atarionline.pl Kupię Atari 1040 STE - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime24 Nov 2022
     
    Cześć!

    Szukam na ebayu (drogo), ale może ktoś w Polsce ma na zbyciu?
    Zacząłem się bawić na Hatari i mi się spodobało, zamierzam nauczyć się programować w C i Logo - znalazłem fajne książki firmy Abacus.

    Interesuje mnie Atari 1040 STE, ale jakby miało rozszerzenie do 4MB, to byłoby też fajnie, może jakiś nowszy TOS.

    pozdrawiam!
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime24 Nov 2022 zmieniony
     
    Rozszerzenie do 4MB zawsze możesz zrobić sobie sam, wystarczy kupić odpowiednie SIMM-y i włożyć je w oprawki, więc nie przepłacaj, jeśli 4MB miałyby być argumentem dużego podwyższenia ceny. To jest banalnie proste nawet dla osoby nie mającej nic poza śrubokrętem do otworzenia obudowy. Nowszego TOS-a ZAMIAST tego, który jest w STE nie polecam z powodu utraty kompatybilności z częścią softu dedykowanego STE. Jeżeli to jest OBOK oryginalnego 1.06/1.62 to jak najbardziej polecam, wtedy oprócz kompatybilności mamy rozszerzenie możliwości TOS-a. Ale możliwości TOS-a i tak to sprawa drugorzędna, system to tylko tło, korzysta się z programów zewnętrznych.

    Książek do ST faktycznie znajdziesz sporo, i to bardzo fajnych, choćby na Atarimania:
    ->link<-

    I tu widzę ogromny wybór: ->link<-
    • 3:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime24 Nov 2022
     
    Dzięki za cenne porady!
    • 4:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime29 Nov 2022
     
    Ja kiedyś programowałem w Pure C (coś jak Borland C na pececie, ale o wiele lepszy o to wszystko co było lepsze na ST od peceta), ale nie polecam tego języka. Jest raczej do zabawy. Jeśli chcesz się jedynie bawić to pewnie będzie się sprawdzał.

    Jednak może sięgnąć po GFA Basic? Bo to jest i do zabawy i to narzędzi, a prostą grę też da się w nim zrobić (i to działającą w ramce).
    • 5:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime29 Nov 2022
     
    A dlaczego uważasz, że Pure C jest do zabawy tylko, czego mu brakuje?
    C jest bardziej nisko poziomowe niż Basic, więc wydaje się, że jest większa kontrola nad maszyną.
    • 6:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime29 Nov 2022
     
    Na razie moje zakupy wyglądają tak, że sprzedający robią łachę. Nie jestem w stanie ocenić (nie mam danych) czy ludzie rzeczywiście używający Atari tak szybko wykupują ten sprzęt, ale jak mam wydać tyle pieniędzy, to wolałbym sprzęt działający i przetestowany. Bo inaczej to ja mogę spokojnie działać na emulatorze.
    • 7:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime29 Nov 2022 zmieniony
     
    Jeśli chcesz pomacać parę platform - to rozważ MIST albo coś w ten deseń. ST na miście hula. Jedyne, czego nie zrobisz, to nie podłączysz dongla od Cubase.

    ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime29 Nov 2022
     
    @George: kolejne, już 4-te STe (sponsorowane przez DaruG'a) jest to wygrania na SV2022WE :) Musisz "tylko" zająć pierwsze miejsce w Atari XL/XE Demo Compo ;) Do dzieła :D

    Kolejna okazja będzie na SV2023 :D
    • 9: CommentAuthorurborg
    • CommentTime29 Nov 2022
     
    @greymsb
    Można też uderzać do zwycięzcy czy by nie odsprzedał jeśli już np STE ma i nie potrzebuje.
    • 10:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime29 Nov 2022
     
    To jest myśl! Byle tylko w 2023 była ta sama nagroda, żebym się nie narobił, a tu dostanę ZX Spectrum ;)
    • 11:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime29 Nov 2022
     
    @George: trzymam za słowo! :) STe będzie na bank, info potwierdzone :)
    • 12:
       
      CommentAuthorGeorge
    • CommentTime29 Nov 2022
     
    No to super, a ilu statystycznie konkurentów mam do pokonania?
    • 13:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime29 Nov 2022
     

    tdc:

    Ja kiedyś programowałem w Pure C (coś jak Borland C na pececie, ale o wiele lepszy o to wszystko co było lepsze na ST od peceta), ale nie polecam tego języka. Jest raczej do zabawy. Jeśli chcesz się jedynie bawić to pewnie będzie się sprawdzał.


    Co prawda w dzisiejszych czasach GCC generuje lepszy kod wynikowy ale w swoich czasach PureC rządził. Całkiem sporo profesjonalnych programów było kompilowanych pod nim.

    jhusak:

    Jeśli chcesz pomacać parę platform - to rozważ MIST albo coś w ten deseń. ST na miście hula. Jedyne, czego nie zrobisz, to nie podłączysz dongla od Cubase.


    Dzięki "Unnamed Villain of Talented Polish" od tego roku Cubase powinien hulać na MiST. Jest w wersja Cubase która nie wymaga dongla, dodatkowo tutaj widzę dodaną niedawno emulację dongla w MiST:

    ->link<-
    ->link<-
    • 14:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime29 Nov 2022
     
    @George: trudno odpowiedzieć, bo pytasz o przyszły rok ;)
    • 15:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime30 Nov 2022
     
    myszmy w pureC zrobili omc65 - kroskompilator do malucha, z tego co pamiętam to było to b. profeszjonalne narzędzie, doce po zachodnioniemiecku, ale co to dla nas. Abbruch.