atarionline.pl Przeróbka z SECAM na PAL - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  1.  
    Cześć,
    Czy możliwa jest przeróbka francuskiej wersji Atari SECAM na PAL i czy ktoś widział gdzieś przepis jak to zrobić?
    Na pierwszy rzut oka nie wydaje się to specjalnie trudne, ale...
    • 2: CommentAuthorgwinter
    • CommentTime6 Apr 2021 zmieniony
     
    Ciut łatwiej było by odpowiedzieć, jeśli wiedzielibyśmy jakie to Atari.
    • 3: CommentAuthorGzynio
    • CommentTime6 Apr 2021
     
    Szkoda przerabiać nie lepiej się zamienić lub sprzedać i kupić w PAL-u. Ja osobiście mogę zaproponować wymianę na wersję PAL, jeżeli mowa jest o 8 bitowym sprzęcie, bo nie napisałeś jaki to komputer.
    • 4: CommentAuthorpgru
    • CommentTime6 Apr 2021 zmieniony
     
    Teoretycznie przeróbkę SECAM na PAL powinien być w stanie zrobić pierwszy lepszy starszy serwis RTV(jeśli nadal mają sprzęt)- jeśli chodzi o obraz po modulatorze/antenowym.

    Jeśli nie jesteś na to mocno zdecydowany, to po co to robić?

    Po pierwsze Twoje Atari może być rzadką wersją z wyjściem fabrycznym RGB. Po drugie na rynku są konwertery PAL/SECAM, a wiele współczesnych(czytaj sprzedawanych w XXI wieku) odbiorników, konwerterów monitorów VGA/DVI obsługuje ten format. Po trzecie - jeśli jeszcze masz magnetowid(np. VHS), jest sprawny to możliwe, że obsługuje on przynajmniej "odbiór" sygnału SECAM, więc możesz mieć taki "spory konwerter"...
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime6 Apr 2021
     
    Takich Atari wręcz nie wolno przerabiać, z kilku powodów:
    1. takie komputery to rzadkość, jest to dziedzictwo kulturalno techniczne.
    2. są więcej warte
    3. można ich użyć do pełniejszych testów
    4. jest ich dużo mniej na rynku, a chcemy przechować je jak najdłużej i jak najwięcej.
    5. jest to zupełnie nieopłacalne.

    Ale - zrobisz jak uważasz.
    • 6: CommentAuthorGekoPL
    • CommentTime6 Apr 2021
     
    @jhusak:
    Ad1. nie są to tak rzadkie komputery, jak uważasz... a na pewno nie należą do "dziedzictwa kulturalno-technicznego"
    Ad2. wszystko jest warte tyle ile jest skłonny zapłacić minimum jeden klient na tym łez padole...
    Ad3. PAL to PAL... SECAM to o ile wiem kodowanie fonii = nie ma większego wpływu na sam sprzęt poza sygnałem wyjściowym z modulatora.
    Ad4. No to zaproponuj koledze zamianę za coś "pospolitego A-8bit"
    Ad5. To zależy na kogo trafisz...
  2.  
    Chodziło o 800XL, bo tego nie mam w kolekcji. Kiedyś 800XL kojarzył mi się z gorszym, źle wyglądającym kompem. A teraz na stare lata właśnie ten wygląd retro zaczął niesamowicie mnie kręcić. :P

    Ale cóż, jednak nie zdecydowałem się go kupić i kto inny wygrał aukcję.

    @pgru, były 8-bitowce Atari w wyjściem rgb? coś więcej o tym? jakie modele? bo jakoś nie spotkałem się z 8-bitowym Atari z rgb?
    • 8: CommentAuthormono
    • CommentTime6 Apr 2021
     
    • 9: CommentAuthoras...
    • CommentTime7 Apr 2021
     
    Atari Secam Fr, to rodzynek.

    Polecam zamienić się z Gzyniem a nie przerabiać, szkoda rodzynka.
  3.  
    Cóż to szkoda, że nie kupiłem, ale teraz to już byłoby płakanie nad rozlanym mlekiem he he... :P

    Swoją drogą będę wiedział na przyszłość. :P
  4.  
    @mono, ale VBXE to już rozszerzenie, a nie fabryczne rozwiązanie. To że 16-bitowce miały to już inna bajka. Tak swoją drogą wg linku ->link<- Atari 800XL nie ma sygnału chrominancji a ma luminancji (plus composite oczywiście). Sama luminancja była używana to obrazu czarno-białego tylko? To ma sens? Czy 800XL miał tylko composite video bez luminancji i bez chrominancji? I czy dobrze mi chodzi po głowie, że modele 800XL z końca produkcji miały jednak dodatkowo chrominancje i luminancje?
    • 12:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime7 Apr 2021 zmieniony
     

    GekoPL:

    Ad2. wszystko jest warte tyle ile jest skłonny zapłacić minimum jeden klient na tym łez padole...

    Taa, niewidzialna ręka rynku, dobre sobie. Ty mówisz o pojedynczym egzemplarzu i hipotetycznym frajerze który chciałby go kupić, a jhusak informuje o ogólnym trendzie. Jedna z tych informacji jest więcej warta od drugiej.

    @itguyinaction: Wyjście RGB miały tylko francuskie wersje Atari 800 "PTL", EDIT: i 400 też, produkowane jeszcze przed wynalezieniem SECAM-owego GTIA, ale pewnie nie byłbyś z nich zadowolony - generowały tylko 8 kolorów.
    • 13:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Apr 2021
     
    @GekoPL
    1. Czepuczepu
    2. Czepuczepu
    3. Czepuczepu
    4. spoko.
    5. Czepuczepu
  5.  
    @Krótki, ciekawe, nawet bardzo! Nie wiedziałem o tym RGB, ale pomysł fajny i szkoda, że Atari nie dawało rgb do innych 8-bitowców...
    • 15:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime7 Apr 2021 zmieniony
     
    8 KOLORÓW. Mi tam nie szkoda.

    Pytałeś wcześniej ochrominancję i luminancję w 800XL. Artykuł w Atariki zawiera szczegółowe informacje.
  6.  
    @Krótki, tak widziałem ten artykuł, tylko zastanawiam się, jaki sens jest dawanie samej luminancji bez chrominancji, bo tak wynika z tego artykułu dla 800xl (tych starszych).
    • 17:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime7 Apr 2021
     
    To w celu uzyskania wyraźnego obrazu na monitorach czarno-białych, popularnych wówczas.
  7.  
    Tak się własnie zastanawiałem, tylko miałem wątpliwości, czy różnica pomiędzy video composite a samą luminancją na monochromatycznym monitorze była aż tak znacząca. Ale widać jednak tak...
    • 19: CommentAuthorGzynio
    • CommentTime7 Apr 2021
     
    @itguyinaction
    Z jednej strony szkoda że przegrałeś licytację z drugiej mam nadzieję że osoba która to wylicytowała zostawi go w oryginale. Ja mam 800XL nówkę sztukę w BOX-ie SECAM FR, do tego używki w PAL i NTSC :)
    • 20:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Apr 2021
     
    Cyprian, hint: napisz prywatną wiadomość do siebie, to zniknie z publicznego widoku :)
    • 21:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime7 Apr 2021
     
    Dzięki @jhusak
  8.  
    @Gzynio, na bogato! :P
    • 23: CommentAuthorGzynio
    • CommentTime8 Apr 2021
     
    Staram się ;)