atarionline.pl Myszka Atari ST do PC z przelotką na USB - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorplinius
    • CommentTime18 Nov 2022 zmieniony
     
    @pirx

    Tego nie wiedziałem

    @Peri Noid

    Można jeszcze polecić placebo na wszystko, czyli coca-colę i wtedy nawet słońca nie potrzebujesz, nie tylko utleniacza. I jak uwierzysz w działanie to nawet się zażółci... Po kilku latach lania nań coli
    • 2: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime30 Nov 2022
     
    @martinez
    myszka jest wygodna w obsłudze, to że jest trochę większa mi nie przeszkadza. Niemniej należy wziąć pod uwagę, że to moja subiektywna ocena. Mam mało miejsca na biurku i największą dla mnie zaletą jest brak plątającego się kabla. Lepsza precyzja lasera vs kulka też robi swoje. W Cannon Fodder gra się bardzo przyjemnie. Aczkolwiek nie wykluczam, że ktoś korzystający z ST dużo bardziej intensywnie może mieć inne odczucia. Pierwszy dopracowany prototyp trafi do Kaza więc może poczekajmy też na jego wrażenia z korzystania.

    Co do żółknięcia PLA pod wpływem UV - nie robiłem jeszcze takich eksperymentów ale wygląda na to, że niektóre gatunki PLA rzeczywiście zmieniają kolor wystawione na promieniowanie słoneczne: ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime30 Nov 2022
     
    Wg mnie podgrzanie 70 stopni w piekarniku powinno dać jakiś efekt. Trzeba tylko nadzorować... przez parę godzin albo i dni. Sprzęt żółknie od ciepła. A od slońca się wybiela. Tak mniej więcej.
    • 4:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime30 Nov 2022
     
    Fakaszalot - o, brawo!

    Fokaszalot:

    Pierwszy dopracowany prototyp trafi do Kaza więc może poczekajmy też na jego wrażenia z korzystania.


    Uniżenie dziękuję! Bardzo mnie to cieszy, żem na taką łaskawość zasłużył dobrodzieju! :D
    • 5: CommentAuthordhor
    • CommentTime1 Dec 2022
     
    A tak swoją drogą, to jak to jest z myszka i joystickiem wpiętymi w tym samym czasie? Głównie chodzi o przycisk fire - z wpięta myszka przez adapter jerry nie działa mi fire na joysticku... Do czasu aż wypnę adapter.....
    • 6:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime1 Dec 2022
     
    @dhor: to jest do ogarnięcia przez dodanie rezystora w adapterze. Albo używaj prostych joyów, które nie mają elektroniki (autofire itp.).
    • 7:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Dec 2022
     
    Dotarła od Fokaszalota myszka do testów. Ależ to piękna rzecz - od jutra testy i zdjęcia! :D
    • 8: CommentAuthorstreak
    • CommentTime10 Dec 2022
     
    oo, czekam na zdjecia ! Hurry!!
    • 9:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Dec 2022 zmieniony
     
    • 10:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime10 Dec 2022
     
    Pierwsze wrażenia:

    1) myszka bardzo przypomina tę oryginalną atarowską - na zdjęciach w sztucznym oświetleniu bardzo wyraźnie widać fakturę druku 3D, a w praktyce praktycznie jest to niezauważalne i ma się wrażenie, że to nowa myszka STM1. Kolor szary jest intensywny, ciemniejszy niż Atari, oczywiście bez żółtego odcienia :). Oczywiście podstawowa różnica rzucająca się w oczy to brak kabla. To wielka zaleta, nic się nie plącze wokół komputera.

    2) wymiary myszki są nieco większe - widać na zdjęciach, że jest nieco szersza i trochę dłuższa. O dziwo, nie przeszkadza to w użytkowaniu, tak samo dobrze leży w ręku jak oryginał. Oczywiście musiałbym znacznie dłużej potestować, żeby sprawdzić, czy ręka po dłuższym czasie się nie męczy, ale przy pierwszym kontakcie żadnej różnicy nie odczułem. Nawet wydaje mi się, że to oryginał bardziej zmęczy rękę.

    3) waga myszki bez baterii jest znacznie niższa niż oryginalnej myszki Atari, a z baterią trochę mniejsza. To też może wpływać przy dłuższej pracy na wygodę użytkowania - niższa waga to mniejsze obciążenie nadgarstka.

    4) przyciski nowej myszki chodzą delikatniej niż oryginału - klik nie jest tak "twardy" jak w STM1. Wiadomo, to współczesna technologia Logitecha, a nie sprzęt sprzed 30 lat.

    5) do rozwiązania sprawa klapki zamykającej baterię. Dowiedziałem się właśnie, że są niewielkie różnice w rozmiarach baterii AA, bo niektóre trzymają się w myszce pewnie, a inne wypadają przy energiczniejszym podniesieniu myszki.

    6) ten dodatkowy podział przodu myszki na dwie płaszczyzny nie podoba mi się i jeżeli nie jest to spowodowane wymogami technicznymi druku 3D to będę postulował, żeby to była jednolita powierzchnia.

    Generalnie pomysł i prototyp uważam za bardzo dobry, bebechy Logitecha fajnie się komponują z obudową a'la STM1, a wydaje się, że mniejsza waga przy nieco większych rozmiarach zapewniają lepszy komfort pracy na dłuższym dystansie. Ale to wymaga sprawdzenia, więc jak będzie okazja to w najbliższym czasie zamierzam porysować coś na ST przez kilka godzin i dam znać o dalszych wrażeniach.
    • 11: CommentAuthorming
    • CommentTime11 Dec 2022 zmieniony
     
    .
    • 12: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime11 Dec 2022
     
    Dzięki za uwagi Kaz! Ciekaw jestem Twoich wrażeń z dłuższego użytkowania. Klapka zamykająca baterię jeszcze "się robi". Mam teraz na warsztacie jeden projekt nie zwiazany z Atari, ktory muszę skończyć przed Świętami. Jak się z tym uwinę to skończę temat klapki. Co do jakości wydruku - teoretycznie może być nieco lepsza. Ten prototyp był drukowany w "normalnej" jakości, z grubością warstwy 0,2 mm. Zamierzam jeszcze sprawdzić wydruk w lepszych ustawieniach, z warstwą 0.12mm. Trzeba jednak mieć świadomość, że warstwowej struktury powierzchni nie da się całkowicie pozbyć. To konsekwencja uzytej technologii wydruku FDM. Podział na górnej powierzchni myszki postaram się usunąć. To wynika z ograniczeń programu do generowania kodu dla drukarki 3d, którego używam. Nie da się tam obrócić modelu o kąt mniejszy niż 1 stopień. Górna powierzchnia nie była idealnie równoległa do powierzchni stołu drukarki i pojawił się schodek. Ale da się to obejść obracając model w programie CAD przed wygenerowaniem pliku stl.
    @ming
    Tworzywo to PLA. Daje się łatwo obrabiać papierem ściernym. Polerki jeszcze nie próbowałem ale może zrobię taki eksperyment. Patrząc jakie niesamowite projekty robi, podejrzewam, że kolega @Drygol mógłby niejedno doradzić w kwestii obróbki wydruków 3d.
    • 13: CommentAuthordrygol
    • CommentTime11 Dec 2022 zmieniony
     
    Wywołany do tablicy zostałem :)
    Moim zdaniem jak na wydruk FDM to wyszło świetnie. Nie schodziłbym na 0.12 bo wydruk zajmie 3 tygodnie :D
    A tak na poważnie to wręcz przeciwnie, zrobiłbym 0.3 na dyszy 0.4 i robił typowy post-processing. Metod jest kilka z czego 3 główne.

    1.Wydruk z ABS i lekki szlif + opary acetonu i potem farba ale zakładam że mało ludzi aktualnie drukuje z ABS bo albo warping albo śmierdzi itd.

    2. Wydruk z PLA i szlifowanie + szpachla/filler w sprayu potem delikatne szlifowanie i farba docelowa

    3. Wydruk z PLA i szlifowanie + szpachla lakiernicza i duuużo szlifowania potem podklad i potem farba docelowa

    Są tego minusy oczywiście bo farba z czasem może się scierać. Można dać bezbarwny mat dodatkowo ale wtedy się zrobi sporo tych warstw i trzeba brać pod uwagę odstępy między klawiszami już na etapie projektowania objektów.

    Można też dać farbę "gumową". Jest taka elastyczna jak ktoś chce zmienić kolor samochodu na pare dni i potem zerwać :D Odkleja się płatami z lakieru orginalnego ale za to na plastikach trzyma się dobrze.

    Można dać też farbe strukturalną o drobnym ziarnie i to świetnie zamaskuje problemy druku.

    Myślę że zacząłbym od opcji nr.2.

    Tego w sumie się nigdy nie bierze pod uwagę ale przy takich tematach to najpierw jest kupa testów i zmarnowanych materiałów a dopiero potem finał jak już się wszystko wie :D
    • 14: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime11 Dec 2022
     
    @Drygol
    dzięki za cenne uwagi! Szpachla w sprayu mocno mnie zaintrygowała. Nie wiedziałem, że coś takiego jest dostępne a wydaje się dobrym rozwiązaniem dla wydruków, które mają głównie duże powierzchnie bez zakamarków. Wypróbuję:).
    • 15: CommentAuthorstreak
    • CommentTime12 Dec 2022
     
    oo naprawde niezie to wyglada. Tam cały logitec wchodzi , bez modyfikacji ? czy trzeba rozebrac gryzonia od gory ?
    • 16: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime12 Dec 2022
     
    Trzeba zdjąć górną część obudowy myszki Logitech.
    • 17: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime4 Mar 2023
     
    Czołem,
    przygotowałem drugi wariant obudowy myszki (robocza nazwa hamSTer), który pozwala na wykorzystanie kółka. Niestety, o ile dobrze się orientuję z funkcjonalności scrolla skorzystają na razie jedynie użytkownicy PC i Amig. O ile dobrze zrozumiałem kolegę Drygola, w przypadku współpracy z ST za pośrednictwem mouSTer podobno potrzebny jest dodatkowy driver. Nowy prototyp trafi na początek w ręce Kaza.
    • 18: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime4 Mar 2023
     
    • 19: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime4 Mar 2023
     
    • 20:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime4 Mar 2023
     
    fajna sztuka
    • 21:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime15 Mar 2023 zmieniony
     
    Testuję już od tygodnia, w pracy codziennej na kompie (na razie PC) i uwagi już autorowi przekazałem. Bałem się, że nie przyzwyczaję się do kółka wewnątrz obudowy, ale bezproblemowo się przyzwyczaiłem. Myszka generalnie jest wygodna i działa ok (nieco ciężko chodzi prawy klawisz, ale to zdaje się wada tego konkretnego egzemplarza). Plastik po dłuższym użytkowaniu zostawia szare ślady na podkładce myszy.
    • 22:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime16 Mar 2023
     
    wygląda git
    • 23: CommentAuthorstreak
    • CommentTime22 Mar 2023
     
    Kiedy masowa produkcja dla ludków z forum AOL ? :). Ostrze zęby na to.
    • 24: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime28 Mar 2023
     
    Cierpliwości:). Trwają jeszcze beta testy.
    • 25:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Mar 2023
     
    Prawda, testujemy :)
    • 26:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime28 Nov 2023 zmieniony
     

    streak:

    Kiedy masowa produkcja dla ludków z forum AOL ? :). Ostrze zęby na to.


    "Masowa produkcja" czyli kilka sztuk :) zostało przez kolegę Fokaszalota wytworzonych i jest dostępne tutaj: ->link<- . Warto dodać, że to jest nowa myszka Logitech M185 włożona do środka, która może być w każdej chwili wyciągnięta, złożona i używana jako ona sama. A wydrukowana obudowa jest oczywiście w jedynie słusznym kolorze szarym :). No i idealnie komponuje się z interfejsem MicroTOM, bo umożliwia on podpięcie myszek USB do naszych klasycznych gniazd DB9: ->link<- . Tak więc teraz można mieć na blacie Atari, obojętnie czy małe czy duże, i myszkę bezprzewodową. Wygoda :)
    • 27: CommentAuthorstreak
    • CommentTime29 Nov 2023
     
    Kaz, opowiedz troche jak to wszystko działa. Widze ze testowales to troche czasu, to poprosze o jakis round-up. Najbardziej mnie interesuje jak to jest spasowane, czy sa luzy. Jak sie "klika" itp. Moze byc nawet szybki filmik jak nie masz czasu na pelny test myszki

    Moja mycha czeka w koszyku jakby co :)
    • 28:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Nov 2023
     
    Twoja myszka w koszyku już nie czeka, bo list przewozowy przygotowany, jak tylko kurier przyjedzie to już będzie w drodze do Ciebie :)

    Wrażenia opisywałem wyżej, różnica między prototypem a końcową wersją jest taka, że jest klapka zamykająca baterię od spodu (widać na zdjęciu spodu). Z filmikiem dobry pomysł, poproszę kolegów o jakieś nagranie, ale zanim się to zmontuje, to pewnie już będziesz miał ją w rękach :)
    • 29:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime2 Dec 2023 zmieniony
     
    Moja mysza przyszła dzisiaj. Szybka nie-recenzja na goraco:
    1. Fajnie wygląda. Prawie jak oryginał. Ale...
    2. Jest większa od oryginału i to czuć w używaniu. Mam raczej sporą dłoń, dość długie palce, ale czuć, że to ma gabaryt. Po chwili się przestawiłem, zmieniłem chwyt na myszy i daje się pracować aczkolwiek jeśli ktoś ma mniejsze dłonie, może to być kłopotliwe. Sam na co dzień używam myszek wielkości tego Logitech co siedzi w środku, techniką bez opierania całej dłoni o mysz - trzymam ją w zasadzie palcami. To na pewno też rzutuje.
    3. Nie byłbym sobą gdyby drugą rzeczą po wyjęciu z pudełka nie było rozkręcenie sprzęta ;) Jestem pod wrażeniem dizajnu, zwłaszcza klawiszy i ich mechaniki. Bardzo mi się to spodobało. Widać też, skąd taki a nie inny gabaryt i czemu nie za bardzo może być mniejszy.
    4. Dokleiłem ślizgacze od spodu, coby mysza lżej pracowała. Tak jest o klasę lepiej.
    5. Aż się prosi, żeby to nie był wydruk tylko wtrysk. No ale wiadomo, nie da się tak łatwo. O ile prawie mi ten wydruk nie przeszkadza, to jest jedno jedyne miejsce, gdzie daje on mało przyjemne odczucie - przy rolce. Może specjaliści druku by podpowiedzieli, czy da się to jakoś wygładzić?

    Żeby było jasne - świetny gadżet, zwłaszcza na Mikołaja. Na pewno poprawi zabawę z ST i nie tylko (będę używał z Amigą, bo czemu nie). Powyższe to moje subiektywne wrażenia i może się zdarzyć, że będą odosobnione.

    Dzięki ekipo, dobra robota.

    [Edit]
    Uwaga ostatniej chwili: brakuje możliwości umieszczenia w myszy odbiornika na czas przechowywania. Rozważcie takie wydrukowanie spodu, żeby odkryć slot, który tam jest. Przydałoby się.
    • 30:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime2 Dec 2023
     
    Dzięki za recenzję Łukasz, sztosik! :)
    • 31:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime2 Dec 2023
     
    • 32: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime2 Dec 2023
     
    Peri Noid, dzięki za podzielenie się uwagami. Zrobię poprawkę w obudowie żeby odsłonić slot na odbiornik. W sumie to sam się teraz dziwię, że o tym nie pomyślałem. Mozesz zdradzić z czego zrobiłeś ślizgacze?
    • 33:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime2 Dec 2023
     
    Kiedyś kupiłem taki wąski arkusik materiału samoprzylepnego do robienia ślizgaczy. Nie mam pojęcia co to jest ale działa. Kółeczka wyciąłem dziurkacz em do papieru. Kiepski kształt, pewnie to poprawię i zrobię coś większego, czym przy okazji zakleję otwory na śrubki. Tak jak to robią zwykle w sklepowych myszach. Ale to już jutro.
    • 34: CommentAuthorstreak
    • CommentTime4 Dec 2023
     
    Dla mnie myszki zabrakło. Wiec czekam na nastepna partie.

    PS. Kaz, odbior osobisty to gdzie ? (bo gdzies mi mignelo przy zamawianiu ze jest taka opcja):)
    • 35:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime4 Dec 2023
     
    Streak - tak, niestety parę osób musi poczekać na kolejną turę myszek, przepraszamy, ale nie spodziewaliśmy, że będzie potrzeba więcej... Cieszy za to, że inni podzielają sympatię do takiej obudowy XE/ST! :)

    Tak, jest opcja, że jak się zamówi i opłaci zamówienie to można odebrać na jakimś najbliższym party. Zazwyczaj dajemy o tym znać i umieszczamy taką opcję do wskazania w sklepiku (tak było przy poprzednich urządzeniach), gdy wiadomo, że ktoś z PTODT jedzie na zlot i może grzecznościowo zabrać ze sobą jakąś paczuszkę.

    W przypadku myszki HamSTer na pewno na SV już nie zdążymy wprowadzić takiej opcji, bo druk 3D trochę trwa., a zlot już za chwilę. Ale jak Fokaszalot będzie miał HamSTery gotowe i będzie wystarczająco czasu przed następnym party to będzie można wskazać miejsce odbioru na party. Na przykład pewnie styczniowy Last Party, styczniowy, lutowy i marcowy KWAS (Poznań, Warszawa, Katowice) i oczywiście następne zloty w ciągu roku. Na samym party niczego nie sprzedajemy, tylko odbiór zamówionych.
    • 36: CommentAuthornowy80
    • CommentTime29 Dec 2023
     
    Zrobiłem krótki materiał z montażu myszki oraz pokazałem jak spisuje się u mnie z Atari. Bardzo responsywna myszka, przyciski działają bardzo delikatnie, właściwie spisuje się jak Logitech M185 przy większych gabarytach niż klasyczna mysz Atari :)
    • 37:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime29 Dec 2023
     
    Brawo, bardzo ładny druk. Dzięki Paweł za filmik!

    Mamy jeszcze chyba 3 myszki na stanie i to na razie będzie koniec, bo autor Fokaszalot chciałby już pójść w projektowanie i drukowanie kolejnych rzeczy. Jak ktoś jeszcze by chciał takiego gryzonia to tutaj są: ->link<-