atarionline.pl Assembler i emulator 2600/7800/XL/5200 online - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime22 Dec 2020 zmieniony
     
    8bitworkshop.com ->link<-
    Game Consoles --> Atari 2600 / Atari 7800
    MAME Emulators --> Atari 800XL / Atari 5200

    Dla XL dostępne są języki ASM, C i FastBasic

    z tego co widzę to na razie MAME nie działa - js wywala błędy

    Jeszcze jedno narzędzie warte uwagi "Dithertron", konwerter JPG/BMP/PNG i innych grafik do trybów graficznych z różnych dawnych komputerów: 8bitworkshop.com/dithertron/
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Dec 2020
     
    Dzięki Cyprian.
    Jedna tylko uwaga - link po prostu wklejamy, nie trzeba dodawać znaczników [ url ].
    • 3:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime22 Dec 2020
     
    Trafiłem już na to kiedyś. Fajne to jest.
    • 4:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime22 Dec 2020
     
    @Kaz tak też zrobiłem, wkleiłem link bez znacznika [ url ]. To forum samo tak to robi i dodaje znaczniki.
    • 5: CommentAuthorMaterion
    • CommentTime22 Dec 2020 zmieniony
     
    Kurde w zlym watku wkleilem wiadomosc - ta jest do kasacji ;).
    • 6:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Dec 2020
     
    Cyprian - jeśli wkleiłeś link sam link to forum nie dopisuje znaczników tekstowych.
    • 7:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime25 Nov 2022
     
    W najnowszej wersji:
    New Atari PCS Emulator – The old Atari 800 emulator relied upon MAME, which was adequate but lacking in performance and debuggability. The new emulator is written in TypeScript, is cycle-accurate 1 and runs most cartridge-based games pretty well. It can even load certain well-behaved XEX files.


    Tutaj przykładowy projekt na 5200: ->link<-

    Przydałaby się obsługa MADS i Mad-Pascala - 8bitworkshop jest open source :)
    • 8:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime25 Nov 2022 zmieniony
     
    To jest rewelacyjne narzędzie :) Tam jest chyba wszystko - i jak ktoś chce napisać coś na platformę, której nie zna, to od razu może z pomocą przykładów wystartować :) Kiedyś pamiętam, że się nim bawiłem, ale zapomniałem o nim, a tu tak się rozwinęło :)
    • 9:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime25 Nov 2022 zmieniony
     
    też dawno tam nie byłem, fajnie że strona się rozwija.

    Link do IDE dla Atari 5200 MAME (innej nie widzę):
    8bitworkshop.com/v3.10.0/?platform=atari8-5200.mame&file=hello.dasm ->link<-
    • 10:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime25 Nov 2022 zmieniony
     
    Ten poprawiony emulator to właśnie nie jest już MAME
    Tu link: ->link<-
    8bitworkshop.com/v3.10.0/?platform=atari8-800&file=hello.dasm

    Z odpaleniem XEX ten nowy ma jeszcze problemy - ciekawe czy będzie rozwijany pod tym kątem - ale uruchomiłem np. Polar Pierre.
    • 11:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime4 Dec 2022
     
    Pobrałem źródła 8bitworkshop i zacząłem dorabiać interfejs użytkownika na iPhone, Androida i iPada - taki do grania w gry czy obejrzenia dema.
    Założenie na razie takie, żeby nie ruszać istniejącego kodu (8bitworkshop) - wyłącznie dodawać nowy kod, a nie mieszać w istniejącym, a na koniec nie ładować żadnych funkcji IDE, edytora kodu ale dodać wybór platformy i gry oraz ekranowe sterowanie joystickiem i możliwość podpięcia kolekcji gier umieszczonych na innych serwerach (na razie podpiąłem TOSEC z archive.org z Atari, C64, NES-a, SMS, Spectruma i Amstrada :)), odpalanie z ikony na ekranie domowym itp.
    Może lepszym pomysłem będzie wykorzystanie innego silnika - popróbuję i w tygodniu napiszę więcej, już w nowym wątku :)

    • 12: CommentAuthormrk
    • CommentTime4 Dec 2022
     
    @galu możesz pokazać jak wygląda publiczny programowy interfejs emulatora? (mapowanie romów / dysków / I/O, jakiś link / ścieżka w źródłach). Musi być sensownie przemyślany jak wspiera tyle platform pod spodem. Może mnie zainspiruje do jakiegoś refaktoru tego co mam w swoim emulatorze.
    • 13:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime4 Dec 2022
     
    /blob/master/doc/platforms.md
    Więcej napiszę jak przy tym posiedzę, ale już widzę że sporo rzeczy nie jest publicznie dostępnych (np. obsługa joya/klawiatury). Jest dużo obsługiwanych platform, ale chyba chodziło po prostu o ich przeportowanie/odpalenie możliwie małym kosztem, a nie o super kod czy dbanie o jego spójność.

    Widziałeś Libretro albo EmulatorJS ?
    • 14: CommentAuthormrk
    • CommentTime4 Dec 2022
     

    galu:

    Widziałeś Libretro albo EmulatorJS ?


    Nie, ale dzięki, zerknę.
    • 15:
       
      CommentAuthorgalu
    • CommentTime2 Jan 2023 zmieniony
     
    Update w temacie mojego frontendu do emulacji. Interfejs iPhonowo-androidowy, ale filmik pokazuje odpalenie pod Chrome DevTools na kompie:


    To co widać to m.in. obsługa wielu różnych platform 8-bit i wyszukiwarka plików na serwerach Internet Archive (TOSEC). Robocza nazwa to VM/E (Virtual Machine/Emulator) - tak na wzór nazw typu CP/M czy PS/2 ;) Zostało jeszcze sporo pracy.
    • 16:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime3 Jan 2023
     
    hoho.