atarionline.pl Warsztaty graficzne z G2F - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime14 May 2020
     
    @Kaz ladna04.png wygląda fajniej - lepszy dithering.
    Przeoczyłem ten drugi dithering na dzisiejszym G2F
    • 2:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime15 May 2020
     
    To ja mam pytanie, ponieważ wczoraj było tym, że nie widać wszystkiego jak jest full szerokie, było też o 240 liniach i że też nie widać.
    Pisałem na czacie, ale...
    Z grubsza temat jest taki:
    1. mam obrazek autorstwa głównoprowadzącego :)
    2. wygenerowałem wsad do madpascala, dołączyłem z drugiego obrazka sprajty.
    3. do tego jest DLIST z włączonym DLI, tablice zmian kolorów, fontów, wiadomo.
    tdlist: array [0..34] of byte = (
    $C2,lo(video_ram_address),hi(video_ram_address),
    $82,$82,$82,$82,$82,$82,$82,$82,
    $82,$82,$82,$82,$82,$82,$82,$82,
    $82,$82,$82,$82,$82,$82,$82,$82,
    $82,$82,$82,$82,$02,
    $41,lo(word(@tdlist)),hi(word(@tdlist))
    );

    4. Altirra wyświetla to dobrze, Atari podłączone po compozycie lub s-video do monitora powoduje, że zrywa synchro.
    5. Lekka zmiana displaylisty - kradzież jednej lini $02
    tdlist: array [0..33] of byte = (
    $70,$C2,lo(video_ram_address),hi(video_ram_address),
    $82,$82,$82,$82,$82,$82,$82,$82,
    $82,$82,$82,$82,$82,$82,$82,$82,
    $82,$82,$82,$82,$82,$82,$82,$82,
    $82,$82,$82,
    $41,lo(word(@tdlist)),hi(word(@tdlist))
    );

    i nie rwie synchro na monitorze, no ale obrazek jest okradziony z 8 linii grafiki :(
    I o co tu biega?
    • 3: CommentAuthormono
    • CommentTime15 May 2020
     
    • 4: CommentAuthortebe
    • CommentTime15 May 2020
     
    ten temat jest nieśmiertelny :)

    ANTIC zrywa synchro przy 240 liniach w trybie HiRes, jest to wykorzystane to uzyskania interlace by Rybags (240i)

    jak się pozbyć?
    wyświetlać 239 linii w HiRes (ANTIC = $0F BITMAP, $02 CHAR)

    albo jak robi to G2F, ustawić w ostatnim wierszu VSCROLL i przesunąć o jedną linię w górę
    • 5:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime15 May 2020
     
    @tebe: no ale tą tablicę dli to mi G2F wygenerował :)
    ale ok, sprawdzę jak wyrzucę to do asm'a i wykorzystam patent z vscroll.
    • 6: CommentAuthorRocky
    • CommentTime16 May 2020
     
    może ktoś wstawić oryginał tej ładnej, spróbuje zaimportować w inny sposób do g2f..
    • 7:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime16 May 2020 zmieniony
     
    A tu z ostatnich warsztatów dwie różne próby konwersji obrazka namalowanego przeze mnie na PC (w użyciu Irfan view oraz Xnview) - dużo zależy jak się "skroi" do ekranu oraz czy wykona się dodatkowe operacje jak korekcja gamma, itp.).
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 May 2020 zmieniony
     

    Cyprian:

    ladna04.png wygląda fajniej - lepszy dithering.
    Przeoczyłem ten drugi dithering na dzisiejszym G2F


    To kwestia gustu, który dithering wygląda ładniej. Właśnie dlatego zamieściłem jeszcze drugi, bo np. Mono bardziej się spodobał, a warto wiedzieć, że nie jest tylko jedna słuszna droga, bo metod ditheringu jest mnóstwo.

    Ważniejsze z punktu widzenia warsztatów jest to, jak one powstały. Pierwszy w wyniku redukcji pierwotnego zdjęcia o wielu dziesiątkach tysięcy kolorów i dużej rozdzielczości do 1) rozdzielczości Atari 320x240 pikseli, a potem 2) redukcji kolorów do 4, wliczając tło, i uzyskanie ditheringu 3) przez "rozciąganie pikseli w poziomie" czyli przeskalowanie do szerokości 160 pikseli, pożądanej przez nas dla G2F. Z kolei drugi powstał w wyniki innej kolejności tych operacji, 1) redukcji rozdzielczości od razu do 160x240 pikseli, 2) potem dopiero redukcji do 4 kolorów, co pozwala uzyskać inne rozłożenie pikseli, takie bardziej w pionie. Efekty można zobaczyć w załączeniu - fragment1.png i fragment2.png pokazują to, o czym tu napisałem.

    sun:

    To ja mam pytanie, ponieważ wczoraj było tym, że nie widać wszystkiego jak jest full szerokie, było też o 240 liniach i że też nie widać. Pisałem na czacie, ale... Z grubsza temat jest taki: 1. mam obrazek autorstwa głównoprowadzącego :)


    Hmmm, ale my nie robiliśmy obrazka w hires, tylko w lowres (GR12) :D

    Rocky:

    może ktoś wstawić oryginał tej ładnej, spróbuje zaimportować w inny sposób do g2f..


    Ten obrazek mogę Ci podesłać, ale my nie uzyskaliśmy go na drodze importu do G2F tylko zewnętrznym programem przygotowaliśmy do importu.

    Dracon:

    A tu z ostatnich warsztatów dwie różne próby konwersji obrazka


    To dorzuć jeszcze oryginał z którego korzystaliśmy, żeby można było porównać efekty konwersji przy różnych parametrach.

    PS.
    No i jeszcze obrazek, który wykonałem na bazie zdjęcia znalezionego przez kolege o ksywie AtariFan i jego wstepnej konwersji (tutaj jeszcze bez 5 koloru i DLI). Wypikselowałem rysunek oraz podkolorowałem, żeby sprawdzić czy się nadaje na warsztaty do pokazywania technik podkolorowywania. Nadaje sie, ma bardzo dobry układ elementów, który przyda się do prezentacji zarówno możliwości DLI, jak i 5 koloru, jak i duszków, a nawet rastrów... :D. To nie jest szczyt możliwości Atari, bo tutaj jeszcze nie ma zmiany rastrów, no i bitmapa robiona na szybko, ale coś tam widać.
    • 9:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime17 May 2020 zmieniony
     

    Kaz:

    To dorzuć jeszcze oryginał z którego korzystaliśmy, żeby można było porównać efekty konwersji przy różnych parametrach.

    No dobra, to jest mój główny plik. Namalowany w programie REBELLE firmy Escape Motions ze Słowacji. :)

    Opisz co po kolei robiłeś przy konwersji (dla przypomnienia), ok?
    • 10:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime21 May 2020
     
    @Kaz
    Plik powyżej już dawno wrzucony ale Twojego komentarza brak.
    Przypomnisz jak działałeś nad tym???
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 May 2020
     
    4 dni to jeszcze nie tak dawno :D

    A więc tak:
    - najpierw podbiłem kontrast zdjęcia, żeby różnice między najjaśniejszymi partiami a najciemniejszymi były jak większe
    - posiłkowałem się korekcją gamma, by obszary najciemniejsze nieco rozjaśnić, ale to można pominąć, bo efekt był prawie niewidoczny
    - wyciąłem obrazek
    - przy zmniejszaniu do rozdziałki Atari zachowywałem proporcje zdjęcia, żeby obraz się nie rozszerzył
    - zredukowałem do 16 odcieni
    - wczytałem do G2F w trybie piksela 4x1 i... to wszystko :)
    • 12: CommentAuthorAdam
    • CommentTime22 May 2020
     
    Z ciekawości wrzuciłem fragment tego obrazka do XnView, dałem automatyczny kontrast i trochę gammy, przeskalowałem do wysokości 240 pikseli, przeskalowałem do 4 razy węższego obrazka, zredukowałem do 16 odcieni z ditheringiem, poszerzyłem 4-krotnie obrazek używając opcji Nearest Neighbour i dostałem to:
    • 13: CommentAuthorVidol
    • CommentTime22 May 2020 zmieniony
     
    tak na szybko, obrazek skopiowalem z postu Dracona, wrzucilem do PS, przeskalowalem do wysokosci 240 linii i 4 krotnie zwezilem plus drobna zabawa krzywymi i na koniec zredukowalem z ditheringiem do 16 kolorow. Tak otrzymanego gifa wczytalem do g2f.
    EDIT: Dracon mowisz masz, dodalem dodatkowe pliki :)
    • 14:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime22 May 2020
     
    Fajne eksperymenty. :)
    Czy możecie też dodać pliki wynikowe .g2f ? ;)
    • 15: CommentAuthorAdam
    • CommentTime23 May 2020 zmieniony
     
    @Dracon: widzę ze screenów, że używasz ostatniej wersji G2F v4.0.2.8 - załączam pliki .g2f i .xex dla tej wersji, wczytałem obrazek przy wąskim ustawieniu ekranu (Screen=Narrow).
    • 16: CommentAuthorRocky
    • CommentTime23 May 2020 zmieniony
     
    Przykład konwersji do tzw. trybu "Madcat" (160x240 7 kolorów).
    Dodatkowo dla porównania konwert do 4 kolorów..
    • 17: CommentAuthorRocky
    • CommentTime23 May 2020
     
    Można też zmienić 2 kolory...
    • 18:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime23 May 2020
     
    @Rocky teraz są fajne kolory
    • 19: CommentAuthormono
    • CommentTime23 May 2020
     
    Co to jest ten MADCAT?
    • 20: CommentAuthorRocky
    • CommentTime23 May 2020
     
    Madcat to pierwszy obrazek, w którym zastosowałem tą technikę..
    • 21: CommentAuthorVidol
    • CommentTime23 May 2020 zmieniony
     
    chyba chodzi o technike zastosowana w tej grafice:
    ->link<-
    edit: Rocky byl szybszy.
    • 22:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime23 May 2020
     
    Dzięksy Panowie za podesłanie plików, jesteście lepsi ode mnie - to kwestia praktyki i wyczucia.

    A MAD CAT Rocky'ego powinien zająć wysokie miejsce nie tylko za innowacyjność ale i niecodzienny wygląd. :)
    • 23: CommentAuthorRocky
    • CommentTime24 May 2020 zmieniony
     
    dodam, że jest jeszcze wolny 5 kolor oraz wszystkie sprity.. czyli należałoby się bardziej znęcać nad tym obrazkiem..
    • 24:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime24 May 2020
     
    @Rocky, dobra nazwa na to cieniowanie - "Madcat"
    • 25: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime24 May 2020
     
    Czy mozektos wytlumaczyc dlaczego G2F nie potrafi poprawnie wczytac tego 5 kolorowego obrazka?
    • 26: CommentAuthortebe
    • CommentTime24 May 2020
     
    G2F dokonuje konwersji na paletę kolorów XE/XL, jeśli wartości RGB są blisko siebie to najpewniej uzna że są takie same
    • 27:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime24 May 2020
     
    a czy jest możliwość wybrania palety która będzie służyła do importu?
    • 28: CommentAuthorTrachu
    • CommentTime24 May 2020
     
    tebe: mozesz podac odpowiedniki koloru szarego w przstrzeni RGB24?

    ten sam obrazek w palecie 16milonow jest calkowicie inaczej rozpoznany, ale nadal zle
    • 29: CommentAuthortebe
    • CommentTime24 May 2020
     
    sugeruję użyć Atari Graphics Studio, zaimportować BMP, PNG etc. wybrać paletę, wybrać docelowy format MCH, i taki plik MCH wczytać do G2F
    • 30: CommentAuthorRocky
    • CommentTime25 May 2020
     
    powyższy obrazek to hires (piksele proporcjonalne) w 5 kolorach.. to się nie zaimportuje poprawnie..
    Ponadto 5 kolor jest specyficzny - bez swobody stosowania..
    • 31:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime25 May 2020
     
    A tu mały przerywnik, że w czasach "prehistorycznych" (wtedy gdy do podkolorywania obrazków nie trzeba było używać PieC-a z GieTueFem) też dało się uzyskać mocno kolorowe obrazki:
    ->link<-
    ;)
    • 32:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jul 2020
     
    Dzisiaj spotykamy się, zgodnie z zapowiedziami, o 20 00, ale z przyczyn technicznych ja się pojawię pół godziny później, przepraszam, siła wyższa. Przypomnę, że dzisiaj zajmujemy się obrazkami uczestników warsztatów :)
    • 33:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime16 Jul 2020
     
    ... zatwardzenie czy łobstrukcja ;)
    • 34:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime16 Jul 2020
     
    Na dzisiaj koniec, dziękuję za pytania i słuchanie :)

    Umówiliśmy się na przyszły tydzień, czwartek, 20:00, że będzie druga tura pytań oraz razem z Mono opowiemy kilka słów o ograniczeniach grafiki (liczba zmian w linii).

    A Hania dzisiaj pokazywała swój obrazek w trakcie prac, do gry Andy'ego.
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jul 2021 zmieniony
     
    Po dłuższej przerwie wracamy do tematu grafiki G2F. Kolega Tiger z grupy New Generation, m.in. autor zwycięskiej pracy na Lost Partu 2021 pojawi się we wtorek, 27 lipca 2021 roku, g. 20:00 na naszym zoomie, aby zaprezentować etapy tworzenia swojej pracy, sposoby działania w G2F, etc. Zapraszamy zainteresowanych tematyką.


    Wcześniej było bodajże 5 odcinków warsztatów, przypomnę tylko, że chodzi o to, co prezentowaliśmy w tym filmiku, walkę o ładne obrazki i ładne gry ;) :D

    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Jul 2021
     
    I plakacik:
    • 37:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime24 Jul 2021
     
    Nie jadł, nie pił, żył tylko dzięki promieniowaniu monitora.
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Jul 2021
     
    Jesteśmy w środku opowieści o kolorze czarnym! :)
    • 39:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime27 Jul 2021
     
    A jak jak na złość dzisiaj nie mogłem być obecny...
    • 40: CommentAuthorTiger
    • CommentTime27 Jul 2021
     
    Dzięki wszystkim, dzięki Kaz! :)
    • 41: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime27 Jul 2021
     
    @sun: pił; )
    • 42:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Jul 2021
     
    To Tobie dziękujemy Tiger, bo bardzo treściwe spotkanie i wiele przydatnych grafikom Atari porad.

    Solo - wkrótce Twoja kolej na opowiadanie o sobie na zoomie :D
    • 43:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime28 Jul 2021
     
    Będzie dostępne nagranie? Nie mogłem na żywa, a bym posłuchał.
    • 44:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 Oct 2021
     
    Już jutro, o 20:00 premiera filmiku ze spotkania z Tigerem:

    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Apr 2023
     
    Dwóch kolegów pytało na Grawitacji o jakąś pomoc z grafiką w G2F to pomyślałem, że ponownie uruchomię warsztaty Grafa Tufonta, żeby pokazać początkującym podstawy korzystania z programu TeBego "Graph2Font". Poprzednie warsztaty odbyły się 3 maja 2020, 7 maja 2020, 16 lipca 2020, 21 lipca 2020, a spotkanie z Tigerem 27 lipca 2021 (zapis powyżej).

    Jest dwóch chętnych na takie spotkanie, które poprowadzę. Wstępnie w przyszły czwartek o 21:00 na zoomie. Jeżeli by ktoś jeszcze chciał przybyć, zapraszam i proszę o kontakt, bo spotkanie odbędzie się w odrębnym pomieszczeniu na zoomie, żeby przypadkowo wchodzący nam nie przeszkadzali i nie rozpraszali. Więc osoby niezgłoszone nie zostaną wpuszczone.
    • 46: CommentAuthormono
    • CommentTime27 Apr 2023
     
    Trzech.
    • 47:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime27 Apr 2023
     
    To w czterech można już zagrać w brydża :)
    • 48:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime27 Apr 2023
     
    A w pięciu to w co możemy zagrać?
    • 49: CommentAuthormono
    • CommentTime27 Apr 2023
     
    W makao.
    • 50:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime28 Apr 2023
     
    Głos Ulubieńca Publiczności:

    me:

    Hej Bot, zaproponuj parę gier dla pięciu osób, podczas których można by się uczyć rysować w programie G2F (Graph To Font)

    ChatGPT:

    Oto kilka gier, które można grać w pięć osób i które pomogą w nauce rysowania w programie G2F:

    Gra planszowa "Artists' Challenge" - Gracze wykonują zadania związane z rysowaniem w programie G2F, takie jak rysowanie określonego przedmiotu lub postaci w określonym stylu. Każdy gracz otrzymuje punkty za wykonanie zadania, a wygrywa gracz z największą liczbą punktów.

    "Gra planszowa kreatywnego rysowania" - Gracze rysują w programie G2F na podstawie losowo wybranych słów lub tematów, a inni gracze zgadują, co zostało narysowane. Każdy gracz otrzymuje punkty za zgadywanie poprawnych odpowiedzi, a wygrywa gracz z największą liczbą punktów.

    "Rysowanie na zmianę" - Każdy gracz rysuje po kolei fragment obrazu, a następnie przekazuje rysunek do następnego gracza, który musi dokończyć rysunek, aż do momentu, gdy obraz zostanie ukończony. Ta gra wymaga współpracy i umiejętności koordynacji, co pomaga uczestnikom uczyć się rysować w programie G2F.

    "Rysowanie kolażu" - Gracze mają za zadanie stworzyć kolaż, który przedstawia określony temat lub wydarzenie, korzystając z obrazów i elementów dostępnych w programie G2F. Każdy gracz musi stworzyć co najmniej jedną część kolażu, a następnie kolaż jest oceniany przez innych graczy.

    "Rysowanie z wykorzystaniem animacji" - Gracze rysują w programie G2F krótkie animacje, które przedstawiają określony temat lub wydarzenie. Każdy gracz musi stworzyć co najmniej jedną animację, a następnie animacje są oceniane przez innych graczy. Ta gra pomaga uczestnikom uczyć się rysować w programie G2F w sposób dynamiczny i interaktywny.

    a mówio, że sie nie zna na atari!