atarionline.pl #FujiNet - karta sieciowa SIO dla Atari 8-Bit. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Założyłem nową stronę użytkownika na Wiki:
    ->link<-

    Będzie to lista ulubionych programów BBS-owych i sposobów ich wdrażania.

    Zacząłem od FoReM-850-26M, który wskrzesiłem (jest to oryginalna wersja FoReM z 1983 roku, która sama w sobie jest rozszerzonym AMISem z wieloma tablicami ogłoszeń).

    Zauważ, że przykład dla FoReM zawiera gotowy do uruchomienia obraz dysku, który możesz skopiować do własnego systemu i uruchomić, używając procedury krok po kroku.

    Miłej zabawy,
    -Thom
  2.  
    Cześć,
    Czy planujecie wersję FujiNet na kabelek?
    • 3:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime21 Feb 2021
     

    Thomas Cherryhomes:

    #Atari8bit Możliwe jest teraz uruchomienie FoReM-850 26M po raz pierwszy od 35 lat, na #FujiNet. Pokazano tu inicjalizację BBS-a, przyjmowanie połączenia, wysyłanie postów, przesyłanie plików, a na koniec głębsze zanurzenie się w zmianach.

    What is the role of Altirra there? Is there the FujiNet emulation in it?
  3.  
    @mgr_inz_rafal - no. Not enough I/O pins to support the PHY.

    @Cyprian - The role of Altirra here is to simply act as a person dialing in using a WiFi modem.

    -Thom
    • 5:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime22 Feb 2021
     
    ok
    • 6:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Mar 2021 zmieniony
     
    @Thomas
    I really miss the information in simple list format (1. do this. 2. do that. 3...) about:
    - how to update firmware
    - ways to work with.

    I see that there must be a documentation cleanup done, because I am (so everybody is I think) not able to find myself in those information put here and there.
    I would help, but I do not know even how to begin. There should be the start point on fujinet.online and links to documentation from there (it is a kind of). There are several repositories which are confusing, what is for what, what is essential, etc. There has to be some tree-down doc approach, the simplest things on the top, and then deeper and deeper... if somebody would like to dig.

    The only easy thing is to plug and play with basic functionality :)
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime26 Mar 2021 zmieniony
     
    To be honest, there _is_ a documentation, but look:

    FujiNet Quickstart Guide
    CONFIG Users Guide
    Using the N: Device
    Accessing the Real-Time Clock (APETIME / RTime-8)
    Using SAM (Voice Synthesizer)
    About Each Printer
    Known TNFS Hosts
    Using the MODEM Sniffer
    Error Codes for N: Device
    SpartaDOS X + Ultimate1MB + FujiNet Utilities
    CP/M Support
    MIDIMaze MIDI-Mate support
    Deploying Your Favorite BBS

    Beginners are definitively lost.
    First two point are about ok, but the rest is more or less black magic. Some sorting, classifying highly reccomended.
    • 8:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime26 Mar 2021 zmieniony
     
    Założyłem taką stronicę dla potomnych:
    ->link<-

    Czy ktoś tam coś dopisze? Warto chyba, skoro nawet widziałem wpis Dely'ego na Facebooku, że to urządzenie to (o ile pamiętam) "najlepsze urządzenie dla Atari 8-bit od czasu wynalezienia sio2sd" !
  4.  
    All of my time is spent actually engineering the firmware (seeing as nobody else wants to help there), and I am going WAY above and beyond literally making videos and documenting things as people ask for them.

    Need help from the greater community.

    -Thom
    • 10:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime27 Mar 2021
     
    @Thom, great, we all know this. But this is like a blind circle, which must be broken by people like @pirx, @bocianu, me, and others, who understand the power existing in this device.
    Hard to understand doc makes less people really using the product.

    I think the most important thing to add is “why”, there is a lot “what” with no logic glue. I’ll try to make doc more readable and send you to check:) as first attempt.
    • 11:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime27 Mar 2021
     
    Great move! I'll definitely help!
  5.  
    #Atari8bit The web interface for #FujiNet can now mount and eject disks, cassettes, and XEX files!
    • 13:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime8 Apr 2021
     
    Now you're talking!
    • 14:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime8 Apr 2021
     
    @PeriNoid
    But it was talking before, with S.A.M.'s robotic voice! :P
    • 15:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime8 Apr 2021 zmieniony
     
    That's a minor function. Ability to change mounted images while working with something a bit more comfortable than command line tools was something I missed a lot.
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Apr 2021
     
    Nigdzie nie doczytałem. Czy to normalne, że Fujinet nie bootuje z qmega 4.04? Qmeg jest chyba szybszy i wchodzi do swojego ekraniku.
    • 17:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime15 Apr 2021
     
    Ale to chyba normalne. Przecież FN jako urządzenie SIO zabootuje dopiero jak mu QMEG pozwoli (jak zacznie bootować komputer ze SIO). Wydaje się to być logiczne. Jak mam włożony AVG to najpierw zgłasza się menu AVG i dopiero jak wcisnę ESC to odpala FN.
  6.  
    Pardon me, I'm a little grumpy today, and frustrated:

    Is anyone going to help and make a SpartaDOS X kernel driver for N:, or am I going to have to do that too?

    I am really buried in hell trying to do maintenance, bug fixing, and build out N: functionality, and the SDX domain is something I do not have the experience or the tools for.

    I mean, either help there, or help with the firmware so I could learn the SDX stuff, that'd be cool.

    sigh.

    -Thom
    • 19: CommentAuthorpin
    • CommentTime15 Apr 2021
     
    Porozmawiam z twórcą aktualnych wersji SDX, niczego nie obiecuję.
    • 20: CommentAuthorpin
    • CommentTime15 Apr 2021
     
    @Thomas Cherryhomes - pisz do "Drac030" przez forum AtariAge.
    • 21:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Apr 2021 zmieniony
     
    @Thomas Cherryhomes, there is no need to be in such hurry; this is the best project for Atari, I think, and very big.

    Help would come when there would be a ‘developer’s corner’, where development fields are mentioned and described.

    I suggest stop/slow down developing and focus on communication. If you change the words “in progress” on main site to text “programmers desperately needed”, that would drastically change the thing.

    There’s simply no clear info where to help.
    • 22: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime16 Apr 2021
     
    Faktycznie - początkujący nabywca genialnego urządzenia FujiNet ma naprawdę pod górę. Instrukcje są albo dla zaawansowanych użytkowników lub też podane w sposób dość chaotyczny. Przykładem może być ->link<- i pierwszy punkt: "What do the lights/buttons do?"... klikamy na link i... przenosi nas do linka ->link<- gdzie jest opis ogólny bez wyjaśnienia co i jak robią przyciski A, B i Reset i jak interpretować statusy diód led. Jak np są sygnalizowane błędy karty czy jak np. zmienić tryb pracy z WiFi na BT (czy odwrotnie).
    Poszukiwania informacji w necie to istna wieża babel trzeba z różnych postów wyłuskiwać informacje... np. jak zresetować FujiNet do ustawień fabrycznych.
    Chciałem podłączyć FN do komputera z WIN10 x64, zainstalowałem wcześniej sterownik "cp210x USB to UART" ze strony Silicon Labs, podpiąłem 3 różnymi kablami do różnych portów USB a i tak Windows wykrywa "Nieznane urządzenie USB". W razie nowego firmware będę się męczył "jak koń pod górkę".
    Szkoda że wszystkie filmiki instruktażowe nie pokazują przyciskologii i trzeba samemu dochodzić co i jak wcisnąć (dobrze że są tylko 3 przyciski z czego przycisk Reset ma chyba tylko funkcję Reset). A jest cała gama rozmaitych przyciśnięć ("krótko", "długo 2sek" czy np. "przed włączeniem przytrzymać")
    Ogólnie początki zabawy z FujiNet to to "nauka w boju", trzeba próbować tak długo, aż się uda, a potem daną czynność powtórzyć i zapamiętać. Pliki *.cas nadal próbuję wgrać ale coś robię nie tak i nic mi nie wchodzi... no ale to sztuka dla sztuki (nostalgia słyszeć te "biiiiip, biiiiip..." przez kilkanaście minut).

    FujiNet jest genialne z prawie nieograniczonymi możliwościami taki "scyzoryk Swiss Army" dla Atari. Rozumiem że tworzy go wąskie grono pasjonatów, ale przydałby się ktoś kto ma FujiNet od dłuższego czasu, zna biegle obsługę i mógłby usystematyzować instrukcje i informacje dla początkujących...
    • 23: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime18 Apr 2021 zmieniony
     
    u mnie podobnie, plik *.cas z grą zybex coś nie chce wystartować na FN
    ->link<-
    • 24:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime18 Apr 2021
     
    Podrzucisz jakoś do sprawdzenia? U mnie działa (zazwyczaj, jak to z magnetofonem na Atari - czasami nie chce się wczytać bo ma taki kaprys).
    • 25: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime24 Apr 2021
     
    kiedy spotkanie uzytkownikow FujiNetu i wspolne granie w gry online ?
  7.  
    #FujiNet #Atari8bit A new firmware update is available at ->link<-
    FujiNet Version: 0.5.570061a6
    * Added 512 byte disk sector support
    * Working SSH support
    * Link to the wiki in webui
    * Alpha SMB support
    * Faster loading of config with splash screen(thx apc!)
    • 27:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 Apr 2021 zmieniony
     
    Any link to how to use SSH with FN, please? :-D
  8.  
    To use SSH currently, you'll need to add the following to your host's /etc/ssh/sshd_config:

    KexAlgorithms curve25519-sha256@libssh.org,ecdh-sha2-nistp256,ecdh-sha2-nistp384,ecdh-sha2-nistp521,diffie-hellman-group14-sha1

    Restart sshd.

    Once done, you can e.g. use netcat.xex over on atari-apps.irata.online in the Networking folder, providing the following devicespec:

    N:SSH://host.name:22/

    -Thom
    • 29:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime30 Apr 2021
     
    Thanks!
    • 30:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime2 May 2021
     
    Czy ktoś ma przetarty szlak, jak zupgrejdować firmware w FN?
    robię to na Win 10 32 bit, problemy z COM (instaluje się, ale po podpięciu FN mówi, że jest z COM problem), nie działa
    robię to pod OSX, tu niby serial port działa, ale jakieś timeouty wchodzą, w sumie nie działa.
    Mam 2 fujinety, na obydwóch to samo.
    Bardzo prosziłbym o pomoc krok po kroku, na co zwrócić uwagę, które sterowniki etc (na stronie ze sterownikami jest ich 5 instalek na Win, wypróbowałem dwie, na więcej mi siły nie starczyło).
    • 31: CommentAuthorpigula
    • CommentTime2 May 2021 zmieniony
     
    Kuba - u mnie fujinet za każdym razem bez problemu się aktualizuje - znajdź dobry kabel usb. Podłącz fujinet bezpośrednio do gniazda w płycie (nie przez jakiś front panel lub przedłużacz). Jak już prawidłowo rozpozna Ci urządzenie i numer portu com uruchom fujinet flasher (ja swoje cuda aktualizuje pod Win10 64bit). Ja używam tego narzędzia (już od jakiegoś czasu, nie wiem czy na stronie nie ma nowszego... no ale ten mi działa)
    ftp://fujinet.marcinprusisz.pl/FujiNet-Flasher.zip
    • 32:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime2 May 2021
     
    No właśnie tak niby robię, nie ma znaczenia kabelek, oba są markowe. Będę musiał to na jeszcze innym windowsie odpalić. Spróbuję jeszcze flasher z linku. Dzięki.
    • 33: CommentAuthorpin
    • CommentTime2 May 2021
     
    @jhusak - ale masz oryginalny FN, ew. Zaxonowy, czy ten od Madrafiego (z aa)?
    • 34: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime2 May 2021
     
    Ma ode mnie. I taki mój jest oryginalny jak i inne. Te same części z tego samego DigiKeya w Stanach kupowane, składane w/g projektu . Więc są dwie opcje. Albo ja po złożeniu prawie 200 działąjących sztuk nagle zgłupiałem albo coś innego jest grubo nie tak...
    • 35:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime3 May 2021 zmieniony
     
    @zaxon, ja na pewno zgłupiałem:) bo na niczym nie działa mi upgrade: mac mojave, win 10 32 bit! Linux ubuntu 18. Błąd jest ten sam, timeout i brak wykrycia esp32, zupełnie inaczej, niż w filmiku z yt.
    Natomiast coś się dzieje, bo zaczyna pomrugiwać na raz trzema diodkami tak, jakby się resetował, czy co. Filmik nagram.

    ---edit---

    Filmik:

    jakość 360 (nie widać napisów na ekranie, ale powinna się poprawić.

    Oczywiście, że uruchamiam w trybie admina, inaczej nie wykrywa portu.
    • 36:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime3 May 2021
     
    Taki banał: a uruchamiasz pod Windowsem flashera w trybie administratora?
    Bo u mnie (Win10 64-bit) bez tego faktycznie nie wykrywa urządzenia, a tak bez problemu. Mam 1.3 od Zaxona.
    • 37: CommentAuthorpin
    • CommentTime3 May 2021
     
    Ja też mam od Zaxona i na win7 wszystko bangla.
    • 38:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime3 May 2021
     
    No i oprócz trybu administratora, ustawienie włącznika na FujiNecie ma znaczenie ;-)
    • 39:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime3 May 2021 zmieniony
     
    Wyłacznik sprawdzałem na początku :)
    Karta uSD zapewne też musi być wyjęta.

    Znalazłem coś takiego:
    ->link<-
    Co prawda zamknięte, ale sprawdzę, czy u mnie.
    • 40:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime3 May 2021
     
    I przy okazji: miałem ostatnio problem z updatem do nowej wersji firmware (FN był wykrywany), trzeba było po prostu ściągnąć nową wersję Flashera ;-)
    • 41:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime3 May 2021 zmieniony
     
    Ponogło to z podanego linku:
    Mozzwald pisze:
    I was able to get a Windows 7 computer that could not flash any newer FujiNet I plugged into it and this process worked every time:

    1. Plug FujiNet into computer with MicroUSB cable
    2. Run FujiNet Flasher
    3. Select COM port of FujiNet device
    4. Click "Flash FujiNet Firmware" and immediately press and HOLD button A
    5. Continue holding button A until you see "Erasing flash (this may take a while)", then release button A
    6. Wait for it to finish flashing and you're done


    -------edit--------
    Pomogło na 1.3.

    1.0 nie daje się tak zupgrejdować.
    Czyli super w połowie :/
    • 42:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime3 May 2021
     
    Super :-)
    • 43:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 May 2021
     
    Tak nieśmiało napiszę, że moje 1.0 i 1.5 od Zaxona aktualizują się bez pierdnięcia. Linux PLD + laptop Dell.
    • 44: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime3 May 2021
     
    Przed fixem od zaxona moje FN v1.5 też nie było widziane przez komputer; objawy były bardzo podobne do tych z filmu. Ogólnie diody zapalały się dość losowo, a sam FN przełączał się w tryb BT samoczynnie (bez wciskania jakiegokolwiek przycisku).

    Po fixie - wszystko działa jak powinno i update firmware przebiegło wzorcowo.
    • 45:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 May 2021
     
    @Peri Noid, chyba się spotkamy i sprawdzisz mojego FN 1.0 :)
    • 46:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 May 2021 zmieniony
     
    @Thomas

    Faster loading of config with splash screen(thx apc!)


    That is a HUUUGE improvement for everyday use without turbo :D
    The first tought was:
    How the heck they did OSD?!?!
    • 47:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 May 2021
     
    @jhusak serdecznie zapraszam!
    • 48: CommentAuthorpigula
    • CommentTime4 May 2021
     
    A na czym polegał fix? Napisz.. może komuś w przyszłości się przyda!!!
    • 49:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 May 2021
     
    Przecież @jhusak napisał wyżej.
    A moje po prostu działają.
    • 50:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime4 May 2021
     
    @jhusak i'm so happy to be a small part of this devt, but xxl REALLy helped here :]