atarionline.pl Tatrasoft - historia, programy - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime25 Jun 2022 zmieniony
     
    Zakładam kolejny wątek wykopaliskowy. Tym razem dla studia komputerowego Tatrasoft z Zakopanego. To bardzo ciekawa historia, mam od właściciela studia masę materiałów, które sukcesywnie będę tu wrzucał. Na razie jednak to, co znalazłem wśród programów użytkowych, podczas ich przeglądania. I tradycyjnie proszę - posiadaczy informacji, materiałów Tatrasoft - o dzielenie się tutaj.

    Cechą charakterystyczną studia było spolszczanie wszystkich programów, które się dało - tak zwana lokalizacja. Miało to swój urok i zalety. Przykładem tego jest program użytkowy dla stacji dysków "Czarodziej" czyli polska wersja "Disk Wizard" z 1982 roku, firmy C.A.P., napisany w Atari Basic. Tutaj sygnowany numerem seryjnym 101113 (ciekawe kto kupił?) oraz rokiem 1987.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Jan 2024 zmieniony
     
    Maciej Pinkwart starał się tworzyć polskie wersje każdej gry, każdego programu, który pojawiał się w studiu Tatrasoft. Polska wersja Pirates of the Barbary Coast jest zatytułowana "Piraci Dzikich Wybrzeży": ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Jan 2024
     
    Mam sentyment do P.O.T.B.C. :)
    Która wersja tej gierki z archiwum jest najlepiej spolszczona i dobrze działająca?
    • 4: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime12 Jan 2024
     
    Zapytam.
    Czy ta wersja zlokalizowana jest do pobrania gdzieś tam ?
    Używałem tego programu. Ale po Polsku to rarytas.
    • 5: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime12 Jan 2024
     
    Pytam o Disk Wizard.
    • 6: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime12 Jan 2024
     
    Najciemniej pod latarnią. ;).

    Bardzo fajny temat.
    Będę śledził ten wątek. Ile się człowiek za młodych lat nakombinował zanim cokolwiek przyswoił z opisu gry/programu w języku wroga ustroju/ustrojstwa wtedy panującego. Uff.
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime12 Jan 2024
     
    Disk Wizard jest w naszym archiwum użytków. Wersja PL gry "Pirates..." w archiwum gier.

    Atariki50 - cieszy mnie to, bo materiałów od Tatrasoft mam masę, tylko czasu brak, żeby to wszytko publikować. Są na przykład fantastyczne opisy, wydrukowane i... ocenzurowane w czasach PRL przez odpowiedni urząd w Nowym Sączu.
    • 8: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime12 Jan 2024
     
    @Kaz

    To mnie zaciekawiłeś.
    Co można ocenzurować w opisie ?
    To znaczy wiem co można było w tamtych czasach ale chętnie sobie przypomnę:)
    Młodsi Atarianie będą pewnie zdziwieni ;)
    • 9: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime12 Jan 2024
     
    Dysk Wizard i grę Pitates... "znalazłem" Dzięki. Jak pisałem pod latarnią najciemniej:))
    Chętnie poczekam na Tatrasoft. Coś mi mówi że warto zaczekać :).
    Będę się nienachalnie ;) co jakiś czas przypominał:))
    • 10:
       
      CommentAuthormarcowy
    • CommentTime6 Apr 2024 zmieniony
     
    Był też The Last Starfighter - Ostatni Gwiezdny Wojownik:
    ->link<-

    A w najnowszym odcinku Grysława (#341) Ryszard Chojnowski opowiada anegdotę o tym, jak rzekomo Jack Tramiel udzielił firmie Tatra Soft zgody na sygnowanie spolszczonych pirackich wydań logiem Atari :D
    Nie wiem czy to prawda, może ktoś coś więcej wie?

    www.youtube.com/watch?v=UkR16OH6zQc&t=1880s
    • 11:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime6 Apr 2024
     

    atariki 50:

    Co można ocenzurować w opisie? To znaczy wiem co można było w tamtych czasach ale chętnie sobie przypomnę:)


    Chyba zatarło się już zrozumienie, czyn była w PRL cenzura, więc pokrótce przypomnę. Nie chodziło o to, ze urzędnicy sami szukali rzeczy do ocenzurowania, tylko każdy wydawca czy inny publikator filmów, przedstawień teatralnych, czasopism, materiałów drukowanych, nawet ulotek, miał obowiązek samemu je zgłosić do urzędu cenzury w celu sprawdzenia treści przez cenzora. Cenzura była prewencyjna i obowiązkowa. Dlatego w samym opisie gry na Atari nie musiało być cokolwiek do ocenzurowania, ale i tak należało taki opis zgłosić do cenzury. I pan Maciej Pinkwart, założyciel Tatrasoft , z którym w okolicach 2005/6 roku przeprowadziłem wywiad u niego w Zakopanym, przekazał mi oryginały i kserokopie opisów gier, które zawierały czerwone pieczątki lokalnego urzędu cenzorskiego, zatwierdzenie zgody na publikacje.
    Na jednym albo dwóch z moich wykładów, w tym na Lost Party, pokazywałem przykłady takich dokumentów.
    • 12: CommentAuthorLt_Bri
    • CommentTime6 Apr 2024 zmieniony
     
    Ciekawe jaki byłby zakres cenzorskiej ingerencji przy(hipotetycznym) tłumaczeniu instrukcji pewnego znanego tytułu Access Software ;)