atarionline.pl Serwis - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime23 May 2023 zmieniony
     
    Hejka. Szukam kogoś kto mógłby mi zaprogramować/wgrać wsad do kości BIOS od starego grzyba. Nie mam programatora a wygląda jakby właśnie BIOS był kaputt. Lub kogoś kto może ma i mógłby sprzedać taką kość do płyty Biostar M6VCF z chipsetem VIA vt82c686a. I druga sprawa szukam kogoś kto by mógł mi naprawić monitor commodore 1701. Dostałem od kolesia. Przeleżał na strychu chyba ze 100 lat. Nie działa, nie otwierałem go ani nawet nie czyściłem bo mam stracha, że coś popsuję. Do monitora wolałbym kogoś z Wlkp co mógłbym go sam podrzucić i odebrać.
    • 2: CommentAuthoratariki50
    • CommentTime25 May 2023
     
    A bateryjkę wymieniłeś na nową???
    • 3: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime26 May 2023 zmieniony
     
    Tak. Bateria wymieniona. Różnych innych rzeczy też próbowałem. Wszystko wskazuje na uszkodzony BIOS
    • 4: CommentAuthorxangel
    • CommentTime26 May 2023
     
    Bios jest tu:
    ->link<-
    nie wiem, czy do tej samej rewizji płyty. Warto by było, jakbyś poszukał, jaka jest u Ciebie wersja płyty.
    Zrób tez zdjęcie scalaka z biosem, najpierw naklejki (bo czasem tam jest wersja biosu itp), a potem zdejmij naklejki i sprawdź model pamięci Flash.
    Ogólnie każdy serwis komputerowy powinien to ogarnąć, albo ktoś z forumowiczów, kto posiada programator.
    Stary wsad koniecznie zgraj do pliku - może być potrzebny.
    Jeśli masz wysyłać kość do zaprogramowania, to lepiej wyślij z płytą, to przynajmniej da się sprawdzić, czy operacja się powiodła.
    • 5: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime28 May 2023
     
    Dzięki. BIOS znalazłem nie wiem czy akurat ten czy inny ale widziałem. Nie mam programatora więc nic mi to nie da, że go pobiorę. Może ktoś wie jaki programator do tego kupić. Pewnie się skończy na tym, że będę musiał sobie kupić a w ciemno wolę nie próbować. Może się jeszcze do czegoś innego przyda.
    • 6: CommentAuthorxangel
    • CommentTime29 May 2023
     
    Zdejmij naklejkę z biosu, to będziesz wiedział, jaka jest kość flash.
    Z programatorów w przyzwoitej cenie masz teraz T48 Programmer - na Aliexpress około 260zł. Na liście obsługiwanych układów poszukaj swojego. Jak mi podasz model, mogę Ci sprawdzić, bo posiadam taki programator. Jest to godny następca TL866 II Plus, którego też posiadam.
    • 7: CommentAuthorazbest
    • CommentTime29 May 2023
     
    Od siebie tylko dodam, ze jesli ktos jest opanowany/odwazny/glupi to mojac inna plyte z biosem tej samej wielkosci mozesz ja zbootowac, zaladowac program do programowania, zaladowac wsad, podmienic kosc biosu i odpalic programowanie. Ja robilem cos takiego dwukrotnie z sukcesem 100%. Ale to pewnie mocno zalezy od plyty glownej...
    • 8:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 May 2023
     
    Ja nie ale słyszałem wiele podobnych, zakończonych sukcesem, relacji. Kluczem jest włączenie buforowania BIOS w RAM, żeby po wyjęciu kości system mógł dalej działać.
    • 9: CommentAuthorazbest
    • CommentTime29 May 2023
     
    @Peri Noid: zgadza sie. zapomnialem dodac bo o tym zapomnialem :)
    • 10: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime29 May 2023 zmieniony
     
    Żeby zaprogramować BIOS na tym programatorze T48 trzeba by było chyba dokupić jeszcze odpowiednią podstawkę bo tam z teog co widzę jest tylko podstawka ZIF-40 (oraz złącze 16-pinowe ISP).

    P.S.
    @xangel
    Czy próbowałeś może na tym programatorze programować stare epromy 2716/2732, które potrzebują 25V vpp?
    • 11: CommentAuthorxangel
    • CommentTime29 May 2023
     
    U kolegi BIOS jest chyba w obudowie DIL32 więc przejściówka nie powinna być potrzebna.
    Tak mi google podpowiadają:


    Tak starych pamięci nie programowałem - zwyczajnie nie mam takiej potrzeby. Posiadam jeszcze TOP3000 oraz starego dobrego Willema na LPT :) Jak będę cierpiał na nadmiar czasu, to wyciągnę jakiegoś starego Eproma i skasuję, dopiero wtedy będę mógł przetestować. Ale jakbym miał obstawiać, to nie zaprogramuję tym T48.
    Ale... Odpaliłem program, wybrałem Intela 2732A i niby mogę ustawić Vpp 25V
    • 12:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 May 2023
     
    T48 tym się różni od TL866 plus, że ma podwyższone napięcia i ogarnia zdecydowanie więcej kości. Przy okazji - ten drugi da się zmodowac tak, żeby równie potrafił.

    Te kości z BIOSem są tak duże, że nie wchodzą w podstawkę 40-pin? Licząc po fotce powyżej to tam jest kość raptem 32-nóżkowa.
    • 13: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime29 May 2023 zmieniony
     
    Xangel napisał, że powinna wejść.
    Myślałem,że tam bios jest w jakiejś innej obudowie (np. PLCC)
    • 14: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime29 May 2023 zmieniony
     
    Kostka ma 32 nóżki. Niestety napisy zeszły razem z naklejka.

    SST 90-4C-PH
    Tyle odczytałem. SST to jakby logo producenta.

    EDYTA:
    SST39SF020 (nie jestem w 100% pewny)
    Tych programatorów jest od groma na ali jakiś link? Rozumiem, że jak kupie tego za 60 ileś tam to nie zadziała chociaż kość jest na liście obsługiwanych? XGECU T48 się nazywa.
    • 15: CommentAuthorPawex (RTG)
    • CommentTime29 May 2023 zmieniony
     
    Zdaje się, że @gienekp używa tych kości do swoich kartridży (wątek "MaxPlus").
    Jak byś jednak nie chciał kupować programatora to zapytaj go to może Ci zaprogramuje.
    • 16:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime29 May 2023
     
    @barf31: ja polecam sprawdzone źródło: ->link<-
    • 17: CommentAuthorxangel
    • CommentTime30 May 2023
     
    39SF020 to poprawnie odczytany model.
    Jak wejdziesz w ten programator T48 na Ali, to za 60zł nie będzie programator, a same adaptery. Tam pewnie jest kilka opcji zakupu i za 60 masz adaptery, a za 260 programator :)
    Oto przykładowy link:
    ->link<-
    • 18: CommentAuthorstryker
    • CommentTime30 May 2023 zmieniony
     
    Kolega ma małe Atari i SIO2PC etc.... ? Z tą kością poradzi sobie bez problemu SIC! ....
    • 19: CommentAuthorxangel
    • CommentTime30 May 2023 zmieniony
     
    A jest to jakiś pomysł :) Po Atarowsku będzie! Tylko chyba kopii oryginalnego wsadu nie zrobi?
    • 20: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime30 May 2023
     
    Grzecznie zapytam hę??? Mam Atari, mam sio2pc kopii nie potrzebuję. Czyli kość w sio2pc i programować jakoś? Poproszę o instrukcję :-)
    • 21:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime30 May 2023
     
    Można użyć carta SIC! do zaprogramowania tej kości - o tym piszą chłopaki.
    • 22: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime30 May 2023 zmieniony
     
    Aha. Tego to nie mam. Ktoś to tutaj sprzedaje? Jak tak to proszę podać jaką kwotę na jakie konto przelać.
    • 23: CommentAuthorstryker
    • CommentTime30 May 2023 zmieniony
     
    Jest SIC! Dump, więc kopię też zrobi.

    Mam gdzieś złożoną płytkę używkę za "co łaska" na "kawę" info na tej stronie: ->link<-
    Ewentualnie sam możesz sobie zamówić płytki/ę i złożyć :)
    • 24: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime30 May 2023
     
    Jeżeli jest w pełni funkcjonalny to biorę. Proszę o dane do przelewu.
  1.  
    No tego to chyba jeszcze nie było:
    flashowanie biosu PC za pomocą Atari
    • 26: CommentAuthorstryker
    • CommentTime30 May 2023
     
    Prześlij mi kod nadania dla paczkomatu Inpostu wygenerowany z ich aplikacji (nie chce mi się drukować etykiety :) )
    Wyślę, przetestujesz i jak się spodoba to na sic.mam.gratis masz 4 możliwości wpłaty na pigwę.
    ps. to będzie goła płytka bez obudowy, możesz sobie zamontować w KM20 lub wydrukować (wątek na sąsiednim forum)
    @ stryker2(małpkaaaaa)o2.pl
    • 27: CommentAuthorstryker
    • CommentTime3 Jun 2023
     
    Tutaj masz "wiekowe" poradniki na dole strony dotyczące obsługi SIC! Dumpera i Flashera
    ->link<-
    Do płytki jak dobrze pamiętam dodałem flasha 2Mbit o którym wspomniałeś wyżej.
    Programy do ściągnięcia stąd: ->link<-
    • 28: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime18 Jun 2023 zmieniony
     
    Udało się maszyna powstała z martwych. Dziekuję @stryker. Coś tam na pigwę poszło proszę daj znać czy jest ok czy za mało. W sprawie naprawy monitora ktoś coś?

    Czego używacie do tworzenia plików atr? Ja używam wtyczki do Total Commandera. Jest coś innego fajnego może?
    • 29: CommentAuthorstryker
    • CommentTime18 Jun 2023
     
    Dostałem info od Azbesta i jest ok :) nie pomyliłeś się ?
    ->link<-
    • 30: CommentAuthorbarf31
    • CommentTime20 Jun 2023
     
    Nie. Nie pomyliłem się. Gdybym miał więcej luźnych to by było więcej zer :)