atarionline.pl TOMS Multi Drive do ATARI 1050 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorpin
    • CommentTime19 Oct 2021 zmieniony
     
    A ja, kiedyś jak przejechałem maluchem przez dużą kaużę i miałem całą nogawkę po tym od spodni mokrą, to w dziurę w nadkolu wetknąłem kawałek deski owinięty reklamówką. Na całe szczęście aktualnie mam trochę lepsze auto :)
    • 2:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime19 Oct 2021
     
    @Zenon - znów ratuje sytuację ;) Turbo UM do tej pory robi jako "pająk", hehe i co ciekawe działa ;)
    • 3:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime20 Oct 2021
     
    Mam w 1050 oryginalne 1050 Turbo B. Engla (pierwowzór naszego pirackiego Top Drive), szkoda, że nie pamiętam jakie tam były piny w płytce rozszerzenia.
    • 4:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime20 Oct 2021 zmieniony
     
    Już prawie wszystko gotowe. Niestety brakuje jeszcze jednego z głównych bohaterów, czyli 6502 ;) Muszę czekać !
    • 5:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime21 Oct 2021 zmieniony
     
    Ale jak to... Nie przekłada się 6502 z podstawki w stacji na płytkę turbo (powinna być w nim też podstawka pod CPU)?
    • 6:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime21 Oct 2021
     
    Ale w 1050 siedzi 6507 - zbyt mała przestrzeń adresowa dla TMD (i innych mocnych rozszerzeń z resztą).
    • 7:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime21 Oct 2021
     
    Aaa, rozumiem. Zasugerowałem się 1050 Turbo / Top Drive.
    • 8:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime23 Oct 2021 zmieniony
     
    Znalazłem w kilku miejscach informację że głównym silnikiem TOMS Multi Drive jest obsługa turbo taka sama jak w TOP DRIVE. Dokonałem prostych testów polegających na sformatowaniu pod jednym rodzajem TURBO dyskietki i odtworzeniu tej samej dyskietki na drugim TURBO. Szybkość odczytu i zapisu jest identyczna. Przez to że TMD1050 ma procesor 6502 procedury wykonują się ciut szybciej i przełączanie między funkcjami jest szybsze. Jest jeszcze jeden aspekt, mianowicie w niektórych stacjach A1050 konieczne jest wylutowanie kondensatorów C58, C59, C60 i C61. Można tylko jedną nóżkę wylutować i delikatnie odgiąć. W TOP DRIVE te kondensatory nie robią różnicy i wszystko działa natomiast w TMD1050 w niektórych modelach przy zapisie na dyskietce w TURBO potrafi się zawieszać i wywalać błędy. Co ciekawe TOP DRIVE działa też z wylutowanymi kondensatorami.
    • 9:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime23 Oct 2021 zmieniony
     
    Pewnie że Top Drive działa z wylutowanymi, wręcz w instrukcji od 1050 Turbo B. Engla jest w punkcie 39) informacja o ich usunięciu :-) A Top Drive to zżynka 1:1 z 1050 Turbo, tylko ze zmienionymi napisami w firmware. Akurat dzięki Perinoidowi posiadam oryginał :-)
    • 10:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime23 Oct 2021 zmieniony
     
    @Jacques : a mógłbyś zerknąć jakie tam są goldpiny użyte? Dzięki.
    • 11:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime23 Oct 2021
     
    Niestety nie dam rady, ponieważ nie mam tej 1050 obecnie pod ręką (drugi retro składzik mam u rodziców).
    Co prawda zrobiłem zdjęcia, ale goldpiny wtedy nie wydawały mi się interesujące ;-)

    ->link<-
    • 12:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime27 Oct 2021
     
    W końcu dotarły procesory. Ruszam ze sprzedażą. Koszt to 160,- zł z przesyłką do paczkomatu. Układy (procesor i eprom) są w podstawkach.
    • 13:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    A gdzie ta sprzedaż? :-) I pokazałbyś zdjęcie od drugiej strony?
    • 14:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    Po co zdjęcie z drugiej strony ? Moduły sprawdzone na 4 różnych stacja 1050 i bez problemów można włożyć w podstawki.
    • 15:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime28 Oct 2021
     

    galtron:

    Po co zdjęcie z drugiej strony ? Moduły sprawdzone na 4 różnych stacja 1050 i bez problemów można włożyć w podstawki.


    1. niektórzy lubią szczegółowe foto - takie niegroźne zboczenie.
    2. nie wszyscy mają identyczne podstawki, foto rozwiałoby wątpliwości, czy będzie pasować od strzała, czy nie. Stacje maja ponad 30 lat i różne historie za sobą.

    Wiem, że foto kosztuje (czas, serwer, napisanie posta) i jeśli nie chcesz to nikt cię nie zmusi do jego umieszczenia.
    • 16:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime28 Oct 2021 zmieniony
     
    Tu jest ->link<- do aukcji.
    • 17:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime28 Oct 2021
     
    Jeden na próbę z gold pinami.
    • 18:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime29 Oct 2021
     
    Dzięki za zdjęcia. I jak wypada porównanie obsadzenia fabrycznej podstawki obiema wersjami?
    • 19:
       
      CommentAuthorgaltron
    • CommentTime3 Nov 2021
     
    Te z ostatniego zdjęcia wchodzą luźniej. Podczas transportu do klienta niestety wypadło z podstawki i trzeba było poprawiać. W wersji pierwszej wchodzi ciaśniej za to nie było problemów w transporcie i działa jak należy.
    • 20:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime3 Nov 2021
     
    OK, dzięki za opisanie kwestii.