atarionline.pl Baud Rate Selector - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthormono
    • CommentTime12 Feb 2023 zmieniony
     
    Poszukuję programu Marka Paska "Baud Rate Selector" zamieszczonego w Tajemnicach Atari 1-2/93 ->link<-
    Czy ktoś ma to może w swoich przepastnych zasobach?

    Edit: Tak. Jest w archiwum na stronie. Fail start :)
    • 2:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Feb 2023
     
    Sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem i oceanem...
    • 3: CommentAuthormono
    • CommentTime13 Feb 2023
     
    Taaaak, bo zazwyczaj korzystam ze ściągniętych już na swój dysk wersji .djvu, a kompletnie przeoczyłem że na stronie są dyskietki z listingami i gotowymi programami. Uświadomiłem to sobie dopiero już po założeniu wątku :) Dlatego fail start. Przepraszam.
    • 4:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Feb 2023
     
    I jeszcze ma ciągoty odłączyć się od internetu... Jak to tak!
    • 5: CommentAuthormono
    • CommentTime13 Feb 2023
     
    "Wędruj sam jeden jakby słoń po lesie. Nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając" :)
    • 6:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime13 Feb 2023
     
    horelny poeta znów przekłamał rzeczywistość, bo słonie zaciekle las niszczą :)))
    ->link<-
    • 7: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime13 Feb 2023 zmieniony
     
    Jak chodzą po lesie to wszystko depczą :)
    Gdyby szły przez las to co innego :))
    @mono
    Bez obrazy. Taki mam dziś dzień słoniowy. Jak ten co po tym lesie... :))
    • 8: CommentAuthormono
    • CommentTime13 Feb 2023 zmieniony
     
    Czemu bym się miał zaraz obrażać o słonia? To cytat z "Ducha w łupinie" był :)

    Za to te prędkości co to Marek Pasek podaje to mi się jakoś nie zgadzają. Bo wychodzi:
    1. Wersja standard.
    - 600 - $5CC (jak ustawia OS) - 590.5 baud PAL / 596.0 baud NTSC
    - 900 - $4BB - 725.2 baud PAL / 731.9 baud NTSC
    - 1200 - $3FA - 864 baud PAL / 872 baud NTSC
    2. Wersja Slow
    - 600 - j.w.
    - 800 - $543 - 651.2 baud PAL / 657.3 baud NTSC
    - 1000 - $45A - 788.9 baud PAL / 796.3 baud NTSC
    3. Wersja Fast
    - 600 - j.w.
    - 1000 - j.w.
    - 1400 - $200 - 1724.8 baud PAL / 1740.8 baud NTSC
    Liczę wg wzoru:

    speed = quartz / (2*(audf+7))

    czyli:

    audf = quartz / (2*speed) - 7

    i wychodzi mi, że powinny być wartości:
    - 600 - $5CC NTSC / $5BE PAL
    - 800 - $457 NTSC / $44D PAL
    - 900 - $3DB NTSC / $3D2 PAL
    - 1000 - $377 NTSC / $36F PAL
    - 1200 - $2E2 NTSC / $2DB PAL
    - 1400 - $278 NTSC / $272 PAL

    quartz to oczywiście 14187576/8 dla PAL i 3579545/2 dla NTSC.

    Był jakiś kopier który pozwalał na nagrywanie z prędkościami 800, 900 i 1200 baud. Gdyby ktoś miał to chętnie porównałbym wartości ustawiane w AUDF. Nie pamiętam nawet jak się to nazywało :(
    • 9:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime13 Feb 2023 zmieniony
     
    W takiej kserowanej ksążce z epoki "Atari Basic" było takie turbo 900 bodów do wpisania, można popatrzeć, było zdecydowanie za długie.
    • 10: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime13 Feb 2023
     
    @mono

    Kojarzę nazwę "Cas-Dub" Dałbym głowę że dawało się tam ustawić prędkość transmisji i rozmiar bloku danych. Ale to co jest na forum jakoś nie wyświetla takich opcji. A dałbym głowę jeszcze raz że to ten program. Może miałem jakąś inną wersję.
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime13 Feb 2023 zmieniony
     
    CasDup - prędkości to nie, ale mógł ignorować sumy kontrolne i łapać niestandardowe bloki.

    Jest:
    - Buldożer Copy z zapisem 900 baud - ustawia wartość $443
    - Turbo Copy R&R - pozwala na ustawienie dowolnej wartości POKEY-a, dla 900 ustawia $447, a dla 1400 $295. Ale wypisuje tam wzór z dziwną, jak na moje oko, wartością kwarcu - pewnie bierze jakąś wartość uśrednioną.

    Każdy ustawia co innego :)
    • 12: CommentAuthorpin
    • CommentTime13 Feb 2023 zmieniony
     

    mono:

    Był jakiś kopier który pozwalał na nagrywanie z prędkościami 800, 900 i 1200 baud


    Pakiet oprogramowania do turbo 2600, tylko nie jestem teraz pewny jakie (i czy takie dokładnie) prędkości oferował. Do sprawdzenia.
    • 13: CommentAuthorsolo/ng
    • CommentTime13 Feb 2023
     
    Mono dobrze pisze - byl na 100% taki kopie, bo majac XC12 go uzywalem, kompletnie nie pamietam nazwy/itd. Sam z checia byl sobie przypominal, ten co uzywal mial chyba 'okienka' z ascii i skosnymi / \ na krawedziach "okienek", wszystko w trybie textowym.
  1.  
    Take a look at these images, I think they do contain the one program you are looking for. There are (software) turbos for 750, 800, 900, 1000, 1200, 1400 Baud and maybe other Baudrates also.

    Some tools work with Basic (*.BAS), some with DOS/Gamedos (*.COM), some will only work from tape (*.CAS - not an emulator file, just a copy or dump from A8 tape to disk, no CAS/Fuji header, copy back to A8 tape to use them).

    It would have been nice if Atari would have set the Baudrate for the tape to 1200 Baud or even 2400 Baud right from the beginning (in the OS), 600 Baud was/is really slowwwww.
    • 15: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime14 Feb 2023
     
    @mono
    A jednak Cas-Dup :)
    Tylko wersja pod Turbo 2600. (@pin) mi przypomniał :)
    Tutaj odgrzebane :

    ->link<-
    • 16: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Feb 2023 zmieniony
     
    Thank you Charlie, I'll check them. Speed correction table in OS looks following:
    ;POKey TABle
    *= $EDF9
    .WORD $3E8,$443
    .WORD $49E,$4F9
    .WORD $554,$5AF
    .WORD $60A,$665
    .WORD $6C0,$71A
    .WORD $775,$7D0

    what means that min read speed is 445,8 baud and max is 888,6 baud for NTSC or min 441,8 baud and max 880,5 baud for PAL.
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Feb 2023
     
    Był jakiś kopier który pozwalał na nagrywanie z prędkościami 800, 900 i 1200 baud.


    A czasem Iron Turbo albo któraś z narzędziówek IronSofta też tego nie umożliwiała? Oczywiście we własnym, zwartym zapisie bez przerw.

    No i jeszcze majaczy mi się, że ustawianie prędkości było w którymś kopierze Tomka Rolewskiego z jego serii programów kopiujących - wypadałoby sprawdzić te wszystkie "Green Grass", "Some Copy", etc.
    • 18: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Feb 2023
     
    Mnie się kojarzy jakiś "Long File Copy", ale nie ma tego nigdzie.
    • 19: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime14 Feb 2023
     
    Chyba nie to.
    Ale nazwa się zgadza :)

    ->link<-
    • 20:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Feb 2023 zmieniony
     
    Jest, jest. U nas w archiwum. Oczywiście to nie musi być ten "Long File Copy", którego pożądasz, ale warto sprawdzić. Gdyby jeszcze Twoje skojarzenie nie było precyzyjne, podsyłam program "Long Turbo Copy" i "Long Inter Copy" (bodajże autorstwa Pajero).
    • 21: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Feb 2023
     
    Dzięki - to jest ten program.
    Ustawia wartości tak, jak Baud Rate Selector w wersji standard czyli na $5CC, $4BB i $3FA. No to wg jakiego wzoru to jest liczone, bo to nie ma nic wspólnego z 900 i 1200?
    • 22:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime14 Feb 2023 zmieniony
     
    Możliwe, że gdzieś ktoś kiedyś tak zrobił/napisał, a potem reszta tylko powtarzała. Poszukałem co o tym pisze Migut i spółka w "Atari Basic" oraz Zientara w "Mapa pamięci - Procedury Wejścia/Wyjścia. U Miguta (w wydaniu z 1985 roku - strona 101-103, w wydaniu z 1987 roku - strony 61-62) jest tylko program "Turbogenerator", o którym wspomina Kuba, który "ustawia zapis turbo". A u Zientary (strony 135-137) to poniżej.

    PS. U Zientary w "Poradnik programisty Atari" jest napisane tylko to, że można uzyskać prędkość od 600 do 1400 bodów, ale tematem się w tej książce nie będzie autor zajmował.
    • 23: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime14 Feb 2023
     
    Tak z ciekawości zapytam bo program znaleziony.
    Dało to coś?
    Wkręciłem się trochę w to szukanie bo pisk taśmy w mym sercu jak ten słoń co las itd.
    • 24: CommentAuthormono
    • CommentTime14 Feb 2023
     
    Program znaleziony - wnioski w poście 21, ale jest jeszcze kilka narzędzi do sprawdzenia.
  2.  
    CBaud by Arndt Bär (also author of Track Copier, well known) appeared as a type-in listing and works with 1200 Baud.

    Assembler source is also available (alas, the program is limited to approx, 37KB).
    • 26: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Feb 2023 zmieniony
     
    Skoro był już Zientara, to zainteresowanym przypomnę też:
    - wątek Krótkiego o błędzie obliczania prędkości przesuwu taśmy ->link<-
    - mega-wątek Sebana o systemach turbo, kartridżach i hardwarze ->link<-
  3.  
    I remember that Abbuc Floppydoc, contrary to his name, analyzed part of the tape loader in the OS and found out, that every 8th attempt of booting / loading a tape will fail, due to a bug. He posted the source and the correction in the Abbuc forum some years ago... (but I don't think I will find that post again).
    • 28: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    Ogarniając temat
    Czy ktoś wie ile baud wytrzyma port sio Atari.
    Zakładając że dostarczamy idealny sygnał danych w formacie normal.

    Ile baud wytrzyma Atari w normalu zanim pad ie.Bo to jest sednum sprawy.
    I powiem ze ciekawe;)
    • 29: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    • 30:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime15 Feb 2023 zmieniony
     
    Wszystkie drogi prowadzą do Pokeya :D

    Ale już napisałem, ze hsindex =0 jest spoko i działa, jak się kondki na linii danych wylutuje.

    atariki50 - nie kalecz polszczyzny ;) - wyraz sedno jest nasz słowiański, a nie łaciński :D
    • 31: CommentAuthormono
    • CommentTime15 Feb 2023 zmieniony
     
    Edit: Odpowiedziałem w złym wątku - przesunąłem do ->link<-
    • 32: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime15 Feb 2023
     
    @jhusak
    Przepraszam.
    To się nazywa dysortografia czy jakoś tam.
    Słownik czasem płata mi figle.
    Wybacz ;)