atarionline.pl Konsola Jaguar - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime18 May 2023 zmieniony
     
    Cześć.
    Tak sobie ostatnio ogladam w necie co też nasza ukochana firma wypuściła na świat.
    Czekając na RM 800. Zajciekawiła mnie historia konsoli Jaguar.
    Niby wszystko wiadomo ale ta konsolka ma uwolnione prawa autorskie!
    Wszystko wolno na pełnym legalu!
    A potencjał jest masakrycznie niewykorzystany.

    Ciekawi mnie czy ktoś napisał do Jaguara coś co można nazwać systemem operacyjnym?
    Czy można do Jaguara podłączyć klawiaturę?
    Z tego co się dowiedziałem dysk hdd jest obsługiwany.

    No taka mnie trafiła zajawka.

    Gdyby ktoś miał więcej wiadomości i chciałby się podzielić to byłbym bardzo wdzięczny.

    Gdyby ktoś chciał sobie przypomnieć jak się gra na Jaguarze to tutaj link do emulatora:


    ->link<-
    • 2: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime18 May 2023
     
    Sprzet mam i sobie cenie Jaguara :) pozdrawiam
    • 3: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime18 May 2023
     
    A tutaj przykładowe gierki:
    • 4: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime18 May 2023 zmieniony
     
    @GRooBY

    A coś w temacie byś dodał. To kawał sprzętu. Pozdrawiam.
    • 5: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime18 May 2023
     
    Emulatorek jes fajny.
    Przynajmniej jesli chodzi o ustawienia pada. Mój stary WingMan tutaj o dziwo działa.
    • 6:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime18 May 2023 zmieniony
     
    BigPEmu to najlepszy emulator Jaga

    atariki50:

    Ciekawi mnie czy ktoś napisał do Jaguara coś co można nazwać systemem operacyjnym?
    Czy można do Jaguara podłączyć klawiaturę?

    Jest przeportowany TOS ( ->link<- www.mdgames.de/tosonjag.htm ), można podłączyć myszkę ST (potrzebna jest przejściówka ->link<- mdgames.de/jag_eng.htm ) co do klawiatury to były przymiarki ale nie wiem jak się one zakończyły


    atariki50:

    Z tego co się dowiedziałem dysk hdd jest obsługiwany.

    JaguarGD daje dostęp do kart SD:
    ->link<- www.retrohq.co.uk/products/atari-jaguar-gd-flash-cartridge
    • 7: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime18 May 2023 zmieniony
     
    @Cyprian

    Dzięki.

    Dobrze że chociaż JaguarGD istnieje :)
    • 8:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime18 May 2023
     
    Wczoraj był wywiad z autorem:


    Dopiero z niego dowiedziałem się, że BigPEmu został napisany na potrzeby Atari50.

    No gdyby tylko nie ten nieludzki interfejs użytkownika...
    • 9: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime22 May 2023
     
    @laoo
    No coś Ty:)
    Widziałem gorsze;)
    • 10: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime22 May 2023
     
    A tak na poważnie.
    Bo jak przeglądam internet to na tej konsoli Nikt powtarzam nikt suchej nitki nie zostawił.
    Dziwi mnie to bo potencjał jest spory.
    Brak sprzętu też nie usprawiedliwia olewania Jaguara. Jest fajny emulator.
    Ciekawi mnie czy istnieje jakieś forum , scena cokolwiek,gdzie się jeszcze coś dzieje?
    Sporo czasu minęło. Jest 21 wiek. Możliwości są ale czy są chętni?
    • 11: CommentAuthorGRooBY
    • CommentTime22 May 2023 zmieniony
     
    Ja uzywam Game Drive-a na swojej (w wiekszosci) I teraz morduje sie aby Cannon Fodder przejsc (jak mam czas!)

    Pad mi odpowiada I da sie przyzwyczaic, osobiscie mimo malej ilosci gier (a nowe tez wychodza) to konsolka naprawde ma potencjal na lepsze gry szczególnie teraz!

    Mam pare oryginalnych kartow na nia, ale okazyjnie kupione m. In. Another World ktora dziala swietnie! Ponad rok temu kupilem sobie nowa gre na nia z Atari Age I swietnie sie gra (Kings of Edom)...

    Sa gry lepsze i naprawde cienkie niestety ale coz jak sie robilo cos szybko z doskoku/goni rynek to tak to wyglada ale ja sobie ja cenie I sa naprawde swietnie tytuly na nia.
    • 12: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime23 May 2023 zmieniony
     
    @GRooBY

    Jakie nowe gry wychodzą? Jeśli coś wiesz to dawaj tutaj. Bo szkoda fajnego sprzętu.
    Cannon Fodder to klasyka. Zagrywałem się tą grą na a600 ale na Jaguarze to coś innego :)
    • 13:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime23 May 2023
     
    Cannon Fodder to bardzo "myszowa" gra, trudno mi sobie wyobrazić przyjemność z grania na padzie, hmmm... Ale fajnie, że jest ;-)
    • 14:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime23 May 2023
     

    atariki50:

    Ciekawi mnie czy istnieje jakieś forum , scena cokolwiek,gdzie się jeszcze coś dzieje?


    jest całkiem aktywne
    ->link<- forums.atariage.com/forum/14-atari-jaguar/
    ->link<- forums.atariage.com/forum/54-atari-jaguar-programming/

    Znajdziesz tam też nowe gry.
    • 15:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime23 May 2023
     
    Co jednak ciekawe, nie widziałem żadnego współczesnego homebrew, które miałoby jakość zbliżoną do komercyjnej (subiektywna opinia, może nie widziałem tych najlepszych). Poza Native Demo, ale to nie jest stricte homebrew bo goście chcieli to wydać, ale już za późno było. Więc pojawił się Native i potem długo długo nic i jak już to o wiele słabiej. A na innych platformach już dawno ta granica została przekroczona. Jaguar jest ostatni. Więc prognozuję, że czas Jaga jeszcze nie nadszedł, ale już chyba blisko.
    • 16:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime23 May 2023
     
    Jaguar ma niewykorzystany potencjał. Jedna z gier która mogła sporo namieszać to "Dactyl Joust":



    Demek też powstało parę, m.in:





    W tym roku na zimowej edycji Silly Venture obchodzić będziemy 30-lecie Jaguara, na którym będzie m.in. Atari Jaguar Demo Compo i... szczegóły niebawem. Niecały tydzień temu wyszedłem ze szpitala, dlatego dajcie mi jeszcze moment "na rozruch" ;)
    • 17:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime23 May 2023
     
    Hammer of the Gods:

    • 18: CommentAuthormono
    • CommentTime23 May 2023
     
    Wygląda wspaniale. Mnóstwo postaci i ładne animacje. Kojarzy mi się z Drogą Wojownika na 8-bit.
    • 19: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime24 May 2023 zmieniony
     
    @Cyprian
    To mnie zaskoczyłeś. Po przeglądzie yutuba.
    Złapałem doła.
    A tu proszę, takie kwiatki.
    Dzięki wszystkim za podesłane linki.
    Jest potencjał w tej konsoli "niewykorzystany "
    Tak przydała by się mysz i klawiatura.
    Canon Foder beż myszy tak jak pies bez ogona.
    Założyłem ten wątek bo pomyślałem o amidze cd32. I szlak mnie trafił jak poczytałem o możliwościach sprzętowych Jaguara. A z cd32 można zrobić a1200 beż większych problemów.
    Wychodzi mi że konsolka Jaguar mogłaby być sprzętowo Atari STE na sterydach. Dodać mysz,klawisze, wykorzystać moc układów, jakiś os. Właśnie te układy Tom i Dżery mnie intrygują. Jakie niewykorzystane możliwość w nich drzemią, od tyłu lat ?

    Dobra się rozmarzyłem.

    Wracam do przeglądania stron o Jaguar ;))
    • 20: CommentAuthoras...
    • CommentTime25 May 2023
     
    Jaguar vs PlayStation #1.
    • 21:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime25 May 2023 zmieniony
     

    atariki50:

    Wychodzi mi że konsolka Jaguar mogłaby być sprzętowo Atari STE na sterydach. Dodać mysz,klawisze, wykorzystać moc układów, jakiś os.


    był taki projekt - nowa wersja Atari Falcona - "Painter", z czipsetami Jaguara:
    ->link<- www.atari-computermuseum.de/falcon030.htm#pntr
    ->link<- www.atari-forum.com/viewtopic.php?p=432768
    • 22:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime25 May 2023 zmieniony
     
    To jest kozak wiadomość, dzięki BigPEmu 1.06 można sobie pograć w poprawionego Cybermorpha w 1080p z akceleracją 3D MSAA:

    ->link<- twitter.com/DickWhitehouse/status/1661563494544834560
    ->link<- forums.atariage.com/topic/351606-cybermorph-at-1080p-and-msaa-via-accelerated-3d/

    • 23:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime25 May 2023 zmieniony
     
    ...chyba trochę przesadzacie z tym Jaguarem, już miał swoje 5 minut a moim skromnym zdaniem nie przeskakuje nawet na szybko skleconego Saturna.

    Hammer of the Gods puki co przypomina mi strasznego crapa jakim było Dragon Heart, choć same walki wzorowane na Golden Axe dają nadzieję .


    Poniżej jest extra giera z Sega Saturn.

    • 24:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime26 May 2023
     
    @CORIelectroni trudno żeby Jaguar przeskoczył konsolę która była wydana później i miała mocniejszą specyfikację (System RAM bandwidth: Sega: 480 MB/s, Jaguar 106MB/s).

    Być może jakby to było forum segaonline.pl to pisalibyśmy o Sedze, a że nie jest...
    • 25: CommentAuthoras...
    • CommentTime26 May 2023
     
    Jak pisałem, jaguar vs ps1..
    • 26: CommentAuthorkraczaj
    • CommentTime26 May 2023
     
    Cori, porównujesz grę na mocniejszą konsolę przygotowywaną przez Segę do gry na słabszy sprzęt, którą przygotowuje 1 osoba? Kaman, to chyba jednak nie ta liga.
    • 27:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime26 May 2023
     
    Nie ma co komentować "przeskakiwania Saturna", ale jeżeli chodzi o zamieszczone przez Cori filmiki, to nie widzę niczego, z czym Jaguar miałby sobie nie poradzić, co najwyżej mogłoby nie starczyć miejsca na assety.
    • 28:
       
      CommentAuthorgreymsb
    • CommentTime26 May 2023
     
    Laoo jak zawsze w punkt ;)
    • 29: CommentAuthorbob_er
    • CommentTime29 May 2023
     
    Ja to widzę tak, że my (nazwijmy to 'scena i okolice') na gry patrzymy technicznie. Czyli ile i jakich obiektów lata po ekranie, jak jest skonstruowane tło, itd, itp...
    A Cori patrzy na to z pozycji gracza - czyli do tego wyżej dochodzi scenariusz gry, układ poziomów, i inne mało techniczne elementy.
    • 30:
       
      CommentAuthorCOR/ira4
    • CommentTime29 May 2023
     
    Witam, teraz odniosę się do waszych wypowiedzi, odniesienie ogólne, nie chcę nikogo punktować, aczkolwiek postaram się wszystkim odpowiedzieć.
    Sega Saturn była wydana w 94 roku, jest to podobnie jak Jaguar konsola piątej generacji, więc takie porównanie jest jak najbardziej na miejscu, tym bardziej że Jaguar w zapowiedziach miał być piekielnie mocny, no ale nie przeskoczył Mega Drive - jakbym miał patrzeć na gry ich fabułę a raczej jej brak i gro portów z SZESNASTU BITÓW, tak ten sierściuch ciągle jedną nogą tkwił w szesnastu bitach.- (żal wynikający z nadziei i zawodu po premierze tego sprzętu.)
    Sega Saturn również żadnym demonem mocy nie była, była to konsola pierwotnie projektowana z myślą o grach dwuwymiarowych.
    "Włodarze" Segi po ujrzeniu w akcji Playstation dostali kociokwiku i naprędce przeprojektowali Saturna utrudniając tym samym życie deweloperom, pomijam już cyrk związany z bezgłośną i przesuniętą premierą, ale my nie o tym.
    Skoro publicznie jest prezentowana nowa gra na Jaguara a pod nią same ochy i achy (średnio zasłużone) chyba można się odnieść, porównać, tym bardziej że porównuję nową grę ze starą grą. Nie zgadzam się że Jaguar by dał radę pociągnąć taką grafikę 2D, cienie, ilość ruchomych elementów na ekranie, ilość postaci, przybliżenia, różnorodność animacji(ok to pomijam, choć pamięć...) gra z Segi wygląda jak bajka, a z Jaguara jak twór miłośnika Mortal Kombat który postanowił zrobić Golden Axe.
    Czym jest scena ?
    Być może błędnie, ale wydaje mi się że się o nią otarłem i jestem jakąś okolicą, no ale ok, nie będę się o to spierał.
    Wiedzą na temat sprzętów i gier mógłbym z tej "sceny" zagiąć niejedną osobę, pół życia straciłem na zabawę w różne gierki, teraz już badziewi nie tykam, praktycznie nie gram(szkoda czasu), gram tylko w tytuły które mają jakiś artyzm, coś więcej niż "skaczącą małpę", gram w Nier Automata, Ico, Last Guardian, Returnal. Nie patrzę na grę z Jaguara przez pryzmat nowości, ot trzeźwo oceniam to co widzę i śmiem twierdzić że wygląda to słabo, tu nasuwa mi się pewna analogia do mojej twórczości muzycznej - dużo czasu i wody w Nerze upłynie nim zacznę porządnie grać, już nie mówię by stać się drugim Jarrem ale chcę w tej branży osiągnąć max możliwości, podobnie autor tej gry prędko drugim Kojimą nie będzie - to jest w punkt, a ja oceniam to co pokazał, podobnie jak wy krytykujecie moją muzykę.
    • 31:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime9 Nov 2023
     

    Kamil Olszówka:

    Najlepsza gra logiczna jaka kiedykolwiek ukazała się na Nintendo 64 o nazwie Tetrisphere (Najlepsza zarówno pod względem oryginalności pomysłu jak i co ważniejsze pod względem jakości grafiki) pierwotnie miała być exclusivem jedynie dla Atari Jaguara, zanim prace nad nią zostały przeniesione na N64 po „eutanazji” Jaguara. I teraz najlepsze… Zachował się film z wersji demonstracyjnej tej gry na Atari Jaguara i… wersja na Atari Jaguara pod względem grafiki niemal niczym nie różni się od wersji na Nintendo 64! Pod względem jakości grafiki i pod względem płynności rozgrywki obydwie te wersje są niemal identyczne! Czy można dostać lepszy dowód na to że Atari Jaguar był konsolą 64-bitową „z prawdziwego zdarzenia” ??? Całkiem śmiało można wysunąć tezę, że konsola Nintendo 64 nigdy nie otrzymałaby na wyłączność tej najlepszej ze swoich gier logicznych, gdyby wcześniej nie była ona przygotowywana jako exclusiv jedynie dla 64-bitowego Atari Jaguara!


    wersja Atari Jaguar, film z 1995 roku:

    • 32:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime9 Nov 2023
     
    Wielka szkoda, że binarki takich perełek giną w mrokach przeszłości i raczej nie wypływają (nie mówiąc już o źródłach).

    A co do różnic - no jednak na N64 gra wygląda na trochę płynniejszą i tu są flaty, a na N64 jest co najmniej gouraud, a może nawet i tekstury. Ale fakt, że trochę poligonów w scenie jest i nieźle się wyrabia.
    • 33: CommentAuthortebe
    • CommentTime9 Nov 2023
     
    ooo jaka szkoda że firmy chcą zarobić na swoich grach a potem nie dają ich źródeł za darmo, ooo szkoda że z krwiopijcy nie stają się weganami

    mentalność amerykańców chcesz przełożyć na europejczyków, przecież oni demosceny nie rozumieją, nie mogą sobie wyobrazić jak coś może być za darmo, to już komunizm
    • 34:
       
      CommentAuthorlaoo
    • CommentTime9 Nov 2023
     
    @tebe Z jednej strony oczywista oczywistość, że ktoś pracuje, żeby zarobić, ale raczej chybiłeś z tymi argumentami. Nie mówimy przecież o czymś, co się sprzedaje, tylko o grze anulowanej 28 lat temu na konsolę, która nadaje się do muzeum. Na jakiej podstawie uważasz, że może chodzić tu o zarobek, a nie o wrzucenie do szuflady albo skasowanie, bo nikomu "z firmy" już na tym nie zależy albo nikt nie pamięta, albo firma już nie istnieje, a przynajmniej musiałby się pochylać nad tym jakiś prawnik, żeby ocenić, czy mogą coś takiego upublicznić? Mi chodziło tylko o tracenie bądź co bądź dziedzictwa kulturowego tylko dlatego, że wśród osób, które mogłyby to zrobić, nie ma nikogo kto by się nad tym pochylił i poświęcił swój czas na uratowanie tego. I w rezultacie jedyne co pozostaje to taki filmik na YT.

    A poza tym drugi aspekt przy którym chybiłeś, to fakt, że przecież taka amerykańska firma jak Id software regularnie wypuszcza źródła swoich gier trzymając prawa tylko do assetów, czym pchają głaz rozwoju oprogramowania do przodu, ale do tego to trzeba wizjonera pokroju Carmacka.
    • 35: CommentAuthortebe
    • CommentTime9 Nov 2023
     
    ciekawe jak wytłumaczysz anulowanie przez Atari projektu AMY i grożenie sądami, chybione jest racjonalne tłumaczenie poczynań Atari
    • 36:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime9 Nov 2023
     
    Tu jest robocza wersja nowej gry:


    ->link<-


    @tebe jeśli się nie mylę to prawa do AMY miało wyłącznie Atari Inc a potem Corp. Więc jeśli ktoś bezprawnie próbował wykorzystać ich własność, to całkiem naturalne jest wstąpienie na drogę prawną. I raczej nie ma znaczenia czy te osoby projektowały AMY czy nie.
    Przypomina mi to trochę sytuację taką gdzie były właściciel chciałby pojeździć Twoim samochodem, bo widział że tydzień stoi nieużywany na parkingu.

    Co do anulowania AMY, to w sumie tu też nie widzę nic nadzwyczajnego. Skoro po wielu latach ładowania kasy przez Atari (Inc i potem Corp) układ nadal nie działał właściwie.
    • 37: CommentAuthorjakubd
    • CommentTime13 Nov 2023
     
    W kontekście AMY:
    Warto poczytać szczegóły na temat sposobu działania Jacka Trzmiela ogólnie (w Commodore i potem w Atari), żeby dowiedzieć się, że:
    1. CES i prezentacja działającego produktu na styczniowym CES była dla Jacka krytyczna i często była wyznacznikiem być albo nie być dla danego projektu, a czasem managera i jego działu w firmie.
    AMY nie wyrobili się z obiecanym terminie to zostali ścięci z kosztów.
    2. Jack Tramiel korzystał z sądów zawsze, gdy dawało mu to jakąkolwiek korzyść organizacyjną albo finansową (Business is war). Dlatego Joe Decuir nie wychylał się przez wiele lat, że to on współtworzył Amigę, żeby nie być posądzonym przez Jacka o kradzież wiedzy z Atari (tak, jak zrobił to z Commodore a propos przejęcia Amigi, w tym obrywał analogicznie Jay Miner) - zaczął o tym opowiadać głośniej dopiero po śmierci Tramiela.
    Obstawiam, że w umowie z S&S były jakieś szczegóły, które umożliwiały takie działanie Tramiela i miał w tym konkretny cel. Trzeba tu poszukać kontekstu - zarówno papierologicznego (umowa, treść pozwu) jak i historycznego (sytuacja na rynku, sytuacja samego Atari w tym czasie, sytuacja komkurencji, w tym Amigi).

    A najfajniejsze jest to, że teoretycznie na podstawie zachowanej (kompletnie przypadkowo) dokumentacji można w zasadzie odtworzyć AMY programowo i zrobić nawet jako rozszerzenie do emulatora, żeby powstał Atari 65XEM. Sprzętowo byłoby trudniej, bo to coś jak znacznie bardziej złożony SID (układ jednak częściowo analogowy).