atarionline.pl Czy to zużycie kineskopu? - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime4 Jul 2022
     
    Cześć. Na zdjęciu Neptun 156. Lata świetności ma już za sobą, pracował w salonie gier. Uruchomiłem prawdopodobnie po trzydziestu paru latach i kineskop wygląda tak jak na zdjęciu. Bardzo słaby kontrast, jasność można zwiększyć, ale nie ma szans, żeby coś zobaczyć. Czy to zużycie kineskopu, czy może coś innego?

    W tle widać pięciolinię z selftestu.
    • 2:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime4 Jul 2022
     
    gdy dawno temu grzebałem w tv to miałem coś takiego gdy walnięty był trafopowielacz - coś, co generuje wysokie napięcie dla kinola. dawniej dawało się takie rzeczy kupić na wolumenie w w-wie za niewielki pieniądz, teraz to nie mam pojęcia :(
  1.  
    Ja nie jestem specem, ale to mi nie wygląda na zużycie kineskopu... Zużycie zaczynało się od tego, że to był normalnie wyświetlany obraz tylko kolory blade, mało jaskrawe, takie jakbyś wyprał kolorowe ubranie w wysokiej temperaturze i z dużą ilością wybielacza... :P A w mono oczywiście ten jeden kolor, który był, był wyblakły i mało kontrastowy... Radą była albo wymiana kineskopu, albo wypalanie kineskopu (dyskusyjne). Raczej znajdź dobrego speca od takich starych zabawek, bo tu wygląda raczej na uszkodzenie jakiegoś sterowania kineskopu, a to łatwiej naprawić. Ewentualnie często w takich starych tv siadały w sekcji zasilania kondensatory, co skutkowało nieprawidłowymi napięciami. Ale te kondensatory są mocno specyficzne i trzeba się znać, więc nie polecam samodzielnej naprawy. W ogóle w takim monitorze są bardzo wysokie napięcia i czasem chwilę po wyłączeniu się utrzymują, więc jak się człowiek nie zna, to lepiej nie grzebać, by się źle nie skończyło. Ale moim zdaniem urządzonko warte naprawy przez speca.
    • 4:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime5 Jul 2022
     
    trafa zdaje się kiedyś miał Duddie?
    • 5:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime5 Jul 2022
     
    @Sun: tak. Ale mistrzem w naprawianiu monitorów jest też Jesionen :)
    • 6: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime5 Jul 2022
     
    Od Jurka dostałem namiar na warsztat w Warszawie i po Loście podrzucę im sprzęt. Traf chciał, że to najładniejszy z serii, jakie mam, więc jest o co walczyć.

    Mogę dać znać, jak się spisali.
    • 7: CommentAuthorjury
    • CommentTime5 Jul 2022
     
    Tak, ja poproszę o info zwrotne, bo też bym miał coś do odratowania.
    • 8:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime5 Jul 2022 zmieniony
     
    Słuchajcie, Jesionen uratował mój monitor do Atari. Naprawdę zna się na rzeczy. Tyle że mieszka w Tczewie.
    • 9: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime5 Jul 2022
     
    Byłem z rodziną w Tczewie na urlopie w tamtym tygodniu:) Gdybym miał większą torbę....
    • 10: CommentAuthorjury
    • CommentTime6 Jul 2022
     
    @grey,
    Ale ja wierzę, że jesionen potrafi ratować monitory, nie jedną historię jak Twoja już słyszałem o jego mocach :)
    I na pewno bym się do niego zgłaszał, gdyby nie ten Tczew ;)
    A tutaj wychodzi, że na "dzielni" byłby jakiś magik, więc grzecznie czekam na info zwrotne :)
    • 11:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime6 Jul 2022
     
    @jury: nie no jasne, rozumiem ;)
    • 12:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime6 Jul 2022
     
    @Krzys: musisz wziąć monitor na SV. W zimie Jesionen lutownicą do rynien naprawiał, w świetle zapalniczki, Falcona :)
    • 13:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime6 Jul 2022 zmieniony
     
    @sun: "lutownicą do rynien"? :D :D :D jprd, ale mi poprawiłeś humor :D jesteś lekiem na całe zło, Kolego :)
    • 14:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime6 Jul 2022
     
    rozlutownicą, ale postanowiłem nieco podkolorować :)
    • 15: CommentAuthorBarman
    • CommentTime7 Jul 2022
     
    @ pirx Neptun 156 nie ma powielacza napięcia.
    tam jest trafo HV i dioda HV.
    Neptum 156 posiada kineskop monochromatyczny, mały rozmiar to i 11 kiloVoltów wystarczy do zasilania. Neptun 156 to praktycznie to samo co Neptun 150, czyli usterki też takie same - nagminnie uwalająca się dioda HV. Do naprawy nie potrzeba lutownicy :P

    diodę KYX20 kupisz choćby tutaj


    ->link<-

    a wygląda ona jak na zdjęciu.
    • 16:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime7 Jul 2022
     
    o tototo, zdecydowanie warto zrobić, co Barman pisze!!!
    • 17: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime9 Jul 2022 zmieniony
     
    @Barman
    Ta czeska dioda KYX20 z linku, który podałeś jest opisana jako 20kV/2mA.
    Na niektórych schematach Neptuna 156 dioda D954 na tej linii WN 11kV jest opisana jako TV-13-03 czyli domyślam się, że 13kV/3mA.
    Czy więc np. taką jak na zdjęciu, oznaczoną TV 18-03 też by można zastosować?
    • 18: CommentAuthorBarman
    • CommentTime14 Jul 2022
     
    Dokładnie tak. Pamiętaj o kierunkowości diody. Nie wstaw odwrotnie przypadkiem.

    ps. TV 13-03 stosowana była w małych OTV
    TV 18-03 stosowana w większych - np. Antares gdzie do zasilania kineskopu potrzebne było 18 kV. Psuło się tak samo jak w małych telewizorkach. Natomiast po wymianie na czeską diodę KXY20 problem znikał. :)
    • 19: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime16 Jul 2022 zmieniony
     
    Tylko ciekawe czy problem znikał bo dioda była czeska czy dlatego, że miała 20kV?
    • 20: CommentAuthorBarman
    • CommentTime19 Jul 2022
     
    @peweks
    Odpowiedź jest debilnie prosta. Polska dioda to selenoid strasznie wrażliwa na parametry pracy. Dioda czaska z zakładów "TESLA" jest krzemowa i powiedzmy wybacza pewne nadmiary. Może pracować poza parametrami fabrycznymi byle by nie były to ciągłe przeciążenia i przedobrzena... :L) dlatego KXY20 wstawienie do Naptunika robi z urządzdenia praktycznie działające po wsze czasy. dodatkowo wymieniając kondensator w zasilaczu ( wielka krowa ) robimy monitor/ telewizor praktycznie działający dożywotnio.
    • 21: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime19 Jul 2022 zmieniony
     
    Podstawowe parametry KYX20.
    Rozumiem, że parametry 20kV/2mA dla "pracy stałej"
    a 23kV/1A dla "chwilowych skoków" napięcia/prądu?
    • 22: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime22 Jul 2022 zmieniony
     
    Monitor za poradą Jurka dałem do naprawy w zakładzie Electro-lab ->link<- Został naprawiony kontrast i jest już wszystko dobrze.

    Co do samego zakładu - krótka relacja. Monitor robił Michał, który sam jest pasjonatem dawnych technologii. Potwierdzenie przyjęcia i gwarancja były drukowane na Erice 3004. (to jest standardowe podejście; nie dlatego, że przyniosłem Neptuna.)



    Przygotowanie drukarki do pracy Michał opisuje tak:

    Maszyna do pisania ERIKA 3004 ma możliwość podłączenia do komputera przez port transmisji asynchronicznej.
    Był do niej dostępny interfejs do komputerów Commodore. ->link<-

    Zdecydowaliśmy się podłączyć maszynę do pisania do komputera PC.
    Pierwszym problemem okazał się protokół komunikacji. Maszyna wykorzystuje hardware’owe sterowanie na liniach komunikacji asynchronicznej i sygnały są 5-cio voltowe. Wymaga to zastosowania interfejsu RS-232 dostosowującego poziomy napięć z +/- 12V na poziomy TTL.
    Rozwiązanie mimo że wydaje się proste, przysporzyło sporych problemów, gdyż tanie konwertery USB → RS-232 nie obsługują prawidłowo sygnałów RTS, CTS. Musieliśmy wysyłać znaki ze stałym opóźnieniem, tak żeby znaki nie były gubione, czyli czas wydruku każdego kolejnego znaku musiał być nie krótszy niż powrót karetki maszyny do pisania. Czas wydruku był więc niezadowalający.
    Rozwiązaniem okazał się komputer ze sprzętowym portem RS-232. Czas wydruku każdego znaku jest inny, zależny od kąta obrotu obrotowej głowicy, czyli kombinacji znaków. Również powrót karetki trwa dłużej niż wydruk znaku. Teraz maszyna ma bardzo szybki wydruk gdyż komputer każdorazowo zgłasza chęć wysłania znaku (RTS - Request To Send) i czeka na odpowiedź z maszyny (CTS - Clear To Send) gotowa do przyjęcia znaku.
    Również kodowanie znaków musieliśmy „robić na piechotę” gdyż nie jest zgodne ze standardem ASCII.
    Odczytywaliśmy każdy znak i ręcznie przypisywaliśmy mu wartość.
    ...
    Mając te wszystkie dane napisaliśmy program na komputer PC w języku VisualBasic – zrobiliśmy prosty edytor tekstu i drukujemy protokoły i inne dokumenty. W wolnych chwilach piszemy również program do wystawiania faktur VAT :)

    W związku z brakiem dostępnych kaset barwiących sami nasączamy je tuszem do stempli.


    Monitor z kolei testowaliśmy na Atari 800XL ze stacją 1050, które są na zakładzie (niestety nie mają obecnie zastosowania zakładowego).



    Michał przed pandemią zajmował się budowaniem foteli do symulatorów, ale w trakcie pandemii ten aspekt pracy zamarł z powodu braku zapotrzebowania przez parki rozrywki.



    Młodsi koledzy w zakładzie są z kolei fanami lamp, więc stoi trochę sprzętu, który budują i naprawiają.

    Zakład przyjmuje nietypowy sprzęt i nietypowe zlecenia. Bardzo miła obsługa, klimatycznie, sympatycznie. Każda rozmowa, nawet telefoniczna, to był mnóstwo wspomnień o sprzęcie minionej epoki (pół godziny w zakładzie to był moment).
    • 23: CommentAuthorBarman
    • CommentTime22 Jul 2022 zmieniony
     
    @Peweks ... Przestań deliberować. Wymieniaj diodę i ciesz się monitorem/telewizorem.

    ps nie ma pracy stałej - działanie ciągłe (dla Twojego rozumienia praca ciągła). Tam z transformatora schodzą impulsy a nie napięcie stałe. dioda prostuje impulsy napięcia z transformatora i zasila kineskop wysokim napięciem 11kV - dla nie wtajemniczonych kilo voltów defakto jest na kineskopie 11,8kV i prąd katodowy w szczytowym impulsie może osiągnąć 2,1 mA dlatego dioda selenowa (selenoid) pada, krzemowa taki nadmiar wybacza i pracuje po wsze czasy. koniec, kropka...
    • 24:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Jul 2022
     

    Krzys:

    Co do samego zakładu - krótka relacja.


    Może i krótka, ale treściwa. Świetna opowieść Krzys, dzięki! :)
    • 25: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime28 Jul 2022
     
    Z ciekawości , ile kosztowała naprawa tego monitora ?
    • 26: CommentAuthorKrzys
    • CommentTime31 Jul 2022
     

    zaxon:

    Z ciekawości , ile kosztowała naprawa tego monitora ?


    350.
    • 27: CommentAuthorBarman
    • CommentTime7 Aug 2022
     
    Ooo??!! 350PLN za 10 min roboty wraz przerwą na papierosa...
    • 28:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime7 Aug 2022
     
    Jak w tej anegdocie (którą niektórzy uważają za dowcip) - 50zł za 10 minut roboty, 300zł za wiedzę, co trzeba zrobić.
    • 29: CommentAuthorzaxon
    • CommentTime9 Aug 2022
     
    Peri Noid, ee tam... ;) Siedzi facet u dentysty, ten mu boruje i boruje. Facet stęka ,kwiczy, fotela sie łapie.... W końcu dentysta odkłada wiertło i sie pyta . No to co ?Robimy przerwę na papierosa? Zbolały facet potakuje z ulgą. A dentysta, chrup, wyrwał mu jedynke ;)

    Barman, BTW, jak mi Neptuna w 10 minut naprawisz z fakturą i gwarancją to ja chętnie sie do ciebie zgłoszę ? Masz czas ?
    • 30:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime10 Aug 2022 zmieniony
     
    Co innego, jak ktoś hobbystycznie reperuje sprzęt z komentarzem „no, zajrzę, może się uda”, a co innego, jak ktoś z tego żyje, że reperuje sprzęty i właściwie dzięki doświadczeniu raczej wszystko jest w stanie zreperować.

    Poza tym to 350 to jest dniówka lub dwie średniej pensji j jest na to gwarancja.
    Cały czas u nas pokutuje robocizna za darmo.

    A trzeba przyjąć, że przy usługach na godziny stawka za godzinę czystej średnio kwalifikowanej roboty to 100-200 zł. I już. Jak ktoś zrobi taniej - mamy dług wdzięczności :) (albo ten ktoś miał)

    A poniżej tej kwoty ludzie nie mają powodu, żeby się w ogóle zabierać, chyba, że są przyciśnięci przez życie.