atarionline.pl "Moscow 1993" i inne gry Zająca - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime17 Jun 2020 zmieniony
     
    Pamięta ktoś grę "Moscow 1993" wydaną przez Sikora w 1994 roku, a napisaną przez Zajca z grupy Swords? Bardzo ciekawy pomysł na grę strategiczno-handlowa, która nawiązywała do ówczesnych wydarzeń politycznych na świecie - próby siłowego przewrotu w Rosji w 1993 roku.

    W grze przygotowujemy się do przejęcia władzy w Rosji, zaczynamy prawie 3 lata przez tymi wydarzeniami od zarabiania, zbierania wojska i poparcia politycznego.

    Dlaczego o tej grze? Bo na jednym z niedawnych KWAS-ów kolega Mariusz Zając podzielił się historią jej powstawania oraz podesłał skany do pokazania roboczego listingu, które niedawno odnalazł po latach! No to pokazujemy:
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2022 zmieniony
     
    • 3:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2022
     
    I sprzed chwili komentarz Mariusza, gdy mu pokazałem odkrycie:

    Mariusz:

    Jezus maria! Ja tej gry nie pamiętam... Pamiętam, ale inną... Wheel of Fortune... To musiała być jakaś wersja wcześniejsza, którą później zmieniłem... Pamiętam, że kołem jak się kręciło to się kolorowe paski przesuwały w GR0. Ale czad!

    Piotr Bugalski to mój kolega z podstawówki. Kiedyś się przyjaźniliśmy, dziś nie mam z nim kontaktu.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jan 2022 zmieniony
     
    Komentarz Zająca z fejsa dotyczące gry:

    Mariusz:

    Ale CZAD! Kolega Krzysztof A. Ziembik z demosceny 8 bitowego ATARI, totalnie nie wiem skąd i jakim cudem odzyskał kopię mojej jednej z pierwszych gier jakie stworzyłem... mamy 1993 rok... mam 15 lat i programuję , czyli robię coś co wtedy nikt totalnie nie rozumie poza dzieciakami - moimi kolegami z Giełdy komputerowej na ul. Grzybowskiej w Warszawie. Dzięki Krzysiek za takie wykopalisko ! jestem winny tobie Piwo !


    Mariusz:

    Marek Ros - to jest chyba ta wersja którą wywaliłeś mi na giełdzie na komputerze p. Janusza na drugim piętrze, a pewnie Piotrek powiedział mi jakim POKE-m się zabezpieczyć przed taką kombinacją klawiszy jaką użyłeś - stąd to moje podziękowanie dla Piotrka


    Piwo sobie zapamiętałem :P. Kiedyś zresztą widzieliśmy się na KWAS-ie w Warszawie (#18, 11 stycznia 2020), mogłem wziąć "na zaś" :D. Na zdjęciu ja, Zając, AS, Pet, Alex. Brakowało Małego, to może by była jakaś reaktywacja Swordów :D
    • 5:
       
      CommentAuthormaly_swd
    • CommentTime25 Jan 2022
     
    Kaz: Jak wyślecie mi info że się spotykacie to może wpadnę ;)
    • 6: CommentAuthoras...
    • CommentTime25 Jan 2022
     
    Lepiej nie wpadaj, tylko przybądź :P
    • 7: CommentAuthorpigula
    • CommentTime29 Jan 2022
     
    Nawet mam oryginał :)
    • 8:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Apr 2023 zmieniony
     
    Pograłem w grę Zająca "Historic", stworzoną dla Atarax w 1993 roku, a nawet ukończyłem ją z ciekawości. Gra napisana w Atari Basic, polega na podawaniu prawidłowych dat wydarzeń z historii Polski, których w programie jest zaszytych około kilkudziesięciu.

    Pytaniom o wydarzenia, na które należy podać datę (sam rok), towarzyszą czarno-białe obrazki, nieco podobne do obrazków ATASCII, pokazujące kolejne części zabytkowego budynku. Po prawidłowej odpowiedzi dodaje się nam procent prawidłowych odpowiedzi, a co 10% przechodzimy do następnego pomieszczenia. Można się dwa razy pomylić, trzecia pomyłka kończy grę. Po zwiedzeniu 9 komnat docieramy do ekranu gratulacyjnego. Muzyki w grze brak, są tylko dźwięki poprawnych i złych odpowiedzi.

    Program chciałby być edukacyjny, ale naprawdę trudno nadać mu to miano. Zaledwie sprawdza wiedzę o wybranych historycznych datach, co oczywiście mało ma wspólnego z edukacją z historii, a bardziej z mnemotechnikami. Do tego zauważyłem, że zdarzają się błędy merytoryczne (np. "O obrotach stref niebieskich" zamiast "O obrotach sfer niebieskich", pomylona data przeniesienia stolicy z Krakowa do Warszawy - 1569, gdy powinno być 1596, etc.) oraz literówki i brak polskich znaków w wyrazach. To, na co w grze innego typu przymknęlibyśmy oko, tutaj jest poważnym zaniedbaniem, bo przecież gra ma uczyć. Wiadomo, Mariusz sam był wtedy uczniem, a programu chyba nikt nie sprawdził pod kątem poprawności wszystkich pytań i odpowiedzi. A może to tylko jedna z wcześniejszych wersji, jakaś beta?

    Grę po latach odnalazł Voy na dyskietkach Geparda. Jest to jedna z pierwszych gier Mariusza (Zajca z grupy Sword) na małe Atari.