atarionline.pl Zewnętrzne rozszerzenie RAM (512 kB RAMBO) - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime1 Apr 2021
     
    @maxpayne Zaxon sprzedaje tylko na allegro
    • 2: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime1 Apr 2021
     
    • 3: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime1 Apr 2021
     
    • 4: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime1 Apr 2021 zmieniony
     
    @Zaxon nawet ładnie to wygląda :)
    Jeszcze przydałby się napis "Pół mega by Zaxon" ;)
    Widzę że masz 800XE jak ja :)
    • 5: CommentAuthorXuio
    • CommentTime1 Apr 2021
     
    Faktycznie ladniutkie.
    • 6: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime1 Apr 2021
     
    profesjonalna robota, pod jakim nickiem na allegro?
    • 7: CommentAuthortakron27
    • CommentTime1 Apr 2021
     
    ;) ja bym jeszcze widział na tym napis w stylu '512 kb rambo type ext. ram'.
    fajne.
    • 8: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime1 Apr 2021
     
    @maxpayne chyba to
    ->link<-
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Apr 2021
     
    @ZuluGula, dzięki :) O to chodziło.
    • 10: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime7 Apr 2021
     
    No dobra, pora dzieciaki wypuścić do ludzi...

    ->link<-
    • 11:
       
      CommentAuthorvangis
    • CommentTime7 Apr 2021
     
    Nabyłem :) Dzięki zaxon dobra robota. W końcu będę mógł pograć gry wymagające więcej niż 65 kb.
    • 12: CommentAuthorXuio
    • CommentTime7 Apr 2021
     
    Czy wersja "przelotowa" pojawi sie w jakiejs niedalekiej przyszlosci czy raczej nie ma na co liczyc?
    • 13: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime7 Apr 2021
     
    Wersję przelotową kupię (w zależności od ceny).
    Zaxon robi tyle fajnych gadżetów do Atari, że nie wyrabiam finansowo z kupowaniem... SDrive(nano), FujiNet, zewnętrzne 512kb... japierdziu... kiedy mam na to zarobić przy lockdownie???
    • 14: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime7 Apr 2021
     
    @GekoPL dobre aż się uśmiałem, też kupiłem tych Trzech wspaniałych
    • 15: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime8 Apr 2021
     
    Przy Memorce się wstrzymam do przelotowego...
    dopinguję biznes Zaxona czy Lotharka, bo przy wolnym czasie mogą podgonić zamówienia fanów z działu "hobby". Niestety ja przy lockdownach nie zarabiam nic... boli mnie to jak cholera, ale siedzę cicho i nadal klikam w necie... a kasy brak :(
    • 16:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime8 Apr 2021
     
    Panowie, znam ten ból... Też chciałbym zanabyć parę drobiazgów od wiodących na obecnym rynku potentatów ale niestety nie wydolę, ciągle są inne, pilne wydatki, itp. :(
    • 17: CommentAuthorCaesar
    • CommentTime8 Apr 2021
     
    Damn... Spóźniłem się :/ A już miałem w koszyku, ale poszedłem dać dzieciom śniadanie :D
    • 18: CommentAuthortatko74
    • CommentTime8 Apr 2021
     
    A co z XL ???
    • 19: CommentAuthorurborg
    • CommentTime8 Apr 2021
     
    @zaxon
    Widzę że popyt na rozszerzenia pamięci jest większy niż na szczepionki. Wszystko już wysprzedane :(. Wszedłem w linka a tam sprzedaż zakończona. Kiedy druga transza?
    • 20:
       
      CommentAuthorbocianu
    • CommentTime8 Apr 2021
     
    ja XL tez bym brał ;)
    • 21: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime8 Apr 2021
     
    Atari Xe górą :P
    • 22: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime8 Apr 2021 zmieniony
     
    Robi sie więcej , spokojnie. Każdemu wystarczy. XL wersja niedługo.
    • 23: CommentAuthorRYSIEK_M
    • CommentTime8 Apr 2021
     
    W życiu najbardziej nie lubiłem "POPRAWIACZY". Sami nic nie wymyślą ale chętnie innych "poprawią". Znałem nawet takich którzy się do projektu dopisywali na 50%.Zbieżność osób i okoliczności przypadkowa.
    • 24: CommentAuthorBelzebub
    • CommentTime8 Apr 2021
     
    @Dracon @GekoPL u mnie podobnie, przez pandemie i lockdowny też krucho z moją pracą, człowiek żyje z oszczędności (dobrze że jakieś mam) i póki co staram się wydawać na najpotrzebniejsze rzeczy bo jest masę innych wydatków.
    Człowiek nie wie co się stanie i ile to wszystko jeszcze potrwa, ale jak się to wszystko trochę unormuje to sam zamierzam kupić sobie FujiNeta i to rozszerzenie pamięci
    A póki co ogarniam zaległości growe i bawię się Atari dzięki SDrive od Zaxxona :)
    • 25: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime8 Apr 2021 zmieniony
     
    życzę sobie i wam aby ta "pandemia" skończyła się na już ale niestety to nie jest żadna pandemia tylko wojna biologiczna a w konsekwencji depopulacja ze szczególnym naciskiem na narody słowiańskie a Atarynka to taka pozytywna odskocznia od rzeczywistości chociaż na chwilę
    • 26:
       
      CommentAuthorduncan
    • CommentTime9 Apr 2021
     
    Z Atari 130xe będzie działać?
    • 27: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime9 Apr 2021
     
    130xe ma 128kb ramu to jej wystarczy :P
    • 28: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime9 Apr 2021
     
    Dobra, w temacie wersji do XL. Jak wiadomo, albo nie wiadomo ? 800 XL na złączu PBI nie ma wyprowadzonego zasilania. Więc je trzeba jakoś dorobić. Czyli ....albo przerabiać Atari dolutowywując kabelek od 5 volt na wolny pin PBI, albo podkradać te 5 volt z innego gniazda . Joysticka ? Albo dokładać zasilacz...

    Jakoś dla mnie najbardziej sensowne jest zmodowanie 800 XL i podłączenie zasilania do wolnego pinu w PBI, tak jak w Atari 600 XL. NO ale to sobie trzeba zrobić we własnym zakresie...
    • 29:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime9 Apr 2021
     
    Taki szalony pomysł - dorobić gniazdo zasilania, jak w Atari, do którego podłączysz oryginalny zasilacz, w środku bierzesz 5v i całość wypuszczasz dalej kawałkiem kabla do gniazda zasilania Atari :P
    • 30: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime9 Apr 2021 zmieniony
     
    Ja tam nie podłączam "oryginalnych" zasilaczy do Atari... mam kabek USB->PWR Atari. Mamy przecież wszyscy pierdyliard różnych zasilaczy 5V z gniazdem/końcówką USB.
    W wersji XL (w sumie to mogłoby być też uniwersalne bo do XE byśmy nie wtykali kabla) proponowałbym takie rozwiązanie - gniazdo USB micro i każdy by sobie zasilił memorkę zasilaczem od starej komórki.
    • 31: CommentAuthoras...
    • CommentTime10 Apr 2021
     
    Zaxon,
    -dziś ludzie na livie Tytus-a z Pixel Retro shop, pytali kiedy rzucisz znowu na allegro, bo to świetna sprawa.
    • 32:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime10 Apr 2021
     
    Ja głosuję za opcją podwójną - prąd z PBI jak w 600-ce, jeśli ktoś podłącza właśnie do 600-ki, tudzież opcjonalnie przez kabelek z gniazda joysticka (lub chociaż miejsce na płytce żeby sobie taki kabelek wlutować).
    • 33: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime10 Apr 2021 zmieniony
     
    Ja głosuję za kolejną wersją RAMBO również dla Atari XE (65 i 800) w wersji deluxe ,przelotową o pojemności 1MB.
    • 34: CommentAuthorurborg
    • CommentTime10 Apr 2021
     
    Też chciałbym wiedzieć czy to rozszerzenie zadziała ze 130XE, bo takie akurat posiadam.
    • 35: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 Apr 2021 zmieniony
     
    Sprawdzałem teraz teoretycznie podobny układ, czyli zewnętrzne rozszerzenie +512k z kompem w którym jest U1MB. Jest tak, że jeśli mam włączone +1024k z U1MB to widoczne jest +1024k, jeśli U1MB przełączę na "stock" to widzę +512k na ECI. Jeśli więc oryginalne 130XE zachowa się analogicznie, to podłączając z zewnątrz +512k do 130XE otrzymamy sumarycznie 128k.

    Zaxon mógłby to potwierdzić, ale widzę że padły już ze dwa pytania w temacie a w odpowiedzi cisza.
    • 36: CommentAuthoras...
    • CommentTime11 Apr 2021
     
    Pin nie sprawdzaliśmy dziś sparta comander-a. (gumki).

    A tak ten tego, czy te rozszerzenie nie miało działać z stock Atari?
    • 37:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime11 Apr 2021
     
    @pin, to chyba tak nie działa. Daje głowę (na wszelki wypadek nie swoją ;p), ze 130 ze będzie widział 512kb po eci.
    • 38:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Apr 2021 zmieniony
     
    Widzi. Powinien.
    • 39: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 Apr 2021
     
    Dlatego pisałem, że "teoretycznie podobny układ", no i dało mi do myślenia to, że Zaxon w aukcji jakby nie wspomniał (celowo?) o 130XE ale - jeśli 130XE widzi ten ext ram, to bardzo dobrze.
    • 40:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Apr 2021
     
    Może precyzyjniej się wyrażę - moje 130XE widzi 512KB na SysCheck-u. Chociaz autor pisze, że nie powinien. Zaxonowe jest w zamyśle takie samo więc powinno działać. Ale Zaxon 130-ki nie ma więc nie sprawdzał więc nie wiadomo, czy na pewno zadziała. A możliwe, że zadziała czasami.
    • 41: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime11 Apr 2021
     
    zawsze możecie potem odsprzedać jak wam nie zadziała ze 130xe bo to chodliwy towar jest
    • 42: CommentAuthorpin
    • CommentTime11 Apr 2021
     
    też racja.
    • 43: CommentAuthorurborg
    • CommentTime11 Apr 2021
     
    Będę musiał zrobić remanent na strychu. Oprócz 130XE powinienem mieć przynajmniej jeden lub dwa sprawne 65XE, tylko nie jestem pewny czy mają eci. Fajnie jednak jakby działało ze 130XE.
    • 44: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime11 Apr 2021
     
    nie trzymajcie po kątach albo na strychach Atarynek tylko dzielcie sie z innymi jak macie ich w nadmiarze.każdemu wystarczą 2 sztuki a reszta niech idzie na sprzedaż co zaowocuje ich większą dostępnością i popularnością.
    • 45: CommentAuthorurborg
    • CommentTime11 Apr 2021
     
    @maxpayne
    Dwie Atarynki to zdecydowanie za mało. Trzeba myśleć o swoich dzieciach i ich przyszłości ;) Mam 4 dzieci więc zakupiłem tyle żeby dla każdego było przynajmniej po sztuce no i dla mnie jeszcze coś zostało :). A tak na serio to kupowałem w czasach gdy takie sprzęty chodziły tak tanio, że czasami wręcz grzechem było nie kupić i się trochę tego nazbierało.
    • 46: CommentAuthormaxpayne
    • CommentTime11 Apr 2021 zmieniony
     
    @urborg :D no podobno kiedyś były i po 50zł jak się miało szczęście.ja mam od niedawna jedną ledwo odratowaną i przywróconą do życia.teraz na przyszłość będę wiedział do kogo się zgłosić z zapytaniem czy ma na sprzedaż jak będę chciał mieć drugą do pary.
    • 47: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime11 Apr 2021
     
    @urborg :D - no i to jest naprawdę sensownie wydane 500+.

    Mam tylko 3 egzemplarze małego Atari.
    Szkoda że moje "maleństwo" jest już pełnoletnie :(
    nie mogę kupić kolejnego Atari tłumacząc żonie że to inwestycja w dzieci...
    • 48:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime11 Apr 2021
     
    W temacie bieżącym - rozszerzenie wsadzone w 130-kę rozszerzoną na płycie do 320KB (rozszerzeniem zgodnym z CompyShop według najprostszego schematu z zasobów Jera) przyjmuje się, zastępuje w pełni rozszerzenie na płycie i udostępnia dodatkowe 512KB (zamiast 256 na płycie). A to oznacza, że będzie też działać ze 130XE podmieniając 64KB z płyty na swoje 512KB. Niestety, ponieważ jest to rozszerzenie typu Rambo, Antic traci niezależny dostęp do pamięci rozszerzonej. Ale co tam, mało co to wykorzystuje.
    • 49: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime12 Apr 2021
     
    W temacie wersji dla XL (co prawda to nie moja bajka, bo sam mam XE i czekam na kolejny rzut), ale IMHO wymóg doprowadzenia zasilania na PBI w 800XL jest sprzeczny z założeniem.
    Największy bajer tego rozszerzenia to brak wymogu otwierania obudowy. Wkłądasz rozszerzenie w gniazdo i masz więcej RAMu.
    Jeśli jednak obudowę trzeba otworzyć, to już słabo. Lepiej 5V wziąść np. z portu joysticka albo SIO.
    Tym bardziej, że 800XL jest bardziej popularny niż 600XL.
    • 50:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime12 Apr 2021
     

    Peri Noid:

    Niestety, ponieważ jest to rozszerzenie typu Rambo, Antic traci niezależny dostęp do pamięci rozszerzonej. Ale co tam, mało co to wykorzystuje.

    A jak już wykorzystuje jak np. dema z serii Arsantica, zawsze można wyjąć rozszerzenie ze 130XE i uruchomić demo bez niego :-)