atarionline.pl Atari 65XE "nowy" nabytek, Turbo 2000, nieznany mod - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorgreg79
    • CommentTime11 Jun 2021
     
    Witam,

    kupiłem niedawno zestaw Atari 65XE, XC12, kartridż z Turbo 2000. Z Atari miałem ostatnim razem do czynienia na początku lat 90 i służył do grania. Mam słabą wiedzę na jego temat. Kilka spraw rozwiązałem, kilka może uda się rozwiązać z Waszą pomocą :)

    1. Mam do tego kartridż Turbo 2000, magnetofon ma przełącznik normal-turbo, nie ma dodatkowego kabla do portu dżojstika ale wydaje się to działać. Używam fake-kasety "na drucie" z kompa. Gry w normalu się wgrywają ale z Turbo 2000 są schody. Wykryłem, że jest to wersja KSO bo tylko takie konwersje za pomocą Turgena są widziane przy ładowaniu. Innych wersji nie widzi, nie zatrzymuje się.
    Problem: po poleceniu L>D@@@ lub L>D*** gra jest wykrywana, po kilku sekundach magnetofon się zatrzymuje na sekundę i rusza dalej. Niestety po jakimś czasie otrzymuję komunikaty 0140 lub 0143 lub zły format (nawet na tym samym programie niczego nie zmieniając). Czasem pojawią się głupie artefakty i konieczny jest restart kompa. Czasem gra niby się wczytuje, zatrzymuje się przy tym kilka razy i zaraz rusza dalej. Niestety gra i tak się nie uruchamia. Wave się kończy a komp oczekuje więcej :)
    Udało mi się uruchomić tylko jedną gierkę w trybie turbo i był to Boulder Dash. Być może dlatego, że jest bardzo krótki. Wczytuje się właściwie do pierwszego zatrzymania magnetofonu.
    Co robię źle? Próbowałem poszukać w sieci wave'ów dla turbo 2000 niestety bez dobrego rezultatu. To, co znalazłem nie jest wykrywane w ogóle. Może ktoś ma obojętnie jakiego wave'a na pewno działającego pod KSO abym mógł sprawdzić co jest grane?

    2. Komp jest z dziwnym modem zakończonym gniazdem DIN5. Ktoś ma wiedzę co to może być i do czego może mi się to przydać?

    3. Podłączyłem obraz na szybko przez chinch composite, oczywiście pozostawia wiele do życzenia. W sieci natrafiłem na kilka schematów dla SCARTa. Z takich dziwniejszych rozwiązań:
    a) LUM na pin 20; CHROM na pin 15 przez rezystor 300R, COMP wolne
    b) LUM na pin 8; COMP na pin 20, CHROM wolne
    c) LUM na pin 20; CHROM na pin 15; COMP wolne
    d) LUM i CHROM połączone kondensatorem 470pF i to na pin 20
    Czy któreś z tych rozwiązań jest warte przetestowania i może dać lepszy obraz na LCD niż po chinch comp?

    Z góry dziękuję za rady:)
    • 2: CommentAuthortakron27
    • CommentTime11 Jun 2021 zmieniony
     
    ->link<-
    Tu masz spakowanego wave'a; cały zestaw #49 sonixa. Działa idealnie.
    Jeśli i to nie będzie ci się wczytywać, too pewnie będzie potrzeba pogmerania w elektronice magnetofonu.

    Turbo2000 'z przełącznikiem', bez dodatkowego przezwodu do sio, ani z kabelkiem do 2p.joysticka - to najpewniej będzie turbo 2000f / 2001. Do niego nie będzie działać soft/kartridż do KSO t2000 (kso - to wersja dla odmiany z kabelkiem do 2p.joysticka).

    -- ed.: (2)
    z tym din5 to nie wiem, ale tak gdybam, że może to interfejs dla 'zwykłych' magnetofonów, nie dedykowanych, które miały wyjście din5.

    -- ed.: (3)
    w scart można wpuścić sygnał svideo. pytanie: czy twój tv z tym złączem scart, ma możliwość wyświetlania svideo przez scarta? może ale wcale nie musi. zajrzyj do instrukcji tv.
    obraz w takim wypadku najlepszy z atarki to ten przez svideo.
    a.b.c. - nie chce mi się tak wcześnie zaglądać w pinout złącza scart ;-P
    d. - 'zrobienie' sygnału composite ze składowych luma i chroma. (tak się robi 'na szybko/ najprościej' composite)
    Upewnij się co do obsługi svideo w tym tv, to będzie wiadomo czy jest sens.
    • 3: CommentAuthorgreg79
    • CommentTime11 Jun 2021
     
    Dziękuję za odpowiedź.

    ad 1. Program z linka się nie wczytuje, w ogóle system turbo go nie widzi. Wczytuje się tylko w normalu pierwszy program turbo2000 ale dalej nie umiem sprawdzić. Po komendzie load"d:*** wywala od razu błąd 0143. Myślę, że to turbo może działać bez kabla skoro wczytałem jakoś Boulder Dasha ;) Chyba powinienem zdobyć więc program turbo2000f i spóbować? Gdzieś wyczytałem, że to może też działać po skompilowaniu w Turgenie do Omicron. Po pierwszej ciszy powinienem chyba przełączyć na poz. turbo.

    ad 2. To ma sens, płytka podłączona jest do pinów 3,4,5,8 parallel. W DIN5 kanały L+P są zwarte dla wyjścia i wejścia.

    ad 3. Niestety instrukcja nic nie mówi na ten temat, jedynie "SCART can only carry standard-definition video". Chyba pozostaje przetestowanie tego. Osobnego złącza s-video nie ma na pewno.
    • 4: CommentAuthortakron27
    • CommentTime11 Jun 2021 zmieniony
     
    ad.1 no tak, pierwsze co jest na tym obrazie taśmy, to loader w normalu do t2000. dalej są programy zapisane w turbo2000. Nie bawiłem się akurat 2001/2000F więc nie odpowiem czy na pewno loader od zwykłego (przez sio) turbo 2000 wczyta czy nie wczyta jeśli w magnetofonie jest zmontowane wg 2001/F. Na pewno nie ma osobnego standardu na zapisywane programy w t2001.
    ... ale zaraz:
    "Wykryłem, że jest to wersja KSO"
    a cart jest od której wersji turbo?
    zdjecie, screenshot.
    Mógłbyś też wrzucić zdjęcie z magnetofonu, czy jest tam jakaś osobna płytka z turbo, czy też RC przylutowane przy tym dodanym przełączniku normal/turbo. Dla pewności o czym piszemy.
    Cart do kso-t2000 nie wczyta danych turbo inaczej jak przez kabelek 2p.joysticka.
    ..aczkolwiek, jeśli wczytało BoulderDasha w turbo to i inne tytuły powinno jeśli generujesz tak samo wave'a. Jeśli nie to podejrzewam 'rozstrojenie się' elektroniki w magnetofonie.

    ad.3
    no tak, to trzeba będzie po prostu posprawdzać organoleptycznie czy svideo ten tv przyjmie po scarcie.
    • 5: CommentAuthorgreg79
    • CommentTime11 Jun 2021 zmieniony
     
    Ad 1. Zdjęcie w załączniku. Wygląda to na bezczelnie prosty mod. Cart zgłasza mi się jako Turbo2000. Stwierdziłem, że to KSO tylko dlatego, że gry w tym trybie były rozpoznawane przez Atari. W sensie nagłówek ale dalej sypało błędami jak w pierwszym poście. Poza BoulderDashem, który jest jednak bardzo krótki. Może to ma znaczenie.
    Czytając opis ->link<- to faktycznie mogę mieć tą wersję. Tylko po co poprzedniemu właścicielowi był kart z turbo 2000 :/ w tym opisie jest tez info, że ta wersja jest kompatybilna z „można odczytać dane nagrane za pomocą innych systemów, np. AST, Atari Hard Turbo, Auto Turbo, Turbo 2000 (Wrocławskie)”. Jak?
    Ad 3. Sprawdzę w wolnej chwili wersje b i c
    • 6: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime11 Jun 2021
     
    Jeśli masz Turgena, użyj jego funkcji „Test tonu pilota”, aby przetestować swój magnetofon kasetowy. Uruchom program ładujący na cartridge, powiedz mu, aby się załadował i wpisz „D:***”.

    Następnie uruchom „Test tonu pilota” dla "KSO Turbo 2000>T3060". Pozostaw włączony przez kilka minut i obserwuj, czy nie ma przerw w paskach na ekranu.
    • 7: CommentAuthortakron27
    • CommentTime11 Jun 2021
     
    tak to wersja 2001/F.
    można odczytać z innych systemów, potrzebujesz loader soft do tych turbo. do asta, hard, czy co tam jeszcze. na sąsiednim forum masz z kilka wątków dotyczących 2001/F (przynajmniej dwa;P), zrzuty oprogramowania z cartów też znajdziesz, takie 'firmowe' z carta do 2001/F także.
    • 8: CommentAuthorgreg79
    • CommentTime11 Jun 2021 zmieniony
     
    Dziękuję za wszystkie porady. Test tonu zrobiony, chyba jest ok.
    Z tej strony ->link<- próbowałem wgrywać na kilka sposobów:
    1. Mój kart + gry z katalogu turbo 2001. Lipa
    2. Turboloader 2001 + gry z katalogu 2000 oraz 2001. Lipa
    I byłem bliski poddania się. Sprawdziłem jeszcze to:
    3. Mój kart + gry z katalogu ->link<- rzekomo nagrane w turbo 2000, które nie powinny u mnie działać. I co? 3 pierwsze gry: PitFall, Popeye i Robin Hood weszły jak złe :)
    O co chodzi? To co ja w końcu mogę wgrywać i jak kompilować Turgenem żeby to śmigało? :)
    • 9: CommentAuthortakron27
    • CommentTime11 Jun 2021 zmieniony
     
    " 3. ...w turbo 2000, które nie powinny u mnie działać."
    ? jak to nie powinny. jak najbardziej powinny. są to są kompatybilne nagrania. nie ma jakiegoś osobnego formatu zapisu dla 2001/F.
    powinno działać jak w turgenie będziesz generował do polskiego formatu kso-t2000. ewentualnie próbuj z odwróceniem polaryzacji sygnału.
    (czeskim t2000 się raczej nie baw. chyba że masz loadery do czeskiego/czechosłowackiego turbo. sygnał dolnośląskiego t2000 to też nie do końca to samo co kso.)
    a że na tamtych nagraniach 1. i 2. nie wyszło.. to zdaje się ripy z taśmy. ten link co Ci podesłałem do zestawu sonixa, to wav po obróbce, sygnał wręcz idealny. jak najbardziej powinien działać.
    • 10: CommentAuthorgreg79
    • CommentTime11 Jun 2021 zmieniony
     
    Czyli jednak byłem na początku najbliżej tego KSO, którego mi rozpoznawał ale wywalał błędy. Pokombinuję z nim jeszcze w takim razie oraz z tym zestawem sonixa. Ale jedyne czym mogę pobawić się uruchamiając zestaw to chyba tylko poziom głośności.
    • 11: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime11 Jun 2021
     
    Być może istnieje jedna możliwość. Niektóre programy ładujące (Turbo 2001, Turbo 2000F), które przechowują blok 3KB w buforze w "RAM pod ROM", potrzebują trochę czasu, aby skopiować dane z tego bufora do żądanej lokalizacji. Silnik jest wyłączony podczas procesu, ale nie ma to znaczenia, gdy używany jest adapter kasety. Być może z tego powodu niektóre dane są pomijane.

    Próbowałbym wydłużyć ton pilota.
    Tools>Preferences>KSO Turbo 2000
    Data block pilot tone duration: 6144: 6144
    • 12: CommentAuthorgreg79
    • CommentTime12 Jun 2021 zmieniony
     
    O yessss! Czerwony w inter dostanie dziś porządny łomot :)))

    Co sprawdzałem:
    1. Z linku powyżej udało mi się odpalić jeszcze jeden zestaw t2000 Pana Kwiatkowskiego
    2. sonixa mi się nie udało uruchomić
    3. Co do Turgena:
    a) nie ustawiając P ani S ze standardowym tonem pilota niby wczytuje się normalnie, zatrzymuje się kilka razy ale gra nie startuje, może w nieskończoność wgrywać (paseczki)
    b) wstawiając 1P lub 1S gra się wczytała bez problemu
    c) zmieniając trwanie pilota na 6144 nawet bez wstawiania 1P czy 1S gra się wczytuje.

    Czyli mamy sukces:) konkludując, magnetofon z prostą przeróbką T2001/F i cartem t2000 spokojnie daje radę z grami t2000 a w Turgenie wybieramy KSO T2000.
    Trzeba jeszcze dość precyzyjnie utrafić z głośnością. U mnie to jakies 118/356 (żart;) )

    Śliczne dzięki! Sprawdzę może jeszcze dziś kabel SCART i dam znać co i jak.

    EDIT:
    Sprawdziłem wersje b i c kabla SCART:
    b) jakby minimalnie literki były delikatnie ostrzejsze czy wyraźniejsze w porównaniu do comp chinch / EDIT: nie ma jednak żadnej zmiany jak usunę LUM z pinu 8. Ta minimalna różnica musi wynikać z jakości przewodu lub ustawień tv dla poszczególnych wejść
    c) obraz ładny ale czarno-biały
    To chyba już nic się więcej w temacie SCART nie da osiągnąć bez modów. Prążki pionowe są oczywiście widoczne.

    Jeszcze chyba nagram sobie jakąś kasetę z paroma gierkami w T2000 aby było tak całkiem retro, muszę tylko poczytać jak skopiować coś na taśmę. Myślę, że widziałem sporo wątków na ten temat.
    Poczytam jeszcze o jakichś tańszych konwerterach s-video do scart ale z doświadczenia wiem, że z takimi to bardzo różnie bywa i lubią nie mieć pełnego rgb.
    • 13: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime12 Jun 2021
     
    Wygląda na to, że dodam wpis konfiguracyjny dla wtyczki KSO Turbo 2000. Ten wpis pozwoli na dłuższe przerwy między blokami 3KB. Pomoże to użytkownikom adapterów kasetowych, którzy mają ładowarki, które zużywają czas na kopiowanie danych z bufora w pamięci RAM pod ROM.

    Na razie, jeśli używasz adaptera kasetowego z ładowarką Turbo 2001 lub Turbo 2000F, po prostu zwiększ czas trwania sygnału pilota. Nie zapomnij również użyć "silence lists" z plikami binarnymi, które zawierają segmenty INIT. Więcej informacji można znaleźć w dokumentacji produktu.
    • 14: CommentAuthortakron27
    • CommentTime12 Jun 2021
     
    Czyli okazuje się, że (prawdopodobnie) gdybyś użył danych nagranych na kasecie, to magnetofon by się przytrzymał na chwilę między wczytywanymi blokami i problemu by nie było. a z adaptera kasetowego, wave sobie w tle leci i przy próbie wczytania następnego bloku loader 'nie trafia' w odpowiednie miejsce strumienia audio..
    W KSO też tak jest że na dosłownie moment silnik magnetofonu się przytrzymuje przed wczytaniem kolejnego bloku, ale to jest tak krótka chwila, że nie mam tego problemu co u Ciebie z adapterem kasetowym.
    Nie przypuszczałem że loadery 2001/F takie zatrzymania silnika mają dłuższe..

    "... jak skopiować coś na taśmę"
    W turgenie z xex'a zrob wave'y, połącz w jeden długi wrzucając kilku- (np 5) sekundowe przerwy między grami/programami, potem podłącz do jakiegoś deck'a i nagrywaj na kasetę. z wysterowaniem na maxa ale bez przesteru. Ja tak ostatnio nagrywałem kasetę właśnie do t2000. Porada: na początek zrób taki test na jakimś jednum nagraniu/grze. Jeden wave wygeneruj normalnie jak jest ustawione w turgenie (nie licząc powyższych tutaj porad baktry) a drugi przy zaznaczonym odwracaniu polaryzacji pulsów. Nagraj takie dwie 'wersje' gry i sprawdź czy przypadkiem któraś się nie wczytuje gorzej (lub wcale). - Nie wiem w czym może być myk, może w samym egzemplarzu decka, że u siebie nagrywając na technicsie muszę odwracać polaryzację sygnału do zapisu na taśmę bo inaczej mam problemy z wczytywaniem (a korzystając z adaptera kasetowego nie muszę). TAk jakby deck sam odwracał sygnały przy zapisie (nie wiem czy to bug czy feature ;P).

    "... obraz ładny ale czarno-biały". Tak przypuszczałem że ten tv może już nie mieć obsługi svideo, a podając samą luminancję na wejście composite masz ostrzejszy bo 'nie zakłócony nakładanym kolorem' obraz cz-b.
    Tu żaden konwerter nie pomoże, po co Ci kolejne miksowanie svideo do composite (w scarcie) skoro już composite masz. Ew jakiś konweter do RGB ale i to musiałbyś sprawdzić czy tv to obsłuży -mój samsung z 2013r ma co prawda scart ale w nim tylko obsługę composite(!). No i czy dodatkowego dużego opóźnienia nie wprowadzi.
    Jeśli zależy Ci na b.dobrym obrazie, na dodatek cyfrowym, to rozważ Sophię2 jako modyfikację atarki. Albo konwerter np retroTink (ktoś tu sprawdzał, że działa z małym atari), dostaniesz hdmi na wyjściu.

    Bakrtaa,
    dobre to, niech będzie jako opcja. Ja mam jakieś stare kasety z nagraniami t2000, gdzie przerwy-piloty między blokami danych były dość długie (może nawet 3-4sek). Ale jak pamiętam, w kopierach do t2000 bywały opcje, żeby te piloty były krótkie; i takie sobie nagrywałem; u siebie na kso nie miałem problemów z wczytywaniem z krótkimi pilotami przed blokami.
    • 15: CommentAuthorgreg79
    • CommentTime12 Jun 2021
     
    podany sposób kopiowania wydaje się być faktycznie najprostszy (btw. też mam technicsa:) ).
    Podczas wgrywania jest, tak jak piszesz, kilka około 1-sek zatrzymań taśmy (adaptera).
    Spróbuję też użyć jakiegoś kopiera aby nagrać coś na xc12. Wtedy na pewno nie będzie problemu z ustawieniem np. głowicy a i sprawdziłbym od razu czy magnet nie ma problemów z nagrywaniem. No i nauczę się czegoś nowego na Atari.
    Poczytam na temat polecanych przez Ciebie rozwiązań dot. obrazu..

    Dziękuję za wszystkie rady od Was! Cenna wiedza na początek zabawy.
    • 16: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime14 Jun 2021 zmieniony
     
    Zaktualizowany turgen.jar:
    ->link<-
    Tools>Preferences>KSO Turbo 2000
    Long gaps between blocks.

    Edit: link
    • 17: CommentAuthortakron27
    • CommentTime15 Jun 2021
     
    pobrane. dzięki :)
    • 18: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime15 Jun 2021
     
    Dostępna jest wersja 8.8.3:
    ->link<-

    Blog:
    ->link<-
  1.  
    @greg79 weź uruchom swojego Atari z wciśniętym przyciskiem SELECT. Były wersje turbo ze zmodyfikowanym ROMem, który uruchamiał loader turbo właśnie w taki sposób. Jeżeli komputer z magnetofonem były kiedyś jednym zestawem, to może nie potrzebujesz cartridge'a ani wczytywania loadera w trybie normal.

    Miałem taki zestaw w latach 90. Loader zgłaszał się jako turbo 2002 i coś tam jeszcze potrafił dodatkowo (już nie pamiętam). Zapis na taśmie zgodny z turbo 2000, ale magnetofon bez dodatkowego kabelka.
    • 20: CommentAuthorgreg79
    • CommentTime21 Jun 2021
     
    Nie ma żadnej reakcji na wciśnięty select podczas uruchamiania.

    Turgen pobrany i przetestowany z funkcją dłuższych przerw bez wstawiania 1s czy 1p. Działa super :)