atarionline.pl SDrive Micro ;) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime19 Mar 2021 zmieniony
     
    @Krótki widzę delikatną nutkę złośliwości ale może mi się wydaje
    Ja się poprostu zamotałem z tym trochę bo w pierwszych komentarzach jasno napisałem o jaki DOS mi chodzi, jasno napisałem też co już zrobiłem i co umię a otrzymałem porady obsługi SDrive, jak odpalić DOS i jak zapisać program w Basic
    Z tym "Dir" też mi poradzono więc zmęczony sytuacją pisałem na ekranie bez namysłu to co mi radzono a jak się okazało zamiast obszernych instrukcji tego co mi nie potrzebne lub co już wiem wystarczyło jedno zdanie z D:*.*

    Ale masz rację muszę poczytać bo z DOSa Atari jestem zielony, 30 lat temu miałem tylko magnetofon a teraz uczę się wszystkiego praktycznie od zera
    • 2:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime19 Mar 2021 zmieniony
     
    @Belzebub
    Powodzenia z nauką, bo warto jak chcesz się bawić więcej z systemem, itp.
    DOS-y na Atari są różne, te proste, małe ale całkiem użyteczne (DOS II+/D, uwielbiam!) jak i te na max zaawansowane typu Sparta-Dos, którego sens jest raczej dopiero w połączeniu z twardyskiem. :)

    Piszesz, że 30 lat temu miałeś tylko magneciak a co było pomiędzy? Nie bawiłeś się w DOS-ie na pececie albo pod Linuksem w terminalu? :o Do tej pory tak można (zamiast DOS jest "wiersz poleceń" w Window$). Podobieństwa są naprawdę wyraźne, da się przestawić. ;)


    Co do reakcji KrÓtkiego, to taki jego styl: max wiedzy i minimum uszczypliwości nieraz, taki po prostu jest. :]
    • 3:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime19 Mar 2021 zmieniony
     

    Belzebub:

    @Krótki widzę delikatną nutkę złośliwości ale może mi się wydaje

    Nie mogę napisać "A to przepraszam, nie była zamierzona", więc napiszę tylko "A to przepraszam".

    Ja się uczyłem dyskietek i DOS-a po 10-letnim okresie współżycia z XCA12. Na początku kompletnie nie rozumiałem dlaczego stacja podłączona i włączona, dyskietka utkwiona, piszę SAVE "D:NYTERK.BAS" a komputer tylko burrrrczy i ERROR. Koncept ładowania DOS-a przy starcie systemu był mi po prostu obcy. Gdyby nie Zientara, leżałbym i kwiczał. Disiaj jest łatwiej, można się dopytać w internecie.

    Dracon:

    Co do reakcji KrÓtkiego, to taki jego styl: max wiedzy

    Och dziękuję, usłyszeć coś takiego od jednej z legend polskiej sceny to jest nobilitu
    i minimum uszczypliwości nieraz, taki po prostu jest. :]

    (ಠ~ಠ) ... jące.
    • 4: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime19 Mar 2021 zmieniony
     
    @Dracon oczywiście że się bawiłem, nadal to robię ale nakładki na DOS typu Norton Commander rozleniwiają no i może dlatego też uparcie pisałem "DIR" gdy komputer pytał mnie o coś innego :)

    @Krótki masz rację, wiedza kluczem do sukcesu a kto czyta nie błądzi.
    • 5: CommentAuthoradi
    • CommentTime19 Mar 2021 zmieniony
     
    Trzeba pamiętać, że dzięki Atari cofamy się o 35-40 lat.
    W tamtych czasach wiele współczesnych udogodnień po prostu ludzie jeszcze nie wymyślili.
    Dziś są dla nas oczywiste, bo korzystamy z nich na co dzień.

    Czytam właśnie książkę Woźniaka, a w niej wspomnienia z wynalezienia
    interakcji klawiatura->komputer->telewizor.

    Wcześniej komputery domowe miały przełączniki i lampki (Altair 8800).
    Wpisywanie komend polegało na manipulacji tymi przełącznikami a komendy były binarnymi reprezentacjami instrukcji maszynowych.

    Tak więc nie kłóćmy się proszę o wygodę.
    • 6: CommentAuthorbaton
    • CommentTime19 Mar 2021
     
    cześć może w tym wątku znajdę u Was poradę:
    używam sio2sd i teraz program w Basicu na dyskietce.atr podpiętej do d1: z włączonym Basicem ładuje się tak

    ready
    Poke 842,12:run"nazwa.bas"

    jak zmienić to automtyczne ładowanie powyższego programu na inny? [dos2.5]
    • 7:
       
      CommentAuthormarcowy
    • CommentTime20 Mar 2021
     
    @adi czytasz "iWoz. Od komputerowego geeka do kultowej ikony"? Polecasz?
    • 8: CommentAuthoradi
    • CommentTime20 Mar 2021
     
    Tak, przeczytałem książkę i polecam, choć nie we wszystkim się z Woźniakiem zgadzam.
    • 9: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime26 Mar 2021
     
    Kolejna porcja, jakieś takie.....szare...No ale nie mam siły z ortodoksami walczyć ;) . Wyśle w poniedziałek bo dzisiaj nie zdążyłem do POP.
    • 10:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime26 Mar 2021
     
    NiEpAsUjEdOAtArI800xL!!!!!!!!!1!!!!1!!one!!!
    • 11:
       
      CommentAuthormarcowy
    • CommentTime27 Mar 2021 zmieniony
     
    Moja przeróbka na wersję z resetem. Przycisk pod literką "R" jak reset ;)
    Nie jest to może najwygodniejsze miejsce, ale palcem wskazującym całkiem spoko trafiam :D
    • 12: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime28 Mar 2021
     
    Lepiej niż tak....;)


    ->link<-
    • 13:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime28 Mar 2021
     
    Jak to wygląda od środka? Gdzie dolutowac ten przycisk?
    • 14: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime28 Mar 2021
     
    Równolegle do C7 (jest zdjęcie w jednym z wcześniejszych postów).
  1.  
    Hehe, ten na OLX to wygląda jakbym ja robił :p
    • 16:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime28 Mar 2021 zmieniony
     
    Mi już też działa :)
    Widzę ze każdy ma inny patent na to.
    • 17: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime29 Mar 2021
     
    Szare z resetem dzisiaj rano wysłałem więc wyglądać tam kopert ;)


    Zostało mi 5 sztuk Micro SD "Smurf" , przeceniłem i wrzuciłem an Alle , ->link<-
  2.  
    Ja mam już parkę :)
    • 19: CommentAuthorZuluGula
    • CommentTime30 Mar 2021
     
    Czy majac spliter, mozna kopiowac z jednego na drugi?
    • 20:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime30 Mar 2021
     
    Albo czy da się za pomocą tego zgrać coś z dyskietek?
    • 21: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime30 Mar 2021 zmieniony
     
    @mgr_inz_rafal jeszcze Ci smerfowego brakuje do kolekcji :)

    @Zaxon musisz zrobić wersję we wszystkich kolorach tęczy dla kolekcjonerów
    :D
    • 22: CommentAuthorpustak
    • CommentTime31 Mar 2021 zmieniony
     
    Ja odebrałem kopertę wczoraj.

    @ZuluGula kopiowanie wnętrza ATR-a pomiędzy Sio2SD, a micro SDrive działa bez problemu przez spliter, więc pewnie z jednego na drugi też by się dało.
    Edit: dwa takie same urządzenia mogą wywoływać między sobą konflikt. Może to jednak się nie udać.

    @mav wydaje mi się że tak samo jak że Sio2SD, czyli tak. Sprawdzę wieczorem.
    Edit: Szybko sprawdziłem niestety micro Sdrive wdaje się w konflikt ze stacją pomimo, że w D1 (w SDrive) jest pozostawiony pusty.
    Chyba domyślnie w SDrive w D1 jest sdrive.atr. Trzeba by może stację ustawić jako kolejne urządzenie i wtedy przegrywać.
    Edit2:
    Faktycznie stacja ustawiona na D3 bez problemu kopiuje do ATR-a ustawionego w sdrive pod D4. Tak że jest możliwość kopiowania dyskietek.

    @zaxon świetny gadżet dzięki!

    SDrive ładnie współpracuje z HSIO z U1MB.
    Reset działa, ale dobrze mieć pod ręką cold reset w Atari bo sporo gier z warm resetu nic sobie nie robi. Tak że współpraca z QMEG-iem lub U1MB jest o wiele lepsza.
    • 23: CommentAuthorRiverRaid
    • CommentTime3 Apr 2021
     
    @zaxon ja tez odebralem.Mam juz 3szt hihi.Dzieki
    • 24: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime5 Apr 2021
     
    Polecam się ;)

    Następna porcja wystawiona na Alle . Może dobijemy do 200 szt sprzedanych ? ;)
    • 25: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime5 Apr 2021
     
    @zaxon SDrive jest mega ,teraz czekamy na RAMBO :P
    • 26: CommentAuthorXuio
    • CommentTime7 Apr 2021
     
    Zaxon, czy zamontowany w wersji 2.0 guzik moglby zamiast funkcji resetowania urzadzenia przelaczac pliki pomiedzy stacjami (d1 - d4)? Chyba taka funkcjonalnosc bylaby bardziej przydatna niz reset (?).
    • 27: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime7 Apr 2021
     
    Nie.Przełaczanie , diody , switche i reszta jest w dużym SDrive.
    • 28: CommentAuthorXuio
    • CommentTime7 Apr 2021
     
    Ok, ale warto bylo zapytac :)
    • 29: CommentAuthortbxx
    • CommentTime9 Apr 2021
     
    A dałoby się zrobić taki mikro "emulator" kaseciaka? na pliki cas/wav/mp3?
    • 30: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime9 Apr 2021
     
    zaxon robi takie coś

    ->link<-
    • 31: CommentAuthortbxx
    • CommentTime9 Apr 2021
     
    @atariki50 - dzięki
    • 32: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime10 Apr 2021 zmieniony
     
    @tbxx czy przez tą pandemię doczekamy się na te retro eventy? Ehh..
    • 33: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime13 Apr 2021 zmieniony
     
    Pytanie do wszystkich:
    Panie i Panowie jak używając SDrive odczytywać programy zapisane w Basic-u?
    Chodzi mi o takie z rozszerzeniem .BAS

    Gdy wczytuje tak jak pliki .ATR lub .XEX tylko bez wciśniętego "Option" to nie wchodzą

    Czy żeby je odczytać trzeba je jakoś umieścić w obrazie dyskietki? Jeśli tak to jak to zrobić?

    Zaznaczam że wiem jak w DOSie umieścić tj. Zapisać i odczytać napisany przez siebie program w Basicu.
    Robię to przez umieszczenie pod Dosem w obrazie dyskietki poprzez komendy SAVE"D:PLIK.BAS" A następnie odczyt czyli LOAD"D:PLIK.BAS"

    Problem jest z plikami .BAS które pobrałem z AOL, jak je umieścić czyli przekopiować do obrazu dyskietki tak by je potem wczytać?
    Czy może jest jeszcze inna metoda?

    Proszę o pomoc,

    *DOS dowolny z tych dostępnych na AOL w dziale użytki
    • 34:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Apr 2021 zmieniony
     
    Pliki możesz przegrać np. za pomocą wtyczki do Total Commandera albo innego softu do operowania na obrazach ATR.
    • 35: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime13 Apr 2021
     
    Czyli z poziomu samego Atari plików .BAS (nie utworzonych przez siebie) nie uruchomię używając SDrive?
    • 36:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime13 Apr 2021
     
    Uruchomisz jeśli nagrasz je sobie w ATR-że a nie luzem.
    • 37: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime13 Apr 2021 zmieniony
     
    Ale za pomocą samego Atari tego nie zrobię tak?
    Wtyczkę do TC pewnie znajdę na AOL?
  3.  
    @Belzebub: Regarding .BAS files you may use a simple trick - load Atari Basic as a fileversion from diskette / ATR image !

    All versions of Atari Basic (Rev. A, B and C) can be had as XEX fileversions nowadays. Copy a DOS onto diskette/ATR, then copy the fileversion of Basic onto that disk/ATR and name it e.g. Autorun.SYS (if loaded under DOS 2.x) or use any name you want and start it with a batchfile (under SpartaDOS). So, even when you hold down the Option key, built-in Atari Basic gets disabled, but the fileversion of Basic still loads from disk and you can get the READY prompt if you want (if it does not autorun a Basic file).

    I was evil once and asked Fandal to patch the fileversions of Atari Basic (only Rev. A and C) for me in such a way, that they will autorun a .BAS file directly after they have loaded (just like TB XL does with Autorun.BAS). So you can rename your favourite program to this autorun name and it will load directly -or- alternatively rename a Basic menu to this autorun name and it will present all .BAS files on the disk and load them. The autorun name I have chosen for Basic programs that are very old and do require Atari Basic Rev. A is "Autorun.ABA", whereas the autorun name for Basic programs that load under Rev. C is "Autorun.ABS" (I could have used .ABC but did not like this extension).

    Let me know if this is interesting for you and I will upload my "Fandal patched" fileversions of Atari Basic with autorun. If you just want a fileversion of Atari Basic with READY prompt (no autorun), you can download such versions in several threads at Atari Age forum. Of course the disk/ATR must have enough space then for the Basic program, DOS and Atari Basic as a fileversion...

    (And errrm, since I do not like SpartaDOS or SDX, I have never tested if these fileversions of Basic run fine under SpartaDOS or SDX; I know there are some DOS 2.x versions, where the autorun trick that Fandal used does not work, but it works at least under DOS 2.0 and DOS 2.5.)
    • 39: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime15 Apr 2021 zmieniony
     
    @CharlieChaplin
    I don't know if what you describe will work on SDrive? it's also quite complicated for me;)
    I will rather use the method described above and use the appropriate plug for Total Commander or Win Commander to place the Basic programs that interest me inside the floppy disk image, it will probably be easier. However, thank you for your speech
    • 40: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime11 May 2021 zmieniony
     


    • 41: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime11 May 2021
     
    Niestety z Sdrive Micro podobnie jak z innymi rzeczami robi sie naprawde nieciekawie. Jest globalna zapaść z dostępem do układów a jak już są do kupienia to są 2-3 razy droższe niż jeszcze miesiąc temu. Więc robię ostatnie 30 szt ( są na Allegro) i projekt idzie do zamrażarki bo zaraz mnie "życzliwi" sponiewierają że na "fali popularności" próbuję się na Atari dorobić i podnoszę ceny... Smutne ale prawdziwe.
    • 42: CommentAuthorborg
    • CommentTime12 May 2021
     
    Szkoda, bo fajne urządzonko - a sam mam tylko pożyczone :P
    • 43:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 May 2021
     
    Borg - rzuciłem okiem na filmik, akurat trafiłem na Moon Patrol... Wiem, że grasz w piraty, ale nawet piraty dzielimy na poprawne i uszkodzone :D Proponuję grać w tę wersję, która ma nieuszkodzoną muzykę, tak jak w oryginale na cartridge'u. Plik znajdziesz w naszym archiwum, ale też załączam poniżej.

    No i warto też zagrać w wersję Moon Patrol Redux, chłopaki podrasowali i poprawili, żeby była bardziej zgodna z wersją automatową.
    • 44: CommentAuthorborg
    • CommentTime12 May 2021
     
    Kaz -Wujek Dobra Rada :D

    Livy z losowych rzeczy rządzą się swoimi prawami, w tym właśnie losowością. Nawet tutaj karta SD nie moja, bo pożyczonego mam SDRiva, sam używam SIO2SD i Side2. Na nich mam porządne piraty z Atarionline :)
    • 45:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 May 2021
     
    Dobra, dobra piracie :P ;)
    • 46: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime13 May 2021
     
    @jerzy72
    Najbardziej śmieszy mnie w tym filmie z recką SDrive jak borg z retrogralni nawala w ten klawisz option jakby nie można go było wcisnąć wcześniej przed resetem :)
    • 47: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime13 May 2021
     
    @Zaxon to oczywiście twoja decyzja pewnie wymuszona cenami i problemem z dostępnością części
    Ale wydaje mi się że takie SDrive micro z resetem mogłoby sobie jeszcze kosztować tak do 100zł, RAM koło 200zł itd. Myślę że większość przełknęłaby takie ceny i woleliby żeby można było to kupić niż nie było dostępne wcale, tak mi się przynajmniej wydaje.
    Niemniej jeśli ceny musiałaby poszybować jeszcze bardziej to faktycznie robi się lipa.
    A chętnych pewnie znajdzie się jeszcze wielu.
    • 48: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime13 May 2021
     
    Ja zaopatrzyłem się w większość zabawek Zaxona o ile nie we wszystkie. Niestety nie posiadam stacji dysków , choć kilka było w przystępnej cenie do zakupienie. Ale się nie zdecydowałem, bo te duże dyskietki 5,25 i drogie się zaczynają robić i trudno dostępne, a posiadam SDriva i FujiNeta i inne wgrywarki. Ale teraz tak z czystej ciekawości myślę nad zrobieniem sobie lub zakupem stacji na dyski 3,5 cala. Ot taka fanaberia mnie dopadła.
    • 49: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime13 May 2021
     
    @Jerzy72 ja od Zaxona mam dwa SDrive i czekam jeszcze na zmienione pod moją płytę rozszerzenie RAM, w planach FujiNet i chyba tyle mi wystarczy do szczęścia ;)
    • 50: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime13 May 2021
     
    Jerzy72, stacje 3,5 cala będę miał po weekendzie ;)