atarionline.pl Ranking kolorów ATARI - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime28 May 2022
     
    Hej,

    w "tamtych" czasach sporo TV było czarnobiałych lub zielonych. Wiadomo, że teraz wszystko jest kolor i w zasadzie można malować w Gr.11.
    Ale wtedy to programista gry/programu musiał uwzględnić czy czasem ktoś nie będzie patrzył tylko w samej luminancji.
    No więc mamy jasności 0,2,4,6,8,10,12,14,
    powiedzmy, że najlepsze dla jasności:
    0 jest kolor 0 (czyli czarny)
    14 jest kolor 0 (czyli biały)

    No ale jakie waszym zdaniem ATARI ma najładniejsze (a może najpraktyczniejsze) kolory w jasnościach: 2 4 6 8 10 12?

    Wiem, wiem, kolory to sprawa gustu. Jadnak osoby tutaj mają spore doświadczenie w robienia choćby jakiegoś menu, albo jakiś fontów/tekstów i wiedzą, że np. na jasność 12-tki to pasuje tylko kolor np. 14.
    Albo jasność 2 to tylko z kolorem 6.
    No to:
    2 - ?
    4 - ?
    6 - ?
    8 - ?
    10 - ?
    12 - ?
    • 2:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime29 May 2022
     
    Moim zdaniem nie jest w ogóle tak jak piszesz, że któryś kolor będzie lepszy lub gorszy w konkretnej jasności.

    Jeżeli weźmiemy pod uwagę monitory monochromatyczne, to istotna jest jasność, a kolor nie ma w ogóle kompletnie żadnego znaczenia, bo obojętnie który wybierzesz, to dla danej jasności wygląda on identycznie na monochromie.

    Jeśli natomiast swoje dzieło odpalisz na kolorowym monitorze, to nie ma takiego pojęcia który kolor sam z siebie jest lepszy, jak rysujesz ser, to lepiej żółtym, jak trawę, to zielonym, a jak niebo to niebieskim.

    Natomiast jest techniczna uwaga: z tego co zauważyłem, to kolorów o jasności z pierwszych dwóch najciemniejszych rzędów lepiej w ogóle nie używać, bo na niektórych monitorach powodują znaczne odbicia i rozmycie piksela. Nie wiem z czego to wynika, ale tak się dzieje np. na moim Samsungu 710MP.
    • 3: CommentAuthormono
    • CommentTime29 May 2022
     
    @Mq: Pamiętam że były ongiś dwa standardy konwersji sygnału RGB na monochromatyczny:
    1. Jasność brana ze składowej zielonej sygnału.
    2. Jasność brana wg średniej ważonej 0.1*R + 0.3*G + 0.6*B.
    Ale to dotyczyło peceta. Czy monitorki do Atari tak konwertowały sygnał? Bo przecież na wyjściu z Atari są sygnały chrominancji i luminancji, albo złożony sygnał wizji.
    • 4:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime29 May 2022
     
    Raczej chodziło mi o to, że kolor w atari jest budowany dość specyficznie. I wydaje mi się, że niektóre kolory są zupełnie bezużyteczne. Kolory niebieski i fioletowy raczej preferuje niskie jasności. Natomiast zielony, czy też żółty preferuje wysokie jasności.

    Wiadomo, że obraz czarno-biały leci tylko z jasności, a konkretnie to jest zwykły poziom napięcia na sygnale wizyjnym po rezystorach. Barwa to zwykłe przesunięcie w fazie, z czego moim zdanie połowa bezużyteczna.

    Przykładowo konwertując obrazki z innych formatów do atari, niektóre kolory NIGDY nie wystąpiły. Po prostu ta metoda budowania obrazu powoduje, że niektóre kolory nie występują "w przyrodzie".

    Projektując grę/program to raczej chcemy żeby dobrze wyglądało (przynajmniej kiedyś) na monitorze czarno-białym jak i TV. To też oznacza, że mamy 8 poziomów. Więcej obserwator czarno-biały nie zobaczy. No więc mając 8 jasności trzeba by jakieś barwy dobrać. Taka paleta będzie czytelna dla czarno-białego jak i kolorowego.
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 May 2022 zmieniony
     

    gienekp:

    w "tamtych" czasach sporo TV było czarnobiałych lub zielonych. Wiadomo, że teraz wszystko jest kolor i w zasadzie można malować w Gr.11. Ale wtedy to programista gry/programu musiał uwzględnić czy czasem ktoś nie będzie patrzył tylko w samej luminancji.


    Nie spotkałem się z takimi przypadkami autorów czy firm, które by w ten sposób projektowały gry, chociaż pewnie ktoś by się znalazł. Znam za to przypadki odwrotne - np. w "Master of the Lamps" na Atari nie widać kolorów tarcz i nut, w grze "Aztec Chellenge" na C64 nie widać pływających rekinów. Wątpię, żeby ktokolwiek się przejmował odbiorcami nie posiadającymi kolorowego monitora/TV. Przemysł growy bazował na kolorowych wyświetlaczach, monochromatyczne kupowało się do firm i do pracy (na Zachodzie), a u nas (na Wschodzie) z biedy, ale nikt pod nas nie tworzył rynku gier. To miło, że chciałbyś w swoich produkcjach uwzględniać monochromatyki.

    gienekp:

    No ale jakie waszym zdaniem ATARI ma najładniejsze (a może najpraktyczniejsze) kolory w jasnościach: 2 4 6 8 10 12?


    Moim zdaniem, nie można znaleźć takiej zależności. Raz, że w Atari nie ma wzorca kolorów, więc bywają nawet te same modele komputera dające nieco inne lub całkiem różne kolory, do tego wszystkie hocki-klocki z różnymi systemami (PAL, NTSC, SECAM), do tego liczne współczesne modyfikacje sprzętu, żeby dawał lepszy obraz, etc. Były o tym liczne wątki, nawet tu na forum.

    gienekp:

    Wiem, wiem, kolory to sprawa gustu. Jadnak osoby tutaj mają spore doświadczenie w robienia choćby jakiegoś menu, albo jakiś fontów/tekstów i wiedzą, że np. na jasność 12-tki to pasuje tylko kolor np. 14. Albo jasność 2 to tylko z kolorem 6.
    No to:
    2 - ?
    4 - ?
    6 - ?
    8 - ?
    10 - ?
    12 - ?


    Wydaje mi się, że wiem do czego zmierzasz, ale moim zdaniem nie można takiego czegoś ustalić. Spróbuj - w ramach treningu - ustawić jasności tarcz w grze "Master of the Lamps", tak by się różniły w kolorze i na monochromatyku.

    gienekp:

    Projektując grę/program to raczej chcemy żeby dobrze wyglądało (przynajmniej kiedyś) na monitorze czarno-białym jak i TV. To też oznacza, że mamy 8 poziomów. Więcej obserwator czarno-biały nie zobaczy. No więc mając 8 jasności trzeba by jakieś barwy dobrać. Taka paleta będzie czytelna dla czarno-białego jak i kolorowego.


    Moim zdaniem projektowanie powinno się zaczynać od wersji kolorowej - żeby wszystko było widoczne na monitorze/TV kolorowym, a potem włączyć tryby monochromatyczne i jedynie skorygować jasności kolorów, żeby i dla monochromatyków było okey :)

    gienekp:

    Kolory niebieski i fioletowy raczej preferuje niskie jasności. Natomiast zielony, czy też żółty preferuje wysokie jasności.


    Wydaje mi się, że "wręcz przeciwnie" :). Kolory żółte wyglądają najlepiej w średnich wartościach odcieni, podobnież z niebieskimi i fioletami. Dla mnie wysokie jasności kolorów często są zbyt jasne i zanika różnica między nimi, a niskie jasności zbyt ciemne, bo ledwo czasem widać kolor.
    • 6: CommentAuthordhor
    • CommentTime30 May 2022
     
    Kolory jakie są, takie je trzeba mieć. To dzięki nim idzie rozróżnić grafę z zx, c64, atari... Itp :)