jest uzależniona od SpartaDOS, to koniecznie musi być wersja ATR.
    Nie jest, widać to na drugim filmie poniżej.

    brx:

    Myślę, że łatwo zrobić jednoplikową wersję EXE pod dowolny DOS czy loader.
    Po udostępnieniu gry serdecznie będę zachęcał do zrobienia takiej wersji

    brx:

    Pokręciłbym nosem na te charakterystyczne "systemowe" kolory.
    Myślę, że to kręcenie nosem spowodowane jest brakiem zmian kolorów w ramach jednego levelu. Nie ma żadnych DLI, podkolorowania, itp. Taki typowy, prostacki hi-res :)

    brx:

    Nie wiem czy będę w stanie w to grać przez tematykę, słownictwo czy poziom trudności, ale też kibicuję :)
    Cóż, od samego początku gra przeznaczona jest dla prawdziwych twardzieli :) Parę tygodni po wypuszczeniu gry mam zamiar pokazać mapę, solucję i źródła, bo i tak wiadomo, że bez tego w dzisiejszych czasach ani rusz. Każdy się gdzieś spieszy :)

    OK, oto wspomniane wyżej filmy.

    Przełączanie leveli. SDX + SIDE2.


    Przełączanie leveli. MyDos + SIO2SD bez turbo.


    Filmiki nagrywane z realnego sprzętu wyposażonego w VBXE.
    • 42: CommentAuthorlhuven
    • CommentTime11 Oct 2015
     
    Nie mogę się doczekać tej gry, szczególnie że tęsknię za komnatówkami z wczesnych lat 90. Ta ma dodatkowo unikalny styl, którzy nadaje grze wyraźnie autorskiego charakteru.

    Całkiem poważnie: powinni napisać o "Duszpasterzu" w Pixelu, jako przykład współczesnego indie.
    • 43:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime11 Oct 2015
     
    racja ,właśnie teraz brakuje takich gier do których A8 nas przyzwyczaiło ,także nie mogę się doczekać.
    • 44:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime12 Oct 2015
     
    Czekam na finał! :)
    • 45: CommentAuthornosty
    • CommentTime12 Oct 2015
     
    I dlaczego uważasz to za błąd? Rozumiem, że może się nie podobać, ale od razu błąd? :)


    Za błąd uważam potraktowanie po łebkach wyglądu interfejsu użytkownika w porównaniu z dopracowaniem grafiki samej gry. W zasadzie powinno być wręcz odwrotnie, bo daną planszę gracz widzi przez chwilę, a wygląd interfejsu (a już nie daj boże niedopracowane działanie) może go wkurzać cały czas.
    Oczywiście sam wygląd to kwestia gustu. Cepeliowskie ramki też mogą mieć wielu fanów ;P

    Natomiast to co ja robię to głównie "fun po godzinach" i dzięki takiemu podejściu mam jedną przewagę - gierka jest na FINISZU, a nie na etapie koncepcji, projektu, srania w banię, optymalizacji, analizy, czekania na grafikę, muzykę, czy tam cokolwiek sobie wstawisz :)


    Celny strzał Milordzie :)
    Ale z drugiej strony: jak już się poświęciło setki godzin pracy na to "fun po godzinach" to lepiej, żeby to coś było jak najlepsze...

    Różnych opcji ogółem jest 52, w tym takie jak "Wydrąż", "Obciągnij", "Poliż", "Sprofanuj", "Molestuj"... :)


    Wiesz, że będziesz miał problem z uzyskaniem PEGI 7? ;)
    • 46: CommentAuthormono
    • CommentTime12 Oct 2015
     

    nosty:

    Zagadka fabularna: skoro plugawy gad nie może się ruszyć z przyczyn fizycznych, wbrew sobie, bo zadek przywarł mu do podłoża (pomińmy dlaczego), to co da przekupienie go?

    mgr_inz_rafal:

    Mądrze mówisz. Wymyślę coś innego :)

    A ja np. wyszedłbym z założenia, że gad nie tylko z zewnątrz jest oślizgły, lecz i bezczelnie kłamie, Taki marketing, żeby wynegocjować jak najwyższą cenę za ruszenie dupska (czyli nic).
    • 47:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Oct 2015 zmieniony
     
    Na duży plus prędkość poruszania się bohatera. Tak wielce podziwiany FRED idzie w prawo z mozołem godnym leniwca. A z tym gadem to się zgadzam z przedmówcą.

    Przypomina mi się fragment "Don't worry be happy", gdzie facet podaje banknot komuś w limuzynie, otwiera się trochszeczkę czarna szyba, palce biorą banknot i koniec. Nic się nie dzieje :D
    • 48:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime12 Oct 2015
     
    Szykuje się najbardziej odljechana gra w historii gier Atari. Ja czekam z niecierpliwością na premierę.
    • 49:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime12 Oct 2015
     
    "odljechana"? Larek, co chciałeś napisać?
    • 50:
       
      CommentAuthorlarek
    • CommentTime12 Oct 2015
     
    Eeee... no chciałem napisać "odjechana" :D