atarionline.pl Atari 600XL czerwony obraz - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorPitulajg
    • CommentTime4 May 2021 zmieniony
     
    Witam mam pytanie czy spotkał się ktoś z takim problemem, że po włączeniu Atari 600XL zamiast niebieskiego ekranu z napiesem READY mam tylko czerwony ekran i nic więcej nie wiem co może być przyczyną i czy atarynka się popsuła?
    • 2:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime4 May 2021
     
    tak
    • 3: CommentAuthorPitulajg
    • CommentTime4 May 2021
     
    Tak i co było przyczyną tego, że obraz był czerwony jak to naprawić?
    • 4: CommentAuthorrosomak
    • CommentTime4 May 2021
     
    rozwiązaniem było użycie monitora monochromatycznego ;)
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 May 2021
     
    Panowie, zamiast żartować, pomóżcie koledze merytorycznie.
    • 6: CommentAuthorPitulajg
    • CommentTime4 May 2021
     
    no właśnie widzę, że żarty się tu co niektórych kolegów trzymaja a ja mam problem:(
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 May 2021
     
    U mnie przy takim kolorze ekranu, po diagnostyce, okazało się, że popsuta była pamięć. Ale czy to jedyna możliwa przyczyna, to nie wiem.
    • 8: CommentAuthorgolomolo
    • CommentTime4 May 2021
     
    Najczęściej przy czerwonym ekranie występuje problem z pamięcią - zimne luty lub uszkodzenie. Inną przyczyną to uszkodzony procesor SALLY lub układ MMU (w 600XL FREDDY jest złożony z pojedynczych układów). Jeżeli układy są na podstawkach można je powyciągać i ponownie powkładać dodatkowo poprawić lutowanie. Inaczej to pozostaje wymiana uszkodzonych elementów. Z pamięcią jest łatwiej, można przy okazji od razu rozszerzyć pamięć. Gorzej będzie z procesorem. Przydałoby się sprawdzić (za pomocą analizatora stanów) czy procesor podaje na szynę adresową adres $FFFC - to jest próbuje pobrać wektor resetu.
    • 9: CommentAuthorPitulajg
    • CommentTime4 May 2021
     
    Znalazłem jakiś filmik z naprawa 600xl na youtube i gościu podmienilł tylko CPU z atari 800xl i naprawił się komputer najpierw próbował wymienić pamięć, ale po wyciągnięciu jej z podstawek obraz dalej był czerwony więc wymienił CPU
    • 10: CommentAuthorPitulajg
    • CommentTime4 May 2021
     
    a jak pamięć to gdzie mogę taką kupić?
    • 11: CommentAuthorJerzy72
    • CommentTime4 May 2021 zmieniony
     
    Podobno gość nie jednemu już Atari uratował, a i przy okazji pamięci Ci dorzuci, bo na tych oryginalnych 16 kB szału nie ma .
    ->link<-
    • 12:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime4 May 2021
     
    Jak coś można przysłać do mnie, też naprawiam ;)
    • 13:
       
      CommentAuthorYosh
    • CommentTime4 May 2021
     
    Ja proponuje tez leciutko 'pougniatac' scalaki. Po jakiś przeróbkach też miałem problem ze stykami - i czerwony kolor.

    Wiem, że to porada jak u doktora Ziemby ale robiąc to delikatnie można sprawdzić kwestie lutów.
    • 14: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime4 May 2021
     
    Ta jasne, "czerwony" ;)