atarionline.pl Nietypowe zastosowania Atari XL/XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime8 Jan 2020 zmieniony
     
    Postanowiłem założyć wątek, w którym będziemy gromadzić nietypowe zastosowania Atari. Było już np. o Atari sterującym tokarką:

    ->link<-

    Nawiązując do obecnie słynnego komentarza Ziloga, który się "przykleił" do kodu strony, to sam w sobie jest on bardzo ciekawy:

    Zilog:

    Gdy byłem studentem Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie w latach 1999-2003, widziałem Atari 800XL z dedykowaną stacją dysków, używane w laboratorium radarowym jako generator sygnałów radarowych. Do Atari podłączone były 4 stare polskie radary typu RADWAR a Atari symulowało określone sytuacje na ich ekranach (echa od lądu, poruszające się echa statków itp...).


    Napisłem do Ziloga, niestety odpisał, że nie posiada więcej informacji, ani zdjęć:

    Zilog:

    Niestety nie posiadam zadnych zdjec. Mysle, ze trzeba by pytac w AM we wspomnianej Katedrze Urzadzen Nawigacyjnych. Za moich czasow (rocznik 1999-2003) dowodzil tam dr. PISZCZEK. Od lat nie mieszkam w Szczecinie.


    Czy mamy tu na forum kogoś ze Szczecina, kto byłby w stanie i miał chęci podrążyć ten niezwykle ciekawy temat?
    • 2: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime8 Jan 2020 zmieniony
     
    @Kaz był już podobny wątek: ->link<-

    Z moich znalezisk tamże:
    Atari XL + XC12 z T2000 w czeskim szpitalu, jako sprzęt do wykrywania wad serca:
    ->link<-

    Compu=Prompt - pierwszy na świecie komputerowy prompter z Atari 800XL na pokładzie.
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-
    ->link<-

    [EDIT]
    Jeszcze tutejsza nowinka "Krótkofalarstwo na Atari" o pożytkach z HAM PACK: ->link<-

    A także "ODBIÓR TRANSMISJI RTTY" oraz "ODBIÓR SYGNAŁÓW TELEKOPIOWYCH" z Tajemnic Atari:
    ->link<-
    ->link<-
    • 3: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime8 Jan 2020 zmieniony
     
    Nie mogę znaleźć teraz na którym forum to było, ale kiedyś ktoś pokazał Atari z interfejsem, które obslugiwalo maszynę do wytważania kół samochodowych.
    • 4: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime8 Jan 2020
     
    @ZuluGula ->link<-
    • 5: CommentAuthorpgru
    • CommentTime8 Jan 2020
     
    Co do Atari z czeskiego szpitala to pewnie wiecie, ale podobno to były komputery(nie licząc specj. urządzenia) z laboratoriów komputerowych licznych Amer. szk. w RFN. Gdy je likwidowano w latach 90 to sprzęt był bardzo tanio sprzedawany.
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Jan 2020
     
    Dzięki bruno_j / pgru, interesujące przypadki. Ja oczywiście też w przeszłości opisałem kilka nietypowych przypadków, ale właśnie na razie ta wiedza jest w artkach archiwalnych, stąd próba pozbierania przypadków na forum.
    • 7: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime9 Jan 2020
     
    Nie wiem czy gdzieś to czytałem czy usłyszałem na YT ale ktoś opowiadał, że jak popsuła mu się pralka (jak zrozumiałem chodziło o nastawianie programów prania) to podpiął pralkę do A8 i za pomocą ataryny ustawiał "co trzeba" :]
    • 8: CommentAuthorpin
    • CommentTime9 Jan 2020
     

    zbyti:

    to podpiął pralkę do A8 i za pomocą ataryny ustawiał "co trzeba" :]


    ... tylko niestety do wirówki na 1200rpm potrzeba Rapidusa ;)
    • 9: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime9 Jan 2020 zmieniony
     
    z wyważaniem kół to ja słyszałem o c64, w jakiś wiadomościach, system podobno działa do dziś, komodor to chyba najbrudniejszy komp na świecie warsztat samochodowy + 30 lat użytkowania, bez mycia oczywiście.

    ->link<-
    • 10: CommentAuthorkewin28
    • CommentTime10 Jan 2020
     
    Witam bardzo.
    Przez 5 lat pracował em w Murowie pod Opolem w hucie szkła. Był tam piec hutniczy do wytopu szkła który był sterowany za pomocą Atari 800xl. Sterowana była temperatura jak i podajniki domieszek do szkła. Jednak nic po tym już nie zostało jak i po hucie. Kupa gruzu i nic więcej. Próbował em się coś więcej dowiedzieć ale już nikt nic nie pamiętał z tych ludzi którzy wtedy byli tam zatrudnieni.
    Pozdrawiam
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jan 2020 zmieniony
     
    kewin28 - fajna historia, szkoda, że nic się nie zachowało. A mogły być zrobione jakieś zdjęcia tego miejsca, jakieś archiwum w miejscowej gazecie? I w jakich latach pracowałeś - czy przez ten cały czas było tam Atari?

    Astrofor, to pogłoski, tak naprawdę to jest Atari ;)
    No co dowód tutaj:

    • 12: CommentAuthorkewin28
    • CommentTime10 Jan 2020
     
    Pracowalem w latach 2011-2017. Piec został wygaszony i rozebrany w 1994 z mojej wizji lokalnej (przeszedlem się tam poszukać szczęścia) jest tylko wielka kupa gruzu. Teren po hucie został podzielony na kilka innych firm i firemek i to wszystko. O Atari opowiwdzial mi elektryk który tam pracował i widział to na własne oczy.
    • 13: CommentAuthorastrofor
    • CommentTime10 Jan 2020
     
    Jak mi się wydaje że wiem coś ciekawego na jakiś temat związany z 8mio bitowcami, to Kaz, zawsze ma do powiedzenia B, a potem C. i D. To troche frustrujące, ale z drugiej strony zawsze dobrze dowiedzieć się czegoś nowego. O wersjach zybexa, innych gier, eventów itd. Forum działa.
    • 14:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Jan 2020
     
    Astrofor - nie przesadzaj. Czasem wiem coś więcej niż dana osoba, a czasem znacznie mniej. Myślę, że wszystkich dotyczy ta zasada :D

    A przyznaj, że filmik świetny :D
    • 15: CommentAuthornosty
    • CommentTime12 Jan 2020
     
    Ciekawy temat. Dorzucę parę rzeczy, które zgromadziłem w archiwum przy okazji mojego zbierania cartów :)

    Na początek Atari w terapii... wzroku? Sam nie do końca rozumiem.
    Zestaw Atari + 10 cartów był w 2011 na ebay za $300 i został chyba sprzedany poza aukcją.
    Niestety było tylko jedno zdjęcie marnej jakości.

    Opis aukcji:

    Up for auction is a Vintage ATARI 65XE Computer with 10 very rare Computer Orthoptics carts that were developed by DR Sidney Groffman(computerized perceptual therapy). The carts labels are worn but work great. This computer works great, it is in good cosmetic shape with yellowing on the keys. You get everything in the picture.

    Included:

    Atari 65XE
    Atari 2600 controller
    Power Adapter (has been repaired, there is epoxy aoround bottom lip)
    Video cable
    Coax Adapter to hook it up to your tv
    Microprint adapter
    Visual Span Cart
    Computer Peg Board Cart
    Visual Tracing Cart
    Diagnostics Cart
    Theraputic Program Cart
    Visual Coding Cart
    Tachistoscope Cart
    Visual Scan Cart
    Spacial Orientation Cart
    Visual Search Cart

    Info z dyskusji na AtariArea:
    An Atari 800 microprocessor with a color television monitor was used to produce red-green anaglyphs. These computer produced anaglyphs allow for rapid manipulation of vergence stimuli which allow the doctor greater control in diagnosis and therapy of binocular anomalies. Additionally, computer controlled stimuli allow for animation, and delivery of reinforcing aspects. The present paper describes a system in use.

    AKA people would wear red/blue 3D lens and watch patterns on a tv generated by the Atari

    Looks like Dr Sidney Groffman is still going :-

    ->link<-

    ---

    Dodam, że napisałem w 2011 do Dr Sidney Groffman, ale nie dostałem odpowiedzi.
    • 16: CommentAuthornosty
    • CommentTime12 Jan 2020
     
    Drugą ciekawostkę sam posiadam i pewnie jest to unikat w Polsce, bo waży z 10 kg, więc transport z Oklahomy jest kosztowny ;)
    Atari z cartem zamknięte w metalowej obudowie rackowej, tak, że da się wysunąć Atari jako klawiaturę, służące chyba za generator programu TV.

    Opisałem tutaj: ->link<-
    • 17: CommentAuthornosty
    • CommentTime12 Jan 2020
     
    W 2009 napisałem też art na AtariOnline na temat cartów SpectraView od firmy DEL Compu-Cable Systems. Udało mi się dotrzeć do prezesa firmy i uzyskać od niego ciekawe informacje. Mam ten art, ale link do AOL już nie działa, zmienił się adres albo platforma nie wiem.

    Tu info na AtariAge:
    ->link<-

    Podobnie jak w poprzednim przypadku carty służyły do generowania tekstu dla tv kablowych.
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Dzięki Nosty, sporo ciekawych rzeczy.

    Nosty:

    Mam ten art, ale link do AOL już nie działa, zmienił się adres albo platforma nie wiem.


    Zbyti ostatnio wszystko znajduje, to może i ten artek znajdzie!
    • 19:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    A w Łodzi będzie na KWAS-ie obecny człowiek, który w latach 80-tych wykorzystywał 8bitowe Atari do pracy w elektrowni jądrowej (nie, nie polskiej, bo nie mamy). Niestety, nie do jakiegokolwiek sterowania, tylko jako edytor tekstu :D. Ale jak to brzmi! :D
    • 20: CommentAuthorzbyti
    • CommentTime14 Jan 2020 zmieniony
     
    @Nosty jeżeli miałeś "popsuty/niedziałający" link to warto było go wkleić, zazwyczaj pomaga zmiana w nim ciągu v01 na wayback w linku.

    Poniżej Twoje artykuły z odzyskanej bazy:

    ->link<- Atari Allacha
    ->link<- Corina to nie dziewczyna
    ->link<- Cartridge SpectraView
    ->link<- Film 8 BIT
    ->link<- Relacja z Pixel Party
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Jan 2020
     
    Nosty - jak widzisz, Zbyti znalazł tę nowinkę:

    ->link<-
    • 22: CommentAuthorbruno_j
    • CommentTime16 Jan 2020 zmieniony
     
    Dorzucam SERWER WWW 130XE, by w mrokach dziejów nie zaginął :)
    ->link<-
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime19 Feb 2021
     
    Łukasz Stilon na fejsie pokazał coś takiego:

    Czy wiecie, że... Program współczesnej polskiej kasy fiskalnej Next/ONE, odpalony na tablecie/smartfonie o zbyt małej rozdzielczości pokaże taki komunikat?


    ->link<-
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Feb 2021
     
    Ostatnio Sun przypomniał o takim oto zastosowaniu Atari, jako sterownik do zarządzania sztucznymi ogniami:

    ->link<-
    • 25:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime20 Feb 2021
     
    Ja w dzieciństwie miałem kolejkę PIKO H0 (makieta) sterowaną przez Atari.
    Zwrotnice, semafory, światła...

    Niestety ukradli mi to z piwnicy :(
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime20 Feb 2021
     
    A czym konkretnie sterowałeś w tej kolejce - szybkością kolejki? Jakimś oświetleniem?
    • 27:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Feb 2022 zmieniony
     
    A dziś coś z Polski: Atari XL/XE w zakładzie zegarmistrzowskim mogło służyć jako chronokomparator. Autorzy rozwiązania i artykułu w "Radiokomputerze" nr 3 z 1991 roku, strony 23-25: Witold Prokopowicz i Grzegorz Sobolewski. Artykuł odnalazł i zaraportował niezmordowany BCA (dziękuję!). Może ktoś się pokusi o odwtorzenie urządzenia albo przepisanie programu? Proszę o info.
    • 28:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime12 Feb 2022
     
    Mówisz i masz.
    • 29:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime11 Mar 2022 zmieniony
     
    Dzięki Sun! Dorzucam do archiwum użytków.

    A przy okazji info sprzed iluś tam dni od TMJ o pierwszej w Polsce i Europie Wschodniej prywatnej telewizji, która powstała we Wrocławiu:

    TMJ:

    przysyłam fotografię, która może Ciebie zainteresować. Przeglądając FB zauważyłem, że pierwsza stacja telewizji regionalnej PTV ECHO, nadająca we Wrocławiu na początku lat dziewięćdziesiątych, używała komputerów Atari, a przynajmniej jednego, widocznego na zdjęciu dołączonego do posta, dostępnego też pod linkiem. Ekipa telewizji używała Atari aby wyświetlać ECHO TEXT, czyli ich telegazetę (chyba?):

    ->link<-

    P.S. Co najważniejsze ludzie ci pochodzą z Wrocławia więc może kiedyś można ich o to lub owo zapytać?
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Dec 2022
     
    Zgłosił się kolega Bohdan, który znalazł taką ciekawostkę:

    Bohdan:

    Przypadkiem wpadłem na informację, że znany polski projektant jachtów (słynny Mikron) p. Jerzy Pieśniewski w l. 80 korzystał z Atari: ->link<-
    ...nie wiem czy eksplorowaliście temat, ale to może być niezła
    retro-historia.


    Faktycznie, na stronie stało:

    JP:

    wolucja jednak dokonała się za sprawą komputerów. Począwszy od Focusa 650 do projektowania linii teoretycznych kadłuba zastosowałem program komputerowy, według samodzielnie opracowanego algorytmu, napisany wspólnie z mym synem Pawłem najpierw w Basicu na "maszynę" Atari 500. Przepisany został później przez Pawła na PC-ta w języku strukturalnym Pascal. Program ten, zawierający również część optymalizacyjną ( obliczenia i optymalizacja oporów ruchu), według znanych już wówczas wyników prac nad oporami jachtu na uniwersytecie w Delft, posłużył do zaprojektowania min. Focusa 650, Micro-cruisera Jumper 550 i kilku inny jachtów tej klasy, jak również katamarana JP-Cat.


    Oczywiście, było podejrzenie, że to nie Atari tylko Amiga 500, więc napisałem do pana Jerzego. I po jakimś czasie uzyskałem potwierdzenie, że to nie Atari. Więc jeśli koledzy Amigowcy kolekcjonują takie historie to proszę:

    Jerzy Piśniewski:

    Szanowny Panie!

    Dziękuję za zainteresowanie tematem projektowani. W sprawie komputerów ma Pan oczywiście rację. Chodziło o Amigę 500. Dziękuję za zainteresowanie moją działalnością projektową. Jestem w trakcie pracy nad książką o metodach projektowania, konstrukcjach i technologiach stosowanych w tych pionierskich czasach. Sen z powiek mi spędza jednak koszt jej wydania w pełnej kolorowej wersji. Bez sponsora lub sponsorów będzie trudno.

    Niestety, programy w Pascalu przechowywane na dyskietkach nie dotrwały do naszych czasów. Algorytmy natomiast są do odtworzenia bez problemu.

    Pozdrowienia
    dr inż. Jerzy Pieśniewski


    A może ktoś pomoże panu inżynierowi z wydaniem książki?
    • 31: CommentAuthorFoster
    • CommentTime24 Dec 2022
     
    @KAZ Co do druku, to mega fajną usługę wrzucił amazon.

    ->link<-

    Oczywiście, szczegóły do wczytania. W skrócie: tworzysz książkę/komiks/pracę w np. GIMP, Corel itd., upload na serwer amazona, wybiera się jeden z dostępnych formatów, papier, okładkę, do tego koszty plus własna marża. Druk od jednej sztuki i dostawa przez amazon.

    Mega szansa na reaktywowanie czasopism gdy .pdf nie wystarczy, czy spełnienie marzeń o własnej książce - które to poległy na pazernych wydawnictwach, drukarniach, lub choćby samej dystrybucji. Autorowi zostaje jedynie zadbanie o klientów/reklamę.

    Pozdrawiam,
    Foster
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime7 Feb 2023 zmieniony
     
    Wracają do tematu nietypowych zastosowań małego Atari, kolega Bas w innym wątku wrzucił filmik z kanału Krypta VHS, ale warto to umieścić w dedykowanym wątku. "Videoteka domowa" to czołówka graficzno-dźwiękowa na kasecie VHS, prawdopodobnie:
    - stworzona na małym Atari
    - jako program do generowania napisów i grafiki
    - napisana w Basicu

    • 33:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime7 Feb 2023
     
    piękne!

    Ja kiedyś zastosowałem Atari jako sterownik-zegar-dzwonek w swojej rodzimej podstawówce... z portu joy-a na płytkę z przekaźnikiem. A za pamięć masową robił Ram-cart :-)
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Feb 2023 zmieniony
     
    Dzięki Pancio za podzielenie się historyjką! Program przetrwał?

    Odnośnie postu wyżej, koledzy z Krypty VHS obiecali poszukać tej kasety, bo dobrze by było przyjrzeć się jej dokładniej.

    A kolega Stryker z kolei namierzył taką ciekawostkę, post gdańskiej telewizji SKY ORUNIA (i dopytuje, więc może jeszcze coś się dowiemy więcej):

    Telewizja Sky Orunia:

    W 1993 roku udało mi się złapać sygnał Sky Oruni w moim mieszkaniu na Starym Chełmie i mocno spodobała mi się ta telewizja - wspomina Jarosław Dudek. - Razem z kolegą, Adamem Pałaszem, stwierdziliśmy, że telewizji mocno brakuje oprawy graficznej. W tym czasie pracowałem w księgowości w Oliwie, byłem kawalerem i po pracy miałem sporo wolnego czasu, zgłosiłem się więc razem z kolegą do "Klewiadówki" z ofertą pomocy przy tworzeniu grafiki. Pierwsza nasza szata graficzna to były takie charakterystyczne gwiazdki latającew kółku. Mocno mi się spodobała praca w telewizji i zostałem tam na dłużej, kolega miał całkowicie odmienne zdanie i zrezygnował po jakimś czasie. Ja natomiast przyjeżdżałem zawsze po pracy na Nowiny 61 i początkowo zostawałem tam kilka godzin dziennie, a później spędzałem tam niemal każdą wolną chwilę - podkreśla.
    Z pierwszych lat współtworzenia telewizji Jarosław Dudek pamięta magnetowidy marki Panasonic, które były w telewizji takimi "wołami roboczymi".
    - Te sprzęty miały pootwierane obudowy, żeby zapewnić im lepsze chłodzenie, w niektórych po prostu rosła trawa. Naprawdę, kiedyś tam po prostu wpadły jakieś nasiona trawy i zdążyły wyrosnąć, bo nikt z pracowników telewizji nie zaglądał tam zbyt często - wspomina dawny grafik oruńskiej telewizji.
    Pierwsze grafiki telewizyjne pan Jarosław tworzył na komputerze Atari, później wykorzystywano do tego komputer Amiga. To właśnie na tym sprzęcie powstało
    charakterystyczne logo Sky Oruni z obracającymi się literkami "OS"
    - Taka grafika dzisiaj wydaje się prosta i banalna, ale na tym komputerze renderowała się kilka dni - wyjaśnia dawny grafik Sky Oruni. - Ja byłem pasjonatem komputerowej grafiki i samoukiem, nie korzystałem z żadnych szkoleń lub kursów. Miałem ogromną frajdę z poznawania nowych rzeczy, kiedyś nawet z kolegą Adamem stworzyliśmy na Atari program do typowania liczb jednej z gier Totolotka „Super Lotek” i wysłaliśmy do Laboratorium Komputerowego Avalon. Nic jednak z tego nie wyszło, bo Totolotek niedługo później wycofał się z gry, którą "rozpracowaliśmy".


    PS. Jeszcze takie od Strykera i TV Sky Orunia (niestety, fajne, ale nie Atari):

    Na zdjęciu: program dokumentalny TVP "Pirat z Oruni" z 1992 roku. Źródło. Archiwum TVP


    ->link<-
    ->link<-

    ->link<-
    • 35: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime26 Feb 2023
     
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime31 Jan 2024
     
    Bober - nie ten wątek, mamy osobny dla nietypowych zastosowań Atari ST: ->link<-

    A dziś za chwilę będzie też na naszym kanale filmik z programem z 1992 roku - katalogiem tranzystorów CEMI: