atarionline.pl SFX-Tracker - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime7 Jul 2021
     
    Bo tak mi było prościej? ;)

    Generalnie, cały ten blok jest odpowiedzialny za synchroniczne odtwarzanie. I tylko w takiej wersji, będzie działać efekt,

    Pierwsza pętla przenosi bufor audio do podstawowych rejestrów POKEYa i przy okazji przesunięty (odległy w czasie) bufor audio do drugiego POKEYa
    bufpos: 00 02 04 06 08 0a 0c 0e 10 12 14 16 18 1a 1c 1e
    data : 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
    00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
    | | | | | | | |
    +----+----+ +----+----+ +----+----+ +----+----+
    | | | |
    bufor pierwsza druga trzecia
    podstawowy ramka ramka ramka
    opóźnienia opóźnienia opóźnienia

    \
    kierunek przesuwania danych =====>
    /

    Bufor podstawowy jest odtwarzany na pierwszym POKEYu
    A w zależności od wybranego opóźnienia, odpowiednia (pierwsza, druga, trzecia) ramka jest odtwarzana na drugim.
    Po czym, cały bufor jest przenoszony o jedną ramkę w przód. I ajwaj od nowa (polska ludowa) :P

    Fakt, można wykorzystać indexy i nimi przesuwać. Pomyślę nad tym :)
    • 2: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime7 Jul 2021
     
    Użycie ADSR byłoby do optymalizacji miejsca na instrumenty? Pytam, bo mi kiedyś napisał jeden z muzyków, że w trackerach na Atari ADSR nie jest potrzebne, bo w nich się obwiednię dźwięku "rysuje".
    • 3:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime7 Jul 2021 zmieniony
     
    @ilmenit: Według mnie, bardziej rozszerzenie pojedynczego SFXa, gdyż w jednym, można zawrzeć więcej - co w jakimś sensie, byłoby optymalizacją? - jednak, ich "wywoływanie" odbywałoby się w określonej kolejności (kolejno) poprzez funkcję TABa.

    Mówiąc krótko. Zamiast tworzyć kilka SFXów, które grają podobnie (odpowiadają np. Attack, Sustain, Release), tworzymy jeden, który składa się z tych faz.

    jeden z muzyków, że w trackerach na Atari ADSR nie jest potrzebne, bo w nich się obwiednię dźwięku "rysuje"

    A czymże jest ta "narysowana" obwiednia, jak nie ADSRem. W tym przypadku (wydaje mi się) że jedno z drugim się przenika. Może nie operujemy na wartościach bezpośrednio opisujących ADSR (czas, głośność), jednak, w efekcie końcowym, wynik to i tak obwiednia ADSR.
    Użyłem pojęcia ADSR, by zobrazować poszczególne fazy powstawania dźwięku.

    Mi bardziej chodziło o rozgraniczenie cech ADSR w SFXie (instrumencie), gdzie:
    - Attack/Decay bybły jednym jego fragmentem,
    - Sustain, drugim,
    - Release trzecim (lub SR razem)
    To już od twórcy by zależało połączenie/podzielenie.
    • 4: CommentAuthormarok
    • CommentTime8 Jul 2021
     
    Prze., wracam jeszcze do wątku poprzedniego (sprzed tego o ADSR), mianowicie - jak można obsługiwać z poziomu silnika przeskoczenie pozycji w SONG ścieżki, aby uniknąć niezamierzonej asynchronizacji, gdy jest ona do uniknięcia (wystarczy ominąć we właściwej ścieżce pozycję i przejść do następnej, a ścieżki się ładnie ze sobą zejdą / wyrównają).

    Wracam szybko do tego najprostszego przykładu, który podawałem wcześniej: czyli 1+1+1 | 1.5+1.5+0 . Proponowałem poprzenio ręczne zaznaczenie (tu: 0) jednej pozycji w ścieżce 2 kanału, aby silnik miał jasne wskazanie (coś zamiast NOP), że ma opuścić (właśnie teraz) określony wiersz i przejść do następnego. Wymagałoby to osobnego kodu, różnego od NOP, i samodzielnego dodawania takich pozycji ("skip").

    To da się zrobić bez tego osobnego kodu dla oznakowywania takiej pozycji w SONG (a pozycja będzie mogła nadal figurować jako NOP). Może to być oczywiste (nie wiem), ale piszę o tym tutaj, jak to można zrobić (w silniku).

    Zapis (symbolicznie) z tego przykładu wyglądałby więc zwyczajnie: 1+1+1 | 1.5+1.5 .

    A w zasadzie to, uwzględniając nop, oraz różne TAB dla ścieżki 1:
    a | x
    b | nop
    c | nop

    albo (gdy powtarzany ten sam jeden TAB na ścieżce 1):

    a | x
    n | n(op)
    n | n

    NOP działałby na zasadzie: czy grać powtórnie poprzednio odwarzany już TAB, czy ominąć tą pozycję (nie robiąc nic).

    Decyzja zależałaby tylko od tego, czy pozycja w SONG którejkolwiek ze ścieżek nie zabrnęła dalej niż ta właśnie, na którą miała się przełączać obecna ścieżka (gdyż właśnie skończyło się odtwarzanie TABa przewidzianego dla niej). Jeśli więc żadna ze ścieżek nie jest jeszcze tak zaawansowana, żeby wyprzedzać o chociaż jedną pozycję tą, która aktualnie jest analizowana (aktualizowana), to robi się powtórkę z TABa. Jeśli jest różnica, to najwłaściwiej (choć jest uproszczona droga - bez sprawdzania kolejnych wpisów "do opuszczenia", czy to na pewno NOPy) byłoby odczytać kolejną pozycję w SONG i w przypadku kolejnego NOPa powtórzyć poprzednie sprawdzenie (i tak aż do skutku lub stwierdzenia numeru TABa).

    Tą skróconą wersję postępowania można by rozpisać chyba do takiego kodu (w rej.x która ścieżka ma być aktualizowana):

    inc pozInSong,x
    lda pozInSong,x
    ldy #3
    a1 cmp pozInSong,y
    bcs a2
    lda pozInSong,y
    sta pozInSong,x
    a2 dey
    bpl a1
    • 5:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime14 Jul 2021 zmieniony
     
    Ostatnio próbuję bawić swoim "wynalazkiem", starając się ułożyć jakieś nuty pasujące do Kreta, jednak ni w ząb mi to idzie. Za to naprawiłem kilka poważnych błędów w SFXMM, związanych z błędnym alokowaniem danych.
    Jak na razie, nic nie zmieniłem w silniku, czyli jest jak w wypowiedzi strona 5 post #44 "Tak bardzo rozczarowany"

    Cóż... Szukam inspiracji do muzyki dla Kreta, ale nic kompletnie nie wpada mi w ucho - chyba się zestarzałem.
    • 6:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime14 Jul 2021
     
    nie Ty jeden :)
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime14 Jul 2021 zmieniony
     
    Wyobraź sobie kreta i co on robi i jest muzyka. Coś jak np. lot trzmiela, czy inne klasyki. Kiedyś na Atari była gra (jest nadal :), gdzie chodził jeż a muzyka była właśnie "Lot trzmiela".
    • 8: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Jul 2021
     
    Spiky Harold: ->link<-
    • 9:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime17 Jul 2021 zmieniony
     
    jhusak: Tym lotem trzmiela toś mnie teraz załatwił. Ja nawet tego za nucić nie potrafię :D ;) Nie żebym nie wiedział, ale to dość trudny utwór.

    A tak na poważnie (no może nie do końca)

    Dla zabawy popełniłem takiego cudaka (DROL.SMM)

    Od kilku dni siedzę i przeglądam sobie gry zamieszczone na ATARI ON-LINE. Dokładniej to przeglądam to co jest pod lokacją "Inne/Homesoft Collection Game Disk" (ależ tam są "perły")

    Nazwa chyba każdemu znana DROL, gra może już mniej, ale nie stwierdzam faktu.
    Muzycznie ta gra ma baardzo oryginalne brzmienie, jak i nutkę - ja nie potrafię tego z niczym skojarzyć (subiektywne odczucie)

    No i tak sobie ją przerobiłem pod SFXMM. Śmieszne "coś" mi wyszło* - plik z utworem w obrazie pod nazwą DROL.SMM :)
    Nie jest to wierna kopia, gdyż oryginał wykorzystuje 15kHz przełączane w trakcie utworu.
    Nie jest to też niewierna kopia :D. Po prostu takie śmieszne "coś" podobne do DROLa, DROLem nie będące.


    Dodatkowo, był to test dla SFXMM, by zobaczyć, co byłoby przydatne w jego obsłudze. I tak wyszło:
    - kopiowanie SFX/TABów - cholernie mi tego brakowało
    - odtwarzanie od wybranego wiersza SONG! ysz... słuchnie ciągle od początku może wykończyć. Pod Altirą można jeszcze wciś F1 by przyspieszyć :P, ale na żywym organiźmie (jakim jest real Atari) to nie przejdzie... nie ma F1 :P ;)
    - w module SONG, szybkie przejście do TABa (spod kursora)
    - coś na wzór szybkiego przełączania pomiędzy dwoma TABami w trakcie edycji - coś jak przycisk w pilocie do przełączania pomiędzy dwoma kanałami TV.
    - zapisywanie domyślnego tempa utworu* (nie wiem, czemu tego nie ma)

    Będę z tym działał w najbliższych dniach - coś trzeba robić, bo idzie oszaleć.

    * aby DROL SONG brzmiał "jak powinien" winno się ustawić w module SONG->OPT->TEMPO na 6 i dopiero PLY :P
    • 10:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime17 Jul 2021 zmieniony
     
    ciut poprawiony utwór :P
    Pamiętaj, aby ustawić tempo na 6, bo będzie pędził jak szalony :P
    • 11:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime21 Jul 2021 zmieniony
     
    Często korzystam z SHIFT+INSERT do wklejania (na PC), bo uważam ten skrót za przydatny dla prawej ręki :) O CONTROL+DELETE rzadko pamiętam, ale też często stosowałem, zwłaszcza za czasów programowania w Borland Pascalu dla DOSa.

    Pytanie:

    Czy oprócz najbardziej znanych skrótów klawiszowych CONTROL+C (kopiuj) i CONTROL+V (wklej), są jeszcze przez Was znane i stosowane inne skróty?

    Jak to się ma w świecie Atari (zwłaszcza 8-bit)?
    • 12:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime21 Jul 2021 zmieniony
     
    Chyba docieram do końca tej "opowieści".



    Trudno powiedzieć, czy się cieszę, czy nie.

    Najnowsze wydanie SFX Music Maker (aka SFX Tracker) Release Candidate 2 i prawdopodobnie ostatnie - tzn. już chyba nic nie zmienię i nie dodam, no... może jakaś optymalizacja SFX-Engine. Nie wiem :P

    Co nowego?

    - Dużo zoptymalizowanego kodu (pod kątem rozmiaru)
    > Może tego nie widać, ale dzięki temu jest więcej rzeczy w programie :P

    - Maszyna perkusyjna - "wielka" nazwa, ale nie do końca taka "super"
    > Nie super, bo wykorzystana jest cecha modulacji DFD (Direct Frequency Divider) na którą nie działają "nuty". Jeżeli SFX ma ustawioną taką modulację, jest wyświetlana jego nazwa. Wadą tego jest to, że SFXy z DFD zajmują 256 bajtów w pamięci :(

    - Wyzbyłem się przeliczania adresów bezpośrednio w silniku SFX - jest lżej i szybciej

    - naprawione złe zarządzanie stertą

    - wersja finalna SFX-Engine
    > Teraz już nie trzeba ustawiać tempa. Engine elegancko odtwarza od dowolnego miejsca w SONGu, więc można w nim ustawić tempo.

    - API SFX-Engine dla MadPascal-a
    > Zestaw procedur dla MadPascala do obsługi SFX-Engine jako UNit
    - Poprawiony zapis
    > W pliku SMM zapisywane jest globalne Tempo
    - Nowe skróty klawiszowe
    > CONTROL+P w trybie edycji TAB i SONG, odtwarza go od miejsca, gdzie jest kursor.
    > SHIFT+LEWO/PRAWO w trybie edycji SFX i TAB zmienia aktualnie edytowany element.
    > SHIFT+RETURN w trybie edycji SONG pozwala edytować znajdujący się pod kursorem TAB

    - Obsługa schowka dla modułów SFX i TAB
    > Znane wszystkim CONTROL+C i CONTROL+V oraz CONTROL+X

    - Dokumentacja - chociaż nie ma w niej wszystkiego jeszcze, ale jest zaktualizowana (do poczytania tu -> ->link<- )

    - Krótki dokument z wizją Liniowego zapisu utworu SONG (coś a'la MIDI) (do poczytania tu -> ->link<- )

    Co będę teraz robił?
    - na pewno dopieszczę jeszcze dokumentację.
    > Jednak bez Waszej pomocy, będzie mi ciężko umieścić w niej to, co (być może) jest konieczne. Było by mi miło, jak by ktoś rzucił okiem i powiedział, czy to się trzyma jakoś kupy? czy coś jest nie jasne? czy czegoś brakuje?

    - praca nad muzyką do Kreta
    - wdrożenie SFX-Engine do Kreta
    - ukończenie Kreta

    Co po tym?
    Pewnie zasłużony odpoczynek, choć znając mnie, coś będę knuł.

    Chciałbym:
    - zrobić wygodniejszy edytor do SFXów
    - zrobić Menadżera Tematów do SFXMM
    - zrobić program, którym można by eksportować pliki z utworem do obiektu (OBJ). A w nim, optymalizacja alokacji danych pod kątem, jak najmniejszego przekraczania granic strony przy definicjach SFX oraz TAB.
    - mam pomysł na ciekawego Playera do SMM

    To jeszcze nie jest koniec :P Ja to wiem ;)
    • 13: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime21 Jul 2021 zmieniony
     
    Link do dokumentacji nie działa. Proszę o poprawienie bo chętnie się w końcu zapoznam.

    Edit: jakiś nawias się zaplątał na końcu. Bez nawiasu link działa.
    • 14:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    @pebe: fiu. chyba najlepiej opisany tracker na atari :)
    • 15: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    No dobrze. Jeszcze się nie otrząsnąłem z szoku.

    Powiem tak, tracker zaintrygował mnie na tyle, że chciałbym coś w nim popełnić.


    Przyznam szczerze, że instrukcja mi nie pomogła. Zdecydowanie wolałbym, żeby były opisane numery odpowiadające funkcjom w instrumencie. Niestety chyba muszę się jeszcze trochę doktoryzować, żeby zrozumieć tworzenie instrumentów.

    Czy na pewno przełączanie oktaw dobrze działa? Nie udało mi się uzyskać niskich czystych dźwięków w ogóle, tak jakby A-0 było grane dużo za wysoko.

    Brawo za to co dotychczas osiągnąłeś. Chętnie stworzę jakiś demo song, tylko będę potrzebować twojej pomocy w ogarnięciu tego wszystkiego.

    Najchętniej widziałbym kontakt na priv, jakiś zoom, czy teams, żeby nie zaśmiecać tego wątku.

    Daj znać jak to widzisz.

    Jeszcze raz brawo i trzymam kciuki za dalszy rozwój.
    • 16:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime22 Jul 2021 zmieniony
     
    @sun: Dzięki bardzo, starałem się umieścić w opisie wszystko, z czego sam bym skorzystał. Jeszcze trochę pracy jest z dokumentacją (co widać po "TO DO") i kilka screenów jest do zaktualizowania.

    @tatqoo: Faktycznie, zaplątał się nawias - poprawiłem :)
    Kurcze, zdziwiłeś mnie tym śmiałym stwierdzeniem, że:
    Przyznam szczerze, że instrukcja mi nie pomogła.

    ;) Nie wiem, jak to się stało(?) hihi... coś temu zaradzimy.

    Zdecydowanie wolałbym, żeby były opisane numery odpowiadające funkcjom w instrumencie. Niestety chyba muszę się jeszcze trochę doktoryzować, żeby zrozumieć tworzenie instrumentów.

    Bo widzisz, to nie do końca są numery funkcji - może jakby je rozpisać na bity, byłoby wyraźniej widać. W sekcji "Funkcje MOD/VAL" jest to "rozrysowane".

    Najchętniej widziałbym kontakt na priv, jakiś zoom, czy teams, żeby nie zaśmiecać tego wątku.

    Oczywiście, jest to jak najbardziej możliwe. Przez Zooma możemy takie spotkanie zorganizować, a jeśli chodzi o dzień to ja się dostosuję.
    Pytanie tylko, czy ja umiem w Zooma ? :D Nie organizowałem jeszcze takich spotkań. Zawsze byłem uczestnikiem, nie organizatorem :/
    Nieśmiało zapytam: Może AOL by pomógł? :) <- uśmiecham się ładnie ;)
    • 17:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime22 Jul 2021 zmieniony
     
    PS do postu #14.
    Na "imażu" dyskietki znajdują się dwa utwory:
    - SONG.SMM - najpierwszy jaki popełniłem - nieudany remix ZYBEXa
    - DROL.SMM - drugi popełniony utwór - (chyba) bardziej udany
    • 18:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jul 2021 zmieniony
     

    Pebe:

    Chyba docieram do końca tej "opowieści". Trudno powiedzieć, czy się cieszę, czy nie.


    Gratulacje! Tylko nieliczni docierają do końca swoich hobbystycznych projektów. A sam program wygląda dla takiego laika muzycznego jak ja - jako bardzo ciekawe, nietypowe jak na małe Atari narzędzie. Więc na Twoim miejscu nie tylko bym się cieszył, ale i był dumny - wniosłeś coś unikalnego do świata Atari :)

    Pebe:

    na pewno dopieszczę jeszcze dokumentację. (...) czy czegoś brakuje?


    Ja bym poprosił o taki Quick Reference - osobny i krótki opis dla nie-muzyków jak w programie odpalić jakieś muzyczki do posłuchania. Chodzi o to, by osoba kompletnie nie znająca programu mogła odpalić dyskietkę, uruchomić program i posłuchać melodii napisanych w programie. No chyba, że zrobisz jakiś player dla takich użytkowników, z podglądem plików na dyskietce do załadowania.

    Pebe:

    - praca nad muzyką do Kreta
    - wdrożenie SFX-Engine do Kreta
    - ukończenie Kreta


    Super, nie mogę się doczekać! :D

    Pebe:

    Przez Zooma możemy takie spotkanie zorganizować, a jeśli chodzi o dzień to ja się dostosuję.
    Pytanie tylko, czy ja umiem w Zooma ? :D Nie organizowałem jeszcze takich spotkań. Zawsze byłem uczestnikiem, nie organizatorem :/
    Nieśmiało zapytam: Może AOL by pomógł? :) <- uśmiecham się ładnie ;)


    Oczywiście, po to otworzyliśmy ten kanał komunikacji. Piątek o 20:00 Wam pasuje? Może byś wtedy nam, laikom, też pokazał jak działa program, jak się w nim komponuje?


    PS. W dokumentacji jako pierwsza pojawia się nazwa "SFX Music Maker" - chciałbyś, żebym zmienił nazwę tego wątku na taką? Szczerze przyznam, że nazwa "SMM" jakoś bardziej mi trafia w gust niż "SFX-Tracker". Ale Twoją decyzję oczywiście uszanuję.
    • 19:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    KaZ, nie-muzyku ;) ależ owszem. Quick Reference jak najbardziej da się zrobić. Do osobnego Playera jeszcze trochę czasu, więc z pewnością się przyda.

    Super, że AOL zgodziło się na poprowadzenie takiego spotkania. Mi jak najbardziej odpowiada. Sam myślałem, aby to spotkanie nie było One-To-One i aby więcej osób się zjawiło.
    Jeśli tylko @Tatqoo nie ma nic przeciwko takiemu rozwiązaniu i ma czas w piątek o 20:00 to ja się piszę na 99,99% (0,01% pozostawiam na chaos :D )

    Co do zmiany nazwy wątku, to na razie nie potrafię zdecydować. Trochę nie spójne mam nazewnictwo, raz SFXMM drugi raz SFX Music Maker albo SFX Melody Maker, SFX-Tracker...
    Może na spotkaniu określimy ostateczną nazwę dla programu. Albo tutaj, jakieś głosowanie, czy "cóś".
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jul 2021 zmieniony
     
    No to mamy deal - teraz trzeba przygotować plakaty i je rozwiesić na mieście, rozesłać zaproszenia do zakładów pracy, etc. :D :D :D

    Z Tatqoo zaraz spróbuję się skontaktować - wczoraj był na zoomie na Środowisku prasowym.
    • 21:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime22 Jul 2021 zmieniony
     
    Hahaha... plakaty, ulotki... propaganda SFXa :D:D Sobie wyobraziłem to. Z balonów (jak z River Raid) zrzucane ulotki.
    Dobre.

    Superowo. Już się mam emocje i lekki "nerw". Nie mogę się doczekać :)

    Edit:
    Zapraszam wszystkich zainteresowanych, może podołam ;)
    • 22: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime22 Jul 2021 zmieniony
     
    Ależ skontaktowanie się ze mną nie powinno stanowić żadnego problemu.

    Z mojej strony najważniejsze jest wytłumaczenie jak tworzyć własne isntrumenty - najlepiej w porównaniu do CMC czy RMT. Jak tworzyć własne tablice - bo te co są fałszują niemiłosiernie.

    U mnie to będzie 19ta :)
    • 23:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jul 2021 zmieniony
     

    Tatqoo:

    Ależ skontaktowanie się ze mną nie powinno stanowić żadnego problemu.


    Pozornie. Wysłałem Ci maila - ale pytanie, czy otrzymałeś?

    I ta 19-ta u Ciebie będzie Ci pasować? Może być troszkę później, bo po prostu o 20-tej Paweł zacznie opowiadać o projekcie, a pytania będą później.
    • 24:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    Panowie. Panowie, Panowie! Za mało k****, K****!. Powtarzamy K****! :D ;)

    Jak pisałem, ja się dostosuję. Mi pasuje 19-ta.

    @tatqoo: To ciekawe, że mówisz, że fałszują, bo to tablice z RMT :| Ale... Owszem, jest możliwość dostrojenia ich we własnym zakresie.
    Wytłumaczę, jak to robić na spotkaniu.
    • 25: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    Nie załapaliście. U mnie - to znaczy w UK. Wasza 20 u mnie 19-ta.


    Problemu z kontaktem nie ma bo czytam to forum 140 razy dziennie.

    Mi pasuje.

    @pebe: tablice z RMT też fałszują, ale te na moje ucho bardziej. Mówię tylko o czystych tonach A. Wyjdzie w praniu.
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jul 2021 zmieniony
     
    Ja załapałem - dlatego pytałem, czy ta Twoja 19-ta (a u nas 20-ta) Ci pasuje. Skoro tak - świetnie, to widzimy się jutro wieczorem na zoomie.

    Tatqoo:

    Problemu z kontaktem nie ma bo czytam to forum 140 razy dziennie.


    O! :D
    • 27: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    A nie miało to być w piątek?
    • 28:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    @KaZ: O kierwa, ale czad plakat ^_^ Teraz tylko balony jak z River Raid i siejemy propagande XDDDDD

    @tatqoo: No ja nie wiedziałem, że @tatqoo "u Królowej Anglii" przesiaduje. Zwracam honory.
    Tatqoo, jutro jest piątek, to tylko godzina przesunięcia a nie dzień ;) hahaha...
    • 29: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    stream/zrzut na YT poprosze
    • 30:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    @solo/ng: no nie wiem... :P tak na gotowca, bez "zapytowywań" na żywo. Nie wiem, oj, nie wiem ;)

    To już nie ode mnie zależy, czy będzie na TwojejTubie
    • 31:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime22 Jul 2021 zmieniony
     
    @KaZ: te klawisze na plakacie wyglądają jak emotka hahaha... wypas. W ogóle to podsunąłeś mi pomysł. :D
    • 32: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    "Piątek o 20:00 Wam pasuje?"

    Na plakacie jest niedziela ale data jest jutrzejsza. Jak ktoś czyta tylko początki zdań jak ja to może się w niedzielę rozczarować.

    Tutaj wszystkie trackery należą do Królowej.
    • 33:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    Poprawiłem plakacik z niedzieli na piątek, bo o piątek chodzi :D

    Solo - można spróbować stream na YT, bo zdaje się, że zoom umożliwia to w standardzie. Ale... jak tak robiliśmy w czasie PSA w zeszłym roku, to objawił się taki problem, że niektórzy rozmawiali na zoomie, a oglądali na yt przez co dochodziło do sprzężeń i zakłóceń.
    • 34:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    @Tatqoo: no popatrz, a ja nawet nie zauważyłem tego :P

    @Kaz - dzisiaj bawiłem zoomem i coś tam odnośnie YT było, ale tego nie sprawdzałem.

    @Solo - Ja oczywiście żartowałem z "no nie wiem" :)
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime22 Jul 2021
     
    Fajne!
    • 36:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jul 2021
     
    Zaczynamy.
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jul 2021
     
    Fajne to i nieźle gra! :D
    • 38:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 Jul 2021 zmieniony
     
    Dyskusja weszła na wysokie tony czyli kilku muzyków się pojawiło (Miker, Tatqoo, Bocianu, Mq, PeBe, Szymon) i rozmawiają o czymś, czego nie rozumiem, więc nie zrelacjonuję wydarzenia :D
    • 39:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime24 Jul 2021
     
    Na wczorajszej prezentacji, zaproponowano kilka zmian:
    1. oznaczenia (symbole) dla funkcji SFX w trybie edycji
    2. podczas przetwarzania SONGu, dla funkcji JUMP TO, domyślnie są wyłączane wszystkie kanały. Albo to wyłączyć, albo dać użytkownikowi wybór, jak ma reagować silnik na tą funkcję.


    ad. 1. Jestem na etapie wdrażania tej zmiany.
    Postanowiłem, że dla edycji SFXów, będę zmieniał częściowo zestaw znaków i poszczególne funkcje wraz ze znakiem ich parametru, tj, czy to jest wartość ujemna, czy też dodatnia, będę prezentował odpowiedni symbol. Poniżej rysunek objaśniający znaczenie wprowadzonych symboli:


    ad. 2. W tym miejscu, postanowiłem nie dać użytkownikowi wyboru - taki jestem zły ;P - i funkcja JUMP TO nie będzie wyłączała kanałów. Czyli, po wykonaniu skoku, jeżeli w danym kanale nie będzie żadnych zmian (tj. symbol blank sześć kropek) na danym kanale będzie odtwarzany TAB, który grał przed dokonaniem skoku.
    Użytkownik sam zadba o wyłączenie odtwarzania funkcją CHANNEL OFF (hamburgerek :D) jeżeli będzie chciał.

    Coś chyba jeszcze było, ale "ni-w-ząb" nie mogę sobie przypomnieć.
    • 40:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Jul 2021
     

    PeBe:

    Coś chyba jeszcze było, ale "ni-w-ząb" nie mogę sobie przypomnieć.


    To albo zgłaszający postulaty przypomną, albo pozostanie poczekać, aż Misza zmontuje materiał i będzie można go przesłuchać :)
    • 41:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime24 Jul 2021 zmieniony
     
    "Ciutkę" zmieniłem symbole, na bardziej się kojarzące (tak mi się wydaje)



    Dojdzie do tego, nieco inna metoda wprowadzania "z klawisza", ponieważ, w składowej MOD/VAL będzie prezentowana wartość szesnastkowa wartości modulacji. Czyli, nie jak dotąd, cały bajt, reprezentujący funkcję i jej wartość, tylko sama wartość. Symbol będzie pokazywał funkcję.

    RETURNem, jak do tej pory, będzie można ustalić rodzaj funkcji oraz podać jej parametr, jednak z palca w definicji nie będzie można zmienić funkcji - chyba że to zaimplementuje, ale zdubluje wtedy menu funkcji SFX, co trochę mi nie pasuje.

    Co do proponowanych zmian, był też:
    3. wskaźnik obciążenia.

    Ad.3 Tu sytuacja ma się nieco dziwnie, bo. Ja pętlę "tick-SFX" podpinam pod przerwanie VBLANK a nie DLI i zmiana koloru się odbywa, jak już obraz przestaje być rysowany. Tzn, ten kolor się zmienia, co można zauważyć pod Atirrą, gdy włączy się tryb View->Overscan mode->Full (with blnking). Wtedy widać migoczący fragment ze zmienionym kolorem i jak jest włączony jakiś dźwięk (SFX/TAB/SONG) to widać, że się zmienia, jednak nie widać go całego.

    ---

    Do wczorajszej rozmowy, odnośnie wydajności SFX-Engine:

    Sztuką dedukcji (mam nadzieje poprawnie zinterpretowaną przeze mnie) przeprowadziłem Performance Test pod Altirrą:



    Test ten przeprowadziłem przy następujących warunkach:
    - wczytałem plik SONG.SMM
    - włączyłem odtwarzanie SONG->PLY i najszybciej jak potrafiłem przeszedłem do trybu Debug (wiem, można było "brejkpointem" :P)
    - tam uruchomiłem Performance Test
    - do czasu zapętlenia się utworu zbierałem informacje
    - po czym zastopowałem test.

    Na powyższym zrzucie, wybrany wiersz zawiera informacje dt. głównej pętli "tick-SFX".

    Calls: 2687
    Ilość wywołań pętli.
    Przeliczając tą wartość: 2687calls/50fps=53,74 sekund - co pokrywa się z czasem testu.

    Clocks: 2220499
    Zakładam, że jest to ilość cykli zegara spędzonych na wykonywaniu "tick-SFX"
    Przeliczając: 2220449/2687=826 cykli - średnia na okres niespełna 54s

    Clock%: 2.23%
    Wynika, że procentowo to tyle czasu "zjadła" pętla "tick-SFX"

    Nie bardzo wiem, jak zinterpretować resztę i czy to, co przedstawiłem, jest właściwie zrozumiane przeze mnie.
    Nie specjalnie szukałem, ale... nie znalazłem nic na temat tego testu :/ Jeśli ktoś ma pewniejsze informacje w związku z testem wydajnościowym to będę wdzięczny za info.

    To bardzo przydatna rzecz.

    I teraz pytanie. Czy 2.23% w przeciągu 54s to dużo?
    Przeliczając: 54s*2,23%=1,2042s

    Sam nie wiem :?
    • 42: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime24 Jul 2021 zmieniony
     
    Panie i Panowie, oto premiera.

    Nuty zagrane za pomocą klawiatury MIDI AKAI MPK249. To mój pierwszy numer zagrany nie na klawiaturze komputera.

    • 43:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime24 Jul 2021 zmieniony
     
    @tatqoo: wklej po prostu link z YT ale nie skrócony.
    Ten wklejony, nie chce działać :(

    "popaczałem se" na tego AKAIa MPK249 - ładny sprzęcik. Taki do wszystkiego. Ja miałem też AKAIa (tylko nie pamiętam modelu) Same pady (dynamik) z kilkoma knobkami i suwakami. Świetnie się na tym perkę grało.
    • 44:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime24 Jul 2021 zmieniony
     
    Przeprowadziłem dokładniejszą analizę z Profilowania (Altirrą Debug->Profile->Profile View...

    Ustawiłem dwa breakpointy, pierwszy tuż prz rozpoczęciu procedury odpowiedzialnej za start odtwarzania utworu i drugi zaraz przy wyjściu z pętli oczekującej na koniec utworu (wykrywanie END-SONG)

    Dokonałem pomiaru na dwóch utworach: SONG.SMM i DROL.SMM.
    W każdym z nich, zamieniłem ostatni rozkaz JUMP TO na END SONG.
    Uruchomiłem granie. Przeszło do debugera, Profile View->Play
    Doczekałem końca. Przerwałem profilowanie.

    Przeanalizowałem wszystkie wykazane adresy.
    Wybrałem tylko te, które są odpowiedzialne za "jądro" SFX i za API-SFX. Opisałem adresy.

    Wyszło coś takiego (Google Sheet
    Pierwszy profil SONG.SMM -> ->link<-

    Drugi profil DROL.SMM -> ->link<-

    Chyba nie jest źle?

    Przypomniałem sobie czwarty postulat:
    4. W trybie edycji SONG, gdy wprowadzony zostanie TAB, który jest niezdefiniowany ma przejść do edycji tego TABa.

    Tak, to jest zdecydowanie dobry pomysł.
    • 45:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime24 Jul 2021 zmieniony
     
    @tatqoo: Wklejam (mam nadzieję, że dobrze robie):


    Ale to ładne <3
    • 46: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime24 Jul 2021 zmieniony
     
    @pebe: zamierzam przenieść jak najwięcej obsługi do Akai.

    To dopiero początki. Sprawdzam co jest możliwe. Software. którego używam przechwytuje tylko klawisze a już tych sterujących przycisków, suwaków i pokręteł nie. Zmapowałbym sobie end song / end tab / skok na początek / koniec ekranu na pady ... ale na razie nie znalazłem takiej możliwości.

    Jakby to było fajnie, gdybym numer taba w definicji songu mógł wybierać pokrętłem :) :) :)

    Szkoda, że Altirra nie ma takiej konwersji komunikatów MIDI na klawisze.
    • 47:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime24 Jul 2021
     
    Cześć,

    To teraz ja opublikuję moje wypociny. Mój pierwszy "kawałek" w SFX Trackerze, bardziej rekonesans niż muzyka, ale co tam... Obiecuję na drugi raz więcej wodotrysków.
    Aha, robione od zera, wraz z instrumentami.
    • 48:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime24 Jul 2021 zmieniony
     
    A ja się już na początku tworzenia, zastanawiałem, jak wykorzystać MIDI, by sterować programem.
    Nie wiele jest na temat MIDI do Atari w necie. Nie wiem, jakie są interfacey/rozwiązania. Jak duży byłby kod, odpowiadający za odbiór informacji MIDI.

    To, co pokazałeś, jest genialne.
    Rozumiem, że problem jest z kombinacjami klawiszy? czy jak?
    EDIT: nie było pytania. Załapałem już... klawisze, w AKAYu. Przemęczenie.

    ---

    Właśnie podsunąłeś mi kolejną rzecz, ale najpierw postulat z YT:
    5. Przewijanie okna SONG podczas odtwarzania utworu (cel - prezentacje)
    Postulat nr. 6. Zrobić w dokumentacji sekcję z zestawieniem wszystkich klawiszy skrótu.

    :D
    • 49:
       
      CommentAuthorpebe
    • CommentTime24 Jul 2021 zmieniony
     
    @miker: Odsłuchane. Suuuuper :D
    Ja już odsłuchuje z wprowadzonym postulatem nr. 2 tj. funckja JUMP TO w SONG nie wyłącza wszystkich kanałów. Brzmi zaskakująco dobrze.

    u mnie gra tak:
    • 50:
       
      CommentAuthormiker
    • CommentTime24 Jul 2021
     
    Hece, spoko, aczkolwiek wprowadzona zmiana spowodowała lekki "disaster". Nie szkodzi. :D
    Przychylam się również do tematu przewijania okna songu podczas odgrywania. Na razie po prostu wskaźnik postępu grania ucieka za ekran.