atarionline.pl Scandoublery i upscalery - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime30 Jun 2021
     
    Niby tak... ale nadal nie wiadomo ile te "cudo robiące mega-cool magię z RGB" będzie kosztowało.
    Jeśli koszt będzie większy niż projekt OSCC, to raczej nie wróżę mu powodzenia bo OSCC ma dość dobry support. Może mieć nawet pierdyliard lepsze przetworniki i parametry, ale bez wsparcia nie da to praktycznie nic i projekt polegnie na etapie wdrożenia i promocji. Trzeba więc poczekać, aż autorzy i pośrednicy wycenią swoje oczekiwania by mieć pojęcie czy to "petarda" czy też "kapiszon".
    Niestety parząc na ostatnie posunięcia Lotaharka z wyborem pośrednika w sprzedaży - myślę że, cenowo będzie to "kapiszon".
    • 2:
       
      CommentAuthorlotharek
    • CommentTime30 Jun 2021 zmieniony
     
    * nie wiadomo ile bedzie kosztowalo / kiedy zostanie wyprodukowane z powodu zapasci na rynku polprzewodnikow, ale na pewno bedzie drozsze niz ossc, ktore klepie sie w chinach...


    * support - tak, spolecznosci użytkowników. Tutaj będzie Kuba od supportu i www.

    * wybor posrednikow ? rozwin mysl prosze. z tego co wiem to jest jeden.

    kapiszony mi sie kojarza pozytywnie z dziecinstwa.


    NO I NAWJAZNIEJSZE - CO TO JEST OSCC? chyba ossc - open source scan converter. Medusa nie jest open source
    • 3: CommentAuthordrygol
    • CommentTime30 Jun 2021
     
    @GekoPL

    Czy mógłbyś wyjaśnić o co chodzi? bo czuję się wywołany do tablicy.
    • 4: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Jul 2021
     
    .. A OSSC nie obsługuje przy okazji tylko RGB?
    • 5:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime9 Jul 2021 zmieniony
     
    Kupiłem dzisiaj bardzo gustowne kable DIN->SCART do C64C/C128 i do Atari XE, wrzucam zrzuty ekranów dla każdego:
    1) bez filtra
    2) z filtrem specjalnym 512 (kwantyzacja do ilości kolorów ST)
    3) z filtrem specjalnym 4096 (kwantyzacja do ilości kolorów STE)
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    Wczoraj pożyczyłem Meduzę Borgowi z Retrogralni, więc zapewne już wkrótce usłyszycie na tym kanale o urządzeniu, może jakieś testy. A tu jesteśmy we wrocławskim muzeum komputerów ( ->link<- ), gdzie pokazuję Borgowi jakie to fajne ustrojstwo :D
    • 7: CommentAuthorMDW
    • CommentTime22 Jul 2021 zmieniony
     
    Faktycznie Borg o tym wspominał. Podobno będzie robiony całkiem niemały test na potrzeby filmu. Czego jak czego ale dziwnych retro-maszyn generujących jeszcze dziwniejsze sygnały video to w takim muzeum mają pod dostatkiem. :)

    Ja zostałem mocno zachęcony Meduzą już po filmie z ostatniego KWAS w Krakowie. A gdy na tym urządzeniu "pojeździ" jeszcze Borg to pewnie się nie oprę zakupowi. Jeżeli wreszcie ulegnę i odpalę jakąś retro-maszynę (bronię się przed tym jak tylko się da).
    • 8: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime22 Aug 2021
     
    Jeszcze inna recenzja - Retrotink 5X Pro (Line Doubler / Scaler)- dla porównania:

    • 9:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime22 Aug 2021 zmieniony
     
    To jak porównanie pomarańczy do jabłek. Zrobić upscaling produktu Sony, firmy która paluchy maczała w ustanawianiu standardów formatów i złączy video, a zrobić upscaling Atari które ze standardów robiło sobie jaja w żywe oczy to są dwie różne rzeczy. Nie ma w tej recenzji próby upscalingu ani Atari, ani też np. egzotycznych rozdzielczości Amigi (jest jakiś podstawowy PAL ~320 pixeli na linię), które do wyświetlenia wymagają multisync monitora. Najtrudniej jest zrobić DoublePAL które nawet nie trzyma się 50 hz - good luck with that.
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Aug 2021
     
    Recenzja prototypu by Borg:

    • 11: CommentAuthoras...
    • CommentTime30 Aug 2021
     
    Kiedy to cudo będzie można zakupić ?
    • 12: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime30 Aug 2021
     
    Moje Atarki już zamarzły w oczekiwaniu ;)
    • 13: CommentAuthoras...
    • CommentTime30 Aug 2021
     
    Ja dozbroiłem się w wiele crt.
    Atari sc1435, jest idealne pod serię xe, ten kolor, rozmiar jak by miał być do niego, nawet fajnie grające stereo.

    *vbxe 2.1 trzeba mieć aby go podłączyć :)
    • 14: CommentAuthortbxx
    • CommentTime31 Aug 2021
     
    @xorcerer - testu u Borga, było świetnie, aż do podłączenia Atari 2600. Sprawa na której u mnie poległ kiedyś Framemeister - czyli dynamiczna zmiana rozdzielczości. Np. w grze Resident Evil 2 na Nintendo 64 z Expansion Pak działa w "Hi-Res" ale jak pojawia się za dużo zombie, to rozdzielczość automatycznie spada do "Low-Res". Oczywiście jak obciążenie spada, to rozdzielczość z powrotem "Hi-Res". Na Framemeister przełączanie rozdzielczości ok 2sek. przez co gra staje się "nie grywalna". Widzę że Meduza robi podobnie. Nic się z tym nie da zrobić? (RE2 to nie jedyna gra konsolowa, która tak robi)
    • 15:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime31 Aug 2021
     
    Może to nie wina Medusy tylko odbiornika TV, który traci synchro i potrzebuje tyle czasu na ponowne wykrycie i pokazanie sygnału?
    • 16: CommentAuthortbxx
    • CommentTime31 Aug 2021
     
    Wydaje mi się, że w Meduzie na sztywno ustawiasz rozdzielczość wyjściową więc odbiornik nic do tego niema, a Meduzie (i większości innych upscallerów) chwilę zajmuje ogarnięcie się z rozdzielczością źródła... ale może się nie znam
    • 17:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime31 Aug 2021
     
    Możesz zrobić prosty test - włącz Atarkę albo inne źródło sygnału a potem je wyłącz i popatrz na reakcję TV. Jeśli od razu ci wskoczy obraz kontrolny Medusy to znaczy, że to jej wina. Jeśli straci synchro i dopiero po chwili odnajdzie obraz kontrolny - to jego wina.
    • 18: CommentAuthorMDW
    • CommentTime31 Aug 2021 zmieniony
     
    @tbxx: Serio w "Resident Evil" zmieniają dynamicznie tryb ekranu w zależności od tego ile jest zombie? Jest np. 50 zombiaków, ekran jest w Lowres, zabijesz 27, zostaną 3 i otwierany jest nowy ekran Hires i od tej pory gra renderuje się na nim?

    O rety, jakie koszmarne rozwiązanie. Rozumiem dynamicznie zmniejszać jakieś detale, częstotliwość obliczeń, robić jakieś pixele 2x2. Ale żeby w środku akcji zmieniać ekran na zupełnie inny tryb? Hardcorowcy. :) Nigdy nie słyszałem o takim zabiegu. :) Poucinałbym łapy za takie rozwiązanie.
    • 19: CommentAuthortbxx
    • CommentTime31 Aug 2021
     
    @MDW - fragment artykulu o RE2 N64 z Eurogamer:
    "By varying the resolution, however, the game switches output modes constantly. Within the first few scenes, the game bounces between 240p and 480i output five or six times. This is seamless on a CRT television lending the game a sharper, higher resolution appearance when in 480i but, when playing with today's line doublers and scalers, this is a real problem as it can take time to switch resolutions. Basically, this version of the game is just barely playable on an OSSC and completely unplayable on a Framemeister."


    Wersja na PlayStation jak dobrze pamiętam "akacja" jest w Lo-Res, natomiast "ekwipunek" jest w Hi-Res...
    • 20: CommentAuthorpgru
    • CommentTime31 Aug 2021 zmieniony
     
    Czy jest szansa, żeby Meduza w przyszłości miała obsługę "antenowego"? Ale w najlepszym starym, wydaniu - czyli takiego co potrafi obsłużyć SECAM, NTSC, a PALa przynajmniej tak jak urządzenia Philipsa (dopasowane do słynnych monitorów). Bo relatywnie nowe urządzenie jak Compro Videomate, obsłużą antenowy z Atari ale do Pegazusa(BS-500), potrzebny jest Philips, a do Ameproda, często wręcz magnetowid... To dość zaniedbany tematy przez różne współczesne urządzenia...
    • 21: CommentAuthorpin
    • CommentTime31 Aug 2021
     
    Rozmawiałem z Acid Makerem i Lotharkiem w temacie "gubienia sygnału" przez odbiornik odbierający z meduzy sygnał video - moim zdaniem problem jest po stronie upscalera, zresztą - kto ma prototyp niech sobie zobaczy demo Electric Night z Atari Falcona. Jedynym upscalerem po którym urządzenia się nie gubią jest ten czarny chiński metalowo kwadratowy dynks ale - nie jest on ideałem jeśli chodzi o to co z niego wychodzi oraz - najlepiej mieć przed nim Hydrę. W takiej konfiguracji można powiedzieć, że obrazu się generalnie prawie "nie zgubi".

    Co do Framemaistera, to jest to przereklamowana kupa. Nikomu tego nie polecam, nawet największym wrogom ;)
    • 22:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime31 Aug 2021
     
    Właśnie do testów na 7 dni wypożyczyłem taką zabaweczkę jak poniżej,jest to "graber" który sygnał analogowy zamienia na cyfrowy i ponoć NIE MA LAGA !!!
    ...no a od tego zależy czy nabędę Blackmagic/a.puki co wykonam parę testów i zobaczymy jak faktycznie ma się sprawa opóźnień.
    • 23:
       
      CommentAuthorpabloz1974
    • CommentTime31 Aug 2021
     
    pod meduse podłączać pal i graty 8/16 bit a nie bawic sie w dziwactwa zmieniające rozdziałki.
    • 24: CommentAuthortbxx
    • CommentTime31 Aug 2021
     
    @pabloz1974 - jak widać na filmie Borga nawet Atari 2600 zmienia rozdziałkę ;)
    • 25: CommentAuthorpin
    • CommentTime1 Sep 2021
     
    @Irata4 - ten grabber nie ma RGB, więc zastanów się jakie retrograty masz i pomyśl dwa razy czy to ma sens za ponad 500pln kupować takie coś.
    • 26:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime1 Sep 2021
     
    @pin no wiem,jest za to component:).Jak to jakie graty !? Większość z tego co mam,Spectrum,złomodore(no tego podłączał nie będę)Atari(
    nieliczni mają wyjście RGB z emulowanych poprzez VBXE układów ;)(u mnie odpada),Nes,Mega Drive,PSX(po niskiej),Wii/Wii U (component),DC component ...a tak na marginesie to po jakiego mam tyle sprzętów podłączać ?
    myślę że grabber czy graber za tyle siana nie będzie miał laga i w sumie o to mi chodzi,powinieneś się domyślić w jakim celu to kupuje ... a jeszcze kamera Sony 4K... ale nie ma kiedy pogadać,jak się ogarniesz,rozpakujesz i wypracujesz to zadzwoń bo później będziesz marudził przy nagrywaniu ;) .
    • 27:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime3 Sep 2021 zmieniony
     
    A propos dynamicznego zmieniania rozdzielczości, to nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, ile czasu zabiera współczesnym monitorom wyświetlenie obrazu po zmianie parametrów wyświetlania (rozdzielczość, częstotliwość pozioma czy pionowa, tryb przesyłu danych kolorów (RGB 4:4:4, RGB 4:2:0, YCrBr), ilość bitów na piksel i kolor...)

    Proponuję mini-ankietę: zmierzcie, ile czasu wasze współczesne monitory (telewizory) LCD czy OLED pottzebują na np. wyświetlenie obrazu po przełączeniu rozdzielczości w windowsie czy czymtambądź.

    Rozważania na temat tego, czy pudełko będące dodatkową elektroniką na torze sygnału obrazu jest w stanie zareagować z taką prędkością na zmianę parametrów obrazu, z jaką reaguje sprzęt analogowy, jak dla mnie są poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie, ile diabłów się zmieści na czubku szpilki.

    Najlepszy i najdroższy monitor jaki przeszedł przez moje ręce potrzebował kilku sekund na przełączenie rozdzielczości. Najstarszy LG TV LCD potrzebuje kilkanaście sekund.

    Pozwolę sobie przypomnieć, że Meduza ma wyjście DVI (a nie HDMI) więc tak żeby być 100% precyzyjnym w ocenie, należałoby podłączyć ją do monitora CRT multisync ANALOGOWEGO poprzez DVI.

    Tylko taki monitor nie będzie tworzył dodatkowych opóźnień od siebie.

    Pytanie tylko, czy to faktycznie o to chodziło, żeby do urządzenia analogowego podłączać analogowy monitor? Chyba niezupełnie.
    • 28: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 Sep 2021
     
    Aż tak bardzo się na tym nie znam ale - mam w setapie zlotowo - streamowym rozwiązanie które daje możliwość wyświetlenia 99% produkcji (w tym tych problematycznych, jak np. Electric Night) bez najmniejszych problemów, czy przerw. W przypadku meduzy ten problem musi być rozwiązywalny zwłaszcza, że projekt jest rozwojowy i jest na etapie prototypu.
    • 29:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime3 Sep 2021
     
    Streaming daje jeszcze pewną nieoczekiwaną korzyść: bufor obrazu. Sygnał nie musi już być 0-lagowy, to że po drodze będzie lag conajmniej jednej ramki nikomu nie przeszkodzi, wręcz będzie niezauważalny.

    Kuba wysyłał mi filmik grabowany jakimś USB dynksem tak tanim, że chińscy inżynierowie wycięli z niego nawet przejmowanie się synchronizacją. W związku z czym jak obraz w środku zmienia rozdzielczość, to obraz zgrabowany z Meduzy wychodzi z jorgnięciem pośrodku.

    Dowcip w tym, że tylko grabber takiej taniości i bylejakości nie będzie tworzył z tym problemu - no i ponownie, po drodze między analogowym źródłem a ekranami odbiorców jest nie tylko framebuffer w komputerze streamującym, ale i cała masa buforów po drodze.

    Ale... ale... nie ma już żadnego 0-lagowania. Może być lagowanie niepostrzegalne dla odbiorcy końcowego i nieistotne - mówimy w tym przypadku o streamingu dema, a nie o grze zręcznościowej, w której trzeba się machając joystickiem zmieścić między pixelami.
    • 30: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Sep 2021
     
    dlatego zawsze na party / streamie rozdzielam video na zerolagowy podgląd np. na crt i stream / czy tam projektor itd. Lag jest wówczas kompletnie nie istotny. Choć - jeśli ktoś chce po prostu pograć i ma wyłącznie odbiornik "po hd" to problem fakt - w wielu przypadkach jest nadal.
    • 31:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime4 Sep 2021
     
    @pin
    zobacz staniało !!! Biorę TO i będziemy robić pro streamy.
    ->link<-
    • 32: CommentAuthorpin
    • CommentTime5 Sep 2021
     
    ... to jednak będzie stream z Giewontu? ;)
    • 33:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime7 Sep 2021
     
    pewno będzie .... jak przeżyje grzybobranie ;p
    • 34:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime1 Apr 2022 zmieniony
     
    No i Medusa jest na stronie i nawet wiadomo za ile, tylko jeszcze te 5 tygodni...
    • 35: CommentAuthormcs
    • CommentTime4 Apr 2022
     
    różnica w cenie dziś a za miesiąc zauważalna
    • 36:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime4 Apr 2022
     
    @mcs w sensie?
    Cena u Lotharka i u Retrohax różni się vatem
    • 37: CommentAuthormcs
    • CommentTime4 Apr 2022
     
    Cena aktualna 699 PLN

    15.04.2022 - 799 PLN + delivery after 22.05.2022
    01.05.2022 - 849 PLN + delivery after 27.05.2022
    5.05.2022 - 899 PLN + delivery after 05.06.2022
    • 38: CommentAuthorpin
    • CommentTime4 Apr 2022
     
    to i tak tańsze od OSSC i lepsze na dodatek ;)
    • 39: CommentAuthormcs
    • CommentTime4 Apr 2022
     
    dlatego będę testował i porównywał jak dotrze ;)
    • 40:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime5 Apr 2022
     
    @mcs a to dopiero teraz to zobaczyłem. No ale problemem chyba to nie jest. Kto chciał zamówić to pewnie już zamówił.
    Gdyby tylko dało się dostać sztukę przed 30. kwietnia, to zdążyłbym na spotkanie zarządu NG...
    • 41:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime9 Jun 2022
     
    • 42:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime9 Jun 2022
     
    hehehehe
    • 43:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime9 Jun 2022 zmieniony
     
    Heheszki się skończą jak się okaże, że kolejnych urządzeń już w ogóle nie bedzie w przeciągu najbliższych lat a może i w ogóle, bo części nie ma albo mają ceny z kosmosu.
    • 44:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime9 Jun 2022 zmieniony
     
    ja się przyłączam xD

    Endless waiting by Jerzy Radzimowski, on Flickr
    • 45: CommentAuthorTMJ
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    Odświeżam temat... bo, konkurencja nie śpi :)
    Ktoś posiada Retrotink 4K? Jak to współpracuje z Atari (małe, duże) ?

    • 46:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    Przy cenie tego urządzenia ($750) stwierdzenie, że "nie ma nic lepszego" brzmi jak "nie kupujcie niczego niż Bugatti Veyron bo wszystko inne to popelina". Tylko ilu z nas na to stać?
    • 47:
       
      CommentAuthorxorcerer
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    Fascynujący jest ten fetysz X*k oraz 10000hz odświeżania.

    Praktycznie żaden streamingowy serwis nie obsługuje sensownie więcej niż fullHD i 60fps. Też znakomita większość "4k@120hz" framegrabberów tylko przepuszcza przez siebie taki sygnał, a i tak robi downscale to 1080p@60fps.

    Ale tak, trzeba się ścigać na fpsy i k.

    ->link<-

    PKB samo się nie zrobi.
    • 48:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime6 Jan 2024 zmieniony
     
    Na AliExpress pojawił się RetroScaler 2X w cenie poniżej 200 złotych :) Mi się go udało zamówić za niecałe 150 zł ze zniżkami.

    Jest to klon RetroTinka 2X, który uznawany jest za jeden z najlepszych, ale nie jest już dostępny.

    • 49:
       
      CommentAuthorshanti77
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    A może ktoś polecić urządzenie, za pomocą którego podłączę PS4 do PC i będę mógł grać w oknie ,a np. w drugim oknie odpalam sobie youtuba.
    Interesuje mnie rozwiązanie bez lagów i fullHD, w jakiejś normalnej cenie. Od razu mówię ,że granie zdalne odpada (720p + lag).
    • 50:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime6 Jan 2024
     
    Myślę, że możesz podłączyć RectroScaler do HDMI grabbera :) Tylko powinna to być wersja dla graczy.