atarionline.pl AI pisze programy - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime2 Feb 2023
     
    Jasne, ale taki filantrop by musiał być bardzo bogaty, bo stworzenie dobrego zestawu uczącego i wystarczającej wielkości byłoby bardzo kosztowne.
    • 2:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime2 Feb 2023
     
    @ilmenit

    W RastaConverter to Ty jakieś "algorytmy genetyczne" dawałeś? Bo ciekawe czy by AI nie dało się nauczyć, żeby generowało tak jak RastaConverter. Nauczona sieć powinna dawać szybciej wyniki.

    Tak gdybam, czy w ogóle AI może coś wnieść do ATARI.
    • 3:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime5 Feb 2023 zmieniony
     
    a czemu by nie, jakby AI poznało specyfikacje komputera to teoretycznie mogłoby napisać silnik który by nas wprawił w osłupienie. Taki wniosek wyciągnąłem po przeczytaniu w jaki sposób AI radzi sobie z grami typu Sonic czy Mario, zamiast grać jak pan Bóg przykazał, to AI gra jak zawodowy speedrunner, wykorzystuje wszelakie możliwe błędy w grze by jak najszybciej dotrzeć do mety(pierścień/zamek).

    PS. myślę że do 10lat to nastąpi.
    • 4:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime7 Feb 2023
     
    Dzisiaj cały dzień ChatGPT był niedostępny (ludzie w pracy), ale w końcu udało mi się zalogować. Zrobili upgrade do nowszej wersji, więc poprosiłem o nową procedurę mnożenia :) Oto efekt:

    ; Multiply two 16-bit values stored at addresses $0100 and $0102,
    ; and store the result at addresses $0104 and $0106

    ; Load the lower byte of the multiplicand into the accumulator
    LDA $0100

    ; Load the upper byte of the multiplicand into the X register
    LDA $0101, X
    STA $0105, X

    ; Load the lower byte of the multiplier into the Y register
    LDA $0102
    STA $0106

    ; Clear the carry flag
    CLC

    ; Loop to multiply the values bit by bit
    mult_loop:
    ; Shift the accumulator left one bit
    ASL A

    ; Shift the X register left one bit
    ROL $0105, X

    ; Check if the least significant bit of the Y register is 0
    BCC skip_add

    ; Add the accumulator to the X register
    ADC $0105, X

    ; Add the carry flag to the Y register
    ADC $0106

    skip_add:
    ; Shift the Y register left one bit
    ASL $0106

    ; Repeat the loop 6 times
    BNE mult_loop

    ; The result is stored in the X and Y registers
    STA $0104
    STA $0105, X


    Komentarz zbędny :D
    • 5:
       
      CommentAuthorBca
    • CommentTime7 Feb 2023
     
    Prawdopodobnie AI oceni że fajne, a my zmałpujemy.
    • 6: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime7 Feb 2023
     
    @gienekp - RastaConverter nie ma algorytmu genetycznego, ale inny optymalizujący (Late Acceptance Hill Climbing), który ma zaletę w stosunku do genetycznego, że nie potrzebuje porównywać wielu osobników pomiędzy sobą (porównanie podobieństwa dwóch ekranów w lepszych color-space to relatywnie powolna operacja).
    Kto wie, może jakieś AI by mogło pomóc, ale nie wiem jak taka sieć neuronowa miałaby wyglądać. Co więcej, patrząc na dedykowane algorytmy optymalizacyjne vs użycie sieci neuronowej, to są one nawet 100x szybsze ->link<-
    Odnośnie pisania kodu na 6502 przez ChatGPT to już przestańcie, ile można kopać leżącego ;) Zbiór uczący jest zbyt mały, aby coś sensownego to wygenerowało.
    • 7:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime7 Feb 2023 zmieniony
     
    @ilmenit
    ok, kumam

    W ogóle asemblery to tak średnio czat ogarnia. Również C na niskim poziomie nie za bardzo. Dałem mu zadanie zrobienia algorytmu na wyliczenie pierwiastka kwadratowego za pomocą przesunięć bitowych. Te algorytmy są znane chyba od lat 60-tych. Więc raczej powinien gdzieś to przy okazji zmielić. Zrobił jakiegoś dziwoląga, parę liczb trafia ale reszta głupty.

    Czat lepiej się sprawdza jak ma języki gdzie na wszystko jest w zasadzie gotowa funkcja i zadaniem jest jej odpowiednie użycie. Wtedy jest lepszy niż nie jeden help. I tu naprawdę może to pomóc programiście.

    W asmeblerze to trzeba wszystko rozwalić na czynniki pierwsze i to na wielu poziomach. I musi być tip-top co do bitu. Tutaj wciąż dziobiący żywi Benedyktyni mają przewagę.
    • 8:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime7 Feb 2023 zmieniony
     
    Mam wrażenie, że ten chat jedynie zapożycza gotowe fragmenty, którymi go uczono i skleja w całość poprawiając gramatykę. Czyli to raczej taka sztuczna ćwierćinteligencja ;)
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime7 Feb 2023 zmieniony
     
    98% twórczości na świecie odbywa się w ten sposób.
    Ale fakt, my, ludzie, mamy przerośnięte ego.
    Tylko my stoimy w miejscu, AI nie.

    Zastanawia mnie, jak będzie za 20 lat, czy jak nie będziesz miał implantu AI w mózgu, to czy nie będziesz odmieńcem albo wręcz będziesz "wrogiem systemu".
    • 10:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime7 Feb 2023
     
    Hehe :D Chodziło mi raczej o brak samodzielnego procesu myślenia, analizy etc. ale to tylko wrażenie ;)

    Z pewnością z tymi implantami to jeszcze daleka droga. Poza tym wówczas odpada stosowanie tomografii wobec takiej osoby.
    • 11: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime7 Feb 2023 zmieniony
     
    takie modele LLM to niby automaty do generowania najlepszego tekstu na podstawie tekstu poprzedzającego, ale ku zaskoczeniu twórców (i teraz wielu ludzi używających ChatGPT) pojawiły się w nich, od określonych wielkości sieci neuronowej, tzw. emergent abilities. Polecam zerknąć na ->link<- lub ->link<- i przykłady tam podane. LLM popełnia błędy, halucynuje odpowiedzi i ma masę innych problemów, ale potrafi na przykład tak jak na obrazkach. Dla osób programujących - spróbujcie wyobrazić sobie napisanie programu, standardowo algorytmami, który na podstawie wejściowego tekstu wygenerowałby taką jakość odpowiedzi.
    • 12:
       
      CommentAuthortdc
    • CommentTime8 Feb 2023 zmieniony
     
    Ja byłem kiedyś na warsztacie (humanistycznym) z maszynowego generowania wierszy. Jest masę prostych narzędzi, które korzystając z jakiś słowników itp. generują różnymi (prostymi) metodami twórczość np. w stylu danego autora itp.

    Jednak najciekawsze wyniki dał prosty program losujący (zwykłym randomem) z zadanego słownika. Każdy z uczestników uruchomił a potem odczytał co zostało wygenerowane.
    Byłem zszokowany! 1/5 rezultatów była majstersztykiem literatury, to były głębokie przemyślenia o życiu, których nikt by się nie powstydził!;)
    Super zabawa była;)


    ...po co komu sztuczna ćwierćinteligencja?:P
    • 13: CommentAuthormarok
    • CommentTime8 Feb 2023
     
    Są doniesienia, że Chat jest sprofilowany światopoglądowo:

    ->link<-
    • 14:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime8 Feb 2023
     
    NO CO TY?!?! NIEMOŻLIWE :OOOO
    • 15:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime8 Feb 2023
     
    Gdzieś krąży screen z prośbami o napisanie peanu na cześć azjatów, murzynów i białych ;)
    • 16: CommentAuthormarok
    • CommentTime24 Feb 2023
     
    Z podsumowania tekstu rozważającego ogólną naturę AI:

    It’s a mad world and it will only get weirder. Soon enough, AIs will swarm the modern psyche like mental termites. When trying to discern their nature, you have to trust your gut—even while your mind plays tricks on you.


    ->link<-

    ( trafiłem przez: ->link<- )