atarionline.pl RMT hacking - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormono
    • CommentTime6 Feb 2023
     
    Masz rację. Wydało mi się na pierwszy rzut ucha, że emkay zainspirował się utworem tatqoo. Spox.
    • 2: CommentAuthormarok
    • CommentTime6 Feb 2023
     
    Przepraszam za dalsze "strzępienie" języka, ale w sumie warto rozważyć sprawę ogólnie w różnych aspektach i wariantach.

    "emkay zainspirował się utworem tatqoo"

    przecież tak było (mogło być)
    (czy inspirował się bardziej oryginałem czy cudzą konwersją nie powinno być przedmiotem specjalnych dociekań)


    Tzn. chyba nie jest szczególnie drażliwym dla postronnych że ktoś powtarza za kimś zajmowanie się tym samym. Wliczając w to konwersję konkretnej muzyczki. Chcąc to zrobić inaczej, zapewne w swoim odczuciu lepiej.

    Tzn. może to być "drażliwe", bo ktoś nie wykazuje swojej inicjatywy, ale jakby (nie proszony) bazuje na czyimś pomyśle, w naszym odczuciu w zasadzie skupia się na udowadnianiu wyższości swojego warsztatu czy sprawności, pomysłowości, intelektu, itp. A zwłaszcza już ten, kto wyszedł z pomysłem, może czuć się "poprawiany", czyli, przyznajmy, mało sympatycznie.

    To dotyczy przecież też procedur, czyli kodowania, a co do grafik to pewnie byłoby jakimś precedensem.

    Mamy więc pewne rozróżnienie twórczości (uświadamiam to sobie teraz).

    Jeśli praca jest oryginalna - grafika do niej się zalicza, albo to kompozycja muz. zupełnie oryginalna, to pewnie nie na miejscu byłoby za chwilę po premierze przedstawiać własną wersję (o grafice w ogóle lepiej chyba zapomnieć w tym kontekście).

    Co do kodu, to już sprawa jest bardziej zliberalizowana. Tu się przecież łatwiej wytyka innym jakieś niedoskonałości. Więc przyjmuje się taki stan rzeczy za całkowiecie dopuszczalny. "Poprawiany" cierpliwie to znosi, że ktoś go bez pardonu poprawia (jeśli tylko procedura jest "w źródle", a tym bardziej jeśli sam ją opublikował w jakimś celu). Nastawia się raczej na przyjęcie uwag krytycznych, z których może coś się nauczyć. Przyjmuje takie nastawienie, bo tak się przyjęło?

    Stawiam tezę, że twórczość tak czy inaczej jest w znacznej mierze odtwórcza (nic nowego więc nie twierdzę). Bazujemy na tym, czego się już nauczyliśmy od innych, co już zostało nam pokazane i z czego "pożyczamy" (nawet nie pamiętając skąd to "umiemy", u kogo to podpatrzyliśmy). Korzystamy z wygodnych cudzych narzędzi, które umożliwiają nam w ogólne twórczość na prezentowanym poziomie.

    W związku z tymi wszystkimi faktami moglibyśmy nieco łagodniej spoglądać na osoby, które się nie krępują w proponowaniu swoich wersji czyiś prac, uważam.

    Czy w dobrym guście jest się trochę powstrzymywać w poprawianiu cudzej twórczości? Z pewnością tak. Natomiast nawet tak na to patrząc, nie musi nas to powstrzymywać od takich działań (bagatelizujemy niestosowność). Bardziej więc decydują konwenanse - czyli, co się przyjęło w danej społeczności.

    Mnie się wydaje, że uleganie konwenansom nie jest specjalnie chwalebne. Te, to rodzaj niepisanych reguł, wyniosłych z obserwacji "stada" (środowiska). Czasem nie stoją za nimi żadne głębsze moralne powody (tak się wydaje). Ktoś kto je świadomie łamie, czy sobie je świadomie lekceważy, lub ich nieuświadamia ("lamer"?) wykazywać się może pewnego rodzaju też odwagą (którą można docenić).

    W sumie w takich sytuacjach decydującą rolę odgrywa to, jak autor wersji poprawianej ma się w stosunkach (relacjach) do osoby, która to poprawia. Jeśli relacje polegają na zaufaniu i wyrozumiałości, to zwykle nie ma sprawy.

    No to sorki za offtopa.
    • 3: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime6 Feb 2023 zmieniony
     
    Ja tylko dodam, że swoją konwersję konsultowałem z autorem. Została zmieniona zgodnie z jego sugestiami, żeby zachować pewne charakterystyczne elementy, chociaż najpierw zrobiłem to trochę bardziej dynamicznie w pewnych momentach (chodzi o głośność i manipulowanie nią). Wracając do spraw zasadniczych - bardzo mnie cieszy, że emkay robi swoje wersje, bo dzięki temu pokazuje rónwież mi, że można inaczej. Kibicuję mu od bardzo dawna choć jego wersje nie brzmią mainstreamowo (i dobrze!).
    • 4: CommentAuthortatqoo
    • CommentTime6 Feb 2023 zmieniony
     
    Czyli w moim przypadku konwersja powstała zaraz po premierze oryginału i została upubliczniona za zgodą autora.
    • 5:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime6 Feb 2023 zmieniony
     
    Co do za DxRMT? :)
    A dobra, jest temat na atariage.
    ->link<-
    • 6: CommentAuthoremkay
    • CommentTime7 Feb 2023
     
    Interesting how things can turn into crap discussions.
    It's about optimizing POKEY music. NOTHING ELSE.
    • 7: CommentAuthoremkay
    • CommentTime10 Mar 2023
     
    • 8: CommentAuthoremkay
    • CommentTime11 Mar 2023
     
    I put it here...

    Some experimental stuff....

    • 9: CommentAuthoremkay
    • CommentTime22 Apr 2023
     
    4 channels are so ... useful :)



    • 10: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime22 Apr 2023
     
    It must be this Jazz genre as I never understood this kind of music
    • 11:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime22 Apr 2023
     
    This last two, cacophony for me.
    I can't appreciate what happening with filters, pwm's, channel tricks or whatever is going on, because of just terrible overall sound.
    • 12: CommentAuthoremkay
    • CommentTime22 Apr 2023
     
    @mav

    The real problem is in the musical taste.
    Sometimes I wonder why you like "cacophony" just caused by the fact, someone else did it.
    But, it's no problem for myself. People may like the result or not.
    The ridiculous parts were when people don't have a sense for musical correctness, and/or only blame things randomly, so the developer don't really get "what's wanted" ...
    • 13:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Apr 2023
     
    Wow, both msx are great! The opening sounds of the first track are amazing, I don't think I've heard them before on Atari.
    • 14: CommentAuthoremkay
    • CommentTime1 May 2023
     
    How about this one ?
    Might not be as known, because it's some Amiga special ...

    • 15: CommentAuthoremkay
    • CommentTime11 Jul 2023
     
    • 16: CommentAuthoremkay
    • CommentTime16 Jul 2023
     
    • 17:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime16 Jul 2023
     
    @emkay - no offence, but mav is right - it's mostly cacophony and lack of harmony. It's not a matter of musical taste for God's sake... Harmony means rules you need to keep to make voices to sound fine together. I have spent 8 years in musical school where I studied theory of music and I know what I'm saying. Anyways, you can write tunes I or others don't like, but you need to stick to the rules of harmony to call them music.
    • 18: CommentAuthoremkay
    • CommentTime16 Jul 2023
     
    @Alex.
    No worries. I see you people loving cacophony when it is pushed to 2 POKEYs by others. So I see it as an honor, if you blame my work.
    • 19: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime17 Jul 2023 zmieniony
     
    @Alex
    Wejdę trochę w rolę "adwokata diabła" chociaż na muzyce czy też teorii muzyki w ogóle się nie znam.
    W tytule jednego z tych dwóch utworów, do których odniósł się @mav jest słowo "punk" więc może to coś wyjaśnia.
    Czy w muzyce punk można też mówić o harmonii?

    Tutaj jakiś przykładowy kawałek punkowy:
    • 20: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime17 Jul 2023
     
    akurat utwory punkowe są zazwyczaj melodyjne, to co podlinkowałeś to black metal :)
    • 21: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime17 Jul 2023 zmieniony
     
    To na pewno jest grupa punk.
    ->link<-
    ale podobieństwo do jakiegoś gatunku metal jest niewykluczone.
    • 22: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime17 Jul 2023
     
    a faktycznie, miałeś rację
    • 23:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime17 Jul 2023
     
    @Pawex - Nawet w utworach z pogranicza metalu istnieje harmonia :) ->link<-
    • 24: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime17 Jul 2023 zmieniony
     
    @Alex ale zobacz to (odnośniki z tego linku co podałeś):
    Harmonia i nowe systemy muzyczne
    ->link<-

    ..i dalej:
    Przypadkowa muzyka
    ->link<-
    • 25:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime17 Jul 2023 zmieniony
     
    o mamciu, ten wpis na wiki jest bardzo zły, ktoś opuszczał lekcje harmonii języka polskiego :))))))
    (ja nie poprawię, mój IP ma bana, trudno, jakoś nie chce mi się vpna odpalać, poza tym mój jenzyk nielepszy)
    • 26: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime17 Jul 2023 zmieniony
     
    @pirx to wygląda jakby to były tłumaczenia z jakiegoś innego języka.
    • 27:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime17 Jul 2023
     
    @Pawex - Przypadkowe jak to określiłeś dźwięki też mogą harmonizować. Jednak jeśli instrumenty nie trzymają żadnego stroju, to nie ma mowy o muzyce ani o harmonii ;) Emkay tego nie rozumie niestety choć parokrotnie był ten temat poruszany.
    • 28: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime17 Jul 2023 zmieniony
     
    Ja tego nie określałem, taki tam jest tytuł artykułu.
    Ja się nie znam.
    • 29: CommentAuthorVidol
    • CommentTime17 Jul 2023
     
    tu jest typowy punk:
    • 30: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime17 Jul 2023 zmieniony
     
    To nie punk
    to "jarocin"
    :-)
    • 31:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime17 Jul 2023
     
    Że emkay ma drewniane ucho, to wiadomo nie od dziś. Już się tym nie przejmuję i po prostu nie słucham tego co publikuje, chyba że mam akurat chęć na porządną dawkę muzycznego humoru:-)

    Natomiast zabawna jest cała pozostała część tej dyskusji o punku i metalu, która świadczy o tym, że większość rozmówców nie za bardzo wie o czym mówi:-) To z kolei nasuwa pytanie, czy oni wiedzą o czym mówią w kontekście muzyki emkay, bo duże prawdopodobieństwo jest że też nie za bardzo:-)

    Może wyjaśnię tym którzy nie wiedzą: w każdym gatunku muzyki mogą się zdarzać zarówno dobrzy i słabi wykonawcy. Podlinkowanie czegokolwiek jako przykład i podpieranie się tym "że się nie znam" wprowadza w błąd resztę. Tak jest z Waszym pojmowaniem muzyki punkowej czy metalowej - w ogólności, choć trzeba by tu zaznaczyć, że są to całe grupy bardzo różnych gatunków. Wyobraźmy sobie, że np. ktoś nigdy nie słyszał Pokeya. No więc chcemy mu pokazać jak brzmi Pokey i jako przykład puszczamy mu kakofonię emkay. Po takim przykładzie osoba ta pomyśli, że każda muzyka na Pokeya jest beznadziejna, a tymczasem przecież są różni twórcy i różne bardzo rozróżnialne style na tym samym jednym (lub dwóch:-)) Pokeyu.

    Tak że upraszał bym o ostrożność w wyrokowaniu czegoś np. o punku lub metalu skoro nie ma się o tym za bardzo pojęcia.

    PS. Post napisany w celu rozrywkowym:-)
    • 32:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime17 Jul 2023
     
    jedyna uczciwa muzyka: ->link<-
    • 33:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime18 Jul 2023 zmieniony
     
    Ja to tylko tu zostawię, jest kilka odmian tego "mema", np. o kolorach. Ale te tu chyba najbardziej pasują. :P :)))
  1.  
    @Mq chciałem troszeczkę wybronić emkay'a żeby się nie zniechęcał
    • 35: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime18 Jul 2023
     
    tak chciałem tu tylko zostawić, że punkiem sam byłem i sporo muzyki tej słuchałem
  2.  
    no to jakaś punkowo-atarowa bijatyka w stylu amigowego "Franko" musi powstać
    (to oczywiście tylko taki żart)
    • 37:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime18 Jul 2023
     
    @Pawex: wg mnie, było by bardzo fajnie gdyby emkay się zniechęcił:-) Ale koleś jest bardzo twardy i będzie dalej tworzył dźwięki bez względu na to co sądzą o tym inni:-)

    Co do żartu o bijatyce w stylu Franko na Atari, to w sumie gdyby była dobra i grywalna, to ja bym bardzo wolał żeby to nie był żart:-) Przydały by się jakieś bijatyki porządne na Atari, bo póki co, to mamy tylko z dobrych International Karate/World Karate, Ninja, i to w sumie chyba tyle... Był polski Riot, który miał mieć chyba wydźwięk podobny jak Franko, ale jednak umówmy się, że ta gra nie powala:-) (chociaż np. mój brat ją bardzo lubił kiedyś i zagrywał się w to w epoce).
    • 38:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime18 Jul 2023 zmieniony
     
    Takie Bop'n Rumble z C64 było nie najgorsze w kategorii chodzonych bijatyk i "obarczone" dozą humoru ;-)
    • 39: CommentAuthoremkay
    • CommentTime19 Jul 2023
     
    @Mq
    I'm really interested what you did provide to the community yet
    Could also be interesting , to get some examples of the "music" you like.
    • 40:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime19 Jul 2023
     
    It's not about what I like. It's all about what's good enough to judge whether you like it or not.
    • 41:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime19 Jul 2023
     
    XTD tak naprawdę używał głównie podstawowych brzmień z RMT a i tak zrobił świetne melodie, np. Surprise 2
    Aceman też porobił świetne muzyczki i też jakoś mocno nie szedł w "featuresy" pokeya.
    Makary co prawda trochę już tam brzmień innych od "typowych" szukał, ale znalazł i wykorzystał je mistrzowsko.

    Bardzo też podobają mi się melodie carusa, a zwłaszcza mnie urzekł 4tk35, który nie ma żadnego "wydziwionego" sampla a jednak fajnie nosi, dobre są zmiany rytmiczne, wszystko się klei.

    No ale to są muzycy, a nie teoretycy ;)

    A ja nawet jakoś super głęboko w demoscenie nie siedzę i nie znam wszystkich dobrych muzyków.
    • 42: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime19 Jul 2023
     
    ja tam lubię utwory, które emkay konwertuje z innych platform, bo czasem uda mu się zrobić melodyjny kawałek
    • 43:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime19 Jul 2023
     
    tylko w przypadku, gdy są one tylko konwersją, to raczej nie jest zasługa emkaya, że są melodyjne ;)
    jeszcze pod warunkiem, że akurat dobrze dobierze brzmienia, nie było żadnych finetune'ów i transponowanych sampli, bo nie zawsze to wyłapuje :P
    • 44:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime19 Jul 2023
     
    harmonia srarmonia, to są średniowieczne przesądy światło ćmiące. 4'33" John Cage for you: ->link<-
    • 45: CommentAuthoremkay
    • CommentTime20 Jul 2023
     
    @mav
    Every song that wasn't composed on POKEY and works correctly, means that it was possible to create the needed sounds on POKEY to resemble the original sound.

    Do you know any other people than me , that were doing similar stuff on POKEY ?


    Since there is the pitch correction done by VinsCool , the results have become more logic.
    • 46: CommentAuthoremkay
    • CommentTime1 Oct 2023
     


    Some FX mixed into a tune.
    Not just some FX, but some to folow the flow of the tune.
    • 47: CommentAuthoremkay
    • CommentTime2 Feb 2024
     
    15kHz and 1.79MHz in real environment.
    No fake digitizing or other "expansions" needed....

    • 48: CommentAuthoremkay
    • CommentTime3 Feb 2024
     
    Similar technique as above...


    • 49: CommentAuthoremkay
    • CommentTime18 Feb 2024
     
    Still experimenting with POKEY's features.



    Could imho fit to some 3D "DooM" like game ...

    • 50: CommentAuthoremkay
    • CommentTime25 Feb 2024