atarionline.pl ANTIC 400/800 vs. XL/XE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthor8-Bitz
    • CommentTime27 May 2022 zmieniony
     
    CO14887 - 7bit z Atari 400/800
    CO21698 - 8bit z Atari XL/XE
    z tego co widzę pinout ma taki sam - pytanie czy można włożyć w miejsce CO21698 antica CO14887 - i co moze się stać w takim przypadku ?

    ->link<-
    • 2:
       
      CommentAuthorKrótki
    • CommentTime29 May 2022
     
    Jak zamienisz nowszy ANTIC na starszy, to pamięć DRAM nie będzie odświeżana prawidłowo, wskutek czego komputer będzie "zapominać" co ma w pamięci i się wkrótce zawiesi. Zobacz też ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime30 May 2022
     
    W praktyce pamięci 4-bitowe nie będą dobrze współpracować ze starym Antic-iem, więc odpada użycie go na wszystkich płytach z pamięciami 4-bit. Znaczna część starszych pamięci 1-bitowych zadziała poprawnie ze starszym Antic-iem, więc można próbować go wsadzić np. do Atari 800XL/600XL, albo do wczesnych płyt 65XE tych bez złącza ECI. Sam mam jedną maszynę 65XE bez ECI, którą sobie na potrzeby testów przerobiłem na NTSC i tam właśnie mam starszą wersję Antic (tyle że NTSC) i działa bez najmniejszego problemu.
    • 4: CommentAuthor8-Bitz
    • CommentTime1 Jun 2022
     
    zobaczę - bo mam właśnie płytę 65XE bez ECI - jak dotrze, to powiem czy ruszyło i jak przechodzi test RAM.
    • 5:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime1 Jun 2022
     
    Test ram, jeśli przejdzie, to nic nie znaczy. Odczytując ram odświeżacz go. Więc trzeba by zostawić kompa na długo i odczytywać pamięć co coraz dłuższy czas. Zaczął bym od doby, wypełnił losowymi danymi i liczył crc32.
    • 6: CommentAuthor8-Bitz
    • CommentTime8 Jun 2022
     
    Atari XE odpaliło (!)

    pytanie czym najlepiej sprawdzić RAM w 65XE po takiej podmiance Antica na 7Bit ? Pisałeś coś o losowym wypełnianiu danych i okresowym odczycie - znasz może jakiegoś gotowca ?
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime8 Jun 2022
     
    Gotowca nie mam, gdybym to miał sprawdzać, napisałbym program w Action! czy nawet Basic, który wypełnia pamięć wzorkiem typu 0 a potem po 48 godzinach sprawdził bym, czy wszędzie jest 0.
    Drugi test to to samo z FF. Jeśli przejdzie oba testy znaczy, że nie ma się czym przejmować i bawić się.

    Test na prawie 4 doby to sprawdzanie komórki 18, czy nie osągnęła 255 lub 132 jeśli chcemy dokładnie dwie doby.

    I nie robić żadnych odczytów przez te 2 doby!
    • 8: CommentAuthor8-Bitz
    • CommentTime8 Jun 2022
     
    Spróbuję podjąć wyzwanie, carta z Action! Mam od Ciebie ;)