atarionline.pl Zenona drewniane Atari! - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 May 2023
     

    Zenon:

    Zatęskniłem, też chcę takie.... więc zrobiłem. Obudowa ze sklejki. Drugi egzemplarz na świecie. Dłubanina przez trzy tygodnie, ale jest. Ręczna robota. Doświadczenie jakieś zdobyłem robiąc pierwszy egzemplarz, tu popełniłem mniej błędów. W środku jest płyta zlutowana od zera, brak jeszcze głowicy TV, ale i bez niej działa. A jak niekompletne to nie pokazuję środka. Nie muszę dodawać że liczę na pozytywne komentarze... :)

    Co złe i niedopracowane to wiem, bo sam robiłem, nie potrzeba tego wskazywać bo i tak nie wychwycicie wszystkiego. A jak ktoś by chciał podobne, to powiem.... nie robię, za dużo dłubaniny i kto mi za to zapłaci.

    Kilka danych technicznych: sklejka 2.5mm, narożniki i miejsca sklejania wzmacniane listewkami 4x4mm, nieco większa od oryginału, by płyta swobodniej wchodziła do środka. Różne drobne szczegóły robione w przybliżeniu do oryginału. Ma to działać na zasadzie... rzut oka.... je.... to jest Atari.
    Zenon/DIAL 21.05.2023.
    • 2:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 May 2023 zmieniony
     
    • 3: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime21 May 2023
     
    Boskie!
    • 4: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime21 May 2023
     
    Prezentuje się świetnie!
    • 5:
       
      CommentAuthorKaz
    • CommentTime21 May 2023
     
    Z drewna i stali powstało me Atari! :)
    • 6:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime21 May 2023
     
    Super.
    • 7: CommentAuthorfokaszalot
    • CommentTime21 May 2023
     
    Buda z drewna i ze stali, na niej dumny znak Atari;)
    • 8: CommentAuthoraxe
    • CommentTime21 May 2023
     
    Trochę dykty, kilo stali,
    wsypiesz węgiel i... odpali! :)
    • 9:
       
      CommentAuthorCyprian
    • CommentTime21 May 2023
     
    wypas
    • 10: CommentAuthorKonstantyn
    • CommentTime21 May 2023
     
    Mega sztos. Na pohybel januszom giełdy. :-))
    • 11: CommentAuthoras...
    • CommentTime21 May 2023
     
    jakiś czas temu było do sprzedana za 10k pln
    • 12:
       
      CommentAuthormav
    • CommentTime21 May 2023
     
    Jakie jest prawdopodobieństwo, że się może sfajczyć?
    • 13:
       
      CommentAuthorMaW
    • CommentTime26 May 2023 zmieniony
     

    mav:

    Jakie jest prawdopodobieństwo, że się może sfajczyć?
    Takie same jak obudowy robionej wtryskowo. Jak płyta dobra, to nie ma szans, by się pojawiła temperatura gwarantująca zapłon.
    IMHO plastik nawet upłynnia się w niższej temperaturze niż zaczyna zwęglać sklejka...

    as...:

    jakiś czas temu było do sprzedana za 10k pln
    takie wykonanie warte jest tej ceny.
    • 14: CommentAuthormono
    • CommentTime26 May 2023
     
    Ale tam jest popielniczka.
    A jak jest popielniczka to są papierosy.
    A jak są papierosy to jest ogień.

    Obudowa jest niepalna bo impregnowana.
    • 15:
       
      CommentAuthorgienekp
    • CommentTime26 May 2023
     
    Superowe to jest :)

    Czy obudowa ATARI XE jest gdzieś w jakimś CADzie 3D zrobiona?
    Można by puścić na obrabiarce numerycznej i porobić w jakiś "szalonych" materiałach :)
    • 16: CommentAuthorZenon
    • CommentTime26 May 2023
     
    Krótki cytat z instrukcji...
    ....Temperatura samozapłonu drewna wynosi od 310-450 stopni C i zależy od jego gatunku, wilgotności oraz warunków otoczenia.

    Zasadniczo najtrudniej zapala się drewno i materiały o dużej gęstości (np. dąb, buk, twarde płyty pilśniowe, sklejka). Niższą temperaturę zapłonu posiadają gatunki iglaste (np. sosna czy świerk, klejone płyty stolarskie, płyty pilśniowe). Najłatwiej zapłonowi ulegają takie materiały jak płyty wiórowe surowe i laminowane, płyty pilśniowe porowate.....

    Z tego co wiem, scalaki w Atarynie grzeją mniej. Ale.... gdyby nawet poszedł płomień, to podgrzeje wadliwe GTIA, przesunie cykl koloru i obraz na monitorze będzie OK.
    A bez metafor.... obudowa jest na pokaz a nie do pracy.
    • 17:
       
      CommentAuthorMq
    • CommentTime26 May 2023
     
    Nie robił bym problemu z temperatur. Te w Atari są praktycznie niewiele wyższe od temperatury pokojowej. Nawet parząca w palce kość uszkodzonej pamięci nie jest w stanie niczego podpalić.

    Przykładowo wzmacniacze różne gitarowe/basowe/estradowe itp. mają konstrukcje robione z płyt wiórowych i innych drewnianych lub drewnopochodnych i nikt z tego nie robi problemu, a tam są duże moce, duże temperatury. Zarówno tranzystory mocy, jak i lampy potrafią się na prawdę rozgrzać do wysokich temperatur, ale do zapalania czegokolwiek to i tak jeszcze sporo brakuje. Z resztą konstrukcje te przecież są opatrzone różnymi certyfikatami, muszą spełniać normy różne żeby mogły w ogóle trafiać na rynek, a jakoś trafiają bez problemu.

    Inny przykład: jeszcze 40-50 lat temu wszelkie telewizory, radia i inny sprzęt RTV były robione w zasadzie głównie z drewna i materiałów drewnopochodnych.

    Tak sobie jeszcze myślę, że w przypadku takiego Atari, kiedy mamy do czynienia z napięciem 5V i zasilaczem o wydajności max 2-3A, to chyba nawet przy pełnym zwarciu nie uda się z takiego sprzętu wykrzesać ognia w żadnym twardym materiale.